Решение по дело №13825/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 266953
Дата: 15 декември 2021 г.
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20201100113825
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

15.12.21г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

Разгледа в съдебно заседание на 18.11.21г./с участието на секретаря Д. Цветкова/ гражданско дело № 13825/20г. и констатира следното:

Предявен е иск от К. И. против П. на РБ с правно основание чл. 2 от ЗОДОВ за сумата 30 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди/. Претендира се /при условията на чл. 86 от ЗЗД/ и законна лихва върху посочената главница за периода – след 08.10.20г.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Ищецът твърди, че: от наложеното му наказание /лишаване от свобода/ по н.о.х.д. № 446/19г. на ПОС не е било приспаднато /при условията на чл. 59, ал. 3 от НК/ времето /30.12.96г. – 23.05.01г./ през което К. И. е изтърпявал мярка за неотклонение „домашен арест“ /по сл. Д. № 84-II/95г. на ТСлО – Велинград/. С оглед това: К. И. поддържа, че - считано от 13.09.19г. продължава да търпи без основание – в противоречие със закона /именно заради незачитането - неприспадането на горния период/ наказание лишаване от свобода. Поради това: ищецът претендира присъждане на обезщетение за неимуществени вреди /алтернативно - в хипотезите на чл. 2, ал. 1, т. 1 от ЗОДОВ във връзка с чл. 5, пар. 1 от Конвенцията за защитата на правата на човека и основните свободи или на чл. 2, ал. 1, т. 6 от ЗОДОВ/ в размер на 30 000 лева и законна лихва върху тази сума /главница/ за периода – след 08.10.20г. /когато е влязло в сила постановление на ВКП от същата дата, постановено при условията на чл. 417 от НПК, с което процесното приспадане по чл. 59, ал. 3 от НК е било отказано/.

Искът е неоснователен:

Ищецът е бил осъден /по надлежния законов ред - по смисъла на чл. 5, пар. 1 от Конвенцията/ с влязла в сила присъда /на наказание „лишаване от свобода“/. С оглед това: правилата на този законов акт се явяват - принципно неприложими в случая.

Досежно предпоставките по чл. 2, ал. 1, т. 6 от ЗОДОВ:

В случая е налице принципна пречка за уважаване на иска:

Правото по чл. 2, ал. 1, т. 6 от ЗОДОВ /а такава е логиката и на всички останали хипотези от ЗОДОВ, с изключение на производството по чл. 2в от ЗОДОВ/ може да бъде защитено /в процес като настоящия/ само /единствено/ в хипотеза – когато вече е констатирано /в рамките на наказателно производство, със съответен влязъл в сила съдебен или прокурорски акт/ че е налице /в случая/ „изпълнение на наложено наказание над определения срок – размер“, а тази предпоставка – не е налице /постановен е негативен за ищеца акт на П. и същият е влязъл в сила/. С други думи: настоящият граждански съд не може /недопустимо е/ да установява - изследва /в рамките на производство по ЗОДОВ/ предпоставките на процесуалния закон и това обстоятелство съставлява пряко основание за – отхвърляне на иска.

Независимо от това /за пълнота на изложението и по същество/:

Приспадането /по смисъла на чл. 59, ал. 3 от НК във връзка с чл. 59, ал. 1 от НК във връзка с чл. 59, ал. 2 от НК във връзка и с чл. 23, ал. 1 от НК/ е допустимо да бъде сторено винаги – когато са налице две отделни деяния /престъпления/. Такава е и настоящата хипотеза /а именно: едно деяние – престъпление по сл. Д. № 84-II/95г. на ТСлО – Велинград и едно деяние – престъпление по н.о.х.д. № 446/19г. на ПОС/. Обстоятелството, че първото производство е било приключило /с влязло в сила постановление на П./ към момента на постановяване на осъдителната присъда /по второто дело/ не съставлява пречка за приложение на правилото по чл. 59, ал. 3 от НКП /по аргумент с разпоредбата на чл. 25, ал. 1 от НК, която препраща изрично към чл. 23, ал. 1 от НК/. От друга страна /в същата връзка/: житейската логика на закона /на правилото по чл. 59, ал. 3 от НК/ е да бъде зачетено /приспаднато/ всяко /оказало се впоследствие незаконосъобразно – поради постановяване на прекратително постановление на П. или на оправдателна присъда/ фактическо задържане /което се приравнява от закона на „лишаване от свобода“/. Обратната /противната/ логика би лишила подсъдимия от всякаква правна защита – доколкото: противоправното /по смисъла на изложеното по-горе/ предходно задържане би се оказало – необезщетено. Председателят на състава намира, че съществувалата възможност /която към момента вече се явява погасена по давност/ за обвиняемия - да претендира /в хипотезата чл. 2, ал. 1, т. 3 от ЗОДОВ във връзка с чл. 2, ал. 1, т. 1 от ЗОДОВ/ обезщетение /по предходното наказателно производство - сл. Д. № 84-II/95г. на ТСлО – Велинград/ не изключва приложение на правилото по чл. 59, ал. 3 от НК /доколкото подсъдимият винаги има правен, фактически, житейски интерес - да иска реално намаляване на наказание „лишаване от свобода“, а не да търси парично обезщетение/.

С оглед изложено: председателят на състава намира възраженията на ищеца за основателни. Това обстоятелство обаче не може да обоснове уважаване на иска /предвид горните принципни съображения/.  Уважаването на иска би позволило - в процес по ЗОДОВ да се дерогира косвено действието на влязъл в сила съдебен /или както е в случая – на прокурорски/ акт, което е процесуално недопустимо.

Съдът,

  

Р Е Ш И :

 

 

ОТХВЪРЛЯ иска /с правно основание чл. 2 от ЗОДОВ/ на К.А.И. ЕГН ********** против П. на Република България.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

Председател: