Решение по дело №168/2018 на Районен съд - Червен бряг

Номер на акта: 260
Дата: 19 октомври 2018 г. (в сила от 12 ноември 2018 г.)
Съдия: Йохан Мирославов Дженов
Дело: 20184440100168
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 февруари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

гр.Червен бряг, 19.10.2018 година

 

    В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Червенобрежки районен съд, в публичното заседание на деветнадесети октомври през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЙОХАН ДЖЕНОВ

при секретаря Елеонора Йотова,

като разгледа докладваното от съдията Дженов Гр.д.168 по описа за 2018 година на Червенобрежки Районен съд на основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 422  от ГПК  вр. с чл.415  от ГПК

 

В РС – Червен бряг в срока по чл.415, ал.1 от ГПК взискателя по Ч.гр.д. № 76 по описа на съда за 2018 г., ****с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление – ****, представлявано от К.И.К., чрез пълномощника адв. П.К. от ПлАК, със съдебен адрес:***1 е депозирал в деловодството на съда искова молба за установяване на претендираните вземания по издадената заповед за изпълнение на парично задължение по ч.гр.д. № 76/2018 г. по описа на РС-Червен бряг издадена по реда на чл.410 и сл. от ГПК срещу длъжникаТ., с ЕГН ********** ***. Моли да им бъдат присъдени и направените съдебни разноски в настоящето производство – държавна такса и адвокатско възнаграждение. В исковата молба се твърди, че на 18.11.2016 г. между страните е сключен писмен договор за заем, в изпълнение на който на ответницата е предоставена сумата 1220 лв., която е следвало да бъде върната в срок до месец октомври 2017 г. Длъжника не е изпълнил в срок своето задължение, което обосновало правния интерес в кредитора за подаване на заявление за издаване на заповед за изпълнение на парично задължение по реда на чл.410 от ГПК, по което било образувано Ч.гр.д. № 76 по описа на съда за 2018 г. Била издадена Заповед за изпълнение на парично задължение по реда на чл.410 от ГПК № 52 от 17.01.2018 г., която била надлежно връчена на ответницата на 22.01.2018 г. След издаване на заповедта и в срока по чл.414 от ГПК длъжника/отвеник в настоящето производство, подал възражение срещу издадената Заповед за изпълнение на парично задължение по реда на чл.410 от ГПК, че не дължи на ищеца посочената в нея сума. Последното обосновало подаване на искова молба за установяване на претендираните вземания по издадената заповед за изпълнение на парично задължение по ч.гр.д. № 76/2018 г. по описа на РС-Червен бряг издадена по реда на чл.410 и сл. от ГПК и образуване на настоящото производство.

Съдът е разменил книжата по делото и в дадения едномесечен срок по чл.131 от ГПК е депозирано възражение, в което се оспорва вземането и се твърди, че то е погасено изцяло, излагат се подробни доводи относно възникването и погасяването на облигационното отношение.

            ИЩЕЦА****редовно призован, не се явява. За него пълномощника и процесуален представител адв. П.К. от ПлАК, който от името на доверителя си поддържа иска изцяло, като го намира за основателен и доказан. Претендира разноски.

          ОТВЕТНИЦАТА – редовно призована се явява в съдебно заседание лично и с адв. И. А.от ПлАК. Поддържат наведените с отговора доводи за неоснователност на иска.

         Съдът като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и по вътрешно убеждение съгласно чл.235, ал.2 от ГПК, прие за установено следното:

ПО ДОПУСТИМОСТТА НА ИСКА:

Предявеният иск е допустим и следва да бъде разгледан.

Условие за допустимост на иска е да са налице надлежни страни и да има правен интерес от воденето му. От приложеното като доказателство по делото: Ч.гр.д. № 76 по описа на съда за 2018 г. се установява легитимацията на страните и правния интерес за ищеца от завеждане на настоящето дело. Същият е предявен в преклузивния срок, след депозирано по надлежния ред възражение по чл. 414 ГПК срещу издадената заповед за изпълнение по реда на чл. 410 ГПК и има предмет установяване съществуването на оспореното в заповедното производство парично вземане. С оглед материалната и териториална подсъдност съдебният спор е подсъден на Районен съд – гр.Червен бряг поради което съдът счита, че искът се явява допустим.

            ПО ОСНОВАТЕЛНОСТТА НА ИСКА:

Предявеният от ***положителен установителен иск е с правна квалификация чл. 422, ал.1, вр. с чл. 415, ал. 1 ГПК и чл. 86, ал. 1 ЗЗД, заявен при наличие на правен интерес – установяване със СПН съществуването на оспореното в заповедното производство парично вземане.

В настоящото производство в тежест на ищцовата страна бе при условията на пълно и главно доказване да установи и докаже съществуването на оспореното вземане, за което е издадена Заповед за изпълнение на парично задължение по реда на чл.410 от ГПК № 52 от 17.01.2018 г. В подкрепа на твърденията са приложени: сключен между страните писмен договор за заем от 18.11.2016 г. и разписка за получаване на уговорената в договора сума, носещ подписа на ответницата.

По делото ответникът твърди, че е погасил сумата по заема без да представя каквито и да е доказателства за това. Съгласно правилото на чл. 154, ал. 1 ГПК за разпределение на доказателствената тежест всяка от страните доказва фактите, на които основава твърденията и възраженията си, и които са обуславящи за претендираното, съответно отричаното право, като следва да се съобразява и правилото на чл.164, ал.1, т.4 от ГПК за доказателствената тежест при доказване погасяването на парични задължения, възникнали с писмен акт/договор.

 По делото ответницата не представи годни доказателства оборващи твърденията на ищеца, подкрепени с договор за заем от 18.11.2016 г. и разписка за получаване на уговорената в договора сума, носещ подписа на ответницата.

При тези релевирани твърдения, възражения и оспорвания от страните, съдът въз основа на събрания по делото доказателствен материал прави следните правни изводи:

Безспорно по настоящото исково производство, както и по воденото преди исковото – заповедно производство, е установена доказателствената сила на представените от ищеца договор за заем от 18.11.2016 г. и разписка за получаване на уговорената в договора сума, носещ подписа на ответницата.

Съгласно чл.240 от ЗЗД с договора за заем заемодателят предава в собственост на заемателя пари или други заместими вещи, а заемателят се задължава да върне заетата сума или вещи от същия вид, количество и качество. Договорът за заем е реален договор и същият се счита за сключен едва когато въз основа на съгласието на страните заетите пари или вещи бъдат предадени на заемателя. Договорът за заем е неформален договор и може да бъде валидно сключен без да има писмено обективиране на волята на страните. За действителността му е достатъчно да се предостави определена вещ или сума пари (както се претендира в случая) срещу поемане на задължение на насрещната страна по договора да върне същата по количество. От приложената по делото писмено декларация, нотариално заверена под рег. № 1284/10.04.2009 г. по описа на Нотариус  рег. № 022, РС- Червен бряг; нотариална покана рег. № 3412, т. І, № 191/20.10.2009 г. на същия нотариус и констативен протокол, се установява твърдението на ищцовата страна за сключване на договор за заем между страните по делото. Съгласно чл.164, ал.1, т.3 от ГПК – Установяването чрез свидетелски показания на договори на стойност под 5 000 лева е допустимо. Събраха се доказателства и, че въз основа на постигнато между страните съгласие, претендирана сума е била предадена на заемателя. След като се установи, че между страните е съществувало твърдяното облигационно правоотношение, то за ответницата е възникнало задължението да върне заетата сума на твърдяното правно основание. Ответницата не е сторила това, поради което следва да бъде осъдена да заплати на ищцовото дружество претендираните с настоящата искова молба суми в пълен размер.

Поради основателността на установителния иск, основателно е и акцесорното искане, касаещо законната лихва, считано от датата на депозиране на заявлението по чл. 410 ГПК в съда, а именно – 16.01.2018 г. (от л. 2-ри от заповедното производство, от който се установява датата на депозиране на заявлението по чл. 410 ГПК).

По разноските:

При този изход от спора съдът дължи произнасяне и по размера на сторените в заповедното производство разноски.

Видно от доказателствата по заповедното производство – ищецът е сторил съдебно-деловодни разноски в производството по снабдяване със заповед за изпълнение в размер на 195,00 лева общо, от които: 25,00 лева за заплатена държавна такса и 170,00 лева за адвокатско възнаграждение, които разноски при обективираното от ищеца с исковата молба искане следва да бъдат присъдени в пълнота.

Видно от исковата молба ищцовата страна желае и присъждане на разноските по исковото производство.

В представения и приобщен на л. 26-ти от делото Списък по чл. 80 ГПК ищцовата страна е поискала присъждане на сумата от 300,00 лв. заплатен адвокатски хонорар и 25,00 лева доплатена държавна такса за образуване на настоящето производство. От приложения на лист 3-ти по делото договор за правна защита и съдействие съдът установява, че е договорено възнаграждение в размер на 300 лв., което е изплатено изцяло на процесуалния представител на ищцовата страна, а приложения документ по делото е видно заплащането на дължимата държавна такса в размер на 25.00 лв.

Основен принцип залегнал в чл. 78 от ГПК е страната станала причина за спора да заплати дължимите в производството разноски. С оглед изхода на делото, ответницата следва да бъде осъдена да заплати на ищеца направените разноски за държавна такса и адвокатско възнаграждение в настоящето и в заповедното производство изцяло.

Воден от гореизложените мотиви, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ПРИЗНАВА за установено по отношение наТ., с ЕГН ********** ***, че вземането на ****с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление – ****, представлявано от К.И.К., чрез пълномощника адв. П.К. от ПлАК, със съдебен адрес:***1, за което е издадена Заповед за изпълнение на парично задължение по реда на чл.410 от ГПК № 52 от 17.01.2018 г. по ЧГр.д.№ 76 по описа на с.с. за 2018 г. СЪЩЕСТВУВА.

ОСЪЖДА на основание чл.78, ал.1 от ГПКТ., с ЕГН ********** *** да ЗАПЛАТИ на ****с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление – ****, представлявано от К.И.К. направените по настоящето дело разноски в размер на 325.00 лв.

 

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от съобщението до страните, че същото е изготвено пред ПлОС.

 

                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: