Решение по дело №500/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 838
Дата: 2 май 2019 г. (в сила от 8 август 2019 г.)
Съдия: Нели Бойкова Алексиева
Дело: 20191100900500
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 20 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№..........................................

 

гр. София

 

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ-22 състав, в закрито заседание на втори май две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                                                        

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕЛИ АЛЕКСИЕВА

            

като разгледа докладваното от съдията т. дело N 500 по описа на СГС, ТО, за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 25, ал. 4 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

Образувано е по жалба на А.Ч.Б. и З.Ч.Б.-К. срещу акт на АВ-ТР за прекратяване на производството по назначаване на проверител в „Б.“ ЕООД № 20190228105409/01.03.2019 г.

В жалбата са изложени твърдения, че постановеният от длъжностното лице акт е неправилен, тъй като неоснователно лишава жалбоподателите - наследници на починалия едноличен собственик на капитала на „Б.“ ЕООД от правото им да заявят желанието си да не продължават дейността на дружеството и същото да бъде прекратено в хипотезата на чл. 157, ал. 1 от ТЗ.

Молят съда да отмени акта и да даде задължителни указания на АВ за назначаване на ликвидатор във връзка с подаденото от жалбоподателите заявление с № 20190228105409 за назначаване на такъв.

Съдът, като взе предвид доводите в жалбата и приложените писмени доказателства, приема от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена от надлежно легитимирано лице, срещу подлежащ на съдебен контрол акт и в законоустановения срок, поради което е процесуално допустима.

За да постанови обжалвания акт  за прекратяване на производството по назначаване на проверител в „Б.“ ЕООД № 20190228105409/01.03.2019 г.,  длъжностното лице е приело, че производство по откриване на ликвидация, съответно назначаване на ликвидатор на „Б.“ ЕООД може да направено  служебно от АВ само след постановяване на решение от съда за прекратяване на дружеството.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения:

Актът на длъжностното лище е постановен по подадено пред АВ-ТР искане на наследниците на едноличния собственик на капитала на „Б.“ ЕООД – Ч.Б. с рег. № 20190228105409/28.02.2019 г.  Това искане не е подадено по партидата на търговеца „Б.“ ЕООД и не е под формата на някое от установените с Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел /Наредба № 1/ заявления по образец.

Съществуват различни становища относно обстоятелството дали предвиденото в чл. 157, ал. 1 от ТЗ основание за прекратяване на едноличното търговско дружество, ако едноличният собственик на капитала е физическо лице и то почине, действа автоматично. Безспорно е, че в патримониума на законните наследници на това лице преминават дружествените дялове, съгл. Нормата на чл. 127 от ТЗ, като имуществено право, но не и правото на членство. Законово предвиденото право за наследниците е да вземат решение, свързано с дейността на дружеството - дали да бъде продължена тя  или дружеството да бъде прекратено, като това решение следва да предхожда вписването на промени по партидата на дружеството, свързани с промените в подлежащите на вписване обстоятелства по чл. 119 от ТЗ /така решение № 82 от 01.07.2009 г. на ВКС, ІІ ТО, по т. д. № 820/2008 г./. Наличието на решение на наследниците, с което се отказва продължаване дейността на дружеството няма за пряка последица заличаването на дружеството. Първото обстоятелство, което подлежи на вписване е прекратяването на едноличното ООД, след което, предвид разпоредбата на чл. 266, ал. 1 от ТЗ следва да бъде проведено производство по ликвидация, след приключване на което може да се заяви искане за вписване на заличаване на дружеството.

Съдът намира, че прекратяването може да бъде осъществено по реда на охранителното производство, като жалбоподателите, в качеството си на лица, в чиято  правна сфера са настъпили последици от смъртта на наследодателя - едноличен собственик на капитала, имат интерес да сезират Агенция по вписванията с такова искане, като подадат заявление за прекратяване на дружеството поради смъртта на едноличния собственик на капитала и откриване на производство по ликвидация, към което да приложат необходимите  документи /доказателства за смъртта на едноличния собственик на капитала на дружеството и негов управител; за наследниците на това лице; за вземането на решение от тези наследници за отказа им да продължат дейността на дружеството и за решението им да се поиска вписване на прекратяването и откриване на производство по ликвидация,  както и изискуемите декларации по чл. 13, ал. 4 ЗТР и доказателства за внесена такса/. От аргумент за по-силното основание от чл. 157 от ТЗ, след като наследниците могат да вземат решение за продължаване дейността на дружеството, то те могат да вземат решение и за прекратяване на дружеството при липса на желание да продължат дейността му.

В конкретния случай наследниците на починалия едноличен собственик на капитала не са заявили по надлежния ред /чрез подаване на заявление по образец по партидата на търговеца/ искането си за прекратяване на дружеството поради вземане на решение от наследниците на починалия едноличен собственик на капитала да не продължат дейността на дружеството.

Поради това и съдът намира, че за длъжностното лице по регистрацията не е възникнало последващото задължение да отбележи по партидата на дружеството прекратяване на дейността на дружеството и съответно да предприеме действия по назначаване на ликвидатор и определяне на срок за ликвидация, след като не е налице надлежно сезиране. За пълнота следва да се отбележи, че мотивът на длъжностното лице - наличието на друга възможна процедура по чл. 155 от ТЗ  за прекратяване на дружеството, не е основание за отказ на длъжностното лице по регистрацията да предприеме дължимите по закон действия, но последните се дължат единствено и само при надлежно сезиране от страна на заявителя, а съгласно гореизложените мотиви Съдът намира, че в случая не е налице такова.

С оглед изложените съображения жалбата следва да бъде оставена без уважение.

Мотивиран от горното, Съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата на А.Ч.Б. и З.Ч.Б.-К. срещу акт на АВ-ТР за прекратяване на производството по назначаване на проверител в „Б.“ ЕООД № 20190228105409/01.03.2019 г.

Решението може да бъде обжалвано пред Софийски  апелативен съд, в 7-дневен срок от връчването.

 

 

 

                                                        СЪДИЯ: