Решение по дело №15236/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 262578
Дата: 1 декември 2021 г.
Съдия: Владимир Руменов Руменов
Дело: 20205330115236
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е №262578

 

01.12.2021 г., гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, XIІ-ти гр. състав, в открито съдебно заседание на двадесет и шести октомври две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

         РАЙОНЕН СЪДИЯ:  ВЛАДИМИР РУМЕНОВ

 

   при секретаря Катя Грудева,  като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 15236/2020 г. по описа на същия съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

  Производството е по реда на чл. 235 от ГПК – решение по исков спор.

  Искова молба на В.К.К. , ЕГН  **********,*** , с искане да се признае за установено по отношение на ответното дружество „Фератум България“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управлениев София 1712 , ЖК Младост 3 бул. „Александър Малинов „ № 51 вх. А ет. 9 офис 20 , че е нищожен, на основанието по чл.22 от Закона за потребителския кредит,  договор за потребителски кредит между страните под номер **********г, евентуално – отделната клауза на чл. 5 от същия, тъй като е неравноправна по смисъла на чл. 143 от Закона за защита на потребителите и  противоречи на закона ( в частност, на чл. 10, 10а и 19 от Закона за потребителския кредит.) 

 Твърди се, че на 28.06.2018 год. между „Фератум България“ ЕООД и К.  бил сключен договор за кредит № ********, по силата на който ответника получил 1000 лв. назаем. Договорено било тази сума да се върне заедно с лихва/кредиторово възнаграждание в общо размер на 119.90 лв., за срок от шест месеца, при 11.99 % годишна лихва  и   49.05 % годишен процент на разходите. Договорено било (чл. 5) неотменимо задължение на длъжника да бъде обезпечено чрез поръчителство от страна на трето лице, затова на същата дата бил сключен между длъжника и третото на спора лице „Фератум Банк“ ЕООД договор за гаранция със същия № *********, по силата на който гарантът се задължил пред кредитора да гарантира изпълнението на задълженията на кредитополучателя , като плати вместо него при неизпълнение, при която хипотеза, кредитора имал право да заяви претенциите си директно към гаранта. От своя страна, К.  се задължила да плати  възнаграждение на гаранта в общ размер от 1694 лв.

   Изложени са обаче твърдения, че договорът е недействителен в цялост, тъй като не спазени изискванията на чл. 10 и 11 от Закона за потребителския кредит към формата и съдържанието на такива договори, релевира се и довод, че е нищожна клаузата на чл. 5 от същия. Иска се от съда да да прогласи нищожност на договора,  и евентуално ,  ако приеме същия за даействителен , то да прогласи нищожност на клаузата на чл. 5 от същия.
   Ответното дружество оспорва исковете , отрича пороци на договора.

   Водят се установителни искове с правно основание в чл. 22 от Закона за потребителския кредит,  чл. 26 от ЗЗД и чл. 143 от Закона за защита на потребителите. 

   Исковете са допустими.

   По същество, съдът прие следното:

   Страните не спорят по сключването на договора , копие от който е представено на л. 8 от делото. Тъй като договорът попада под дефиницията на чл. 9 от Закона за потребителския кредит, той следва да се подчинява на закрепените там правила за потребителска защита на кредитополучателите. Приложима  е редакцията на  ЗПК, обн. изм., бр. изм. и доп., бр. 59 от 29.07.2016г., - договорът е сключен на дата 28.06.2018г.

     Законът за потребителския кредит установява множество изисквания към формата и съдържанието на такъв договор; тези законови изисквания са въведени с цел яснота на условията, при които кредит се отпуска , и оттам - охрана на правата на потребителите на такива. Целта на закона, записана и в чл. 2 от същия,  е да  осигури защита на потребителите, при което информацията касателно съществените и другите условия по договора трябва да е поднесена на кредитополучателя ясно и еднозначно, за може той да направи информирана преценка  дали да вземе кредит съобразно нуждите и възможностите си. Ще рече, всички изисквания на закона следва да са отразени в специалните или условия на договора, тъй като в противен случай изискването за яснота на условията няма да е спазено. 

   Липсва към договора погасителен план , при което не е спазено изискването на чл. 11 ал. 1 т. 11 от ЗПК. Само в стандартния европейски формуляр със  преддоговорна информация има посочени размери на отделните компоненти на вноските ( главница  и възнаградителна лихва), но отсъства техния сбор, тоест,  няма точен размер на цялата вноска , а същия е различен за всеки от месеците. Отсъстват и дати на падеж на вноските.  На следващо място, изрично е отбелязано в този формуляр , че информацията в него не обвързва кредитора, а никъде другаде в приложените писмени доказателства погастителен план не бе открит, макар да има в специалните условия на договора клауза , че погасителен план е  неразделна част от същия договор. Следователно по делото остава недоказано съществуването на погасителен план, и тази липса на свой ред е самодостатъчна да релевира недействителност на целия договор по реда на чл. 22 от ЗПК.  

   На следващо място , не е спазено изискването на чл. 11 ал. 1 т. 6 от ЗПК – в договора за кредит отсъства посочване на срока му. Срок се дефинира чрез определяеми или определени  начална и  крайна дата , но в процесния договор крайна дата отсъства , а , каза се, няма и погасителен план, при което е неясна и датата на падеж на последната вноска.

   Отсъства посочване на взетите предвид при изчисляването на годишния процент на разходите  допускания, което релевира неспазване на чл. 11 ал. 1 т . 10 от ЗПК.

    Затова е основателен иска за прогласяване на  недействителност на договора според чл. 22 от ЗПК.

    По евентуално съединените искове за нищожност на отделни клаузи съдът няма да се произнася, доколкото е  уважил изцяло главния такъв.

    Разноските по исковете се присъждат в тежест на ответника , предвид изхода на спора. На адвоката на ищеца се присъжда минимален хонорар от 300 лева, на основание чл. 38 от Закона за адвокатурата ( не се ангажираха доказателства за имущественото състояние на ищеца и съдът не може да отрече отрицателното му твърдение за липса на средства).

  Воден от изложеното и на основание чл. 235 от ГПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

    Прогласява, по иска на В.К.К. , ЕГН  **********,***  срещу „Фератум България“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управлениев София 1712, ЖК Младост 3 бул. „Александър Малинов „ № 51 вх. А ет. 9 офис 20, договор за потребителски кредит между страните под номер *******/************г, за недействителен между страните на основание чл.22 от Закона за потребителския кредит. 

  

   Осъжда „Фератум България“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в София 1712 , ЖК Младост 3 бул. „Александър Малинов „ № 51 вх. А ет. 9 офис 20, да заплати на В.К.К. , ЕГН  **********,***, сумата от 50 лева разноски по делото ( държавна такса ).

 

     Осъжда „Фератум България“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в София 1712 , ЖК Младост 3,  бул. „Александър Малинов „ № 51 вх. А ет. 9 офис 20, да заплати на адв. Е. Г. И. , личен номер на адвокат ***********, адрес на дейност ****************, хонорар по делото в размер от 300 лева, на основание чл. 38 от ЗАдвокатурата. 

 

   Решението подлежи на обжалване пред ПОС с въззивна жалба в двуседмичен срок от връчването му.

           

                                                                                    РАЙОНЕН  СЪДИЯ:/п/

Вярно с оригинала!

КГ