Решение по дело №2187/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260266
Дата: 15 февруари 2021 г. (в сила от 3 март 2021 г.)
Съдия: Райна Георгиева Стефанова
Дело: 20201100902187
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 12 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. С., 15.02.2021 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VI-19 състав, в закрито съдебно заседание на петнадесети февруари през две хиляди и двадесет и първа година, в състав:

      

СЪДИЯ: РАЙНА СТЕФАНОВА

 

като разгледа ч. търг. дело № 2187 по описа за 2020 година, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 25 от ЗТРРЮЛНЦ вр. глава XXI от ГПК.

Образувано е по жалба на Сдружение "Ф.К.ЦСКА С.", ЕИК ******, със седалище и адрес на управление: гр. С., р-н Младост, ж.к. **********ап.**, представлявано поотделно от Л.В.П.и Д.И.Г.чрез адв. Я.И. от САК, срещу Отказ № 20201105172910/09.11.2020 година на Агенция по вписванията, постановен по заявление вх. № 20201105172910/05.11.2020 година, с което са заявени за вписване промени по партидата на сдружението.

В жалбата се навеждат твърдения за неправилност и незаконосъобразност на обжалвания отказ. Оспорват се мотивите на ДЛР във връзка с предвидената в ЗЮЛНЦ ред за свикване на Общо събрание /ОС/, респ. изключване приложението на чл. 15, ал.3 от Устава на сдружението, в която разпоредба се предвижда начина за обявяване на поканата за свикване на ОС.

Частният жалбоподател моли съда да отменени отказ № 20201105172910/09.11.2020 година на Агенция по вписванията, постановен по заявление вх. вх. № 20201105172910/05.11.2020 година, като бъдат дадени задължителни указания на Агенция по вписванията да бъде извършено исканото вписване.

Съдът, като разгледа събраните доказателства, намира следното:

Производството пред Агенцията по вписванията е образувано въз основа на подадено по електронен път заявление образец А15 с вх. № 20201105172910 от 05.11.2020 година, към което са представени : актуален списък на членовете на сдружението; документ за внесена държавна такса; изрично писмено пълномощно; декларация по чл. 13, ал.4 ЗТРРЮЛНЦ; искане за свикване на ОС отправено до изпълнителния директор и подписано от 1/3-та от членове на сдружението; покана за свикване на ОС подписана от изпълнителния директор на сдружението; констативен протокол за обявяване на поканата, подписан от лицата, иницииращи свикване на ОС и от изпълнителния директор на сдружението; устав; актуален списък на членовете на УС на сдружението; протокол от ОС.

По подаденото заявление е постановен обжалваният отказ, като длъжностното лице по регистрацията е приело, че не е налице покана за свикване на общото събрание, която да е обявена в предвидения едномесечен срок, съгласно императивната норма на чл. 26, ал. 3 от ЗЮЛНЦ; че е налице несъответствие между текста на чл.15, ал.3 от устава, предвиждащ 7-мо дневен срок за обявяване на поканата за свикване на ОС и закона, поради което приложение следвало да намери предвиденото в закона. В отказа си ДЛР излага още, че ОС е свикано от изпълнителния директор на сдружението, вместо от УС съобразно предвиденото в чл.15, ал.2 от устава и при липса на данни да е осъществена процедурата по  чл.15, ал.2, изр. последно от устава на сдружението. Поради това, счита събранието за свикано и проведено в нарушение на императивните разпоредби на закона и на основание чл. 24, ал.1 във вр. чл. 21, т.5 ЗТРРЮЛНЦ отказва вписване на промени в обстоятелствата по заявлението.

 

При така установеното съдът намира от правна страна следното:

Жалбата е процесуално допустима - подадена е в законоустановения срок, срещу акт, който подлежи на обжалване и от лице, което има правен интерес да обжалва отказа на длъжностното лице по регистрацията при Агенция по вписванията.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Регистърното производство е охранително и изисква извършване на проверка за наличието на законовите предпоставки и ако се констатира очевиден порок, който не може да бъде отстранен чрез указания или не бъде отстранен в указан срок, то следва да се постанови отказ.  По подаденото заявление длъжностното лице по регистрация е длъжно да извърши проверка на обстоятелствата, предвидени в разпоредбата на чл. 21 от ЗТРРЮЛНЦ. Съгласно т. 4 и т. 5 от същата разпоредба, длъжностното лице по регистрация е задължено да провери дали към заявлението са приложени всички документи съгласно изискванията на закона и дали съществуването на заявеното за вписване обстоятелство и съответствието му със закона се установяват от представените документи, т.е. извършва се проверка на съдържанието на представените документи, а не само на формалното им съществуване.

В настоящото производство съдът извършва самостоятелна проверка за спазване на изискванията за вписване на заявените промени по партидата на сдружението.

Съгласно чл. 26, ал. 3 ЗЮЛНЦ /изм. и доп. - ДВ, бр. 74 от 2016 г., в сила от 01.01.2018 г./, ако друго не е предвидено в устава, поканата се обявява в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, воден от Агенцията по вписванията, и се поставя на мястото за обявления в сградата, в която се намира управлението на сдружението, най-малко един месец преди насрочения ден. С влизане в сила на измененията в ЗЮЛНЦ на 01.01.2018 г. действително се внася промяна в реда за обявяване на поканата за свикване на общо събрание на сдружението, а именно чрез обявяване в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, но в нормата продължава да присъства възможността съответното ЮЛНЦ да предвиди в устава си различен ред за оповестяване на поканата. Когато в устава е предвидено друго, се изключва приложението на правилото на чл. 26, ал. 3 ЗЮЛНЦ, защото се касае до разпоредба с диспозитивен характер, която изрично предвижда възможност за отклонение на субекта-адресат на нормата от законово уредения начин за оповестяване на свикването на ОС.

При служебно извършена от съда проверката на Устава на сдружение "Ф.К.ЦСКАС." се установи, че в текста на чл. 15, ал.2 и ал. 3 изрично е предвиден ред за свикване на ОС по искане на 1/3 от членовете на сдружението, изискващ в двуседмичен срок от получаване на искането УС да отправи писмена поканата за свикване на ОС с определено съдържание, като я връчи лично или по имейл на всеки един от членовете или се постави на мястото за обявление в сградата, в която се намира управлението на сдружението най-малко 7 дни преди насрочения ден. При неизпълнение на УС да отправи писмена покана за свикване на ОС в предвидения двуседмичен срок, ОС се свиква от съда по седалище на сдружението по писмено искане на заинтересованите членове или натоварено от тях лице.

Видно от приложените към заявлението доказателства, 1/3 от членовете на сдружението са отправили искане до изпълнителния директор на сдружението за свикване на ОС, който е изпълнителен член на Управителния съвет. Изготвената покана за свикване на ОС е обявена чрез поставянето й на предвиденото в устава място и срок по чл. 15, ал.3 от устава на сдружението, видно от приложения констативен протокол от 26.10.2020 година. Доколкото е налице покана за свикване на общо събрание на сдружението, респ. искането на 1/3 от членовете на сдружението е удовлетворено, не се налага изпълнение на процедурата по чл.15, ал.2, изр. последно от устава, на която разпоредба се позовава длъжностното лице по регистрацията, за да постанови отказа си.

С оглед горното, предвид факта, че от датата на поканата до датата на така проведеното ОС са изминали изискуемите от устава 7 дни и доколкото нормата на чл. 26, ал. 3 от ЗЮЛНЦ има диспозитивен характер, налага се изводът за законосъобразност на процедурата по свикване на ОС на сдружението.

На следващо място, доколкото приетите на така проведеното ОС решения са взети с пълно единодушие на присъствалите 4 членове на сдружението, за което свидетелства представения от заявителя списък, и доколкото не е налице противоречие с императивната норма на чл. 29, ал. 2 от ЗЮЛНЦ, предвиждаща квалифицирано мнозинство от 2/3 от присъстващите при вземане на решения за изменение на устава/чл.16, ал.4 от устава/, се налага обоснованият извод за законосъобразност на взетите от ОС от 03.11.2020 г. решения, в т. ч.  промяната в адреса на управление.

Следва да се има предвид, че решението на Общото събрание за промяна на адреса на управление е взето единодушно с гласовете на присъстващите четирима членове на сдружението, като от тях трима са членове на Управителния съвет, поради което следва да се приеме, че е налице валидно решение на УС за промяна на адреса на сдружението, както и да се съобрази факта, че в изключителната компетентност на общото събрание е изменението и допълнението на устава, съдържащ  в чл.3, ал.2 наред със седалището и адреса на сдружението, поради което е налице надлежно решение на ОС за промяна на устава, който подлежи на обявяване в актуалния си вариант в ТР,

 

По изложените съображения, отказът е незаконосъобразен и следва да бъде отменен.

        Така мотивиран, съдът

 

 

                                              Р Е Ш И:

 

Отменя Отказ № 20201105172910/09.11.2020 година на Агенция по вписванията, постановен по заявление вх. № 20201105172910/05.11.2020 година.

Указва на Агенция по вписванията да извърши вписване по партидата на Сдружение "Ф.К.ЦСКАС.", ЕИК ******, на обстоятелствата, заявени със заявление с вх. № 20201105172910/05.11.2020 година.

Решението подлежи на обжалване в 7 дневен срок от връчването му на жалбоподателя и АВ.

 

 

  СЪДИЯ: