Решение по дело №54/2021 на Районен съд - Първомай

Номер на акта: 260053
Дата: 11 октомври 2021 г. (в сила от 15 декември 2021 г.)
Съдия: Спасимир Спасов Здравчев
Дело: 20215340200054
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 март 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

260053

 

град Първомай, 11.10.2021 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Районен съд - Първомай, първи съдебен състав, в открито заседание на шести април две хиляди двадесет и първа година със

Съдия докладчик Спасимир Здравчев

при секретаря Венета Хубенова,

като разгледа докладваното от Председателя АНД № 54 по описа на Съда за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид:

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 16 - 003112 / 05.02.2021 година на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - Пловдив, с което на „Медицински изделия и компоненти Пловдив“ ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: град Първомай, област Пловдив, улица „Яворов“ № 2 (в качеството на работодател), представлявано от А.А. - управител, за нарушение на чл. 415, ал. 1 от Кодекса на труда на основание същия текст от Кодекса е наложена имуществена санкция в размер 1500 (хиляда и петстотин) лева.

С Жалбата се иска процесното Наказателно постановление да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно. В съдебното производство за жалбоподателя „Медицински изделия и компоненти Пловдив“ ЕООД - Първомай не се явява представляващ. Процесуалният му представител адвокат Л.Т.К. *** също не се явява. Депозирана е молба, с която се поддържа Жалбата, изразява се становище по доказателствата и по същество и се претендира адвокатско възнаграждение.

Въззиваемата страна „Инспекция по труда“ - Пловдив чрез процесуалния си представител старши юрисконсулт П.Н.Т. моли да се остави Жалбата без уважение и да се потвърди Наказателното постановление като правилно и законосъобразно; претендира юрисконсултско възнаграждение.

След преценка на събраните по делото доказателства във връзка с направеното оплакване и съобразно задължението си по чл. 314 от НПК във връзка с чл. 84 от ЗАНН в качеството си на въззивна инстанция да провери изцяло правилността на обжалвания акт на наказващия орган, независимо от основанията, посочени от страните, Съдът намира от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е депозирана в срока по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН и е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

 

От фактическа страна:

Във връзка със спазване на трудовото законодателство на 16.09.2020 година и на 23.10.2020 година инспектори при Дирекция „Инспекция по труда“ - Пловдив А.Д.П., Б.С.К. и Ц.Г.М. (актосъставител) извършват проверка в стопанисван от „Медицински изделия и компоненти Пловдив“ ЕООД - Първомай цех за ортопедични обувки, намиращ се в град Пловдив на улица „***“ № *. Установени са множество нарушения на трудовото законодателство във връзка с безопасните и здравословни условия на труд, такива за структурата и организацията на работната заплата, както и начислени във ведомости и неизплатени на работника майстор, обувки Ж.П. (чието трудово правоотношение с работодателя още към месец септември 2019 година е прекратено) дължими плащания за трудово възнаграждение и обезщетение за неизползвани дни от платен годишен отпуск.

Проверката е извършена в присъствието на упълномощен представител на „Медицински изделия и компоненти Пловдив“ ЕООД А. А. и данните от нея са обективирани в Протокол за извършена проверка изх. № ПР 2026757 / 23.10.2020 година, с който са дадени предписания в двадесет точки, едно от които (т. 20) работодателят да изплати начисленото във ведомостта и платежния фиш за месец август 2019 година обезщетение за неизплатен платен годишен отпуск за 6 дни на Ж.П. съгласно чл. 228, ал. 3 във връзка с чл. 224, ал. 1 от Кодекса на труда със срок на изпълнение до 20.11.2020 година.

На 03.12.2020 година на „Медицински изделия и компоненти Пловдив“ ЕООД е връчена призовка за явяване на 10.12.2020 година в Дирекция „Инспекция по труда“ - Пловдив с доказателства за изпълнение на предписанията, дадени с Протокола от 23.10.2020 година, и на указаната дата се явява пълномощника А.А., но не представя доказателства за извършени плащания по отношение на Ж.П..

За неизпълнение на предписанието по т. 20 от Протокола на дружеството жалбоподател на място в присъствието на упълномощения му представител е съставен и връчен Акт № 16-003112 / 10.12.2020 година за установяване на административно нарушение, като на същата дата са съставени още четири акта за установяване на административно нарушение за неизпълнение на предписанията на Ж.П. да се изплати начисленото във ведомостите за месеците май, юни, юли и август 2019 година трудово възнаграждение.

На следващия ден – 11.12.2020 година, от страна на „Медицински изделия и компоненти Пловдив“ ЕООД чрез „Български пощи“ ЕАД на Ж.П. е преведена сумата от 143,22 лева и документът заедно с искова молба срещу лицето с посочено правно основание: отрицателен установителен иск по Кодекса на труда, е депозиран в Дирекция „Инспекция по труда“ с възражение по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН.

Въз основа на Акта е издадено атакуваното Наказателно постановление.

 

Горната фактическа обстановка Съдът приема за безспорно установена от показанията на разпитания в качеството на свидетел актосъставител и от приобщените по съответния процесуален ред писмени доказателства и административнонаказателна преписка.

 

От правна страна:

С оглед на горното правилно процесното нарушение от страна на „Медицински изделия и компоненти Пловдив“ ЕООД – юридическо лице, притежаващо качеството на работодател по смисъла на § 1, т. 1 от Допълнителните разпоредби на Кодекса на труда, – е квалифицирано от административнонаказващия орган по чл. 415, ал. 1 от Кодекса на труда, чийто текст визира: Който не изпълни принудителна административна мярка, приложена от контролен орган за спазване на трудовото законодателство, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 10000 лв., като разпоредбата съдържа както императивното правило на поведение, така и съдържащата се за неизпълнението й санкция.

Дадените на основание чл. 404, ал. 1 от Кодекса на труда предписания от контролен орган за спазване на трудовото законодателство са задължителни за адресата си, а неизпълнението им води до административнонаказателна отговорност – имуществена санкция за юридическите лица и едноличните търговци или глоба за физическите лица, които ги управляват.

Липсват данни предписанията от 23.10.2020 година, отправени за Ж.П. към „Медицински изделия и компоненти Пловдив“ ЕООД на основание чл. 404, ал. 1, т. 12 от Кодекса на труда, да са обжалвани по реда и условия на чл. 81 и чл. 84 от АПК и същите са в сила за работодателя, който трябва да ги изпълни, а не се сочи от санкционираното дружеството да е поискано и удължаване на срока за изпълнението им. Така от 20.11.2020 година жалбоподателят е в нарушение по чл. 415, ал. 1 от Кодекса на труда и, въпреки че указанията са задължителни за него, нито към датата на връчване на призовката по чл. 45, ал. 1 от АПК – 03.12.2020 година, нито към датата на съставяне на Акта за установяване на административното нарушение – 10.12.2020 година, той изпълнява. Върши това едва на 11.12.2020 година, което е достатъчно основание да се счете липсата на предпоставки за приложението на чл. 415в от Кодекса на труда, предвиждащ привилегирован размер на санкцията, но когато нарушението е отстранено веднага след установяването му по реда, предвиден в Кодекса, и от което не са произтекли вредни последици за работещите и служителите, а конкретното бездействие от работодателя според настоящата инстанция е с по-висока тежест на обществена опасност с оглед създаване на условия за злоупотреба с трудови и социални права на престиращите работна сила лица.

Наложеното наказание е съобразено с императива на чл. 27 от ЗАНН – при определянето му да се вземат предвид тежестта на нарушението, подбудите за неговото извършване и другите смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства, обуславящи налагането му, тъй като е в границите на посоченото по чл. 415, ал. 1 от Кодекса на труда, в минимума, предвиден там.

И Актът, и издаденото въз основа на него Наказателно постановление са съставени при спазване на изискванията на чл. 42, чл. 43 и чл. 57, чл. 58 от ЗАНН, като съдържат всички реквизити, посочени там, т.е. същите са изправни от формална страна и липсват допуснати процесуални нарушения.

Що се отнася да наведените защитни доводи за заведени от „Медицински изделия и компоненти Пловдив“ ЕООД срещу Ж.П. граждански дела по оспорване на дължимост на трудово възнаграждение, който спор няма как да бъде разрешен от административнонаказващия орган, следва да се отбележи, че тези граждански производства са неотносими към настоящото дело с предмет неизпълнение на задължително предписание от контролен орган по спазване на трудовото законодателство, още повече, че конкретният случай касае неплащане на обезщетение за неизползван платен годишен отпуск, а не трудово възнаграждение.

По чл. 63, ал. 5 от ЗАНН в полза на юридически лица се присъжда възнаграждение в определен от съда размер при защита от юрисконсулт, като размерът на възнаграждението не може да надхвърля максималния за съответния вид дело, определен по реда на чл. 37 от Закона за правната помощ, а нормата препраща към Наредба за заплащането на правната помощ (приета с ПМС № 4 от 06.01.2006 година, обн., ДВ, бр. 5 от 17.01.2006 година, в сила от 01.01.2006 година), съгласно чийто чл. 27е възнаграждението за защита в производства по ЗАНН е от 80 лева до 120 лева.

Настоящото дело не е със завишени фактическа и / или правна сложност, разглеждането му протича в едно съдебно заседание с разпит на един свидетел и справедливият размер на възнаграждението за защита от юрисконсулта е минималният от 80 лева, платими от жалбоподателя по сметка на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ - София по аргумент от § 1, т. 6 от Допълнителните разпоредби на АПК – юридическото лице, част от което е административнонаказващият орган.

Предвид изложеното и на основание чл. 63 от ЗАНН настоящият съдебен състав

 

РЕШИ:

 

Потвърждава Наказателно постановление № 16 - 003112 / 05.02.2021 година на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - Пловдив, с което на „Медицински изделия и компоненти Пловдив“ ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: град Първомай, област Пловдив, улица „Яворов“ № 2 (в качеството на работодател), представлявано от А.А. - управител, за нарушение на чл. 415, ал. 1 от Кодекса на труда на основание чл. 415, ал. 1 от Кодекса на труда е наложена имуществена санкция в размер 1500 (хиляда и петстотин) лева.

Осъжда „Медицински изделия и компоненти Пловдив“ ЕООД - Първомай да заплати в полза на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ - София сумата от 80 (осемдесет) лева за юрисконсултско възнаграждение.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд - Пловдив в 14-дневен срок от съобщението до страните за постановяването му.

 

Районен съдия:                         (п)                 

СЗ