Определение по дело №23/2019 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 март 2019 г.
Съдия: Благовеста Митева Костова
Дело: 20194200600023
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 11 март 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

                                           

                     гр.Габрово, 13.03.2019г.

                                  

                                 В   И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

Габровският окръжен съд, наказателно отделение, в закрито заседание на тринадесети март две хиляди и деветнадесета година в състав:                              

Председател: Благовеста Костова

       Членове: Пламен Попов

             Ива Димова

                    

като разгледа докладваното от съдията Костова ВЧНД № 23 описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

                Производството е по реда на чл.243 ал.6 от НПК.

         Постъпила е  частна жалба от Н.И.Н. против Определение № 6 от 22.02.2019г. по ЧНД № 22 по описа за 2019г. на  Тревненски районен съд. С определението   е прекратено производството по ЧНД № 22/19. , като процесуално недопустимо.

         Жалбата е подадена от жалбоподателя по прекратеното ЧНД и в срока по чл.243 ал.6 НПК и е процесуално допустима. Разгледана по същество същата е неоснователна.

Досъдебното производство  е образувано за това, че на 27.07.2018г. в гр.Трявна, на ул.”Уста Генчо”№6, самоволно , не по установения в закона ред е осъществено едно оспорвано от другиго- Н.И.Н. ***, предполагаемо право на спиране на водоподаването  към имот, съсобственост на посочения, немаловажен случай – престъпление по чл.323, ал.1 от НК.

По делото няма привлечено обвиняемо лице.

С постановление за прекратяване на наказателното производство от 18.01.2019г. РП-Трявна е прекратила наказателното производство поради липса на престъпление. Прокурорът е приел ,че към момента на деянието- 27.07.2018г. не е съществувало спорно материално правоотношение,  което чрез спирането на водата в своя имот, Л.П.или друго лице да е реализирало не по установения законов ред. В постановлението се сочи, че между жалбоподателя Н.Н. и Л.П.са налице гражданскоправни взаимоотношения и е прекратил наказателното производство водено за престъпление по чл.323 ал.1 от НК.

         С обжалваното определение Районен съд – Трявна  е  прекратил производството по ЧНД № 22/19 на РС-Трявна, образувано по жалба на Н.И.н. ***, като недопустимо. Съдът е приел ,че  жалбоподателя Н. не е легитимиран да обжалва постановлението за прекратяване на досъдебното производство тъй като няма качеството на пострадал. В обжалвания съдебен акт , съдията докладчик е изложил подробни и задълбочени мотиви довели го до правния извод за прекратяване на образуваното частно наказателно дело .

В жалбата на Н.Н. се анализират от правна и фактическа страна доказателствата по делото и се прави искане обжалваното определение да бъде отменено.

         Настоящият въззивен съдебен състав, след като прецени събраните доказателства по време на досъдебното производство  и се съобрази с изложеното в жалбите на Н.Н. *** , прие за установено следното:

Производството пред РС-Габрово е образувано по молба на Н.Н. по реда на чл.243 ал.4 от НПК.

В чл.243 ал.3 от НПК конкретно са изброени лицата, които имат право да обжалват  постановлението за прекратяване на наказателното производство и това са: обвиняемия, пострадалия или неговите наследници или ощетеното юридическо лице. В разглеждания случай жалбата пред РС-Трявна срещу постановлението за прекратяване на наказателното производство от прокурор при РП – Трявна е подадена от Н.Н., който няма качеството на пострадало лице  по смисъла на чл. 84, ал. 1 от НПК, поради което за жалбоподателя не е налице правен интерес от обжалване на постановлението за прекратяване на наказателното производство и подадената от него жалба е процесуално недопустима съгласно чл. 243, ал. 3 от НПК.

Обществените отношения, които са обект на съответния вид престъпления по Наказателния кодекс, определят кръга от лицата, които имат качеството на пострадал в наказателния процес и съответно са легитимирани да бъдат конституирани като  граждански ищци в съдебното производство по него. Престъплението по чл. 323, ал. 1 от НК се намира в глава Десета от особената част на НК - престъпления против реда и общественото спокойствие. Родовият обект на тези престъпления засяга нормалния обществен живот на гражданите, като в частност престъплението самоуправство е престъпление против законно установения ред на взаимоотношения между отделни граждани, държавата и обществени организации. Най-съществено за самоуправството е, че то никога не представлява пряко посегателство върху чуждо имущество. За разлика от престъпленията против собствеността и по подобие на тези против стопанството, самоуправството посяга само върху реда за осъществяване на определена дейност. Единствено в допълнение, като незадължителна вторична последица може да се стигне и до засягане на чуждо имущество. Тази дейност,  която самоуправството пряко засяга е правораздавателната и в частност дейността по решаване на спорове за имуществени права.

С оглед специфичния обект на престъплението по чл.323 от НК, правилно първоинстанционният съд е приел, че жалбоподателят няма качеството на пострадал и правилно е прекратил производството по делото, като е оставил без разглеждане жалбата на Н.н..

Предвид горното въззивният съд намира, че не са налице основания за отмяна или изменение на атакуваното определение на РС-Габрово, поради което същото следва да бъде потвърдено като правилно.

Водим от изложеното и на основание чл.243 ал.7 от НПК съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

         ПОТВЪРЖДАВА  ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 6 от 22.02.2019 година  по ЧНД № 22 по описа за 2019 година на Районен съд – Трявна.     

Определението  е окончателно и не подлежи на обжалване или протест.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                                    

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: