Решение по дело №83/2022 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 173
Дата: 10 май 2022 г. (в сила от 10 май 2022 г.)
Съдия: Красимира Керанова Иванова
Дело: 20227100700083
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 февруари 2022 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

     / 10.05.2022 г.,  град Добрич

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

   АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ДОБРИЧ, в открито съдебно заседание на деветнадесети април през две хиляди  двадесет и втора година в състав:

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ИВАНОВА

                                                  ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА МИЛЕВА

                                                                     НЕЛИ КАМЕНСКА

 

              при участието на прокурора РУМЯНА ЖЕЛЕВА и секретаря ИРЕНА ДИМИТРОВА разгледа докладваното от председателя КАНД № 83/ 2022 г. по описа на АдмС - Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по реда на глава ХІІ от АПК.            

Образувано е по касационна жалба от А.П.И. ***П., САК, против Решение № 199/ 22.12.2021 г. по НАХД  № 668/ 2021 г. по описа на Районен съд - Добрич, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 21 - 0851 - 000008 от 19.01.2021 г. на Началник сектор към ОДМВР – Добрич, Сектор „Пътна полиция“, с което на касатора за нарушение по чл. 174, ал. 3 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) са наложени административни наказания – глоба в размер на 2 000 лв. (две хиляди лева) и лишаване от право да управлява МПС за 24 месеца.

           Касаторът иска да бъде отменено първоинстанционното Решение като незаконосъобразно, постановено в противоречие с материалния закон, процесуалните правила и целта на закона. Оспорва извода на съда, че е издаден талон с бланков № 0049420 за медицинско изследване. В тази връзка се позовава на обстоятелството, че такъв не е цитиран нито в АУАН, нито в НП. Добавя, че в самия талон няма подпис на А.П.  и няма отбелязване на какво е свидетел подписаният Христо Михайлов – дали, че проверяваното лице отказва да подпише талона, че отказва да го получи или отказва да избере начин на изследване. Според касатора съдът не е отчел, че талонът не е попълнен съгласно образеца. С оглед тези доводи претендира, че водачът няма задължение да бъде изследван, тъй като талонът за изследването е издаден незаконосъобразно, което съдът не е отчел. Добавя, че по делото не са твърдени и не са установени външни признаци, реакции или поведение у лицето за употреба на наркотични вещества или техни аналози, с оглед на което претендира, че НП е издадено при липса на фактическо основание, в каквато насока счита, че е налице съдебна практика и настоява, че съдебното решение противоречи на установената съдебна практика. Излага становище, че първоинстанционният съдебен акт е необоснован, тъй като са игнорирани аргументите на защитата, касаещи факта, че са наложени две наказания за едно деяние съгласно чл. 174, ал. 3 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП). Настоява, че ТР № 13 от 20.12.2021 г. по тълк. дело № 1/ 21 г. на Общото събрание на съдиите на ВАС, Първо и Втора колегия е неприложимо, като постановено след процесния случай. Останалите доводи касаят твърдения за незаконосъобразно фактическо задържане на касатора, които не са предмет на настоящия спор. Претендира сторените по делото съдебно - деловодни разноски за двете инстанции, за които представя доказателства.

         В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се явява, не се представлява.

Ответникът, редовно призован, не се представлява, не изразява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура - Добрич дава заключение, че жалбата е неоснователна, а решението на ДРС е правилно и законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съобрази наведените касационни основания и задължението си за служебна проверка по смисъла на чл. 218, ал. 2 от АПК, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена в срок от процесуално легитимирано лице, страна в първоинстанционното производство, чрез надлежно упълномощен процесуален представител, поради което е допустима.

Разгледана по същество, касационната жалба е неоснователна. Съображенията за това са следните:

Производството пред РС - Добрич е образувано по подадена жалба от А.П.И. *** срещу Наказателно постановление № 21 - 0851 - 000008 от 19.01.2021 г. на Началник сектор към ОДМВР – Добрич, Сектор „Пътна полиция“, с което на касатора за нарушение по чл. 174, ал. 3 от Закона за движение по пътищата са наложени административни наказания – глоба в размер на 2 000 лв. (две хиляди лева) и лишаване от право да управлява МПС за 24 месеца.

НП е издадено за това, че на 02.01.2021 г. в 19.01 часа в гр. Добрич, на ул. Цар Освободител в посока ул. Каменица, като водач на лек автомобил, е управлявал лек автомобил марка „Ситроен“ С 3, 1.6 ХДИ, с рег. № ТХ3344ХК, когато пред бл. 41 в ж.к. Балик е спрян за проверка от полицейски служители към Първо РУ на ОД на МВР - Добрич. В хода на проверката възникнала необходимост от тестване на водача за наличие на упойващи вещества. За съдействие бил повикан патрул на Сектор „Пътна полиция“ – Добрич. Водачът е поканен да бъде изпробван с техническо средство, но отказал. Това обстоятелство е обективирано в Протокол за извършване на проверка за употреба на наркотични или упойващи вещества, който касаторът е отказал да подпише. Издаден е Талон за медицинско изследване за наркотични вещества или техни аналози, в който е отразен отказ за тестване за наркотични вещества. Не е извършено и медицинско изследване поради отказ на лицето, удостоверен от д-р М.Т.в нарочния за целта Протокол, подписан от А.И..

Въззивният съд е потвърдил обжалваното Наказателно постановление по съображения за неговата процесуална и материална законосъобразност. Приел е, че при съставянето на АУАН и издаването на НП не са допуснати нарушения на регламентираните в ЗАНН формални изисквания и процесуални правила. Въз основа на събраните по делото и обсъдени в Решението писмени и гласни доказателства, приетата за установена фактическа обстановка, съотнесена към приложимата нормативна регламентация, съдът е направил извод, че по безспорен и несъмнен начин е установено и доказано извършването на съставомерно от обективна и субективна страна деяние, правилно квалифицирано като административно нарушение по чл. 174, ал. 3 от ЗДвП, за което на жалбоподателя са наложени предвидените в закона по вид и размер административни наказания.

 Решението на въззивния съд е постановено при правилно приложение на закона и съответно на събраните по делото доказателства. Последните са еднопосочни и установяват по безспорен и категоричен начин поведението на водача, което е в разрез с разписаните нормативни правила. Районният съд е отговорил на всяко едно от твърденията, изложени пред него от въззивника.

Административнонаказателната отговорност на касационния жалбоподател е ангажирана на основание чл. 174, ал. 3 от ЗДвП, съгласно която разпоредба водач на моторно превозно средство, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или упойващи вещества или не изпълни предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му и/или с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му, и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 2 години и глоба 2000 лв. От посочената нормативна регламентация се налага изводът, че законът предвижда в условията на алтернативност две форми на изпълнителното деяние, с които се осъществява съставът на административното нарушение по чл. 174, ал. 3 от ЗДвП – „отказ за установяване употребата на упойващи вещества от водачите на моторни превозни средства“, а именно 1. отказ на водача на МПС да му бъде извършена проверка за употреба на наркотични вещества или техни аналози и 2. неизпълнение на предписанието за  химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози. Видно от съдържанието на съставения акт за установяване на административно нарушение и на издаденото въз основа на него Наказателно постановление, при фактическото описание на нарушението са изложени обстоятелства, сочещи осъществяване и на двете форми на изпълнително деяние, регламентирани в чл. 174, ал. 3 от ЗДвП.

Неоснователно е възражението на касатора за липсата на талон за медицинско изследване, тъй като такъв не бил описан в АУАН и НП. Административнонаказателната преписка е едно цяло, ведно с всички издадени документи при проверката. В случая, освен Талонът за медицинско изследване, по делото са приложени като доказателства Протокол за извършване на проверка за употреба на наркотични или упойващи вещества и Протокол за медицинско изследване и вземане на биологични проби за употреба на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози. Трите документа са в една съвкупност, като отказът на лицето да бъде изследвано е удостоверен и в трите документа. Освен това, за налагане на наказанието е достатъчно наличието на отказ с техническо средство/тест. Останалите действия са в насока да се установи наличието на забранените вещества след отказа с техническо средство/тест, но в случая и те са съпроводени с отказ. Както беше посочено по – горе, законодателят е предвидил алтернативно предпоставките за налагане на санкцията - … който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол в кръвта и/или с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му, и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози. В този смисъл деянието, за което е повдигнато обвинение, както правилно е счел първоинстанционният съд, е установено безспорно.

Еднопосочни с писмените доказателства са събраните в първоинстанционното производство гласни такива.

Настоящият състав намира с оглед разпоредбата на чл. 221, ал. 2, изр. второ от АПК, че не е необходимо да преповтаря мотивите на ДРС, които възприема изцяло.

При установената фактическа, правна и доказателствена обоснованост на административнонаказателното обвинение за извършено от А.П.И. нарушение по чл. 174, ал. 3 от ЗДвП, правилно въззивният  съд е потвърдил Наказателното постановление.  Не са налице твърдените касационни основания. Служебната проверка сочи, че обжалваното Решение е валидно, допустимо и постановено в съответствие и при правилно приложение на закона, поради което следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, Административен съд - Добрич,  касационен състав,

РЕШИ:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 199/ 22.12.2021 г. по НАХД  № 668/ 2021 г. по описа на Районен съд - Добрич, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 21 - 0851 - 000008 от 19.01.2021 г. на Началник сектор към ОДМВР – Добрич, Сектор „Пътна полиция“, с което на касатора за нарушение по чл. 174, ал. 3 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) са наложени административни наказания – глоба в размер на 2 000 лв. (две хиляди лева) и лишаване от право да управлява МПС за 24 месеца.

Решението не подлежи на обжалване и/или протест.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ: