Решение по дело №2299/2009 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 958
Дата: 9 октомври 2009 г. (в сила от 28 октомври 2009 г.)
Съдия: Светлин Иванов Иванов
Дело: 20092120202299
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 юли 2009 г.

Съдържание на акта

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

   1287                                                           29.06.2009 год.                                        град Бургас

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Бургаски  районен  съд                                                                            ІІ     наказателен състав  

На  първи октомври                                                                       две  хиляди  и  девета година   

В публично заседание в следния състав :

                                                Председател:  ІІ     наказателен състав  

Секретар: ІІ     наказателен състав  

Прокурор:      

като разгледа докладваното от съдията ІІ     наказателен състав   наказателно от административен характер дело № 2299 по описа на съда за 2009 година, за да се произнесе,  взе предвид  следното:

 

Производството по делото е по реда на чл.375-чл.379 НПК и е образувано по повод внесено в съда постановление на прокурор в БРП, с което се предлага Х.Щ.Г., роден на *** г. в с.Везенково, Бургаска област, живущ ***, българин, български гражданин, с основно образование, женен, шофьор във фирма , неосъждан, ЕГН **********, да бъде освободен от наказателна отговорност за извършено престъпление по чл. 343, ал. 1, б."б" вр. чл. 342 ал.1 предл. 3 НК, вр. чл.20 ал. 2, чл. 25 ал.1  и чл. 40 ал.1 и ал. 2 от ЗДвП, като му бъде наложено административно наказание по реда на чл. 78а НК.

Редовно призован, подсъдимият се явява лично, признава се за виновен, възползва се от правото да не дава обяснения пред съда, поддържа дадените в досъдебното производство, моли да му бъде наложена административно наказание в законоустановения минимум, както и да не му бъде налагано наказание „Лишаване от право да управлява МПС”, за да запази работата си.

Районна прокуратура – Бургас, редовно призована, не изпраща представител за участие при разглеждане на делото.

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

Подс. Х.Щ.Г. е правоспособен водач на МПС, категория *ВC**МT, от 15.01.1986 г. В информационната система на Сектор "ПП" при ОДМВР– гр.Бургас, където се води на отчет, са отразени данни, че преди настоящото деяние е бил санкциониран веднъж по административен ред за нарушения по ЗДвП (л.41 от досъдебното производство). 

На 09.04.2009г., подс.Г. с товарен автомобил „Форд Транзит” рег. № ******, собственост на работодателя му ***** ЕООД-гр.Бургас, извършвал разнос на хляб по търговски обекти в гр.Бургас. Заедно с него пътувал непълнолетния му син – свид. Щ. Г..Около 11.30 часа заредил супермаркет „Типигруп”, находящ се в ж.к.”Изгрев”, срещу бл. 15. Автомобила спрял на тротоарната площ пред магазина, срещу вх. 3 на посочения жилищен блок. Подсъдимият натоварил в багажната част на автомобила празния амбалаж, привел двигателя в работен режим, огледал се назад в страничните огледала за обратно виждане, и като не възприел препятствия зад автомобила, предприел маневра „движение назад” със скорост от около 5 км/час. В същия момент свид. Е.К. излязла от цитирания супермаркет и се насочила към улицата, с цел да я пресече в посока към бл. 15, където се намирал домът й. Пешеходката К. стъпила с единия си крак на пътното платно, когато управлявания от подсъдимия автомобил я ударил със задната си част. Свид К. паднала напречно под автомобила, с глава в непосредствена близост до тротоара. Лица, неустановени в хода на досъдебното производство, в момента на удара възприели падането на свид. К. и с викове привлекли вниманието на подсъдимия, който веднага преустановил движението на микробуса. Излязъл и видял падналата пешеходка, с помощта на сина си и на свид. б.п. я измъкнали изпод микробуса, оказал й първа помощ, измил кръвта от лицето й и й помогнал да седне на стол до пристигането на екип на ЦСМП-гр.Бургас. Впоследствие  пострадалата била откарана и настанена за лечение в МБАЛ АД-гр. Бургас, където била оперирана.

Видно от заключенията на извършените химически експертиза, в кръвта на подсъдимия и на пострадалата не е бил установен етилов алкохол.

Съгласно заключението на извършените съдебно-медицинска експертизи № 227/ 2009 г. и № 310 /2009 г. (л.25 - 28 от досъдебното производство), вследствие настъпилото произшествие, на пострадалата К. е било причинено пертрохантерно счупване на лява бедрена кост, отговарящо да е получено при падане от собствен ръст след съприкосновение с автомобила, имащо за резултат трайно затруднение движението на левия крак за срок от около 7-8 месеца, при обичаен ход на оздравителния процес, както и анемия с кръвоизлив в стомаха, довела до разстройство на здравето, временно опасно за живота, което състояние е в причинно-следствена връзка с претърпяното транспортно произшествие. И двете посочени увреждания съдържат белезите на средни телесни повреди по смисъла на чл. 129 ал. 2 вр. ал.1 НК

Видно от заключението на извършената авто-техническа експертиза (л. 29-34 от досъдебното прозводство), преди потеглянето, подсъдимият не е могъл на възприеме пострадалата, тъй като това е обективно невъзможно чрез двете странични огледала за обратно виждане, а и тя се намирала в т. нар. мъртва зона зад автомобила.

Описаната фактическа обстановка се установява от събраните в хода на досъдебното производство доказателства, ценени по реда на чл. 378 ал.2 НПК.

            Въз основа на фактическите обстоятелства, приети за безспорни, съдът счита, че с поведението си подс. Х.Щ.Г. е осъществил обективните признаци на престъпния състав по чл. 343, ал. 1, б."б" вр. чл. 342 ал.1 предл. 3 НК, вр. чл. 25 ал.1  и чл. 40 ал.1 и ал. 2 от ЗДвП, а именно, че на 09.04.2009 г. около 11.30 часа в  гр.Бургас, ж.к.”Изгрев”, срещу бл. 15, при управление на товарен автомобил ”Форд Транзит” рег. № ******, нарушил правилата за движение, визирани в чл. 25 ал.1 ЗДвП: „Водач  на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е била маневра, .... преди да започне маневрата, трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши  маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение” и по  чл. 40 ал. 1 ЗДвП ”Преди да започне движение назад, водачът е длъжен да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението”, и ал. 2 „По време на движението си назад водачът е длъжен непрекъснато да наблюдава пътя зад превозното средство, а когато това е невъзможно, той е длъжен да осигури лице, което да му сигнализира за опасности”, и по непредпазливост причинил на пешеходката Е.А. К. средна телесна повреда, изразяваща си в счупване на лява бедрена кост, имащо за резултат трайно затруднение движението на левия крак за срок от около 7-8 месеца, при обичаен ход на оздравителния процес, както и анемия с кръвоизлив в стомаха, довела до разстройство на здравето, временно опасно за живота.

От субективна страна, деянието е било извършено виновно, при форма на вината «несъзнавана непредпазливост» по смисъла на чл.11, ал.3 от НК- подс.Г. не е предвиждал обществено опасните последици, които е възможно да настъпят вследствие извършените от него нарушения на правилата за движение, но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди. Настъпилият вредоносен резултат е в пряка причинна връзка и е закономерна последица именно от разгледаното поведение на подсъдимия.

Престъплението по чл. 343 ал. ал.1 б. «б» предл. 2 НК се наказва с „Лишаване от свобода” за срок до 3 години или „Пробация”. Подсъдимият не е осъждан и не е бил освобождаван от наказателна отговорност по реда на глава VІІІ от НК, с престъплението не са причинени съставомерни имуществени вреди. В случая кумулативно са налице всички предпоставки по чл.78А от НК, дееца да бъде освободен от наказателна отговорност за извършеното престъпление, като му се наложи административно наказание.

При определяне вида и размера на наказанието, съдът взе предвид ниската степен на обществена опасност на личността на дееца, предвид необремененото му съдебно минало, очевидно добрата му характеристика като водач на МПС, оказаното от него съдействие на пострадалата непосредствено след деянието и в хода на нейното стационарно лечение, както и степента на обществена опасност  на деянието, която прецени като съответстваща на обичайната за този вид престъпления, с оглед причинения съставомерен резултат. Като смекчаващи обстоятелства съдът прецени и направеното искрено и пълно самопризнание, както и изразеното съжаление и критично отношение към стореното. Воден от горното, съдът намери, че административната санкция „Глоба” следва да се определи при превес на смекчаващите вината и отговорността обстоятелства, близо до минималния размер, а именно – „Глоба” в размер на 550 лева. На основание чл. 78а ал.4 НК съдът прие, че целите на наказанието по чл. 36 НК биха били постигнати в пълен обем и без на подсъдимия да се налага наказание „Лишаване от право да се управлява МПС”, с оглед стимулирането му към недопускане занапред на нарушения на правилата за движение по пътищата.

Предвид решението относно вината и отговорността, подсъдимият следва да бъде осъден да заплати в полза на държавата по сметка на БРС направените в досъдебното производство разноски, в размер общо на 252.00 лева.

Мотивиран от горното и на основание  чл.378 ал.4 т.1 от НПК, чл. 78а ал.1 и ал.4 НК, Бургаският районен съд

 

Р       Е      Ш       И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Х.Щ.Г., роден на *** г. в с.Везенково, Бургаска област, живущ ***, българин, български гражданин, с основно образование, женен, шофьор във фирма ***** ЕООД-гр.Бургас, неосъждан, ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че на 09.04.2009 г. около 11.30 часа в  гр.Бургас, ж.к.”Изгрев”, срещу бл. 15, при управление на товарен автомобил ”Форд Транзит” рег. № ******, нарушил правилата за движение , визирани в чл. 25 ал.1 ЗДвП: „Водач  на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е била маневра, .... преди да започне маневрата, трябва да се убеди, ченяма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши  маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение” и по  чл. 40 ал. 1 ЗДвП ”Преди да започне движение назад, водачът е длъжен да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението” и ал. 2 „По време на движението си назад водачът е длъжен непрекъснато да наблюдава пътя зад превозното средство, а когато това е невъзможно, той е длъжен да осигури лице, което да му сигнализира за опасности”, и по непредпазливост причинил на пешеходката Е.А. К. средна телесна повреда, изразяваща си в счупване на лява бедрена кост, имащо за резултат трайно затруднение движението на левия крак за срок от около 7-8 месеца, при обичаен ход на оздравителния процес, както и анемия с кръвоизлив в стомаха, довела до разстройство на здравето, временно опасно за живота– престъпление по чл. 343 ал. ал.1 б. «б» предл. 2 вр. чл. 342 ал.1 от НК, във връзка с чл.25 ал.1 и чл. 40 ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП.

 

ОСВОБОЖДАВА на основание чл. 78 а НК подсъдимия Х.Щ.Г. ЕГН*******, от наказателна отговорност за извършеното престъпление по чл. 343 ал. ал.1 б. «б» предл. 2 вр. чл. 342 ал.1 от НК, във връзка с чл.25 ал.1 и чл. 40 ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП, и му НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на 550 (петстотин и петдесет) лева.

 

НЕ НАЛАГА на основание чл. 78а ал.4 НК наказание „ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВО ДА УПРАВЛЯВА МПС” на подсъдимия Х.Щ.Г. ЕГН *******

 

ОСЪЖДА подсъдимия Х.Щ.Г. ЕГН ***** да заплати в полза на Държавата, по сметка на БРС направените в досъдебното производство разноски, в размер общо на 252.00 (двеста петдесет и два) лева.

 

Решението подлежи на обжалване и протестиране пред Бургаския окръжен съд в 15-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ІІ     наказателен състав  

Вярно с оригинала: Ж.М.