Определение по дело №51/2024 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 март 2024 г.
Съдия: Галена Петкова Дякова
Дело: 20247200700051
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 17 януари 2024 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

     

гр.Русе, 07.03.2024 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД РУСЕ, в закрито заседание на двадесет и девети февруари  през две хиляди двадесет и четвърта година, в състав:

                                                                                 Председател: Галена Дякова

като разгледа докладваното от съдия Дякова  адм.дело № 51 по описа на съда за 2023 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 248, ал.1 от  ГПК във връзка с чл. 144 АПК.

 

С Определение № 402 от 01.02.2024г. по АД 51 по описа за 2023г. съдът е оставил без разглеждане жалбата на Е.Г.Д., ЕГН **********;***; с настоящ адрес *** и със съдебен адрес ***, офис 7, подадена чрез процесуален представител адв.В.Ф. *** против Заповед № 2033/08.12.2023 г. на директора на Агенция „Митници“. Съдът е осъдил  Агенция „Митници“ да заплати на Е.Г.Д. направените разноски за възнаграждение на адвокат в размер на 1000/хиляда/лв и е прекратил производството по адм. д. № 51/2024 г.  на Административен съд  - Русе на основание чл.159, т.3 и т.4 от АПК.

Определението е връчено на Директора на Агенция „Митници“ на 06.02.2024г.

С молба, с вх.882 от 08.02.2024г. по описа на АС Русе, в срока за обжалване на определението е направено искане от процесуалния представител на Директора на Агенция „Митници“, на осн.чл.248 от ГПК вр.с чл.144 АПК, да се измени решението, в частта за разноските, като се прави възражение за прекомерност на присъдените разноски. Конкретното искане е да се намали размера на присъденото адвокатско възнаграждение, като се редуцира от 1000лв  на 300лв. съобразно разпоредбата на чл.9, ал.1 от Наредба 1 от 09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения/Наредбата/, предвид това, че по делото само единствено е изготвена и подадена  жалба. В допълнение се изтъква и постановеното Решение на Съда на Европейския съюз от 25.01.2024г. по дело С-438/22, според което размерът на адвокатските възнаграждения  може да бъде редуциран и под определения минимум по наредбата.

В предоставения срок по чл.248,ал.2 от ГПК Е.Г.Д., чрез процесуалния си представител адв.В.Ф. *** взема становище по молбата, като сочи, че същата е неоснователна и моли съда да я остави без уважение.

Административен съд Русе намира, че подадената молба от е допустима, като подадена в преклузивния срок по чл. 248, ал. 1 ГПК, от легитимирана страна и при наличие на правен интерес.

Разгледана по същество, молбата е частично основателна.

Разпоредбата на чл. 143 от АПК урежда отговорността за разноските в зависимост от изхода на правния спор. Съгласно чл.143, ал.2 от АПК, когато съдът отмени обжалвания административен акт или отказа да бъде издаден административен акт, държавните такси, разноските по производството и възнаграждението за един адвокат, ако подателят на жалбата е имал такъв, се възстановяват от бюджета на органа, издал отменения акт или отказ.   Съгласно чл.143, ал.2 от АПК подателят на жалбата има право на разноски по ал.1 и при прекратяване на делото  поради оттегляне на оспорения от него адм.акт.

Съдът с определението си е уважил изцяло претендираните от жалбоподателя разноски, в пълен размер.Отговорността за разноските е обективна, присъждането на разноски ,най-вече  в случая на чл.143 ал. 2 АПК, не е и не може да се превърне в средство за неоснователно обогатяване, поради което и съдът, спазвайки принципа на справедливостта и съразмерността, следва да присъди само и единствено такъв размер при направено възражение за прекомерност по чл.78 ал.5 ГПК , който да отговаря на критериите на чл.36, ал.2 от ЗА, т.е. да е "обоснован и справедлив" и следователно съразмерен на извършената правна защита и съдействие , без да накърнява или да облагодетелства интересите на която и да е от страните в производството. Съдът следва да прецени дали заплатеното от жалбоподателя адвокатско възнаграждение в конкретния случай  не е прекомерно с оглед действителната правна и фактическа сложност на делото и обема на извършената работа и осъществената ефективна защита. Няма спор и са представени доказателства, че възнаграждението е реално платено, както и че, заплатеното адвокатско възнаграждение е изцяло съобразено с разпоредбата на чл.8, ал.3 от Наредбата, според която за процесуално представителство, защита и съдействие по адм.дела без определен материален  интерес, извън случаите по ал.2, възнаграждението е 1000лв.

До момента по тези въпроси е утвърдена съдебна практика, която е изцяло съобразена и с разпоредбите на чл.78, ал.5 от ГПК, към която препраща чл.144 от АПК, а именно: „ Ако заплатеното от страната възнаграждение за адвокат е прекомерно съобразно действителната правна и фактическа сложност на делото, съдът може по искане на насрещната страна да присъди по-нисък размер на разноските в тази им част, но не по-малко от минимално определения размер съобразно чл. 36 от Закона за адвокатурата. „   Очевидно предстои преосмисяне на въпроса за изменение на съдебния акт в частта за разноските след постановеното Решение на Съда на Европейския съюз от 25.01.2024г. по дело С-438/22, според което размерът на адвокатските възнаграждения  може да бъде редуциран и под определения минимум по наредбата. Въпреки това настоящият състав намира неоснователни доводите в молбата на Директора на Агенция „Митници“, че размерът на адвокатското възнаграждение следва да бъде определен по реда на чл.9 от Наредбата, който според тях е приложим по аналогия  и в съответствие с параграф 1 от ДР на Наредбата.  В съдебната практика не се възприема подобна теза. В Определение № 6803 от 22.06.2023 г. на ВАС по адм. д. № 5177/2023 г., VII о. по направено подобно искане се посочва :„…Ето защо твърденията на ответника, че не се присъжда адвокатско възнаграждение, когато не е проведено открито съдебно заседание, не намира опора в приложимите правни норми. Соченият от него чл. 9, ал. 1 от Наредбата също не намира приложение, тъй като касае хипотези свързани с граждански дела, докато в случая намира приложение чл. 8 от Наредбата, която касае, както процесуалното представителство, така и защитата и съдействието по административни дела.“

В настоящия случай възражението за прекомерност на възнаграждението и искането за изменението му е частично основателно, както са частично основателни и изложените в молбата доводи за несъответствие на присъденото възнаграждение с обема на защитата, която е осъществена. Действително, обемът на предоставената защита се изразява в подготвяне чрез събиране на доказателства, изготвяне и подаване на жалба срещу заповед на Директора на Агенция „Митници“, като поради прекратяване на делото не е провеждано открито съдебно заседание. Настоящият състав не споделя тезата на ответника по жалбата, че по делото липсва фактическа и правна сложност. В настоящия случай следва да се отчитат обстоятелствата, че по делото е подадена много подробна жалба, с посочване и обсъждане на представените писмени доказателства. Жалбоподателят и неговият процесуален представител са положили усилия и са събрали предварително част от писмените доказателства, които са приложили към жалбата. Не на последно място жалбата надлежно е подадена чрез административния орган, който я изпраща в Административен съд Русе след изтичане на срока по чл.152, ал.2 от АПК. Това налага повторно подаване на жалбата и доказателствата към нея по ел.поща директно до съда.  Съдът намира, че в конкретния случай процеуалният представител на жалбоподателката е проявил процесуална активност. Не на последно място следва да се има предвид и това, че присъденото адвокатско възнаграждение е с размер на минималното възнаграждение, предвидено в наредбата. Предвид изложените съображения, настоящият състав намира, че присъденото адвокатско възнаграждение следва да се редуцира до размера на 800лв. Редукцията е допустима единствено поради новите възможности, с които разполага съдът, предоставени му с приетото Решение на Съда на Европейския съюз от 25.01.2024г. по дело С-438/22, което допуска присъждане на разноски за адвокатска защита под определения минимален размер, като се съобрази обема на предоставената адвокатска защита.

По изложените съображения и на основание чл. 78, ал.1 от ГПК във вр. чл. 144 от АПК, дължимото на жалбоподателя адвокатско възнаграждение следва да  се намали до размер от 800лв, с оглед първоначалния размер на възнаграждението , определено по реда на чл. 8, ал.3 от Наредба № 1 от 09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

На осн.чл.144 АПК вр.с чл.248, ал.3, изр.2 от ГПК определението подлежи на обжалване с частна жалба в 7дневен срок от съобщаването му на страните пред Върховния Административен съд на Република България.

По изложените съображение и на основание чл. 248, ал. 1 ГПК, вр. с чл. 144 АПК, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ИЗМЕНЯ Определение № 402 от 01.02.2024г. по АД 51 по описа за 2023г. на Административен съд Русе, като намалява размера на присъденото адвокатско възнаграждение, което Агенция „Митници“ следва да заплати на Е.Г.Д., ЕГН **********;***; с настоящ адрес *** и със съдебен адрес ***, офис 7 от 1000/хиляда/лв на 800/осемстотин/ лв.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба в 7дневен срок от съобщаването му на страните пред Върховния Административен съд на Република България.

 

                                                                   СЪДИЯ: