Решение по дело №7187/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1218
Дата: 20 февруари 2019 г. (в сила от 4 декември 2019 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20161100107187
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 юни 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

20.02.19г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 24.01.19г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 7187/16г. и констатира следното:

Предявен е иск от Т. Я. против Ж. Я. с правно основание чл. 79, ал. 1, предл. 1-во от ЗЗД във връзка с чл. 538 от ТЗ и чл. 535 от ТЗ за сумата 70 000 лева. Претендира се и законната лихва върху посочената сума за периода – след предявяване на иска.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

Със запис на заповед от 01.09.05г. К. Я. /наследодател на ответника Ж. Я. и на брат му Д. Я. – при квоти по ½ за всеки от посочените наследници/ е поел задължение да плати /на 01.09.10г./ на Т. Я. сума в размер на 140 000 лева. По настоящото дело ищцата претендира от ответника /при условията на чл. 79, ал. 1, предл. 1-во от ЗЗД във връзка с чл. 538 от ТЗ и чл. 535 от ТЗ/ 1/2 от посочената сума /представляваща половината от дълга по ценната книга – съобразно наследствените права и задължения на Ж. Я./.

Искът е неоснователен:

От една страна:

Процесният запис на заповед се явява /по смисъла на чл. 418, ал. 2 от ГПК във връзка с чл. 417, т. 10 от ГПК и чл. 535 от ТЗ/ „редовен от външна страна“ документ и същият удостоверява изискуемо /с настъпил падеж, „подлежащо на изпълнение вземане“/ в полза на ищцата срещу ответника за процесната сума. Автентичността /авторството/ на ценната книга е установена надлежно с приетата по делото – графологична експертиза.

От друга страна обаче:

Действително /принципно/ – кредиторът по запис на заповед разполага с правната възможност /доколкото тази едностранна абстрактна правна сделка е уредена в закона като самостоятелен източник на задължение/ да се позове директно /само/ на документа и да претендира присъждане на визираната в същия сума. Абстрактното правоотношение обаче никога не се обективира /не се създава, не възниква, не се учредява/ самостоятелно. Същото винаги се явява акцесорно на друго такова /каузално/ между съответните страни /и на практика само обезпечава изпълнението на последното/. Именно такава е и процесната хипотеза:

Ищцата не спори, че процесната абстрактна договорна връзка е била учредена във връзка с каузално правоотношение /в такъв смисъл е изявлението на процесуалния представител на Т. Я. от съдебното заседание на 09.11.17г., в същата връзка са и представените в съдебното заседание на 17.05.18г. писмени доказателства/. В хипотеза като посочената /когато е доказано, съответно – безспорно/, че е налице връзка между двете правоотношения /абстрактно и каузално/ кредиторът може да претендира изпълнение по абстрактната договорна връзка само, ако преди това установи своята изправност в рамките на каузалната такава /предвид именно само акцесорният характер на едностранната сделка/. С други думи – кредиторът следва да установи, че разполага с действително възникнало /и изискуемо/ задължение спрямо длъжника по каузалното правоотношение. В случая:

Писмените доказателства /представени в съдебното заседание на 17.05.18г./ сами по себе си не установяват наличие на конкретна договорна /каузална/ връзка между ищцата и К. Я.. По делото не са заявени и твърдения /обяснения/ на ищцата, които да очертаят конкретните параметри на заявеното каузално правоотношение /съответно, които да конкретизират как точно двете договорни връзки – каузална и абстрактна се съотнасят една към друга/. Дори и съпоставката /по съдържание/ на посочените доказателства с ценната книга – не установява /сама по себе си/ връзка между двете правоотношения /налице е съществена разлика в моментите на възникване на договорните връзки и в задълженията по същите/.

В такава хипотеза /съобразно изложеното по-горе/ правото на кредитора да претендира изпълнение по абстрактното правоотношение следва да бъде отречено /именно доколкото ищцата не установи – валидно възникнало в нейна полза и изискуемо задължение по каузалното, по основното правоотношение/.

С оглед изложеното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

 

 

ОТХВЪРЛЯ иска с правно основание чл. 79, ал. 1, предл. 1-во от ЗЗД във връзка с чл. 538 от ТЗ и чл. 535 от ТЗ на Т.Г.Я. ЕГН ********** против Ж. К.Я. ЕГН ********** за сумата 70 000 лева.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

Председател: