Решение по дело №2134/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2042
Дата: 13 ноември 2019 г.
Съдия: Нели Бойкова Алексиева
Дело: 20191100902134
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 17 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№..........................................

 

гр. София

 

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ-22 състав, в закрито заседание на тринадесети ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                                                    

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕЛИ АЛЕКСИЕВА

            

като разгледа докладваното от съдията т. дело N 2134 по описа на СГС, ТО, за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 25, ал. 4 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

Образувано е по жалба на „В.“ ЕООД, ЕИК ********,  срещу отказ № 20190531133734-3/04.10.2019 г. на Агенция по вписванията, постановен по заявление образец Б7 с вх. № 20190531133734/31.05.2019 г. за вписване на обстоятелства по чл. 63, ал. 1 и ал. 4 от Закона за мерките срещу изпиране на пари /ЗМИП/.

В жалбата са изложени твърдения, че постановеният от АВ – ТР отказ е неправилен и незаконосъобразен. Твърди, че в случая дружеството няма задължение да декларира действителен собственик, тъй като такъв е вписан по партидата на дружеството, но доколкото има задължение да посочи лице за контакт, процесното заявление е подадено единствено с цел вписването на такова лице. Предвид липсата на задължение да впише действителен собственик, поддържа, че не следва да представя и декларация за действителен собственик с нотариално удостоверяване, а единствено нотариално заверено съгласие на лицето за контакт.  Иска отказът да бъде отменен и да бъдат дадени указания за вписване на заявените обстоятелства по партидата на дружеството.

Съдът, като взе предвид доводите в жалбата и приложените писмени доказателства, приема от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена от надлежно легитимирано лице, срещу подлежащ на съдебен контрол акт и в законоустановения срок, поради което е процесуално допустима.

За да постанови обжалвания отказ № 20190531133734-3/04.10.2019 г., длъжностното лице е приело, че дадените по реда на чл. 22, ал. 5 от ЗТРРЮЛНЦ указания да се представи декларация по образец по чл. 63, ал. 4 от ЗМИП от едноличния собственик на капитала, която да е нотариално заверена,  не са изпълнени в законоустановения срок.

Разгледана по същество, жалбата е основателна по следните съображения:

В конкретния случай от АВ-ТР е поискано вписване по партидата на „В.“ ЕООД, ЕИК ********  на обстоятелства, съгласно изискванията на чл. 63, ал. 1 и ал. 4 ЗМИП.

Съгласно чл. 22, ал. 5 от ЗТРРЮЛНЦ, когато към заявлението на търговеца не са приложени всички документи, които се изискват по закон, длъжностното лице по регистрацията дава указания на заявителя за отстраняване на нередовността, като указанията се оповестяват по електронната партида на търговеца не по-късно от следващия работен ден от постъпването на заявлението в търговския регистър. Тези указания следва да бъдат изпълнени до изтичането на срока по чл. 19, ал. 2 ЗТРРЮЛНЦ. Правилността и съответствието със закона  на отказа, мотивиран с неизпълнение на дадени по реда на чл. 22, ал. 5 от ЗТРРЮЛНЦ указания, не се извежда единствено от дадени в законоустановения срок указания, но и от наличието на  съответствие на тези указания с действително допуснати нередовности при подаване на заявлението. Указания, които са за отстраняване на нередовности, които в действителност липсват са неправилни и като такива не могат да бъдат основание за постановяване на отказ по чл. 22, ал. 5, изречение последно от ЗТРРЮЛНЦ. В случая дадените на 02.0.2019 г. от длъжностното лице, по реда на чл. 22, ал. 5 от ЗТРРЮЛНЦ, указания за представяне на нотариално заверена декларация по образец по чл. 63, ал. 4 от ЗМИП от действителния собственик,  са неправилни.

Настоящият състав на съда счита, че неоснователно длъжностното лице по регистрацията е приело, че не следва да бъде вписано посоченото в заявлението лице за контакт по чл. 63, ал. 4, т. 3 от ЗМИП, по отношение на което е представена нотариално-заверена декларация за съгласие със заявлението образец Ж1 от 02.10.2019 г., подадено в изпълнение на дадените на 30.09.2019 г. по реда на чл. 22, ал. 5 от ЗТРРЮЛНЦ указания.

Съгласно чл. 61, ал. 1 ЗМИП, учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания и физическите лица за контакт по чл. 63, ал. 4, т. 3 са длъжни да получават, да разполагат и да предоставят в определените по закон случаи подходяща, точна и актуална информация относно физическите лица, които са техни действителни собственици, включително с подробни данни относно притежаваните от тях права. Информацията и данните по чл. 61, ал. 1 се вписват по партидите на учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания в търговския регистър, в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел и в регистър БУЛСТАТ – арг. от чл. 63, ал. 1 от ЗМИП. В разпоредбата на ал. 4 на чл. 63 от ЗМИП са изброени данните, които следва да бъдат вписани в съответния регистър. В чл. 63, ал. 4, т. 3 е посочено, че на вписване подлежат и данните по т. 1, букви "а" - "г" на физическо лице за контакт, постоянно пребиваващо на територията на Република България, когато по партидата на лицето по чл. 61, ал. 1, съответно чл. 62, ал. 1  не са вписани данни за постоянно пребиваващ на територията на Република България законен представител - физическо лице, което предоставя нотариално завереното си съгласие за това. В случая дружеството е освободено от задължението за заяви за вписване действителен собственик – по арг. от чл. 63, ал. 5 от ЗМИП, но доколкото вписаното по електронното дело на търговеца лице-действителен собственик на капитала и законен представител, не е постоянно пребиваващо на територията на Република България, то следва да бъде изпълнено задължението по чл. 63, ал. 4, т. 3 от ЗМИП. Необходимостта от наличие на вписани данни за такова лице /в случаите, когато търговецът няма задължение за вписване на действителен собственик/ е обусловена от въведените в чл. 62 от ЗМИП задължения за лицата по 63, ал. 4, т. 3 от ЗМИП да предоставят своевременна информация на компетентните по закона органи, съответно последните да могат да осъществят възложените им правомощия по осъществяване на мерките  за превенция на използването на финансовата система за целите на изпирането на пари. Доколкото, съгласно чл. 63, ал. 5 от ЗМИП дружеството няма задължение да заяви действителен собственик, то няма и задължение да представя предвидената в чл. 38 от Правилника за прилагане на ЗМИП декларация по приложение № 3. Съгласието на вписания в ТР действителен собственик на дружеството като лице за контакт за целите на ЗМИП да бъде определено заявеното за вписване с процесното заявление лице се установява от представената към заявлението  декларация на едноличния собственик на капитала.

Предвид изложеното, Съдът намира, че в случая са налице всички предпоставки за вписване на заявените обстоятелства в ТРРЮЛНЦ, поради което отказът на АВ-ТРРЮЛНЦ следва да бъде отменен.

Мотивиран от горното, Съдът.

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОТМЕНЯ отказ № 20190531133734-3/04.10.2019 г. на Агенция по вписванията, постановен по заявление образец Б7 с вх. № 20190531133734/31.05.2019 г. за вписване на обстоятелства по чл. 63, ал. 1 и ал. 4 от Закона за мерките срещу изпиране на пари /ЗМИП/.

УКАЗВА на Агенцията по вписванията да впише заявените обстоятелства по подаденото заявление образец Б7 с вх. № 20190531133734/31.05.2019 г.  по партидата на „В.“ ЕООД, ЕИК ********.

Решението не подлежи на обжалване.

Препис от решението да се изпрати на АВ-ТР за сведение и изпълнение.

 

                                                           Съдия: