Определение по дело №3335/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 914
Дата: 3 юни 2019 г. (в сила от 11 юли 2019 г.)
Съдия: Момчил Александров Найденов
Дело: 20195330203335
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 30 май 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е     9 1 4

гр.Пловдив, 03.06.2019 год.

 

В   И М Е Т О   Н А  Н А Р О Д А

 

         ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, IХ-ти н.с. в закрито съдебно заседание на трети юни през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: МОМЧИЛ НАЙДЕНОВ

 

след като се запозна с докладваното от съдията ЧНД № 3335/19 год. по описа на ПРС, IХ-ти н.с., за да се произнесе взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл.243, ал.5 от НПК.

         Образувано е по жалба на Н.А.А., ЕГН:**********,***, чрез адвокат Н.Г., със съд. адрес ***, срещу Постановление за прекратяване на наказателно производство от 10.04.2019г. на РП-Пловдив, с което на основание чл.243, ал.1, т.1 от НПК е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № 164/2018г. по описа на РУ – гр.Стамболийски при ОД МВР Пловдив, прокурорска преписка № 1576 по описа на РП-Пловдив, водено за престъпление по чл.296, ал.1 от НК.

В жалбата се сочи, че в постановлението е незаконосъобразно и неправилно, като предлага същото да бъде отменено, производството да бъда върнато на РП-Пловдив, като се дадат съответните указания на разследващите органи за събиране на конкретни доказателства по случая.

         Съдът, след като се запозна с така подадената жалба и събраната по досъдебното производство доказателствена съвкупност намери, че  същата жалба се явява процесуално НЕДОПУСТИМА, предвид следното:

         Проверката на съда по чл. 243, ал.5 НПК има за предмет проверката на обосноваността и законосъобразността на постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство.

         Лицата, процесуално легитимирани да обжалват това постановление, съгласно разпоредбата на чл.243, ал.4 НПК, са обвиняемият и пострадалият или неговите наследници, на които се изпраща и препис от постановения прокурорски акт. В конкретния случай жалбоподателят Н.А.А. не спада към кръга на лицата по чл.243, ал.4 НПК, поради следното:

         I. Досъдебно производство № 164/2018г. по описа на РУ – гр.Стамболийски при ОД МВР Пловдив, прокурорска преписка 1576 по описа на РП-Пловдив е образувано и водено за престъпление по чл.296, ал.1 от НК. Видно от състава на престъплението по чл.269, ал.1 НК изпълнителното деяние се състои в пречене или осуетяване по какъвто и да е начин изпълнението на съдебно решение или неизпълнение на заповед за защита от домашното насилие или Европейска заповед за защита т.е. деянието е формално, на просто извършване и законът не изисква настъпването на конкретна вреда от извършването на това престъпление. Това престъпление е насочено против правосъдието и засяга правилното функциониране на правосъдната дейност на плоскостта на обществените отношения като с него не се засягат права и интереси на физически лица. Ето защо не може да се приеме, че жалбоподателят Н.А.А. има качеството на пострадал по смисъла на чл.243,ал.З НПК, тъй като за него не са настъпили и не могат да настъпят съставомерни вреди от престъплението по чл.296, ал.1 от НК, за което е образувано и водено настоящото наказателно производство.

         II. Отделно от горното и извън вече посоченото за характера на престъплението по чл.296, ал.1 от НК, напълно неясно остава основанието да се твърди качеството на пострадал на Н.А.А., дори и само предвид посоченото в чл.74, ал.1 от НПК, съгласно което пострадал е лицето, което е претърпяло имуществени или неимуществени вреди от престъплението.

         В този смисъл по делото не съществуват никакви данни, нито жалбоподателят Н.А.А. твърди, че е претърпял имуществени или неимуществени вреди от неизпълнение Заповед № ДК-02-ЮЦР-06 /16.01.2012г. на началника на РДНСК Южен централен район за премахване на незаконен строеж с извършител Г.А.А..

         Следва още да се посочи, че вредите по смисъла на чл.74, ал.1 от НПК са такива, претърпени като пряка и непосредствена последица от престъплението, които вреди не могат да имат характер на пропуснати ползи и др. подобни.

         С оглед на гореизложеното, настоящият състав на съда намира жалба за недопустима – подадена от лице, непопадащо в кръга на субектите по чл.243, ал.3 от НПК и като такава същата жалба следва да се остави без разглеждане, а производството по делото следва да се прекрати.

 

            Водим от гореизложеното и на основание чл.243, ал.5 от НПК, съдът 

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

         ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Н.А.А., ЕГН:**********,***, чрез адвокат Н.Г., със съд. адрес ***, срещу Постановление за прекратяване на наказателно производство от 10.04.2019г. на РП-Пловдив, с което на основание чл.243, ал.1, т.1 от НПК е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № 164/2018г. по описа на РУ – гр.Стамболийски при ОД МВР Пловдив, прокурорска преписка № 1576 по описа на РП-Пловдив, водено за престъпление по чл.296, ал.1 от НК.

 

 

         ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по ЧНД № 3335/19 год. по описа на ПРС, IХ-ти н.с..

 

         Препис да се изпрати на РП-Пловдив и жалбоподателя, за сведение.

 

         Определението  може да се обжалва или протестира пред Окръжен съд - гр.Пловдив в седмодневен срок от съобщаването му, по реда на чл.243, ал.6 от НПК.

 

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: (п)

 

 

 

         ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

         И. Й.