Решение по дело №132/2018 на Окръжен съд - Ямбол

Номер на акта: 130
Дата: 6 август 2018 г. (в сила от 18 юни 2021 г.)
Съдия: Добрин Пеев Кючуков
Дело: 20182300500132
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 3 май 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

гр.Ямбол 06.08.2018 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

В открито съдебно заседание на 10.07.2018 г. Ямболския окръжен съд, в състав:

 

 

Председател: Д. Кючуков Членове: Н. Иванов

Г. Вълчанова

 

 

след като разгледа докладваното от съдията Д. Кючуков в.гр.д. № 132/2018г. по описа на Ямболския окръжен съд, за да се произнесе,взе предвид следното:

В Ямболския окръжен съд е постъпила жалба от В.Х.А. *** срещу решение № 177/ 28.03.2018 г. по гр.д. № 349/2018 г. по описа на Ямболския районен съд, с което са отхвърлени предявените от нея искове, с правно основание чл. 344 ал.1 т.1,2 КТ, за признаване за незаконността на уволнението й, за отмяна на заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение и възстановяването и на работа. Жалбоподателката счита, че така постановеното решение е неправилно - нарушени са материалния и процесуален закони и решението е необосновано. Твърди се, че съдът не се е съобразил с обстоятелството, че трудовия договор е прекратен с подаване на заявлението до НАП на 27.11.2017 г., а не от момента на получаване на писменото известие. Не е ясно какво е имал предвид работодателя, посочвайки в заповедта като мотив за уволнение, че ищцата не притежава образователно квалификационна степен. Работодателят не е представил доказателства за влошени резултати от външно оценяване по съответните учебни предмети. Действал е недобросъвестно, като е въвел произволни изисквания за заеманата длъжност, без да са пряко свързани с характера на изпълняваната работа. Несъответстващите на характера на работата изисквания, имащащи за единствена цел уволнението на ищцата, представлява злоупотреба с право. Неправилен е и извода на съда, че невръчването на новата длъжностна характеристика преди заповедтта за уволнение не се отразява на законосъобразността на уволнението. Съдът не се е произнесъл и по твърдението на ищцата за неспазено предизвестие за прекратяване на трудовия договор. Иска се отмяна на решението като неправилно и постановяване на друго решение, с което да бъдат уважени предявените искове.

Въззиваемите ОУ "Св.св. Кирил и Методий" Стралджа, като считат, че не са налице пороците визирани в жалбата, а решението за правилно, искат потвърждаването на последното.

За да се произнесе, след преценка на доказателствата ,събрани по делото, въззивният съд установи следното:

Ищцата е била в трудово правоотношение с ответника, по силата на което е заемала без прекъсване длъжността „Заместник директор учебна дейност", считано от 09.09.2016 г. до уволнението и с заповед № 243/27.11.2017 г. на Директора на ОУ "Св.св. Кирил и Методий" Стралджа. Със заповед на Директора на ОУ "Св.св. Кирил и Методий" Стралджа на 24.11.2017 г. е била утвърдена нова длъжностна характеристика за длъжността „Заместник директор учебна дейност" , влизаща в сила от същата тази дата. Според новата длъжностна характеристика за заемане на длъжността са въведени изискванията за висше образование, магистърска степен, специалност „Математика", с присъдена професионална квалификация „Учител по математика" или специалност „Българска филология", с присъдена професионална квалификация „Учител по български език и литература. Ищцата притежава висше образование на образователно-квалификационна степен „магистър", специалност „Предучилищна и начална училищна педагогика", видно от диплома за завършено висше образование.

Със Заповед № 243/27.11.2017 г. на директора на училището ищцата е уволнена, на осн.чл.328 ал.1 т.6 от КТ, като посоченото в заповедта основание е, че "не притежава необходимото образование или професионална квалификация за изпълняваната работа", тъй като според новата длъжностна характеристика не отговаря на изискванията за необходимото образование - висше образование на образователно-квалификационна степен „магистър", специалност „Математика", с присъдена професионална квалификация „Учител по математика" или специалност „Българска филология", с присъдена професионална квалификация „Учител по български език и литература".

По гореизложените факти страните не спорят. С исковата си молба ищцата е оспорила законността на уволнението, поради наличието на несъответствие на правната квалификация с мотивите в заповедта за уволнение. Твърди се,че неправдилно работодателят е приел като основание за уволнението липсата на образователно квалификационна степен на ищцата, въвеждайки в длъжностната характеристика произволни изисквания за заеманата длъжност, без да са пряко свързани с характера на изпълняваната работа, имащи за единствена цел уволнението на ищцата, което представлява злоупотреба с право , водеща до незаконосъобразност на заповедта за уволнение на това основание.

Тези твърдения на ищцата, както правилно е приел и районния съд, са неоснователни. Изискванията за образование и квалификация за заемане на определена длъжност могат да бъдат предвидени в закон, в друг по нисък по степен нормативен акт или в длъжностната характеристика. С оглед спецификата на работа и нуждите на предприятието работодателят може да въведе и по високи изисквания за образование и квалификация и други умения за заемане на определена длъжност. Решението на работодателя да промени изискванията за образование и квалификация за определена длъжност е въпрос на целесъобразност и това правомощие не подлежи на съдебен контрол.Само в случаите на въведен от работника довод за злоупотреба с право, предмет на делото е и установяването на обстоятелството добросъвестно ли е действал работодателя при извършване на промяна в изискванията за заемане на длъжността,респ.

дали изменението в изискванията за заемане на длъжността е въведено с оглед на нуждите на работата и доколко е действал добросъвестно в съответствие с чл.8 ал.1 КТ, което обуславя преценката на законността на уволнението. Добросъвестността се предполага, на осн. чл. 8, ал. 2 КТ, поради това страната която я оборва, носи тежестта на доказване. Съдът изследва наличие на проявни форми на недобросъвестност от работодателя, когато такива факти, съответно възражения, са въведени от страните по надлежен ред и в преклузивните срокове по ГПК. В този смисъл е и р. № 248/23.04.2010 г.по гр.д.№ 254/2009 г. ВКС, както и цитиранита от районния съд константна съдебна практика на ВКС /цитираните в мотивите решения на ВКС, постановени по реда на чл. 290 от ГПК/.

В жалбата въззивника навежда твърдения за недобросъвестност на работодателя при установяването на новите изисквания, но от доказателствата по делото не се установява това негово твърдение. С нищо не се променя този извод и от показанията на разпитаната пред въззивния съд св. Д.Н. за влошени лични отношения между диеректора на училището и ищцата. Личните отношения между ищцата и представителя на работодателя не са проява на "недобросъвестност" по смисъла на изложеното по горе. Напротив. Установи се наличието на обективни предпоставки за промяна в изискванията за замената длъжност, залегнали в длъжностната характеристика. Безспорно е, че резултатите на учениците по български език и литература ,през последните години са се занижили, което е наложило промяна в изискванията за заемане на длъжността с оглед подобряване на учебните резултати и успеваемостта на учениците по български език и литература. Ищцата не притежава необходимата квалификация за изпълнение на задълженията, определени в длъжностната характеристика, свързани не само с добро организационно управление и контролни функции, но и с добро познаване на съответната материя.

Неоснователни са твърденията, че невръчването на новата длъжността характеристика преди заповедтта за уволнение се е отразило на законосъобразността на уволнението. Както правилно е преценил и районния съд, фактът, че работодателят е връчил на ищцата новата длъжностна характеристика едва с връчването на заповедта за уволнение - на 28.11.2017 г., няма отношение към законността на уволнението по чл. 328 ал. 1. т 6 КТ , тъй като предмет на установяване в трудовия спор за законност на уволнението е притежавал ли е служителят изискващото се за длъжността образование, поради което фактът на запознаване с длъжностната характеристика е без правно значение.

Лишени от основание са и твърденията в жалбата, че неспазеното предизвестие за прекратяване на трудовия договор се е отразило на законността на уволнението. Предизвестието е необходим реквизит при прекратяване на конкретното трудово правоотношение с ищцата от страна на работодателя на посоченото основание от последния по чл. 328 КТ - а именно ал. 1, т. 6, като при безсъмненото му неспазване работодателят дължи обезщетението по чл. 220, ал. 1 КТ, каквото е и отразено да е изплатено в самата процесна уволнителна заповед.

По изложените съображения, както и по съображенията, изложени в мотивите към решението на районния съд, които настоящият състав на съда напълно споделя, и на основание чл.272 ГПК препраща към тях като неразделна част от настоящите мотиви, въззивният съд намира предявените от В.Х.А. срещу ОУ "Св.св. Кирил и Методий" Стралджа искове за отмяна на уволнението, поради неговата незаконосъобразност и за възстановяването и на заеманата преди уволнението длъжност, за неоснователени. Решението на районният съд, с което исковете са отхвърлени, следва да бъде потвърдено като правилно.

На основание чл.78 ал. 3 и 8 ГПК жалбоподателят следва да бъде осъден да заплати на ответника по жалбата направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 840лв.

Водим от горното и съобразно правомощията си, дадени му с разпоредбата на чл. 271 ГПК окръжният съд

 

 

РЕШИ

 

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 177/28.03.2018 г. по гр.д. № 349/2018 г. по описа на Ямболския районен съд.

ОСЪЖДА В.Х.А. *** ЕГН ********** да заплати на ОУ "Св.св. Кирил и Методий" - гр. Стралджа, ул. „Хемус" № 67 направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 840 лв.

Решението подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд на РБългария в едномесечен срок от датата на произнасянето му.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:


 

 

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: