Решение по дело №2064/2019 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 6
Дата: 3 януари 2020 г. (в сила от 21 януари 2020 г.)
Съдия: Иван Божиков Димитров
Дело: 20191510102064
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

03.01.2020

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                     Година                                    Град

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

II гр. отделение

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                        състав

18.12.

 

2019

 
 


на                                                                                      Година

 

Иван Димитров

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
      1.

 

 

Сашка Вукадинова

 
       2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

Гражданско

 

2064

 

2019

 
 


                                дело №                          по описа за                    г.

 

В.К.Б., ЕГН **********, адрес: ***, е предявил срещу В.И.Ч., ЕГН **********, адрес: ***, обективно кумулативно съединени искове с правно основание чл.45 от ЗЗД. Искането е да бъде осъден ответникът да заплати на ищеца: сумата 2015 лв. – обезщетение за причинените му имуществени вреди, изразяващи се в заплащането на разходи за проведено лечение; сумата 22 800 лева, представляващи обезщетение за причинените му неимуществени вреди, от които 10 000 лв. – за претърпените болки и страдания вследствие на счупване на костите на дясната предмишница, 8 000 лв. – за претърпени болки и страдания вследствие на счупване на лявата ключица във вътрешния й край, 4 800 лв. – за претърпените болки и страдания вследствие на счупване на пета предкиткова кост на лявата ръка и разкъсно-контузна рана на главата в областта на дясната половина на челото, ведно със законната лихва, считано от датата на увреждането - 28.05.2018 г., до окончателното им изплащане. Претендират се и направените по делото разноски.

Ищецът сочи, че на 28.05.2018 г. около 06:40 часа в гр. Сапарева баня, в близост до параклиса „Св. Никола", ответникът чрез нанасяне на множество удари с метална тръба в областта на главата и тялото му причинил разкъсно-контузни рани по челото, счупване на костите на дясната предмишница, счупване на лявата ключица и счупване на пета предкиткова кост на лявата ръка. С одобрено от съда споразумение по НОХД № 1467/2018 г. по описа на ДнРС ответникът е признат за виновен в това, че по този начин умишлено му е причинил средна телесна повреда.

При проведеното лечение в УМБАЛСМ „Пирогов” за наместване и фиксиране на костите на дясната предмишница била поставена плака и винтове. Ищецът изпитал силни болки при причиняването на травмите и по време на лечението, около 3-4 месеца не можел да си служи с ръцете. Освен това изпитвал срам и унижение вследствие на накърнените му чест и достойнство, страхувал се да излиза навън.

В постъпилия писмен отговор се оспорва размера на исковете за неимуществени вреди и се прави възражение за съпричиняване.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства, както и доводите на страните, прие за установено следното от фактическа страна:

С доклада по делото е прието за безспорно и от приложеното НОХД № 1467/2018 г. по описа на ДнРС се установява, че с одобрено от съда споразумение ответникът по настоящото производство е признат за виновен за това, че на 28.05.2018 г. около 06:40 часа в гр. Сапарева баня, обл. Кюстендил в близост до параклиса „Св. Никола", чрез нанасяне на множество удари с метална тръба в областта на главата и тялото умишлено е причинил на В.К.Б. средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на костите на дясната предмишница, счупване на ключицата на дясната ръка и счупване на пета предкиткова кост на дясна ръка, довели до трайно затруднение на движенията на горен десен крайник за период по-дълъг от 30 дни - престъпление по чл.129, ал.2, пр.3 вр. с ал.1 от НК.

Ищецът е представил издадените му медицински документи във връзка с инцидента, от които се установява проведено оперативно лечение в УМБАЛСМ „Пирогов”, рехабилитация в „СБР-Сапарева баня” АД, ползван отпуск по болест в периода 24.11.2018 г. – 23.12.2018 г. Представил е и доказателства за направени разходи във връзка с лечението на обща стойност 2015, 20 лв., както и удостоверение за получаването от Дирекция „Социално подпомагане” – Дупница на помощ в размер на 375 лв.

 Вещото лице по назначената и приета от съда по настоящото производство съдебно – медицинска експертиза д-р Л.Т. посочва, че при инцидента ищецът е получил открита фрактура на дясна предмишница, фрактура на лява ключица, фрактура на пета метакарпална кост, разкъсно-контузна рана на главата /челото/. При операцията е направена метална остеосинтеза на дясната предмишница /уточнено в съдебното заседание/. Периодът на възстановяване е около 6-8 месеца, като се очаква пълно възстановяване на функцията на крайниците. Пострадалият е претърпял значителни страдания; за в бъдеще ще има оплаквания при промяна на времето.

Свидетелят Александър Б. – син на ищеца, сочи, че през първите три месеца след инцидента пострадалият не можел да се обслужва и му била необходима помощ при обличане, къпане, бръснене. Понастоящем ищецът също изпитва болки в дясната ръка при промяна на времето или по-голямо натоварване.

Свидетелят Асен Яньов твърди, че за възникналия конфликт между страните допринесли и други хора, без да сочи конкретни обстоятелства. След инцидента виждал ищеца да извършва строителни дейности по поставяне на изолация и мазилка на обект в центъра на гр. Сапарева баня.

Съобразно установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

В чл.45 от ЗЗД е въведено задължение за поправяне на вредите, причинени от физическите лица чрез техни виновни действия или бездействия. Отговорността за непозволено увреждане по чл.45 от ЗЗД се поражда при наличие на причинна връзка между противоправното и виновно поведение на дееца и настъпилите вреди. Причинната връзка трябва да бъде доказана във всеки конкретен случай; вината се предполага до доказване на противното.

Влязлата в сила присъда на наказателния съд относно това, дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца, е задължителна за гражданския съд, който разглежда иска за обезщетяване на вредите от същото деяние.

Към доказателствата е приложено НОХД № 1467/2018 г. по описа на ДнРС, от което се установява, че с влязла в сила присъда подсъдимият В.И.Ч. е признат за виновен в това, че на 28.05.2018 г., чрез нанасяне на множество удари с метална тръба в областта на главата и тялото умишлено е причинил на В.К.Б. средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на костите на дясната предмишница, счупване на ключицата на дясната ръка и счупване на пета предкиткова кост на дясна ръка, довели до трайно затруднение на движенията на горен десен крайник за период по-дълъг от 30 дни - престъпление по чл.129, ал.2, пр.3 вр. с ал.1 от НК.

Силата на пресъдено нещо във връзка с гражданския процес се изразява в установителното действие на влезлите в сила присъди и обхваща всички признаци на престъпния състав и правната квалификация на деянието – в случая причиняване на средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на костите на дясната предмишница. Поради това съдът приема за доказано, че поведението на ответника се характеризира с посочените белези и се явява противоправно. Деянието му е извършено виновно, поради което му е наложено наказание. По отношение на тези елементи от фактическия състав на чл.45 ЗЗД настоящият състав на съда не може да установи нещо различно от възприетото по НОХД № 1467/2018 г. по описа на ДРС.

На следващо място, въз основа на събраните гласни и писмени доказателства съдът приема за установено, че на посочената дата ответникът с нанесения на ищеца побой му е причинил и други травми, за които не е налице осъждане по посоченото наказателно производство: фрактура на лявата ключица, фрактура на пета метакарпална кост на лявата ръка, разкъсно-контузна рана на главата /челото/.

Описаното поведение на ответника е противоправно, в нарушение на правилото да не се вреди другиму; деянието му се явява виновно извършено, като не бяха ангажирани доказателства, опровергаващи законовата презумпция. Установена е /посредством съдебно – медицинската експертиза/ и пряка причинна връзка между виновното поведение на ответника и получения вредоносен резултат.

Във връзка с твърденията в отговора за съпричиняване на вредите от ищеца и за извършване на деянието на ответника в състояние на силно раздразнение не бяха ангажирани доказателства. 

Следователно са налице всички елементи на състава, пораждащ права за увредения срещу прекия причинител на неимуществено увреждане.

Съгласно разпоредбата на чл.51, ал.1, изр.1 ЗЗД обезщетение се дължи за всички вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането. Съгласно разпоредбата на чл.52 ЗЗД обезщетението за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост. При определяне на размера на обезщетението за неимуществени вреди съдът следва да съобрази вида на страданията и болките, които ищецът е преживял, както и обстоятелството, дали същите ще се задълбочават в бъдеще и какви са прогнозите за оздравяването му.

Според заключението на вещото лице, гореописаните травматични увреждания са причинили значителни страдания на пострадалия, периодът на възстановяване е сравнително дълъг - 6-8 месеца, като и в бъдеще ищецът ще изпитва болка при промяна на времето. Изводите на вещото лице съответстват на соченото от свидетеля Александър Б., че ищецът за около три месеца имал нужда от помощ в ежедневието си, изпитвал силни болки, като и към настоящия момент продължава да се оплаква от болка при промяна на времето или натоварване на дясната ръка.

Съдът не кредитира показанията на свидетеля Асен Яньов, тъй като по отношение на инцидента не съдържат никаква конкретна информация /относно време, място, начин на извършване на деянието/ и свидетелят не сочи, колко време след побоя е виждал пострадалия да работи; тези негови възприятия не могат да се свържат с конкретен период от време, респ. – въз основа на тях да бъдат правени каквито и да е изводи, относими към предмета на доказване.    

Предвид естеството на причинените неимуществени вреди, по свое вътрешно убеждение и с оглед на всички обстоятелства от значение за случая съдът счита, че исковете за неимуществени вреди следва да бъде уважени: - за сумата от 6 000 лв. – за претърпените болки и страдания вследствие на счупването на костите на дясната предмишница, а за разликата над уважения размер до претендирания от 10 000 лв. искът следва да бъде отхвърлен; - за сумата от 3 000 лв.– за претърпените болки и страдания вследствие на счупването на лявата ключица във вътрешния й край, а за разликата над уважения размер до претендирания от 8 000 лв. искът следва да бъде отхвърлен; - за сумата от 1 800 лв. – за претърпените болки и страдания вследствие на счупването на пета предкиткова кост на лявата ръка и разкъсно-контузна рана на главата в областта на дясната половина на челото, а за разликата над уважения размер до претендирания от 4 800 лв. искът следва да бъде отхвърлен.

Претендираните като имуществени вреди разходи за медицински прегледи и оперативно лечение  

 

 

 

имат характер на претърпяна загуба - намаляване на имуществото, което не би настъпило, ако не бе извършено деянието - причиняване на средна телесна повреда. Тези вреди са в пряка причинна връзка с деянието на ответника, като размерът им е безспорно установен; същевременно по делото е установено и получаване на парична помощ от ищеца във връзка с инцидента по правилата за социално подпомагане в размер на 375 лв. Поради това искът е основателен за сумата 1640 лв., ведно със законната лих­ва от датата на причиняване на увреждането по аргумент от чл.84, ал.3 ЗЗД - 28.05.2018 г., до окончателно изплащане на сумата. За разликата до претендираните 2015 лв. искът следва да бъде отхвърлен, като неоснователен.

С оглед изхода на делото на основание чл.78, ал.6, вр. ал.1 и чл.83, ал.1, т.4 от ГПК ответникът следва да заплати държавна такса съразмерно с уважения размер на исковете по сметка на РС – Дупница в размер на 497, 60  лв., както и разноски на съда за възнаграждение на вещо лице в размер на 250 лв.

На основание чл.78, ал.1 ГПК ответникът следва да заплати на ищеца разноски по делото за адвокатско възнаграждение съразмерно с уважената част от исковете на стойност 250 лв.

На основание чл.78, ал.3 ГПК ищецът следва да заплати на ответника разноски по делото за адвокатско възнаграждение съразмерно с отхвърлената част от исковете в размер на 640 лв.

Водим от горното, съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОСЪЖДА В.И.Ч., ЕГН **********, да заплати на В.К.Б., ЕГН **********, обезщетение за претърпени от ищеца неимуществени и имуществени вреди вследствие на нанесения му от ответника побой на 28.05.2018 г. около 06:40 часа в гр. Сапарева баня, в близост до параклиса „Св. Никола", както следва: сумата 6 000 лв. – за претърпените болки и страдания вследствие на счупването на костите на дясната предмишница, а за разликата над уважения размер до претендирания от 10 000 лв. ОТХВЪРЛЯ иска; сумата 3 000 лв. – за претърпените болки и страдания вследствие на счупването на лявата ключица във вътрешния й край, а за разликата над уважения размер до претендирания от 8 000 лв. ОТХВЪРЛЯ иска; сумата 1 800 лв. – за претърпените болки и страдания вследствие на счупването на пета предкиткова кост на лявата ръка и разкъсно-контузна рана на главата в областта на дясната половина на челото, а за разликата над уважения размер до претендирания от 4 800 лв. ОТХВЪРЛЯ иска; сумата 1640 лв. – за заплатените разходи за проведеното лечение, като за разликата над уважения размер до претендирания от 2015 лв. ОТХВЪРЛЯ иска,

ведно със законната лихва върху главниците, считано от датата на увреждането - 28.05.2018 г., до окончателно изплащане на сумите.

ОСЪЖДА В.И.Ч., ЕГН **********, да заплати по сметка на Районен съд – Дупница държавна такса в размер на 497, 60 лв., както и разноски на съда за възнаграждение на вещо лице в размер на 250 лв.

ОСЪЖДА В.И.Ч., ЕГН **********, да заплати на В.К.Б., ЕГН **********, разноски по делото съразмерно с уважената част от исковете на стойност 250 лв.

ОСЪЖДА В.К.Б., ЕГН **********, да заплати на В.И.Ч., ЕГН **********, разноски по делото съразмерно с отхвърлената част от исковете в размер на 640 лв.

Решението може да бъде обжалвано пред Окръжен съд – Кюстендил в 2 -седмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                    

РАЙОНЕН СЪДИЯ: