Определение по дело №473/2022 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 октомври 2022 г.
Съдия: Йълдъз Сабриева Агуш
Дело: 20227200700473
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 20 октомври 2022 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 24

 

гр.Русе, 21.10.2022 г.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН  СЪД - РУСЕ,  7 състав, в закрито заседание на 21 октомври  през 2022 година, в състав:

                                                                     Съдия: ЙЪЛДЪЗ АГУШ

 

като      разгледа    докладваното    от  съдията  адм. дело   473   по    описа    за  2022 година,   за   да    се    произнесе,    съобрази    следното:

         

         Производството е по чл.30 от Закона за развитието на академичния състав на Република България (ЗРАСРБ) вр. чл.145 и чл.159, т.1 от АПК и чл.166 АПК.

         Адм.дело № 473/2022 г. на АС-Русе е образувано след изпращане по подсъдност на адм.д. № 9522/2022 г. на ВАС /определение от закрито съдебно заседание на 18.10.2022 г. на л.36 от делото на ВАС/.

Предмет на производството е жалбата на проф. д.ик.н д.н. /Национална сигурност/ и д.н. /Социални дейности/ д-р инж.В.К.Т.,***, чрез пълномощник – адв. Р.М. от ВТАК, срещу Заповед № РД 09-167 от 27.01.2020 г. на Министъра на образованието и науката, в частта й, с която на Комисията по академична етика е възложена проверка относно плагиатство и автоплагиатство в публикации и в цитираните дисертационни трудове на В.Т. за придобиване на посочените образователни и научни степени.

Иска се отмяна на акта като незаконосъобразен.

От фактическа и правна стана, съдът намира следното:

С оспорената по делото Заповед №РД 09-167 от 27.01.2020 г. на Министъра на образованието и науката /л.12 от делото на ВАС/, на основание чл. 30, ал.2 , т. 3 от ЗРАСРБ и параграф 4в от ДР на същия закон, е възложено на Комисията по академична етика да извърши проверка относно наличие на плагиатство и автоплагиатство в публикации в цитираните дисертационни трудове на В.Т. за придобиване на посочените образователни и научни степени.

Със заповедта е възложено на комисията да извърши проверката по реда на чл. 30, ал. 712 ЗРАСРБ, като в 30 – дневен срок от назначаването на комисията, същата да се произнесе с доклад, подписан от нейните членове.

Оспореният акт няма характеристиките на индивидуален административен акт по смисъла на чл. 21 АПК и не подлежи на контрол от административния съд по реда на АПК. Заповедта е издадена в изпълнение на правомощието на министъра на образованието и науката по § 4 от ДР на ЗРАСРБ вр. чл.30 от ЗРАСРБ да осъществява контрол по отношение на приключили процедури по придобиване на научни звания и за заемане на академични длъжности по реда на този закон, както и за придобиване на научни степени и научни звания по реда на отменения Закон за научните степени и научните звания по повод подаден сигнал за наличието на плагиатство.

Процесната  заповед се отнася до възлагане на комисията по академична етика  извършването на проверка относно плагиатство и автоплагиатство в публикации и в цитираните дисертационни трудове на В.Т. за придобиване на посочените образователни и научни степени, по реда и условията на чл.30 от ЗРАСРБ вр. § 4 от ДР на ЗРАСРБ.

По своята правна същност заповедта е с организационен характер и е издадена в хода на администриране на производството по извършване на проверка по сигнал, поради което има характеристиките на волеизявление по смисъла на чл.21,ал.5 от АПК. Адресат на заповедта е комисията, за която се пораждат задължения да извърши възложената проверка. В този смисъл оспореният акт  не съдържа властническо волеизявление на административен орган, от което да произтичат права и задължения за професор В.Т. /оспорващата по делото страна/. Тя има  вътрешноведомствено значение, тъй като има насоченост само към помощен орган в министерството на образованието и науката.

По аргумент на чл. 21 АПК настоящият състав намира, че заповедта   няма белезите на индивидуален административен акт по смисъла на АПК, поради което липсва годен предмет на оспорване пред съда. В този случай жалбата следва да се остави без разглеждане, а на основание чл.159, т.1 АПК производството по нея следва да се прекрати.

Предвид изложеното и на основание чл.159, т.1 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на проф. д.ик.н д.н. /Национална сигурност/ и д.н. /Социални дейности/ д-р инж.В.К.Т.,***, чрез пълномощник – адв. Р.М. от ВТАК, срещу Заповед № РД 09-167 от 27.01.2020 г. на Министъра на образованието и науката, в частта й, с която на Комисията по академична етика е възложена проверка относно плагиатство и автоплагиатство в публикации и в цитираните дисертационни трудове на В.Т. за придобиване на посочените образователни и научни степени.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.дело 473/2022 г. по описа на Административен съд - Русе.

Определението може да се обжалва с частна жалба в 7 – дневен срок от съобщаването му на жалбоподателя пред ВАС.

 

                                                                             СЪДИЯ: