Решение по дело №219/2020 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 175
Дата: 9 юли 2020 г. (в сила от 6 август 2020 г.)
Съдия: Радослава Маринова Йорданова
Дело: 20201840200219
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 май 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 09.07.2020 година

 

В    ИМЕТО    НА    НАРОДА

 

         ИХТИМАНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД - ПЪРВИ СЪСТАВ,  в открито съдебно заседание на двадесет и втори юни  през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ – РАДОСЛАВА ЙОРДАНОВА

 

и при участието на секретаря Адриана Хаджипеткова, като разгледа докладваното от съдията Йорданова НАХД № 219 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 59-63 ЗАНН.

И.С.К. ЕГН ********** *** е обжалвал наказателно постановление № 99/28.04.2020 година на  Директора на РДГ - София, с което на основание чл. 266, ал. 1  от Закона за горите му е наложена глоба в размер на 200 лева.

В жалбата се твърди, че издаденото наказателно постановление е неправилно и незаконосъобразно, тъй като е издадено в нарушение на чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН. Навеждат се твърдения за това, че не е установен начинът за измерване на превозваната дървесина. Навеждат се доводи за неправилно отнемане на превозното средство, с което е извършено административното нарушение.

Въззиваемата страна, редовно призована, чрез юрисконсулт И. оспорва основателността на жалбата, като счита, че нарушението е безспорно доказано.

Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните писмени и гласни доказателства, по отделно и в тяхната съвкупност и съобразно с чл. 18 НПК, приема за установено следното:

На 24.01.2015 г. служителите на РДГ-София – св. П.Д., Л.Ш. и  И.К. се намирали  в землището на с. Боерица, общ. Ихтиман, където около 15,30 часа забелязали  по черен път да се движи лек автомобил „Мицубиши Шогун“, рег. № РВ 6677 РК и решили да го спрат  за проверка. След спирането на автомобила установили, че негов водач е И.К. ***, а в купето на автомобила била натоварена дървесина. Дървесината била измерена с метална рулетка, като било установено, че количеството й е 1,5 пространствени куб. м широколистни дърва. К. не представил превозен билет, който да удостовери законният произход на дървесината, а самите дървета не е била отбита с контролна горска марка. За проверката св. Ш. съставил констативен протокол № 004097/24.01.2020 г.

Св. П.Д. съставил акт за установяване на административно нарушение № 9924.01.2020 г., в който е приел, че И.К. транспортира 1,5 куб м дърва за огрев от дървесен вид дъб с лек автомобил  марка „Мицубиши“, модел „Шогун с рег. № РВ 6677 РК, без да са маркирани с контролна горска марка, общинска марка или производствена марка, което представлява нарушение на чл. 213, ал. 1, т. 1 от Закона за горите.

Констатациите в акта за потвърдени от разпитите на св. П.Д., Л.Ш. и  И.К., според които нарушителят отрекъл да има каквито и да е документи за превозваната дървесина.Освен този акт срещу К. бил съставен и АУАН за това, че за превозваната дървесина не е представен превозен билет.

Въз основа на съставения АУАН е издадено и атакуваното наказателно постановление, с което на И.К. на основание чл. 266, ал. 1 ЗГ е наложена глоба в размер на 200 лева. В наказателното постановление е посочено, че К. през последните 12 месеца има съставени 2 броя НП за извършени нарушения на Закона за горите.

С оглед възприетата фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

Настоящият състав приема, че при съставяне на акта за констатиране на нарушението и при издаване на наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да доведат до опорочаване на процедурата по установяване и наказване на извършването на административното нарушение, за което на жалбоподателя е наложено съответно наказание. В случая е налице ясно и недвусмислено описание на нарушението и обстоятелствата, при които е извършено.

От събраните в хода на съдебното следствие доказателства несъмнено се установи, че на 24.01.2020 г. И.К. е транспортирал в управлявания от него лек автомобил 1,5 пр. куб м дърва за огрев, които не са били маркирани с контролна горска марка придружени с превозен документ, с което свое действие е нарушил чл. 213, ал. 1, т. 1 от Закона за горите, предвиждащ забрана на покупко-продажбата и други разпоредителни сделки, товаренето, транспортирането, разтоварването, придобиването, съхраняването и преработването на дървесина, немаркирана с контролна горска марка, съответно с производствена марка дървесина, непридружена с превозен билет. Контролната горска марка удостоверява законния произход на съответната дървесина и обстоятелството, че същата е добита в съответствие с Наредба № 1 от 30.01.2012 г. за контрола и опазването на горските територии и Наредба № 8 от 05.08.2011 г. за сечите в горите.

По отношение на размера на наложената санкция съдът приема, че същата е необосновано завишена. В чл. 266, ал. 1 от Закона за горите е предвидено наказание глоба от 50 до 3000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание, физическо лице, което в нарушение на този закон и на подзаконовите актове по прилагането му сече, извозва, товари, транспортира, разтоварва, придобива, съхранява, преработва или се разпорежда с дървесина и недървесни горски продукти. В случая твърденията в издаденото наказателно постановление за това, че спрямо К. през последните 12 месеца има издадени други две наказателни постановления за нарушения на Закона за горите не са подкрепени с каквито и да е доказателства. По делото няма данни кога са издадени тези наказателни постановления, за какви нарушения на Закона за горите и дали същите са влезли в сила, съответно изпълнено ли е наложеното с тях наказание. В този смисъл съдът приема, предвид неголямото количество превозвана дървесина без контролна горска марка, то справедливо наказание на К. би била глоба в размер на 100 лева.

Ето защо съдът приема, че атакуваното наказателно постановление следва да бъде изменено досежно размера на наложеното административно наказание.

Съдът не обсъжда доводите на жалбоподателя за незаконосъобразността на отнемането на превозното средство, с което е извършено административното нарушение, доколкото видно от атакуваното наказателно постановление, това превозно не е било отнето на основание чл. 273, ал. 1 ЗГ

Водим от изложеното, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ИЗМЕНЯ наказателно постановление № 99/28.04.2020 година на  Директора на РДГ - София, с което на И.С.К. ЕГН ********** *** на основание чл. 266, ал. 1  от Закона за горите е наложена глоба в размер на 200 лева, като НАМАЛЯВА размера на наказанието на глоба на 100,00 лв. /сто лева/.

 

Решението може да се обжалва с касационна жалба по реда на АПК пред АС – София област в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

                                                           РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

                                                                                                          /Р. Йорданова/