Решение по дело №186/2021 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260428
Дата: 23 март 2021 г. (в сила от 9 юли 2021 г.)
Съдия: Мария Бончева
Дело: 20213110200186
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 януари 2021 г.

Съдържание на акта

 

РЕШЕНИЕ

 

                                                                

Година 2021                             Град Варна

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Варненският районен съд                            двадесет и девети  състав

На  единадесети март              Година две хиляди и  двадесети първа

В публично заседание в следния състав:

                                                                                                               

                                                                          Съдия  Мария Бончева

Секретар    Калинка Димитрова

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 186 по описа на съда за 2021г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

           Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на  И.А.И. против Наказателно Постановление  № 23-0001077 / 30.11.2020г. на Директора на РД „Автомобилна администрация” -Варна,  с което  на   И.А.И. е наложено административно наказание "ГЛОБА" в размер на 500  лева на основание  чл.93в ал.1  от ЗАвП. 

      В жалбата се навеждат доводи за допуснати нарушения на процесуалните правила по смисъла на чл.57 ал.1 от ЗАНН. Поради тези и други съображения се иска цялостна отмяна на постановлението.

             В  съдебно заседание, въззивника редовно призован, не се явява,   не се представлява от надлежно упълномощен процесуален представител.    

         Въззиваемата страна, редовно призована,  не се представлява се от упълномощен процесуален представител.

        След преценка на доводите на жалбоподателя и с оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

               На 16.09.2020 г. В  около 10:30ч. в гр.Варна, автогара "Варна", сектор "Пристигащи" автобуси, управлява МПС автобус "Мерцедес", кат. М2, собственост на превозвача, с per. № ВТ6767ВА, оборудван с дигитален тахограф, марка "Siemens AG", модел 1381.012000, сериен № **********, одобрен тип е1-84, извършващ обществен превоз на пътници по автобусна линия гр.Варна -гр.Свищов, с начален час на тръгване от гр.Свищов 06:00ч., на основание пътен лист сер."ВА" № 34309/16.09.2020г., издаден от превозвача и маршрутно разписание № 4101. Превозът попада в обхвата на Регламент (ЕО) 561/2006г. При проверката е установено, че водачът управлява гореописаното МПС, оборудвано с дигитален тахограф, който не функционира съгласно изискванията определени в Регламент ЕС 165/2014г., видно от състоянието на тахографа и издаденото удостоверение № 145/16.09.2020г. от сервиз "Венци" ЕООД и Варна (тахограф Венци) при извършване на проверката.

      След като констатирали горното,  св. Й.  пристъпил към съставяне на акт за установяване на административно нарушение срещу водача. В съдържанието на акта било описано приетото за установено нарушение и била посочена правна квалификация на същото. Впоследствие било издадено НП, видно от съдържанието на което административно наказващия орган изцяло е възприел фактическата обстановка, описана в акта за установяване на административно нарушение. На описаното нарушение била дадена правна квалификация по чл.93 В ал.1 от ЗАП.

         Гореизложената фактическа обстановка се установява по безспорен начин от събраните по делото доказателства.

          Наказателното постановление е издадено от компетентен орган- от  Дилректора на РД „ Автомобилна администрация ” -Варна  съгласно заповед на Министъра на транспорта. 

          Наказателното постановление е било издадено в шестмесечния преклузивен срок,  като същото е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН. В същото се съдържат всички минимално изискуеми по силата на закона реквизити. Вмененото във вина на жалбоподателя нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава. Посочена е нарушената материално правна норма, като наказанието за нарушението е индивидуализирано.   АУАН и НП са издадени от компетентните длъжностни лица, в сроковете по чл. 34 от ЗАНН. Както в акта, така и в НП са посочени дата и място на извършване на нарушението, като са посочени и нарушените норми на  закона. В тази връзка съдът не споделя доводите на жалбаподателя, че е било допуснато съществено процесуално нарушение и не е била описана нарушената правна норма.

      Съобразно разпоредбата на чл.93в ал.1от ЗАП Водач, който управлява моторно превозно средство, оборудвано с тахограф, който не функционира съгласно изискванията, определени в Регламент (ЕС) № 165/2014 или в AETR, се наказва с глоба 500 лв. Предвид горното съдът намира, че АНО правилно е приложил материалния закон, като е съотнесъл установеното към нарушената правна норма. Нарушението е подробно описано и по никакъв начин правото на защита на жалбоподателя не е било нарушено. Видно от показанията на свид.Й. водачът не е могъл да извърши разпечатка от картата си на чрез тахографа. При проверка в оторизиран сервиз се е оказало, че не е налице картата на водача, както и че тахографа е повреден. Причините за извършване на нарушението съдът намира за ирелевантни. Жалбоподателят не може да черпи права от собственото си неправомерно поведение. Извършване на нарушение от жалбоподателя се потвърждава от събраните по делото гласни доказателства и приложените по АНП писмени доказателства.

        Съдът счита, че при преценка дали се касае за маловажен случай  е необходимо да се обсъди степента на обществена опасност на нарушението, като негово обективно качество, за да  бъде социално необходимо и оправдано да се прибегне до прилагане на административно наказателната отговорност. В конкретния случай съдът намира, че конкретните нарушения не може да се квалифицират като маловажни, тъй като те по нищо не се отличават от останалите от същия вид. Следвало е жалбоподателят да има дължимото законосъобразно поведение за спазване  на принципите на ЗАП. Съдът намери, че при индивидуализацията на административното  наказание, наложено на жалбоподателката, административно-наказващия орган  се е съобразил с обстоятелството, че  нарушението е извършено за първи път и жалбоподателят няма други наказание в стажа си на водач на МПС. В тази връзка съдът намира, че наказанието е определено към минималния, императивен размер  справедливо и съответстващо на извършеното нарушение е и ще изпълни целите на чл.12 от ЗАНН.

            

             Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

                                         Р   Е   Ш   И: 

            

            ПОТВЪРЖДАВА Наказателно Постановление  № 23-0001077 / 30.11.2020г. на Директора на РД „Автомобилна администрация” -Варна,  с което  на   И.А.И. е наложено административно наказание "ГЛОБА" в размер на 500  лева на основание  чл.93в ал.1  от ЗАвП. 

                   Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд-Варна по реда на АПК .

           След влизане в сила на съдебното решение, административно- наказателната преписка  да се върне на наказващия орган по компетентност.

 

                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: