Решение по дело №238/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 662
Дата: 5 май 2021 г. (в сила от 28 май 2021 г.)
Съдия: Диана Георгиева Ганева
Дело: 20217040700238
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 28 януари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер   662                                    05.05.2021 г.                                 град Бургас

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Бургас, дванадесети състав, на четиринадесети април две хиляди двадесет и първа година в публично заседание в следния състав:

                                                                                        Председател: Диана Ганева

 

при секретаря Й. Б. като разгледа докладваното от съдия Ганева административно дело номер 238 по описа за 2021 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 145 и сл. Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 118, ал. 1 и 3 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/.

Образувано е по жалба на „Надежда – 09“ ООД (с правилно наименование „Надежда“ 009“ ООД),  ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Средец, ул.“Осми март“ №14, представлявано от управителя Ч. К. Г., чрез пълномощника  адвокат И.И., против Решение №1040-02-5/07.01.2021г. на директора на Териториално поделение на Националния осигурителен институт /ТП на НОИ/ Бургас,  с което е оставено в сила Разпореждане №РЖ-5-02-00855004/16.12.2020г. на ръководителя на контрола по разходите на ДОО в ТП на НОИ Бургас, с което на основание чл.110, ал.3 от КСО е разпоредено на осигурителя „Надежда 009“ ООД да внесе сумата от 2693.14 лв. по ревизионен акт за начет №РА-5-02-00850042/04.12.2020г.  В жалбата се съдържат оплаквания, че при постановяване на решението са допуснати съществени нарушения на административно- производствените правила. Същото е постановено в противоречие и при неправилно приложение на материалния закон. Твърди се, че неправилно и необосновано решаващият административен орган, в лицето на директора на ТП на НОИ гр. Бургас, е приел, че са налице предпоставките, визирани в § 1, ал. 1, т. 3 от ДР на КСО и чл. 10 от КСО. Заявява се, че както в производството по издаване на оспореното разпореждане, така и в производството по оспорването му по административен ред, не са обсъдени в достатъчна степен и не са взети предвид конкретните обстоятелства, имащи значение по случая. От съда се иска да отмени оспореното решение на директора на ТП на НОИ гр. Бургас и потвърденото с него разпореждане. Отправя се и молба за присъждане на направените по делото разноски.

В съдебно заседание  жалбоподателят се представлява от адв. И., който поддържа оспорването и искането от съда. Ангажира доказателства. Претендира за присъждане на направените по делото разноски.

Ответната страна - директор на ТП на НОИ гр.Бургас се представлява от юрисконсулт В., която оспорва жалбата и моли за потвърждаване на оспореното решение. Пледира за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Въз основа на съвкупната преценка на представените по делото доказателства, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

По делото е установено, че с разпореждане № РЖ-5-02-00855004/ 16.12.2020год. на ръководителя на контрола по разходите на ДОО при ТП на НОИ на основание чл. 110, ал. 3 от КСО е било разпоредено на „Надежда 009“ ООД да внесе сумата по ревизионен акт за начет в общ размер на 2693.14 лева (2603 лева - главница и 90.14 лева - лихви) за причинени щети на държавното обществено осигуряване от неправилно изплатено парично обезщетение за временна неработоспособност. Видно от анализа към ревизионния акт /л. 22-23/, по силата на трудов договор №3/02.04.2020г. Н. Г. е била назначена  в „Надежда 009“ ООД на длъжност продавач –консултант (л.32). В разчетно-платежната ведомост за месец април 2020г. на Н. Г.са начислени 17 дни за отглеждане на дете, но няма отразени работни дни и начислено възнаграждение. „Надежда 009“ ООД  е обжалвало в законоустановения срок разпореждането на органа по контрола на разходите и във връзка с жалбата е постановено решение №1040-02-5/07.01.2021 г. на директора на Териториално поделение на Националния осигурителен институт, с което жалбата на дружеството  е приета за неоснователна и като такава е отхвърлена. Мотивите на административният орган са, че от представените доказателства се установява, че към началната дата на отпускане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете по чл.53 от КСО - 05.04.2020г. упражняването на трудова дейност от страна на Н. Н. Г., с ЕГН ********** изобщо не е започвало и осигуряването не е възникнало. Следователно, през периода от 05.04.2020г. до 31.10.2020г., Надежда Георгиева не е имала качеството на „осигурено лице“ по смисъла на параграф 1, ал.1, т.3 от ДР на КСО, поради липсата на отработени дни и неизвършване на трудова дейност при осигурителя, съгласно чл.10, ал.1 от КСО и няма право на парично обезщетение за временна неработоспособност.

За да потвърди оспореното разпореждане, директорът на ТП на НОИ гр. Бургас е посочил нормативните предпоставки, определящи условията за възникване на осигуряването, неговото прекъсване и прекратяване, както и изискванията за изплащане на паричните обезщетения за временна неработоспособност.

Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства във връзка с направените в жалбата оплаквания, доводите и становищата на страните и като извърши цялостна проверка на законосъобразността на оспорения административен акт на основание чл. 168, ал. 1, във връзка с чл. 146 от АПК, намира за установено следното:

Жалбата е допустима. Депозирана е от надлежна страна, в законовоустановения срок по чл. 118, ал. 1 от КСО и против акт, подлежащ на съдебно обжалване и контрол за законосъобразност.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Оспореното решение е постановено от материално и териториално компетентния по смисъла на чл. 117, ал. 3 от КСО административен орган - директор на ТП на НОИ, гр.Бургас, в предвидената в чл. 59, ал. 2 от АПК форма и съдържа фактическите и правни основания за неговото издаване.

Съдът не установи допуснати в хода на административното производство по издаване на оспореното решение и потвърденото с него разпореждане съществени нарушения на административнопроизводствените правила. Противно на изложените от жалбоподателя доводи административният орган е изпълнил задължението си по чл. 35 от АПК, а именно да събере и обсъди всички относими за спора обстоятелства, както и да изясни всички факти от значение за случая.

По отношение на съответствието с материалноправните разпоредби:

Съгласно § 1, ал. 1, т. 3 от Допълнителните разпоредби на КСО, редакция в сила от 01.01.2017 г., "осигурено лице" е физическо лице, което извършва трудова дейност, за която подлежи на задължително осигуряване по чл. 4 и чл. 4а, ал. 1 от КСО, и за което са внесени или дължими осигурителни вноски. Осигуряването на лицето, което е започнало трудова дейност съгласно чл. 10 от кодекса, продължава и през периодите по чл. 9, ал. 2, т. 1 - 3 и 5. Самоосигуряващите се лица се смятат за осигурени за времето, през което са внесени дължимите осигурителни вноски по чл. 6, ал. 8 от КСО, а лицата по чл. 4а от кодекса се смятат за осигурени за времето, през което са внесени дължимите осигурителни вноски. Според ал. 1 на чл. 10 от КСО осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 от КСО и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до прекратяването й, а според ал. 2 на същата разпоредба осигуряването се прекъсва през периодите, които не се зачитат за осигурителен стаж, независимо че дейността по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 не е прекратена.

Съгласно чл. 40, ал. 1 от КСО осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение вместо възнаграждение за времето на отпуск поради временна неработоспособност и при трудоустрояване, ако имат най-малко 6 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск. Следователно, за да може едно лице да получи парично обезщетение за временна неработоспособност, то следва същото да има качеството на осигурено лице, а такова лице е това, което осъществява трудова дейност и за което са внесени или дължими осигурителни вноски.

В настоящия случай е установено, че лицето Н. Г. след сключване на трудовия си договор не е извършвал трудова дейност. Следователно към датата на настъпване на временната неработоспособност 05.04.2020г. лицето не е имало качеството на осигурено и няма право на парично обезщетение за временна неработоспособност. В този смисъл е и практиката на Върховния  административен съд–Решение №14160/23.10.2019г., постановено по адм.дело № 9984/2019г., по описа на съда. Полагането на труд, като юридически факт от обективната действителност, следва да бъде безспорно установен и то при пълно и главно доказване, като по аргумент от разпоредбата на чл. 170, ал. 1 от АПК тежестта за това е вменена на жалбоподателя по делото. Именно той следва да докаже, че са налице, твърдените за липсващи от административния орган предпоставки, за отпускане/изплащане на парично обезщетение, като с оглед очертания административноправен спор да докаже, че за периода от 05.04.2020г. до 31.10.2020г. Н. Г. е полагала труд в "Надежда 009“ ООД, съответно е била осигурено лице по смисъла на § 1, ал. 1, т. 3 от Допълнителните разпоредби на КСО. В тежест на административния орган пък е да установи фактическите основания, както и да докаже изпълнението на законовите изисквания при постановяване на решаващия си административен акт.

 От събраните по делото доказателства не може да се направи извод, че Н. Г. е упражнявала трудова дейност за процесния период в "Надежда 009“ ООД. Доказателства за изпълнение на конкретни трудови функции от страна на Г.по сключения договор няма.

Изискването на законовата разпоредба, съдържаща определението за "осигурено лице" по смисъла на КСО, е лицето да упражнява трудова дейност, т. е. не е достатъчно то да има сключен трудов договор и валидно възникнало трудово правоотношение, а следва да осъществява трудова дейност въз основа на това правоотношение. Това налага извода, че лицето Н. Г. не е имало качеството на „осигурено лице“, поради което не е налице материалната предпоставка за възникване правото на обезщетение.

По изложените съображения съдът намира оспореното решение за правилно и законосъобразно, поради което жалбата следва да бъде отхвърлена.

При този изход на делото и предвид своевременно направеното искане от страна на процесуалния представител на директора на ТП на НОИ –Бургас за присъждането на разноски, а именно юрисконсултско възнаграждение, на основание чл. 144 от АПК, във вр. с чл. 78, ал. 8 от ГПК, във вр. с чл. 37 от Закона за правната помощ, във вр. с чл. 24 от Наредба за заплащането на правната помощ, в полза на ответника следва да бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение в размер на 100. 00 лв.

Водим от горните мотиви и на основание чл. 172, ал. 2, предложение последно от АПК, Административен съд – Бургас, дванадесети състав,

 

                                                 Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на „Надежда – 09“ ООД (с правилно наименование „Надежда“ 009“ ООД),  ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Средец, ул.“Осми март“ №14, представлявано от управителя Ч. К. Г., против Решение №1040-02-5/07.01.2021 г. на директора на Териториално поделение на Националния осигурителен институт Бургас,  с което е оставено в сила Разпореждане №РЖ-5-02-00855004/16.12.2020г. на ръководителя на контрола по разходите на ДОО в ТП на НОИ Бургас, с което на основание чл.110, ал.3 от КСО е разпоредено на осигурителя „Надежда 009“ ООД да внесе сумата от 2693.14 лв. по ревизионен акт за начет №РА-5-02-00850042/04.12.2020г.

ОСЪЖДА „Надежда  009“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Средец, ул.“Осми март“ №14, представлявано от управителя Ч. К. Г. да заплати на ТП на НОИ Бургас сумата от 100 лв. /сто  лева/, представляваща юрисконсултско възнаграждение.

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Върховен административен съд.

 

 

СЪДИЯ: