Решение по дело №1212/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1009
Дата: 22 юли 2020 г.
Съдия: Наталия Георгиева Дичева
Дело: 20207050701212
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

         /           ….2020 година, гр. Варна

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА, Х КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ в публично заседание на  двадесет и  пети юни през две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВГЕНИЯ БАЕВА

ЧЛЕНОВЕ : 1. РАЛИЦА АНДОНОВА

2. НАТАЛИЯ ДИЧЕВА

 

при секретаря ДОБРИНКА ДОЛЧИНКОВА и при участието на прокурора АЛЕКСАНДЪР АТАНАСОВ, като разгледа докладваното от съдия НАТАЛИЯ ДИЧЕВА к. адм. д. № 1212 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр. с чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по жалба на А.Б.А., срещу Решение № 509/09.04.2020г., постановено по НАХД № 4574/2019 година по описа на Районен съд - Варна, с което е изменено Наказателно постановление № 19-0819-004139 от 08.08.2019 година на началника на група в сектор „Пътно полиция“ при Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – Варна относно наложеното административно наказание „глоба“, като същата е намалена от 150 лева на 85 лева за извършеното от А.Б. А. – И. от гр. Варна административно нарушение по чл. 95 ал.1 вр. чл. 180, ал. 1, т. 1, пр. 2 от Закона за движението по пътищата.

В жалбата са изложени твърдения, че решението на ВРС е постановено при съществено нарушение на съдопроизводствените правила и при неправилно приложение на материалния закон – отменително основание по чл.348, ал.1 от НПК. Сочи се, че неправилно РС се е произнесъл по фактическата обстановка, която е подкрепена с доказателствен материал. Изтъква се, че доказателствата са ценени неправилно поотделно и в съвкупност, с което е допуснато нарушение на съдопроизводствените правила. Моли за отмяна на решението на РС и за отмяна на  НП.

Ответната страна  ОД МВР Варна, не изразява становище по жалбата.

Представителят на ВОП счита жалбата за неоснователна.

Касационната жалба е редовна и допустима - подадена е от страна, участвала във въззивното съдебно производство и в срока по чл.211, ал.1 от АПК.

След преценка на изложените от страните доводи и извършената по реда на чл.218 от АПК проверка, съдът намира жалбата за процесуално допустима като подадена в срок от надлежна страна, против подлежащ на касационен контрол съдебен акт, а разгледана по същество тя е  неоснователна.

С обжалваното Наказателно постановление № 19-0819-004139 от 08.08.2019 година на началника на група в сектор „Пътно полиция“ при Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – Варна на А.Б. А. – И. от гр. Варна е наложено административно наказание глоба в размер на 150лв. за нарушение по чл. 95 ал.1 вр. чл. 180, ал. 1, т. 1, пр. 2 от Закона за движението по пътищата.

От фактическа страна е установено, че на 27.03.2019год. около 14:00ч., в гр.Варна на ул.“Пирин“ като водач на лек автомобил „л.а. „Мерцедес GL” с ДК№ ……. до кръстовището с ул.“Македония“, при отваряне на вратата за слизане блъска преминаващия от лявата страна по ул.“Пирин“ л.а. „Фолксваген джета” с ДК№ ….. Прието е, че И. като водач , оставяйки вратата отворена е създала опасност  за движението, с което е нарушила виновно чл.95 ал.1 от ЗДвП.

Обжалваното решение е  правилно  като постановено при  отсъствието   на наведеното  с жалбата касационно  основание  по чл.348,ал.1,т.1  от НПК – нарушение на материалния закон.

Съставомерността на извършеното деяние и вината на нарушителя са  правилно установени от съда, който е обсъдил всички твърдения на жалбоподателя и аргументирано ги е приел за неоснователни.

С НП касаторката е санкционирана  за нарушение на чл.95, ал.1 от ЗДП.

Съгласно посочената разпоредбата  водачът и пътниците могат да отварят врата, да я оставят отворена, да се качват и да слизат от превозното средство, спряно за престой или паркирано, след като се уверят, че няма да създадат опасност за останалите участници в движението.

От събраните по делото доказателства, се установява по несъмнен начин, че И. е осъществила от обективна и субективна страна състава на нарушението, за което е била ангажирана административнонаказателната й отговорност.

По делото няма спор, че на датата и в часа посочени в АУАН И. е  спряла на ул.”Пирин” в гр.Варна, в пътното в посока към бул. ”Сливница”, на пешеходната пътека до кръстовището с ул.”Македония”. Не е спорно и това, че същата е отворила предната лява /шофьорската/ врата за да слезе от автомобила, както и че в този момент покрай нея е минал друг автомобил управляван от св.В.. Няма спор и по отношение на това, че към този момент върху автомобила на В. е имало явни следи от причинено увреждане – охлузен е задния десен калник.

ВРС е обсъдил и възражението относно наличието на щети по автомобила на св.В.. Прието е , че дори да няма материални щети по  автомобила на св.В., то с факта на отваряне на вратата и допира с другия автомобил нарушение на чл.95, ал.1 от ЗДП  е налице, защото нормата не изисква наличие на ПТП. Тя изисква създаване на опасност, каквато с допира между двата автомобила вече е налице, дори и щетите да не са толкова сериозни или изобщо да няма такива.

В случая АНО е дал правилна квалификация на извършеното нарушение и законосъобразно е наложил санкция на И. съобразно нормата на чл.180, ал.1, т.1 пр.2 от ЗДП, доколкото точно тази норма предвижда санкция за нарушаване на правилата за престой и паркиране, а в случая нормата на чл.95 от ЗДП е точно такова правило. Обстоятелството, че на И.е било наложно наказание и за неправилно паркиране върху пешеходна пътека е без значение в конкретния случай доколкото се касае за две съвсем различни деяния, осъществяващи съставите на две различни нарушения – едното по чл. 95, ал.1 от ЗДП наказуемо по чл. 180, ал.1, т.1 от ЗДП и другото по чл.98, ал.1, т.5 от ЗДП наказуемо по чл. 183, ал.4, т.8 от ЗДП.

ВРС е правилно е изменил наложеното наказание под средния размер.

При извършената от касационния съд служебна проверка не се констатираха пороци относно допустимостта и валидността на обжалваното решение, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното, Варненският административен съд,  на основание чл.221, ал.2 от АПК

РЕШИ :

          ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 509/09.04.2020г., постановено по НАХД № 4574/2019 година по описа на Районен съд – Варна.

Решението е окончателно.

Председател:                                               Членове:     1……

                                                                                         2……