Решение по дело №2296/2018 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 88
Дата: 1 март 2019 г. (в сила от 4 октомври 2019 г.)
Съдия: Милена Алексиева
Дело: 20184110202296
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 декември 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ …….

гр. Велико Търново, 01.03.2019 г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Великотърновският районен съд, като разгледа докладваното от съдията АНД № 2296 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН

 

Производството е образувано по жалба на М.Д.Б. ***, която не е съгласна с Наказателно постановление  18-1275-000355 от 01.02.2018 г. на Началник Сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР – Велико Търново, с което за нарушения на чл. 25, ал. 1 от ЗДвП и чл. 123, ал. 1, т. 3, б. „в” от ЗДвП и на основание чл. 179, ал. 2, вр. чл. 179, ал. 1, т. 5 от ЗДвП и чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП, са й наложени административни наказания "Глоба" в размер на 200,00 лева за първото нарушение и „Глоба” в размер на 50 лева и „Лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец за второто нарушение. В жалбата се сочи, че наказателното постановление е незаконосъобразно, издадено в нарушение на административнонаказателните правила и в противоречие с действителната фактическа обстановка. Моли за отмяна на издаденото наказателно постановление.

В съдебно заседание жалбоподателят, лично и чрез пълномощника адв. С.Л. от ВТАК, поддържа жалбата с посочените в нея подробни доводи за незаконосъобразност и неправилност на издаденото наказателно постановление.            Административнонаказващият орган - редовно призована страна, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства, приема за установена следната фактическа обстановка:

На 09.01.2018 г. на жалбоподателя М.Д.Б. е съставен Акт за установяване на административно нарушение № 45, бл. № 980041, за това, че на 03.12.2017 г., около 20,58 часа, в гр. Велико Търново, северен паркинг на МОЛ Велико Търново, ул. "Оборище" № 18, като водач на собствения си лек автомобил ***”, рег. №****, при извършване на маневра за завиване надясно блъска антипаркинг устройство, с което реализира ПТП с материални щети, след което без да окаже съдействие за установяване на вредите и да уведоми съответната служба за контрол на МВР напуска мястото на произшествието - административни нарушения по чл. 5,  ал. 1, т. 1 от ЗДвП и чл. 123, ал. 1, т. 3, б. „в” от ЗДвП.

Процесният АУАН е подписан и връчен на жалбоподателя на 09.01.2018 г., с вписано възражение: „Слязох от автомобила, при което видимо не установих, че на антипаркинг устройството има нанесена щета”.

Позовавайки се на констатациите в посочения АУАН, на 01.02.2018 г. срещу жалбоподателя е издадено и обжалваното Наказателно постановление № 18-1275-000355 от 01.02.2018 г. на Началник Сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР – Велико Търново, с което за нарушения на чл. 25, ал. 1 от ЗДвП и чл. 123, ал. 1, т. 3, б. „в” от ЗДвП и на основание чл. 179, ал. 2, вр. чл. 179, ал. 1, т. 5 от ЗДвП и чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП, са й наложени административни наказания "Глоба" в размер на 200,00 лева за първото нарушение и „Глоба” в размер на 50 лева и „Лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец за второто нарушение. В НП е вписано, че АУАН е съставен въз основа на справка, рег. № 1739р-25878/18.12.2017 г. относно извършена проверка по преписка № 173900-17179/11.12.2017 г. на РУ – Велико Търново.

Наказателното постановление е връчено на жалбоподателя на дата  16.11.2018 г. и е обжалвано от Б. в същия ден - 16.11.2018 г.

Съгласно приложената по делото Заповед № 8121з - 952/20.07.2017 г. на министъра на МВР, АУАН и НП са издадени от компетентни органи.

По делото са разпитани в качеството на свидетели Г.М., Ю.Н. и Г.И. – актосъставител, съответно свидетели по акта, както и ******– приятелка на жалбоподателката, присъствала на инцидента, дадени са обяснения и от М.Б.. Представени и приети като доказателства по делото са и Протокол за ПТП № 1599667 от 09.01.2018 г., както и преписка № 173900-17179/11.12.2017 г. на РУ – Велико Търново.

С оглед на така установените фактически констатации, съдът намира следното от правна страна:

Жалбата против атакуваното НП е подадена в законоустановения срок от легитимирано лице, а разгледана по същество е основателна, по следните съображения:

Настоящият съдебен състав констатира допуснато съществено нарушение на процедурата по издаване на АУАН и НП, свързано с несъответствие между описаното първо деяние в АУАН и НП и дадената за него правна квалификация. В съдържанието на АУАН деянието, описано: „при извършване на маневра за завиване надясно блъска антипаркинг устройство, с което реализира ПТП с материални щети” е отнесено като нарушаващо разпоредбата на чл. 5, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, а в НП  повторените описани в АУАН фактически обстоятелства по нарушението, са квалифицирани като нарушение по чл. 25, ал. 1 от ЗДвП, съгласно, която разпоредба „Водач на ППС, който ще предприеме каквато и да е маневра, като например да заобиколи пътно превозно средство, да излезе от реда на паркираните превозни средства или да влезе между тях, да се отклони надясно или наляво по платното за движение, в частност за да премине в друга пътна лента, да завие надясно или наляво за навлизане по друг път или в крайпътен имот, преди да започне маневрата, трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение.” Така, в издаденото наказателно постановление, при същите факти и обстоятелства, е налице ново обвинение, различно от повдигнатото такова в АУАН. Подобно поведение на административнонаказващия орган нарушава правото на защита на дееца, т. к. е извън правният механизъм за корекция на АУАН, съгласно разпоредбата на чл. 53, ал. 2 от ЗАНН. Недопустимо е по този ред да се отстранява допуснато противоречие между описаното в АУАН нарушение и посочената като нарушена правна норма, като за пръв път в НП се дава нова, различна от акта правна квалификация /в случая и неправилна/. С допуснатото нарушение се е достигнало до ограничаване на правото на защита на жалбоподателя, изразяващо се в невъзможността за него да разбере естеството на вмененото му нарушение, коя конкретна разпоредба е нарушил, за което е и бил санкциониран, да прецени срещу какво нарушение да се защитава и да организира защитата си в пълен обем. Във всички случаи нарушаването на правото на защита представлява съществено нарушение на процесуалните правила и води до порочност на издаденото НП, а оттам е и основание за неговата отмяна, без да е необходимо разглеждането на спора по същество. 

Относно административното нарушение по чл. 123, ал. 1, т. 3, б. "в" от ЗДвП: Административнонаказващият орган твърди, че жалбоподателят е допуснал ПТП с материални щети, но без да са посочени в АУАН, респективно и в НП какви са материалните щети, по автомобила, по кои части или по антипаркинг устройството. По този начин наказаното лице не може да се защити адекватно и в пълна степен, а и съдът също не може да провери волята на наказващия орган за съответствието ѝ с обективната истина и закона. В наказателното постановление липсва пълно описание на твърдяното нарушение и посочване на всички обстоятелства около него, така както повелява разпоредбата на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН. На следващо място, съгласно посочената норма ако между участниците в произшествието няма съгласие относно обстоятелствата, свързани с него, те, без да напускат местопроизшествието, уведомяват съответната служба за контрол на Министерството на вътрешните работи на територията, на която е настъпило произшествието, и изпълняват дадените им указания. В конкретния случай по делото няма никакви данни да е имало разногласия, евентуално, между представляващия собственика на антипаркинг устройството и жалбоподателката. В случай, че действително е имало спорни моменти около процесния инцидент /действително повредено антипаркинг устройство, въпреки че и жалбоподателката и присъстваща тогава свидетелка ******сочат, че са слезли от автомобила и не са установили то да е увредено, повредено/ наказващият орган е бил длъжен на основание чл. 52, ал. 4 от ЗАНН да изследва събраните доказателства, да извърши собствено разследване на спорните обстоятелства и едва тогава да се произнесе с наказателното постановление, което не е сторено. Ето защо, по отношение и на второто нарушение неправилно е ангажирана отговорността на жалбоподателя, поради което и в тази част наказателното постановление следва да се отмени.

С оглед изложените съображения, настоящият съдебен състав приема, че жалбата е основателна, а процесното наказателно постановление като незаконосъобразно следва да бъде отменено изцяло.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

   

Р   Е   Ш   И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 18-1275-000355 от 01.02.2018 г., издадено от Началника на Сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР – Велико Търново, с което на М.Д.Б., ЕГН **********, с адрес: ***, за нарушения на чл. 25, ал. 1 от ЗДвП и чл. 123, ал. 1, т. 3, б. „в” от ЗДвП и на основание чл. 179, ал. 2, вр. ал. 1, т. 5 от ЗДвП и чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП, са й наложени административни наказания "Глоба" в размер на 200,00 лева за първото нарушение и „Глоба” в размер на 50,00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец за второто нарушение.

            Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Велико Търново в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.   

 

 

 

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: