Решение по дело №1939/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1264
Дата: 18 октомври 2022 г.
Съдия: Мария Димитрова Иванова Даскалова
Дело: 20227050701939
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 август 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

№_________/________________,гр.Варна

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд – Варна, IX-ти тричленен състав, в публично заседание на тринадесети октомври две хиляди двадесет и втора година в състав:

Председател: Б. Милачков

       Членове: М.Иванова-Д.

Станислава Стоева

Секретар: Пенка Михайлова

Прокурор: Силвиян Иванов  

като разгледа докладваното от съдията М. Иванова- Д. КАНД №1939 по описа за 2022г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Образувано е по жалба на Директора на дирекция „Контрол“ при ТД на НАП-гр.Варна против Решение №1046/01.08.2022г. постановено по НАХД №2427/2022г. на РС-Варна, с което е отменено НП №11-3676/05.05.2011г. на Директора на дирекция „Контрол“ при ТД на НАП-гр.Варна, с което на Н.С.Н. от гр.Варна е наложена глоба в размер на 200лв. на основание чл.264, ал.1 от ЗКПО.

В касационната жалба се твърди, че Решението на РС-Варна е постановено в нарушение на закона. Съдът неправилно преценил фактите и доказателствата и направил неправилни изводи. Оспорват извода, че е изтекъл давностния срок за търсене на административно-наказателна отговорност на лицето, на което било издадено НП. Излагат съображения, че с невръчване на НП до 2022г. по същество не бил започнал да тече срока за обжалването му, а едва след влизането му в сила започвал да тече 2 годишния срок в чл.82, ал.1 от ЗАНН, с изтичане на който се преклудирала възможността да се изпълни наказанието. Молят Решението на РС-Варна да бъде отменено и вместо него да бъде постановено ново, с което НП да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно, тъй като било доказано, че Н. е извършил през 2010г. нарушението, за което с НП му е наложено административно наказание. Претендира се присъждане на юрисконсултско възнаграждение за двете инстанции. В писмени бележки упълномощеният юрисконсулт моли касационната жалба да бъде уважена и да бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение. В случай на отхвърляне на касационната жалба и присъждане на адвокатско възнаграждение, прави възражение за прекомерност и моли да бъде редуцирано до минималния размер по Наредба №1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

Ответникът Н.С.Н. от гр.Варна се представлява от пълномощник, който в писмен отговор изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Решението на РС-Варна намира за правилно и законосъобразно. Правилно и в съответствие със съдебната практика РС достигнал до извода, че в случая е изтекла абсолютната давност за административно-наказателно преследване на нарушението, извършено през 2010г. Моли касационната жалба да бъде отхвърлена изцяло и да бъде потвърдено решението, с което НП е отменено. Претендира присъждане на разноските направени в производството. В съдебно заседание се явява процесуалният представител, който оспорва жалбата. Поддържа становището в отговора, поради което правилно била постановена отмяна на НП. Представя договор за правна защита и съдействие и моли решението на РС да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно и претендира присъждане на Н. на разноските заплатени по договора за правна защита и съдействие за адвокатско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура–гр.Варна изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Предлага Решението на РС-Варна да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно, тъй като давността за преследване на извършеното нарушение е изтекла.

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211 ал.1 от АПК от надлежна страна и е процесуално допустима.

Съгласно чл.63 ал.1 от ЗАНН  първоинстанционното решение подлежи на касационно оспорване на основанията в чл.348 ал.1 от НПК, като съгласно чл.218 от АПК касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци, а за валидност, допустимост и съответствие с материалния закон на решението, следи и служебно. В жалба се твърди неправилно приложение на закона от РС-Варна.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Решението е валидно и допустимо.

Неоснователни са и оплакванията в касационната жалба за неправилно приложение на закона от предходната съдебна инстанция. Касационният състав извърши проверка за правилността на приложението на материалния закон въз основа на фактическите установявания в решението на ВРС, съгласно забраната в чл.220 от АПК за нови установявания. Въз основа на твърденията и становищата на страните, след правилна преценка на  доказателствата, РС установил от фактическа страна, че на 20.10.2010г. при проверка в информационния масив на ТД на НАП-Варна е констатирано, че представляващия „П. Инвест Корект 62“ЕООД-гр.Варна Н.С.Н. не е изпълнил задължението си да подаде ГДД по чл.92 ал.2 от ЗКПО за 2009г. в ТД на НАП -Варна в законоустановеният срок до 31.03.2010г. РС установил, че  това нарушение е установено на 20.10.2011г. при извършена проверка в ТД на НАП-Варна от инспектор по приходите, който съставил на 15.11.2010г. АУАН срещу Н., в негово отсъствие на основание чл.40, ал.2 от ЗАНН. В АУАН неподаването на декларацията било квалифицирано като нарушение на чл.92 от ЗКПО. РС установил, че акта е връчен на пълномощник на Н. на 11.04.2011г., който го подписал без възражения и такива не били депозирани в последствие в тридневния срок след връчване на екземпляр от него. РС установил, че въз основа на акта на 05.05.2011г. директорът на дирекция „Контрол“ при ТД на НАП-гр.Варна издал НП №11-3676/05.05.2011г., с което наложил на Н.С.Н. от гр.Варна глоба в размер на 200лв. на основание чл.264, ал.1 от ЗКПО за нарушението изразяващо се в неподаване на ГДД по чл.92 от ЗКПО за 2009г. за дружеството в срок до 31.03.2010г., което е квалифицирано като нарушение на чл.92 ал.2 във вр. с ал.1 от ЗКПО.

РС установил, че в чл.278 ал.2 от ЗКПО за съставянето на актовете за установяване на административно нарушение и издаване на наказателни постановления и обжалването им като приложим се сочи реда на ЗАНН. При проверката на АУАН и НП въззивният съд заключил, че са издадени в сроковете предвидени в чл.34 от ЗАНН, но от извършването на конкретното нарушение на 01.04.2010г. до връчването на НП на Н. и обжалването му пред РС през 2022г. е изтекла абсолютната давност за административно-наказателното му преследване за даденото деяние, поради което постановил отмяна на НП.

 

Правилни, в съответствие с доказателствата по делото и с приложимите законови разпоредби са тези установявания и изводи на РС. Поради бездействие на административнонаказващия орган конкретното НП издадено през 2011г. е връчено на Н. на 06.06.2022г. по пощата, което той оспорил с жалбата, която подал по пощата на 09.06.2022г. Правилно и законосъобразно РС уважил жалбата и отменил НП №11-3676/05.05.2011г., тъй като от административно-наказателната отговорност на Н.Н. за нарушението описано в него, извършено през 2010г. е погасена по давност. Този извод РС е в съответствие със задължителното Тълкувателно постановление №1 от 27.02.2015г. на ВКС по тълк. д. № 1/2014г., ОСНК и ОСС на Втора колегия на Върховния административен съд, че сроковете в чл.34 от ЗАНН са давностни, поради което по препращане от чл.11 от ЗАНН в производствата по ЗАНН са приложими разпоредбите за погасителните срокове в НК. На основание чл.11 от ЗАНН в решението РС приложил чл.80, ал.1, т.5 от НК, съгласно който наказателното преследване се изключва по давност, когато то не е възбудено в продължение на три години, както и чл.81, ал.3 от НК, съгласно който независимо от спирането или прекъсването на давността наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в предходния член. При правилно приложение на тези норми РС направил извода, че в случая са изминали четири години и половина от извършване на нарушението, поради което към 2022г. е погасена по давност възможността за него да се ангажира административно-наказателната отговорност на извършителя му Н.Н..

Тези изводи на касационният състав намира за постановени при правилно приложение на относимите разпоредби на ЗАНН и НП към конкретните факти и обстоятелства за деянието и предприетите процесуални действия по ангажиране на отговорността на дееца. В жалбата до ВРС Н. е заявил, че НП №11-3676/05.05.2011г. на му е връчено на 06.06.2022г. Административно-наказващият орган с преписката и представителят му в съдебната фаза не оспорват този факт, не твърдят да са предприемани действия за връчване на НП по-рано и не правят възражения за подаване на жалбата след изтичане на срока за оспорване. В случая се касае за административнонаказателно производство по налагане на Н.Н. на административно наказание „глоба“ за деяние, което е извършил през април 2010г., по което последното действие по ангажиране на отговорността му след съставянето и връчването на АУАН на 11.04.2011г. е издаването на НП на 05.05.2011г. Правилно РС отчел, че след тази дата не са предприемани действия по връчване на НП. В резултат на невръчването на НП на лицето, на което е наложена глобата, не е започнал да тече срока за обжалването му и то не е влязло в сила през изминалите 11 години до 2022г.

През тези 11 години обаче са изтекли преклузивните срокове в чл.81, ал.3 във вр. с чл.80, ал.1, т.5 от НК, приложим на основание чл.11 от ЗАНН за ангажиране на отговорността на Н. за конкретното нарушение с наложеното с НП административно наказание „глоба“. През май 2014г. е изтекъл три годишния срок по чл.80, ал.1, т.5 от НК от издаването на НП на 05.05.2011г., а в началото на октомври 2014г. е изтекъл срока по чл.81, ал.3 от НК който е четири години и половина считано от датата на деянието – от началото на април 2010г. Поради това правилно ВРС е приложил тези разпоредби и постановил, че с изтичането на погасителната давност е преклудирана възможността да се ангажира административнонаказателната отговорност на Н.Н. за нарушението, за което е издадено НП №11-3676/05.05.2011г. на директора на дирекция „Контрол“ при ТД на НАП-гр.Варна, поради което уважил жалбата и го отменил.

Доводите развити в касационната жалба за неправилно приложение на закона при изчисляване на сроковете в Решението на ВРС и позоваването на чл.82 от ЗАНН са неоснователни. Те са изложени и пред РС, който правилно ги отхвърлил. Сроковете в чл.82 от ЗАНН касаят изпълнението на наказанията по влезли в сила изпълнителни основания, т.е. по влезлите в сила НП, които са връчени на нарушителя и не са обжалвани в срок, както и по обжалваните НП, които са потвърдени или изменени от съда с влезли в сила съдебни решения, а за конкретното НП издадено 2011г. не са предприемани действия по връчването му на Н.Н. до 2022г.

С оглед изложеното не са налице основания за отмяна по чл.348 ал.1 т.1 от НПК на Решението на РС-Варна, тъй като е постановено при правилно приложение на относимите законови разпоредби, поради което касационната жалба следва да бъде отхвърлена изцяло, а Решението на ВРС - да бъде оставено в сила.

При този изход на спора искането на представителя на ответника за присъждане на разноски е своевременно и следва да бъде уважено. На основание чл.143, ал.3 от АПК вр. чл.63д, ал.1 от ЗАНН, ТД на НАП-Варна следва да заплати на Н.С.Н. сумата от 300лв., заплатена за адвокатското възнаграждение за процесуално представителство пред настоящата инстанция. Същото е минимално предвиденото в Наредба №1 за минималните размери на адвокатските възнаграждение за осъществяване на процесуално представителство, защита и съдействие по дела от административнонаказателен характер, поради което въпреки своевременно направеното възражение за прекомерност не може да бъде определено в по-малък размер.

Водим от това и на основание чл.221 ал.2 от АПК, вр. чл.63а, ал.1 от ЗАНН, Съдът

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №1046/01.08.2022г. на Районен съд – Варна постановено по НАХД №2427/2022г.

ОСЪЖДА ТД на НАП-гр.Варна да заплати на Н.С.Н. от гр.Варна с ЕГН ********** сумата от 300лв. /триста лева/ представляваща разноски за адвокатско възнаграждение за настоящата инстанция.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

 

 

2.