Решение по дело №4706/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 2042
Дата: 15 август 2019 г. (в сила от 15 август 2019 г.)
Съдия: Магдалена Стоянова Маринова
Дело: 20192120104706
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 2042                                                         15.08.2019 година                             град Бургас

 

                 В      И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Бургаски районен съд                                                  пети граждански състав

На петнадесети юли                                                  през  две хиляди и деветнадесета  година

в публично заседание в състав:                

                                        Председател: Магдалена Маринова

 

При секретаря:  Анелия Такова,

като разгледа докладваното от съдия Маринова гражданско дело № 4 706  по описа на Бургаски районен съд за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           

            Производството по делото е по реда на чл. 330 от ГПК и е  образувано по повод молба от Н.Н.И. ЕГН **********,  с адрес: ***, и И.И.И. ЕГН **********, с адрес: ***, чрез адвокат  Т.У., за прекратяване на гражданския им брак, ……………….

Мотивиран от горното и на основание чл. 330, ал.3 от ГПК, Бургаският районен съд

 

Р Е Ш И :

 

            ДОПУСКА РАЗВОД И ПРЕКРАТЯВА брака, сключен между Н.Н.И. ЕГН **********,  с адрес: ***, и И.И.И. ЕГН **********, с адрес: ***, сключен на  с акт за граждански брак № *** година на Община Созопол, населено място село Р., поради сериозно и непоколебимо взаимно съгласие за развод на основание чл.50 от СК.

 

            Утвърждава постигнатото между страните споразумение, с което съпрузите са постигнали съгласие по чл. 51 от СК по повод прекратяване на брака, както следва:

 

I.OTHOCHO УПРАЖНЯВАНЕТО НА РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА, ЛИЧНИТЕ ОТНОШЕНИЯ И ИЗДРЪЖКАТА НА ДЕТЕТО.

            1.Упражняването на родителските права върху роденото от брака непълнолетно дете: Г. И.И., ЕГН **********,***, ще се подели по равно между двамата родители /споделено /, следователно се предоставят и на двамата родители - законни представители -майка Н.Н.И. и баща И.И.И. по- равно, като се ОПРЕДЕЛЯ МЕСТОЖИВЕЕНЕ на детето и при двамата родители. Във връзка с интересите на детето и решението ни за упражняване на родителските права съвместно, съпрузите определяме своето местожителството разделно, както следва:

            Бащата И.И.И. ще продължи да ползва и обитава семейното жилище, находящо се в град ***, общ.Созопол, собственост на родителите му.

            Майката Н.Н.И. ще живее ***, общ.Созопол, обл.Бургас.. Относно начина на осъществяване на съвместно упражняване на родителските права:

            2.1.Относно местоживеенето на синът ни Г. И.И., ЕГН **********:

            Като имаме предвид изрично и многократно заявяваното желание на синът ни Г., съгласието му и интереса да има равностойно и равновременно общуване както с майка си, така и с баща си, благото на детето ни да запази вече установеното равностойно и равновременно общуване с двамата си родители въпреки раздялата ни, установилите се спокойни отношения между нас, досегашната способност на нас като негови родители да постигаме съгласие по въпроси, отнасящи се до детето ни- Г. И.И., ЕГН **********; близостта на жилищата на двамата родители едно спрямо друго- на 50 метра едно от друго, че кратките и редуващи се периоди на престой при бащата и при майката създават у детето ни усещане за непрестанност на общуването му и с двамата родители, че равномерността и редуването на пребиваването на Г. при майката и при бащата създава у него усещане за нормалност и подреденост, местата, на които в момента на сключване на това споразумение живеем ние -неговите родители, и като съзнаваме напълно

недостатъците и неудобствата на разделното живеене на Г. на две места, като обаче вярваме, че те напълно се компенсират от положителните обстоятелства, изброени по-горе,се споразумяваме за следния режим на местоживеене на детето ни- Г. И.:

 

            2.1.1 .Местоживеене на детето в учебно време:

            През седмиците на учебното време на Г., той ще живее:

            От неделя вечерта (18:00 часа) до петък (край на училищните занятия) - при баща си-И.И.;

            От петък (край на училищните занятия) до неделя вечер (18:00 часа) - при майка си- Н.И..

            Ако единият родител отсъства повече от седем дни и поради това детето не може да е при него, то ще пребивава при другия родител.

            Инцидентните промени на разпределението за местоживеене на детето Г. не променят установените правила.

2.1.2.Лагери, екскурзии, зелени училища и други подобни:

  Пребивавания на Г. в лагери, участието му в екскурзии, зелени училища и др. подобни, организирани от училището или от други образователни институции, които той посещава самостоятелно, не променят правилата за местоживеене в учебно време, нито дават на родителите -Н. и И. право на компенсация на времето, през което детето Г. не е бил при съответния родител поради пребиваването му на лагер, екскурзия, зелено училище или друго подобно мероприятие.

2.1.3.Официални празници и инцидентно неучебни дни:

            Официалните празници и инцидентно неучебните дни, ако са с продължителност до два последователни дни, не влияят върху разпределението на местоживеенето в учебно време.

            Ако официалните празници / инцидентно неучебните дни непосредствено предшестват или следват събота и неделя, като по този начин продължителността им става три или повече последователни дни („дълъг уикенд“), детето ги прекарва с онзи родител, при когото следва да е в съответните събота и неделя. Това правило важи само доколкото родителят и детето прекарват съответното време извън Бургас. Ако са в Бургас, важат общите правила за учебното време.

            2.1.4.Лични празници на детето Г. И.:

         На личните празници на детето (рожден ден, завършване на училище, открити уроци и др. под.) двамата родители се стремят да бъдат заедно с него за максимално дълго време през съответния ден.

2.1.5.      Лични празници на близки на детето:

 

            На личните празници на всекиго от родителите си празнуващият има право да бъде е детето, включително и в нощта, следваща празника.

2.1.6.      Великден, Коледа, Нова година:

            По време на Великденските, Коледните и Новогодишните празници двамата родители се стремят да бъдат заедно е детето Г. поне по половин ден за целия период на празниците.

            По време на Великденските, Коледните и Новогодишните празници детето прекарва поне по един ден с всекиго от двамата си родители.

            Независимо от предшестващите правила, Великденските, Коледните и Новогодишните празници се разпределят по съгласие между двамата родители, като родителят, който е с детето на Бъдни вечер срещу Коледа, предоставя на другия родител правото, той да е с детето на 31. декември срещу 01. януари; последният родител пък на свой ред предоставя на другия родител правото да е е детето Г., в нощта на Велика събота срещу Великден.

            Предходните правила не важат, ако за целия период на празниците по общо съгласие на родителите е заминал извън Бургас е единия от родителите си. В този случай другият родител има право да вземе детето непосредствено на следващия празник (Великден, Коледа или Нова година) със себе си извън Бургас, без да иска съгласието на другия родител.

            При непостигане на съгласие Бъдни вечер срещу Коледа се урежда съобразно правилата за учебното време, а другият родител има правото независимо от тези правила да бъде е детето на 31. декември срещу 01 януари.

   3.Ваканции и други продължителни неучебни периоди:

            Под „ваканция“ се разбира неучебно време с продължителност повече от пет последователни дни, доколкото за него няма специална уредба в това Споразумение.

            Местоживеенето на детето през ваканциите се разпределя поравно между двамата родители.

            Времето, което детето по съгласие на двамата родители не прекарва е никого от тях двамата (а напр. със свои баба/дядо, е други близки или е трети лица), се приспада от общата продължителност на ваканциите, подлежаща на равно разпределение между майката и бащата.

            Независимо от това обаче всеки родител през всяка от малките ваканции може да вземе със себе си детето Г. за период до седем дни при пътуване извън Бургас.

            За летните ваканции важат правилата за учебно време. Независимо от това обаче всеки родител през лятото може да вземе със себе си детето Г. за период до двадесет дни при пътуване извън Бургас.

            Правилата за ваканциите се прилагат съответно и при други непредвидени неучебни периоди.

 

      2.1.8.Културни и социални събития:

            Всеки от родителите има право да вземе детето със себе си на културно или социално събитие (концерт, гости и др. под.), независимо, че по времето на събитието детето, следва да е при другия родител съгласно правилата за местоживеене през учебно време.За желанието си родителят-инициатор уведомява другия родител поне пет дни предварително.

            —Добросъвестност на упражнението на правата

            Правата на двамата родители относно местоживеенето на Г. се упражняват с максимална грижа и добросъвестност, при предпочитане на интересите на детето, като интересите на образованието му надделяват интересите на забавлението му.

            Ако единият от родителите не може да упражни правата си във връзка с местоживеенето на детето за значителен период от време (седмица или повече), вкл. и поради ваканционни прекарвания с другия родител, това следва добросъвестно да се компенсира от другия родител по подходящо време и начин, наведнъж или на части. Тази компенсация обаче не може да променя нито съществено, нито дълготрайно режима на местоживеене в учебно време.

            —Извън периодите на учебното време се съобразява и взема предвид желанието на детето.

       При промяна на местоживеенето на някого от родителите той следва да осигури на детето Г. равноценни на досегашните му условия на живот и стандарт.

       Инцидентното или трайно отклонение от правилата по това споразумение нито създава ново обичайно правило, нито дерогира правилата по това споразумение, които не са били спазени.

            2.2.Относно упражняването на родителските права спрямо синът ни Г.:

        Като вярваме, че единството и съгласието между нас като родители по отношение на детето ни са най-добра основа за развитието и възпитанието му, досегашният ни успех, да намираме единни решения на спорни проблеми, ще продължи и за в бъдеще упражняването на родителските права трябва да е в интерес само на Г., а не да служи като средство за борби помежду ни;като имаме предвид, че предоставянето на упражняването на родителските права само на единия от родителите и парализирането на възможността на другия да ги упражнява, създава едностранна надмощност, която в конкретния случай е несправедлива, нежелана, неуместна и би била вредна за Г., постигнахме споразумение, чрез което се съгласихме детето ни да ще живее равновременно както при бащата, така и при майката;между нас, като негови родители няма спорове относно упражняването на родителските права и поради това няма място приложението на специалното правило на чл. 59, ал. 2 от Семейния кодекс;едноличното упражняване на правата в период на неспокойствие може да изкуши родителя, на когото то е предоставено, да ги използва по превратен начин,поради и което на на основание чл. 59, ал. 1 от Семейния кодекс се съгласихме Упражняване на Родителските права да се упражняват от нас като негови родители, по общо наше съгласие.

            Всеки от родителите може самостоятелно да упражнява принадлежащите и на двамата родителски права, вкл. и тези по чл. 129 и чл. 130 СК, като в този случай има задължението по чл. 123, ал. 1 СК.

            Като упражняване на родителски права се извършва в зависимост от местоживеенето на детето в конкретен момент

            Онези родителски права, които по естеството си предполагат непосредствен контакт с детето (в частност, но не само, на съвместно живеене, грижи, възпитание, надзор, контрол, отглеждане, формиране на възгледи и образование) се упражняват във всеки момент от онзи родител, при когото детето се намира или следва да се намира фактически съгласно разпределението на местоживеенето му.

            2.3.Относно личните отношения със синът ни Г.:

        Като имаме предвид, че съобразно постигнатото от нас съгласие за местоживеенето на детето и за упражняването на родителските права спрямо него от двама ни, личните отношения с детето се упражняват от всекиго от нас по естествен начин през времето на равновременното му пребиваване при всекиго от нас,

        Независимо от това, всеки от родителите има право по всяко уместно време на инцидентен и кратковременен контакт с детето и извън времето, през което то пребивава при него.

            2.4.Относно издръжката на синът ни:

            Като съобразяваме особеността, че детето ще живее равновременно при всекиго от двамата си родители, както и че при това родителят, при когото детето живее, ще поема ежедневните му нужди в натура, имайки предвид, че детето има и ще има извънредни разходи, които е справедливо да се поделят поравно между двамата родители.

            При пребиваване на детето на почивка във ваканционно време с единия от родителите разноските за него се носят от този родител.

        През равновременното си местоживеене при всекиго от двамата родители детето получава от съответния родител, при когото пребивава, необходимото и полезно за него и в натура.

        Всеки от родителите осигурява на детето и джобни пари в разумни размери.Като общият размер издръжка, който дължат общо и двамата родители за детето е в размер на 140/сто и четиридесет/ лева.

I .OTHOCHO ПОЛЗВАНЕТО НА СЕМЕЙНОТО ЖИЛИЩЕ,

     Ползването на семейното жилище, което не е семейна имуществена общност по смисъла на чл.19 от СК, а е собственост на близки на съпруга И.И. ***, представляващо етаж 1 от построената в имота двуетажна жилищна сграда се предоставя за ползване на съпруга И.И.И..

 

       П.ОТНОСНО ИМУЩЕСТВЕНИТЕ ОТНОШЕНИЯ МЕЖДУ СЪПРУЗИТЕ:

       Съпрузите по време на брачното си съжителство не сме придобили с общи средства недвижими имоти, както и вещни права върху такива имоти, представляващи СИО.

     Молителите се съгласяваме относно придобитите по време на брака моторни превозни средства, както следва:

1.                            Товарен автомобил, марка:***, модел:***, с рег.№***, с рама №***, двигател-814460851346, СЕ ПОСТАВЯ В ДЯЛ и  става изключителна собственост на съпруга И.И.И. ЕГН **********. Застрахователната стойност на автомобила е 400лв., съгл. Удостоверение за застрахователна стойност №***/12.06.2019г.

2.                            Товарен автомобил, марка:*** модел:***, с рег.№***, с рама №***, двигател:***, СЕ ПОСТАВЯ В ДЯЛ и да става изключителна собственост на съпруга И.И.И. ЕГН **********. Застрахователната стойност на автомобила е 500лв., съгл. Удостоверение за застрахователна стойност №***/12.06.2019г.

         Молителите няма да си заплащат суми за уравнение на дяловете.

         Страните по настоящото споразумение нямаме открити на свое име общи парични влогове.

Движими вещи, макар и придобити по време на брака, които имат предимно характер на обичайни дарения или обслужващи лично всекиго от съпрузите, остават окончателно у всекиго-така както ги владеят и ползват към настоящия момент.

       Двете страни чрез настоящото споразумение се съгласяват, съпругът И.И.И. да има право в срок от 10 дни след постановяване на съдебно решение по настоящото дело, да демонтира за своя сметка и със свои средства, поставената PVC дограма на етаж 2/втори/ от сградата, находяща се в имот с административен адрес: ***, общ.Созопол, обл.Бургас/домът който обитава съпругата Н.Н.И./, така че да не нанесе вреди и да не разруши целостта на сградата и да не увреди фасадата.

         Всеки от съпрузите е получил всички останали вещи, които са с извънбрачен  произход и собственост на трети лица.

       Ако някой от съпрузите е теглил кредит по време на брака, който не е издължен до настоящия момент, то той се задължава да го изплати поименно, така както е изтеглен или получен, без да може да има претенции спрямо другия съпруг относно издължаването на този кредит


Ш.ОТНОСНО ИЗДРЪЖКАТА МЕЖДУ СЪПРУЗИТЕ:

      Молителите не си дължат издръжка един на друг след развода.

IV.OTHOCHO ФАМИЛНОТО ИМЕ НА СЪПРУГАТА:

        След развода съпругата ще възстанови предбрачното си фамилно име СИМЕОНОВА и за в бъдеще ще се именува Н.Н. СИМЕОНОВА.

  С настоящето споразумение ЗАЯВЯВАМЕ, че считаме всички свои имуществени и неимуществени отношения за уредени изцяло и окончателно, и че нямаме и за в бъдеще няма да имаме каквито и да било спорове по тях.

 

            ОСЪЖДА Н.Н.И. ЕГН **********,  с адрес: ***,, да плати по сметка на Бургаски районен съд държавна такса в размер на 57,60 лева /петдесет и седем лева и деветдесет стотинки/.

ОСЪЖДА И.И.И. ЕГН **********, с адрес: ***, да плати по сметка на Бургаски районен съд държавна такса в размер на  75,90 лева /седемдесет и пет лева и деветдесет стотинки/.

Решението не подлежи на обжалване.

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: (П)

            Вярно с оригинала!

            ММ