Решение по дело №15322/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 261846
Дата: 28 юни 2021 г. (в сила от 17 януари 2022 г.)
Съдия: Людмила Людмилова Митрева
Дело: 20195330115322
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

     

 

 

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е   № 261846

гр. Пловдив, 28.06.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, XXII състав, в публичното заседание на 27.05.2021 г. в състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ЛЮДМИЛА МИТРЕВА

 

при секретаря Величка Грабчева, като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 15322 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е по реда на чл.124 и сл. ГПК.

Образувано е по искова молба от Гаранционен фонд срещу Х.Г.П., с която е предявен иск за осъждане на ответника да заплати на ищеца сумата в размер на 1696 лева, платено от ищеца обезщетение по щета № ***, ведно със законна лихва върху главницата от датата на постъпване на исковата молба в съда – 26.09.2019 г. до окончателното плащане.

Излагат се твърдения, че ищецът е заплатил на лицето С.П.М. обезщетение за неимуществени вреди в общ размер на 1696 лева /описани подробно в молба от 15.10.2019 г. л.28/, претърпени в резултат от ПТП, настъпило на 20.09.2014 г. в гр. Пловдив за лек автомобил „БМВ 525“ с рег. №***. Виновен за ПТП бил ответникът, който карал без регистрационни табели и с несъобразена скорост. На ответника е издадено Накзателно постановление за процесното ПТП. ПТП-то е причинено с лек автомобил „Ауди А4, управляван от ответника, който автомобил, към датата на ПТП, нямал сключена застраховка гражданска отговорност.

С оглед изложеното и на основание чл.288, ал.12 КЗ /отм/ предявяват регресен иск за платеното на пострадалия обезщетение.

В срока по чл.131 ГПК  е постъпил отговор на исковата молба от назначения на ответника особен представител. Счита, че предявения иск е неоснователен. Оспорва ответникът е виновен за процесното ПТП. Оспорва причинно следствената връзка, оспорва вредите и техния размер. Прави възражение за съпричиняване. Моли се за отхвърляне на исковете. 

Пловдивският районен съд, като прецени събраните по делото доказателства по свое убеждение и по реда на чл. 235, ал. 2, вр. с чл. 12 ГПК, обсъди възраженията, доводите и исканията на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Предявен е осъдителен иск с правна квалификация по чл.288, ал.12 ЗК /отм 2016 г./

В тежест на ищeца е да установи, че в резултат на виновно поведение на ответника е причинено ПТП на 20.09.2014 г. в гр. Пловдив, в резултат на което са настъпили вреди  за лек автомобил „БМВ 525“ с рег. № ***, собственост на С.П.М., вредите, стойността на вредите, че реално е заплатил тази сума на увреденото лице. Ответникът носи насрещно доказване, а при установяване на горното следва да докаже, че е платил претендираната сума, че е имал валидно сключена застраховка Гражданска отговорност към датата на ПТП за процесния автомобил, възражението си за съпричиняване.

От представената от ищеца справка от Информационния център на Гаранционен фонд /л.7/ се установява, че към дата 20.09.2014 г. лек автомобил с рег. № ***, с рама: ***, а именно автомобилът на ответника, с който е причинено процесното ПТП, се установява, че за последният няма сключена застраховка „Гражданска отговорност“.

Съгласно чл.574, ал.12 КЗ Данните от Информационния център, воден от Гаранционния фонд- до доказване на противното, се ползват с материална доказателствена стойност за това кой застрахователя, номера на договора за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите или "Злополука" на пътниците, началната и крайната дата на покритието, регистрационния номер и номер на рама (шаси) на моторното превозно средство.

Горното обстоятелство се установява и от представения по делото Протокол за ПТП от 20.09.2014 г. /л.4/, в който е отразен този факт – за липса на застраховка „ГО“ на автомобила на ответника и в тази част протокола се ползва с обвързваща материална доказателствена стойност за съда. Същият се ползва с такава стойност и по отношение на механизма и на вредите и по отношение на обстоятелството, че виновен за ПТП е ответникът, доколкото последният е подписал протокола и с подписа си е удостоверил неизгодни за себе си обстоятелства.

Видно от Наказателно постановление от 15.10.214 г. /л.6/ на ответника е наложено административно наказание за процесното ПТП.

С оглед изложеното съдът приема, че на 20.09.2014 г. в ***, водачът на Ауди А 7 - Х.Г.П., при несъобразена скорост с пътната обстановка – мокра настилка, автомобилът му поднася и удря лек автомобил „БМВ 525“ с рег. № ***, собственост на С.П.М.,  в резултат на което на последния са причинени щети – задна дясна главина, предна дясна врата, стъкло задна дясна врата, преден десен калник и други.

От приетите по делото САТЕ /л.112/, вещото лице дава отговор, че е възможно, настъпилите по „БМВ 525“ с рег. № *** да са в резултат от установения по делото механизъм. Констатирано е от вещото лице причинно-следствена връзка между установения механизъм и процесните щети по лекия автомобил, описани в опис по щетата и по заключението по щета.

От уведомление за имуществени вреди /л.8/ се установява, че при ищеца е заведена щета с № 110200 от 26.02.2015 г. от собственика на лек автомобил „БМВ 525“ с рег. № *** - С.П.М., като щетите са оценени на сумата от 1696 лева, видно от заключителна техническа експертиза /л.11/.

С платежно нареждане от 30.03.2015 г. /л.23/ сумата от 1696 лева е платена на правоимащото лице – С.П.М., с основание процесната щета.

Съгласно разпоредбата на чл.288, ал.6, вр. с чл.273, ал.2 КЗ /отм./ фондът изплаща обезщетение, съобразно действителна стойност на вредата към деня на настъпване на събитието.

В САТЕ вещото лице дава заключение, че стойността на средствата нужни за отстраняване на причинените щети /части, труд, материали и др./ от процесното ПТП са в общ размер на 14 115.32 лева с ДДС, като подробно е обоснована по какъв начин е достигнал до този размер.

С оглед изложеното съдът намира, че искът е доказан по основание и по размер и следва да се уважи до пълния предявен размер от 1696 лева.

Като законна последица от уважаване на главния иск следва да се уважи и претенцията за законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на исковата молба в съда – 26.09.2019 г. до окончателното плащане на вземането, каквато претенция е заявена още с исковата молба.

По възражението на ответника за съпричиняване:

От ответника не са изложени конкретни обстоятелства за наличие на съпричиняване на вредоносния резултат от водача на увредения лек автомобил и в какво евентуално да се изразява същото. Такова и не се установи по дело, поради което обезщетението не подлежи на редуциране.

По отговорността за разноските:  

С оглед изхода на спора право се пораждат за ищеца.  Ищецът доказа следните разноски в исковото производство – 67.84 лева – платена държавна такса, 300 лева – депозит за особен представител 40 лева – депозит за свидетели и 180 лева – депозит за САТЕ. Общо разноски, която ще се присъди на основание чл.78, ал.1 ГПК, в полза на ищеца са в размер на 587.84 лева.

Така мотивиран, Пловдивският районен съд

Р Е Ш И:

ОСЪЖДА Х.Г.П., ЕГН **********, с адрес: *** ДА ЗАПЛАТИ НА Гаранционен фонд, с адрес: гр. София, ул. „Граф Игнатиев2, ет.4, представлявано от М. М. и С. С. – И. д., сумата в размер на 1696 лева, платено от ищеца обезщетение по щета № ***, ведно със законна лихва върху главницата от датата на постъпване на исковата молба в съда – 26.09.2019 г. до окончателното плащане, както и сумата в размер на 587.84 лева – разноски в производството.  

 

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните пред Пловдивския окръжен съд.

 

Препис от решението да се връчи на страните.

РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/

Вярно с оригинала!ВГ