Решение по дело №778/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 260709
Дата: 29 декември 2020 г. (в сила от 16 февруари 2021 г.)
Съдия: Мирела Огнянова Кацарска
Дело: 20203100100778
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 март 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

………………………….../29.12.2020 г.

гр. *****В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ІХ СЪСТАВ в открито съдебно заседание, проведено на десети декември през две хиляди и двадесета година, в състав:

                            

                       СЪДИЯ: МИРЕЛА КАЦАРСКА

 

при секретар Димитричка Г.,

като разгледа докладваното от съдията

гражданско дело № 778 по описа за 2020 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Предявени са искове с правно основание чл. 2б, ал. 1, вр. с ал. 3 от ЗОДОВ и чл. 86 от ЗЗД.

В исковата си молба Е.Г.Г., в качеството й на майка и наследник на ***** твърди, че ответникът Прокуратурата на Република ***** следва да бъде осъден да заплати сумата от 600 000 лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди изразяващи се в причинени психически страдания, в следствие на нарушение на правото да се разгледа и реши в разумен срок ДП № 75/2020 г. по описа на ОСлО при ВОП с предходен номер ДП № 1675/2017 г. на ІІ РУ на ОДМВР – Варна, съгласно чл. 6, § 1 от ЕКЗПЧОС, ведно със законната лихва върху главницата, считано от 18.12.2019 г. до окончателното й изплащане. Претендират се направените по делото разноски.

Ответникът Прокуратурата на Република ***** депозира отговор на исковата молба в срока по чл. 131 от ГПК, като оспорва изцяло исковете като недопустими и неоснователни. Твърди се, че ДП към настоящия момент още не е приключило, както и не е изчерпана адм. процедура по чл. 8, ал. 2 от ЗОДОВ. Излага се, че наказателното преследване не се води срещу починалия ****. Оспорват се твърденията, че ищцата умишлено не е уведомена за делото, напротив това се дължи на обстоятелството, че Г. живее в чужбина и само поради тази причина синът й е погребан служебно.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства с оглед разпоредбата на чл. 235 от ГПК, приема за установено от фактическа страна следното:

От удостоверение за наследници на *****, б.ж. на гр. Варна, поч. на 18.12.2007 г. е видно, че негов наследник по закон е Е.Г.Г. – негова майка.

От материалите по приобщеното дознание ДП № 1675/2017 г. по описа на ІІ РУ на ОД на МВР се установява: ДП № 1675/2017 г. е образувано на 18.12.2017 г. на основание чл. 212, ал. 2 от НПК по повод сигнал от служители на Общинска полиция – *****за починало лице в Морската градина под Делфинариума. Наказателното производство по ДП № 1675/2017 г. е прекратено с постановление на прокурор от ВРП от 14.02.2019 г., на основание чл. 199 от НПК и чл. 243, ал. 1, т. 1, вр. с чл. 24, ал. 1, т. 1 от НПК. Постановлението за прекратяване е обжалвано пред ВРС, като по жалба на Е.Г.Г. е образувано ЧНД № 4319/29.09.2019 г. по описа на ВРС, н.о. С определение № 1789/07.10.2019 г. ЧНД № 4319/29.09.2019 г. по описа на ВРС, н.о. е отменено постановлението от 14.02.2019 г. за прекратяване на наказателното производство, като с определение от 29.10.2019 г. по ВЧНД № 1189/2019 г. по описа на ВОС, н.о. е потвърдено отменителното определение на ВРС. С постановление от 14.01.2020 г. на Прокурор пли ВРС, делото е изпратено на ІІ РУ на ОД на МВР за продължаване на разследването. С Постановление от 15.05.2020 г. на Окръжен прокурор при ОП – *****ДП № 1675/2017 г. е превъзложено на ОСлО при ОП – *****и е заведено под № 75/2020 г. По досъдебното производство са извършени оглед на местопроизшествие, разпитани са 15 свидетели, издирвани са такива в чужбина, разкривана е банкова тайна за починалия син на ищцата, събирана е медицинска, банкова и застрахователна документация, извършен е следствен експеримент, назначени са две СМЕ, комплексна СППЕ. По ДП от страна на ищцата са подавани множество молби и искания, което е налагало произнасяне на наблюдаващия прокурор.

При така установената фактическа обстановка, съдът направи следните правни изводи:

В Закона за отговорността на Държавата и общините за вреди /ЗОДОВ/, считано от 15.12.2012 г. е предвиден специален ред за реализиране на отговорността на Държавата за дейност на органите на съдебната власт за нарушение на правото на разглеждане и решаване на делото в разумен срок.

Съгласно разпоредбата на чл. 2б ал. 1 от ЗОДОВ Държавата отговаря за вредите, причинени на граждани и на юридически лица от нарушение на правото на разглеждане и решаване на делото в разумен срок съгласно чл. 6, § 1 от Конвенцията. Съгласно чл. 8, ал. 2 от ЗОДОВ гражданите и юридическите лица могат да предявят иск по чл. 2б ал. 1 от ЗОДОВ по приключени производства, само когато е изчерпана административната процедура за обезщетение за вреди по реда на глава ІІІ "а" от Закона за съдебната власт, по която няма постигнато споразумение. Съгласно чл. 2б ал. 3 от ЗОДОВ предявяването на иск за обезщетение за вреди по висящо производство не е пречка за предявяване на иск и след приключване на производството.

Налице е установена практика на ВКС - решение № 210/ 15.06.2015 г. по гр. д. № 3053/ 2014 г., ІІІ г. о., ВКС, определение № 567 от 7.12.2018 г. по к. ч. гр. д. № 4519/2018 г., ІV г. о. на ВКС и др., в които ВКС приема, че предявяването на иск с правно основание чл. 2б ал. 3 вр. ал. 1 от ЗОДОВ за обезщетение на вреди поради нарушение на правото на разглеждане и решаване на делото в разумен срок по висящо производство е допустимо без проведена административна процедура по глава ІІІа от ЗСВ съгласно чл. 8, ал. 2 от ЗОДОВ. ВКС приема също, че приключването на производството, по което се твърди, че е допуснато нарушение на чл. 6 § 1 от ЕКЗПЧОС, след като е предявен иск за обезщетение по чл. 2б ал. 1, вр. ал. 3 от ЗОДОВ не е процесуална пречка за упражняване правото на иск. Страната не губи възможността да се търси обезщетение по съдебен ред и след приключване на производството, което е източник на вредите, при положение, че част от вредите са останали извън обхвата на предходно присъденото обезщетение, в случай, че общата продължителност на делото надхвърля границите на разумния срок.

При съобразяване на гореизложеното, настоящият съд приема, че предявеният иск намира правното си основание в чл. 2б ал. 1, вр. ал. 3 от ЗОДОВ и като предявен за вреди по висящо наказателно производство е допустим и следва да бъде разгледан по същество. Не са налице основания за изискване на провеждане на административната процедура, предвидена в чл. 8, ал. 2 от ЗОДОВ от страна на ищцата като предпоставка за допустимост на иска, тъй като същата касае приключили вече производства, а в исковата молба изрично е посочено, а и от представеното ДП е видно, че производството, по което се търси отговорност от Държавата е още висящо.

Съгласно чл. 6, § 1, изр. 1 от Европейска конвенция за правата на човека /ЕКПЧОС/, ратифицирана със закон, приет от Народното събрание на 31.07.1992 г. - ДВ, бр. 66 от 14.08.1992 г., обн., ДВ, бр. 80 от 2.10.1992 г., в сила от 7.09.1992 г., поради което според чл. 5, ал. 4 от Конституция на Република ***** /КРБ/ конвенцията е част от вътрешното право на страната, всеки български гражданин при определянето на неговите граждански права и задължения или при наличието на каквото и да е наказателно обвинение срещу него има право на справедливо и публично гледане на неговото дело в разумен срок от независим и безпристрастен съд, създаден в съответствие със закона, като за вредите от нарушението на това право той има право на обезщетение съобразно чл. 2б, ал. 1 от ЗОДОВ. Логическото и систематично тълкуване на двете норми обосновава извода, че материално-правно легитимирани да предявят иска за обезвреда са не само страните по гражданско и наказателно производство, а и пострадалите, претърпели имуществени или неимуществени вреди от престъплението, както и други лица, чиито права и задължения се засягат пряко от производството, като наследниците на пострадалите. В исковата си молба ищцата твърди, че в качеството й на майка и наследник по закон на ***** търпи неимуществени вреди, изразяващи се в причинени психически страдания, в следствие на нарушение на правото да се разгледа и реши в разумен срок ДП № 75/2020 г. по описа на ОСлО при ВОП с предходен номер ДП № 1675/2017 г. на ІІ РУ на ОД на МВР – Варна, като се твърди, че синът й не е извършил самоубийство, а се явява пострадал от престъпление – убит от неизвестно лице, което следва да бъде установено и наказано. В този случай Е.Г.Г. се явява активно материално и процесуално-правно легитимирана да предяви настоящия иск.

Критериите, въз основа на които съдът прави преценката си дали е допуснато нарушение са посочени примерно в закона – чл. 2б, ал. 2 от ЗОДОВ, като са приложими стандартите, установени в практиката на Европейския съд по правата на човека /ЕСПЧ/, а именно: 1/. общата продължителност и предмета на производството, неговата фактическа и правна сложност; 2/. поведението на страните и на техните процесуални и законни представители; 3/. поведението на останалите участници в процеса; 4/. поведението на компетентните орани и 5/. други факти, които имат значение за правилното решаване на спора, в т. ч. значението на делото за заинтересованото лице. Преценката дали е спазено изискването за разумен срок се извършва с оглед обстоятелствата по делото, като се търси баланс между интересите на лицето възможно най-бързо да получи решение и необходимостта от внимателно проучване и правилно провеждане на съдебното производство. ЕСПЧ е определил като важни няколко фактора, за де се реши дали делото е сложно: естеството на фактите, които следва да бъдат установени, нуждата да се получат документи по делото /включително и от чужбина/, съединяването на делото с други дела, необходимостта от ползване на специални знания и назначаване на съдебни експертизи, обем на доказателствата и пр. От значение е и поведението на сезиралия съда и на съответните власти, както и значението на делото за жалбоподателя. При преценката на поведението на компетентните органи голямо значение имат усилията им за ускоряване на производството – съдебните органи са тези, от които се очаква да следят всички участници в производството, да полагат максимални усилия за предотвратяване на ненужно забавяне. Отделно от това и с оглед практиката на ЕСПЧ /напр. Salesi v. Italy, 1993/ следва да се посочи, че съгласно чл. 1 от КЗПЧОС, държавите-членки са длъжни да организират правните си системи по начин, който да гарантира спазването на чл. 6 от КЗПЧОС, като позоваването на финансови или практически затруднения не може да оправдае неизпълнението на изискванията на чл. 6 от КЗПЧОС.

Видно е от ДП № 75/2020 г. по описа на ОСлО при ВОП с предходен номер ДП № 1675/2017 г. на ІІ РУ на ОД на МВР – Варна, че същото е  образувано на 18.12.2017 г. на основание чл. 212, ал. 2 от НПК за престъпление по чл. 127, ал. 1 от ГПК по повод сигнал от служители на Общинска полиция – *****за починало лице в Морската градина под Делфинариума, идентифицирано като *****. Неколкократно е продължаван срока за разследване по реда на чл. 234 от НПК. С постановление от 03.04.2018 г.  на Прокурор от ВРП е разрешено да бъде извършено погребение на трупа на *****, като погребението да бъде извършено от служба „Обредни домове“ към Община Варна, тъй като към този момент не е осъществен контакт с близките на починалия. Извършени са огледи на местопроизшествието, аутопсия, разпити на свидетели, приобщено е проекто-нотариално дело, издирвани са близките на починалото лице. Наказателното производство по ДП № 1675/2017 г. е прекратено с постановление на прокурор от ВРП от 14.02.2019 г., на основание чл. 199 от НПК и чл. 243, ал. 1, т. 1, вр. с чл. 24, ал. 1, т. 1 от НПК. Постановлението за прекратяване е обжалвано пред ВРС, като по жалба на Е.Г.Г. е образувано ЧНД № 4319/29.09.2019 г. по описа на ВРС, н.о. С определение № 1789/07.10.2019 г. ЧНД № 4319/29.09.2019 г. по описа на ВРС, н.о. е отменено постановлението от 14.02.2019 г. за прекратяване на наказателното производство, като с определение от 29.10.2019 г. по ВЧНД № 1189/2019 г. по описа на ВОС, н.о. е потвърдено отменителното определение на ВРС. С постановление от 14.01.2020 г. на Прокурор при ВРС, делото е изпратено на ІІ РУ на ОД на МВР за продължаване на разследването. С Постановление от 15.05.2020 г. на Окръжен прокурор при ОП – *****ДП № 1675/2017 г. е превъзложено на ОСлО при ОП – *****и е заведено под № 75/2020 г. По твърдения от ищцата и от представените материали е видно, че същата за периода от 12.09.2019 г. до 01.03.2020 г. е депозирала по ДП 35 броя жалби, молби за събиране на доказателства и молби за информация по хода на разследването, което налага произнасяне от наблюдаващия прокурор. Процесуално-следствените дейности са продължили чрез разпити на свидетели, издирване на такива в чужбина, разкриване е банкова тайна за починалия Димитров, приобщаване на банкови документи, провеждане на следствен експеримент, назначаване на комплексна СППЕ и тройна СМЕ. Ищцата продължава да подава множество молби от различен характер до наблюдаващия прокурор и административния ръководител на ВРП, което налага произнасяне. Процесуално-следствените действия по ДП не са приключили към настоящия момент.

Безспорно процесното досъдебно производство продължава вече три години, т.е. извън разумните срокове. Настоящата инстанция обаче намира, че предвид предмета и характера на производството /чл. 127, ал. 1 от НК/ и извършените многобройни процесуално-следствени дейности и процесуалното поведение на ищцата, не е налице бездействие от страна на Прокуратурата и не са извършени действия от същата, които да са довели именно до този резултат. Вън от горното държавата не носи отговорност за очаквани от гражданите и неосъществени резултати от дейността на правозащитните й органи и в частност, в конкретния случай – ДП да бъде преквалифицирано в такова за престъпление убийство по чл. 115 и сл. от НК, внесено в съда, виновниците да бъдат привлечени към отговорност и да им бъдат наложени подобаващи наказания, тъй като към настоящия момент въпреки положените усилия на разследващите органи, доказателства в тази насока не са събрани. Следователно дори и да бе приключило в разумен срок процесното наказателно производство, то няма гаранции за крайния резултат по него.

Доколкото Държавата не отговаря за вреди от неосъществяването на очакван от гражданите резултат от дейността на правозащитните й органи, то това наказателно производство няма пряко отношение към гражданските права на ищцата, поради което и няма връзка между забавянето на делото и описания в исковата молба вредоносен резултат. Следователно не са налице предпоставките на чл. 2б, ал. 3, вр. с ал. 1 от ЗОДОВ за репариране на претендираните от ищцата неимуществени вреди от неразумното забавяне на делото и предявеният иск като неоснователен следва да бъде отхвърлен.

Ответникът не е отправил искане за присъждане на разноски, поради което и такива не следва да бъдат възлагани в тежест на ищцата.

 

Мотивиран от гореизложеното, съдът  

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ исковете на Е.Г.Г., ЕГН **********, с постоянен адрес: *** против ПРОКУРАТУРАТА на РЕПУБЛИКА *****, с адрес: гр.София, ул.”Витошка” №2, представлявана от Главния прокурор Иван Гешев с правно основание чл. 2б, ал. 1, вр. с ал. 3 от ЗОДОВ и чл. 86 от ЗЗД за осъждане ответника да заплати сумата от 600 000 /шестстотин хиляди/ лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди изразяващи се в причинени психически страдания, в следствие на нарушение на правото да се разгледа и реши в разумен срок ДП № 75/2020 г. по описа на ОСлО при ВОП с предходен номер ДП № 1675/2017 г. на ІІ РУ на ОДМВР – Варна, съгласно чл. 6, § 1 от ЕКЗПЧОС, ведно със законната лихва върху главницата, считано от 18.12.2019 г. до окончателното й изплащане, като неоснователен.

 

РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано пред Варненски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му.

 

 

 

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: