Определение по дело №820/2021 на Районен съд - Перник

Номер на акта: 262497
Дата: 1 септември 2021 г. (в сила от 23 септември 2021 г.)
Съдия: Кристина Николаева Костадинова
Дело: 20211720100820
Тип на делото: Частно гражданско дело
Дата на образуване: 26 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 262497 / 1.9.2021г.

гр. Перник/01.09.2021 г.

РАЙОНЕН СЪД – ПЕРНИК, XI състав, в закрито заседание на първи септември две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                 РАЙОНЕН СЪДИЯ

                 КРИСТИНА КОСТАДИНОВА

като разгледа докладваното от съдия Костадинова гр. д. № 820 по описа на РС-Перник за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 51 от Закона за наследството ЗН/.

Образувано е по молба с вх. № 264889/26.02.2021 г. с от „ПРОФИ КРЕДИТ България“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. „България” 49, бл. 53Е, вх. В, чрез процесуалния му представител юрк. Наталия Лозанова, за призоваване на наследниците на Елисавета Ангелова Арсова, с ЕГН: **********, починала на 26.07.2015 г. и определяне на срок да заявят дали приемат наследството на последната или се отказват от него.

Правният интерес на молителя е обоснован с твърдения, че Елисавета Ангелова Арсова е кредитополучател по сключен между страните Договор за потребителски кредит № ********** от 18.07.2014 г., по който непогасеното вземане е в размер на 1513,52 лв. С оглед изложеното наследниците й отговарят за задължението на кредитополучателя до размера на наследствените си дялове.

Съдът, след като взе предвид становищата на страните, събра необходимите доказателства за изясняване на фактите и ги прецени в тяхната съвкупност, приема за установено от фактическа страна следното:

От приложения делото заверен препис от Договор за потребителски кредит Профи Кредит фаворит № ********** от 18.07.2014 г. се установява, че „ПРОФИ КРЕДИТ България“ ЕООД е предоставил на Елисавета Ангелова Арсова кредит в размер на 650 лева със срок за издължаване 48 месеца, която заедно с лихвения процент подлежи на връщане в размер на 1971.84 лева.

Видно от препис-извлечение от акт за смърт  Елисавета Ангелова Арсова е починала на 26.07.2015 г., в гр. Перник.

Съгласно представеното по делото удостоверение за наследници № 442 от 10.05.2021 г. наследник по закон на Елисавета Ангелова Арсова е синът й Д.К.И., ЕГН: **********, с адрес: *** /съгласно удостоверението за наследници и служебно изискана от съда справка от НБД „Население“/..

С оглед изложеното, с определение № 261865 от 28.05.2021 г. съдът е указал на наследника на починалата в едномесечен срок от получаването на съобщението да заяви дали приема или се отказва от наследството на Елисавета Ангелова Арсова, както и че ако в дадения срок не отговори губи правото да приеме наследството.

Съобщението с препис от разпореждането е изпратено на наследника на адрес: гр. Перник, ул. Юрий Гагарин, бл. 35, вх. А, ет. 8, ап. 21, като връчителят е удостоверил, че е посетил адреса на 02.06.2021 г., 19.06.2021 г. /събота/, 06.07.2021 г. и 20.07.2021 г., но не е открил никого на адреса. Залепено е уведомление по реда на чл. 47 от ГПК /надлежно оформено/, но в двуседмичния срок адресатът не се е явил да получи книжата.

От служебно извършената справка в регистрите на НОИ е видно, че последното трудово правоотношение на Д.К.И., ЕГН: ********** е прекратено на 03.02.2012 г.

При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

Предвид установената фактическа обстановка, съдът намира, че молителят е заинтересовано лице по смисъла на чл. 51, ал. 1 от  ЗН и има право да иска от районния съд, след като призове лицата, които имат право да наследяват, да им определи срок, за да заявят приемат ли наследството.

От приложените към молбата писмени доказателства безспорно се установява, че Елисавета Ангелова Арсова е починала на 26.07.2015 г. в гр. Перник като е оставила единствен наследник по закон: Д.К.И.. Наследството е открито в гр. Перник, където е последното местожителство на починалата към датата на смъртта й, съгласно чл. 1 от ЗН.

Съгласно чл. 48 и сл. от ЗН, наследството се придобива с приемането му, а приемането произвежда действие от откриването на наследството. Наследниците, които са приели наследството, отговарят за задълженията, с които то е обременено, съобразно дяловете, които получават, като наследник, който е приел наследството по опис, отговаря само до размера на полученото наследство /чл. 60 от ЗН/. Съгласно разпоредбата на чл. 53 от Закона за наследството, частта на отреклия се или на оня, който е изгубил правото да приеме наследството, уголемява дяловете на останалите наследници.

За да се ангажира отговорността на наследниците на починало лице за негови задължения, е необходимо, съгласно чл. 60 от ЗН, те да са приели наследството. Наследството се приема по указания в чл.49 от ЗН ред - изрично с писмено заявление до районния съдия, в района на който е открито наследството, което се вписва в особена за това книга, както и мълчаливо, чрез извършване на действие, което несъмнено предполага намерението на наследника да приеме наследството. Според разясненията, дадени в т.14 на ППВС № 4/1964г. на ВС, мълчаливо приемане е налице, когато от действията на наследника се разбира непоколебимото му намерение да приеме наследството. Наследникът може и да не приеме наследството на своя наследодател нито изрично, нито мълчаливо. Той може изрично да се откаже да приеме това наследство, като изрази това с писмено заявление пред районния съдия. Но за да бъде действителен този отказ, необходимо е наследникът да не е приел наследството. Ако се предхожда от действия по приемане на наследството, отказът е недействителен и не може да породи предвиденото в чл. 53 от ЗН правно действие. Съгласно чл. 49, ал. 2 от ЗН, приемане на наследство има във всички случаи, в които призованият да наследи е извършил действие, което несъмнено предполага неговото приемане, като преценката за правната същност и последици от така извършеното действие във всички случаи следва да се извършва конкретно, като се отчита волята и намерението на извършилото действието лице.

От служебно извършената справка за постоянен и настоящ адрес в НБД „Население“ се установява, че регистрираният адрес на наследника съвпада с посочения по делото и в удостоверението за наследници. Адресът е посетен повече от три пъти, през интервал повече от една седмица между всяко от посещенията, включително в неприсъствен ден, но лицето не е открито. Въз основа на разпореждане на съда на 02.08.2021 г. е залепено уведомление на вратата на адреса, като е удостоверено, че входът на сградата се заключва и няма пощенска кутия. Извършена е справка за регистрирани трудови договори на лицето, според което няма действащи такива. Следователно по отношение на наследника е изпълнена процедурата за призоваването му по чл. 47 от ГПК - същият е търсен на посочените от молителя и регистрираните в страната постоянен и настоящ адрес, на който е залепено уведомление, но не се е явил за получаване на книжата. От извършената справка за регистрирани трудови договори на наследника се установява липсата на сключени действащи трудови договори. Налице е обективна невъзможност за връчване на разпореждането на посочения наследник. Тъй като упражняването на правото за приемане или отказ от наследството е от строго личен характер, съдопроизводствените действия не могат да продължат с назначаване на особен представител в производството. Не могат да бъдат приложени и последиците на чл. 51, ал. 2 от ЗН, тъй като за наследника обективно не е започнал да тече срок, в който да заяви приема ли наследството или се отказва от него. В този смисъл според трайната практика на ВКС /Определение № 315 от 23.06.2015 г. на ВКС по ч. гр. д. № 3092/2015 г., I г. о., ГК, Определение № 460 от 22.07.2015 г. на ВКС по ч. гр. д. № 3616/2015 г., III г. о., ГК, Определение №100 /12.02.2015 г. по ч.гр. д. №190/2015 г., III гр. отд. на ВКС и други/ в особеното охранително производство по  чл. 51 ЗН не са приложими фикциите за връчване, установени в общите процесуални правила по чл. 40 и чл. 41 ГПК, както и процедурите за призоваване чрез залепване на уведомление по чл. 47 ГПК или чрез "Държавен вестник".

С оглед изложеното, така подадената молба следва да бъде оставена без разглеждане и производството по делото да бъде прекратено.

Водим от горното, съдът         

О П Р Е Д Е Л И:

        ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молба от „ПРОФИ КРЕДИТ България“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. „България” 49, бл. 53Е, вх. В, за предоставяне на срок на Д.К.И., ЕГН: **********, с адрес: ***, в който да заяви приема или се отказва от наследството, оставено от Елисавета Ангелова Арсова, с ЕГН: ********** – бивш жител ***, починала на 26.07.2015 г..

         ПРЕКРАТЯВА производството по ч.гр.д. № 820 по описа за 2021 г. на Районен съд – Перник.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Окръжен съд – Перник в едноседмичен срок от връчването му на молителя.

Препис от определението да се връчи на молителя.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ

КРИСТИНА КОСТАДИНОВА