Решение по дело №19553/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260285
Дата: 25 април 2022 г.
Съдия: Тоско Петков Ангелов
Дело: 20195330119553
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  № 260285

25.04.2022г., град ПЛОВДИВ

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Гражданско отделение, XIV граждански състав, в закрито заседание на двадесет и пети април две хиляди двадесет и втора година, в състав:

                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: ТОСКО АНГЕЛОВ       

като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 19553 по описа на съда за 2020г. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 248 и 250 ГПК.

От страна на ответника е постъпила молба за присъждането на разноски по неразгледания евентуален иск.

В срока за становище е постъпило такова от насрещната страна, с което молбата се смята за неоснователна.  

От страна на ищците е постъпила молба, с която е иска допълване на решението с произнасяне по искането за упражняване на косвен контрол и произнасяне по исканията за установяване на грешка в КК относно застрояването на имота и неговия начин на трайно ползване.

Постъпило е становище от насрещната страна за неоснователност на искането.

Съдът, като прецени изложените съображения, намира следното:

Относно искането по чл. 248 ГПК:

Молбата е за допълване на решението, тъй като съдът не се е произнесъл относно разноските на ответника. Същата е допустима, тъй като е подадена в преклузивния срок. Разгледана по същество е неоснователна.

С исковата молба ищците са въвели две основания за придобиване на правото на собственост- договор и придобивна давност в условията на евентуалност. Налице е обективно съединяване на искове в защита на едно и също благо срещу един ответник. Предвид уважаването на главното въведено основание, съдът не се е произнесъл по въведената при условията на евентуалност претенция за същия имот срещу същия ответник. В тази хипотеза, съгласно чл. 78, ал. 1 ГПК право на разноски има единствено ищецът, а разпоредбата на чл. 78, ал. 4 ГПК не намира приложение.

Посочената в молбата по чл. 248 ГПК практика на ВКС се споделя от съда, но е неприложима към настоящата хипотеза. Същата разглежда случаи на субективно съединяване на искове на различни основания срещу различни ответници, при които предявеният срещу евентуалния ответник отделен иск не е бил разгледан и срещу него изцяло липсва произнасяне.  

Ето защо искането следва да бъде оставено без уважение.

Относно искането за допълване: 

Непълно е решението, което не обхваща целия спорен предмет. При непълното решение липсва формирана воля на съда относно част от спорното право, един от съединението искове или допълнителни искания, свързани с предмета.

В настоящия случай няма предявен инцидентен установителен иск за законосъобразността на реституционното решение на ответницата. Отправеното искане е за преценка валидността на административния акт по реда на чл. 17, ал. 2 ГПК. При извършването на тази проверка съдът се произнася единствено в мотивите на съдебния акт, доколкото е от значение за решаването на повдигнатия спор. Гражданският съд не би могъл да се произнесе по реда на чл. 17, ал. 2 ГПК с изричен диспозитив относно валидността на административния акт.

Не са налице предпоставки за допълване на решението с произнасяне по искания за установяване на грешка в застрояването и начина на трайно ползване. По същество това не са самостоятелни претенции, а представляват факти, въведени от ищците във връзка с възникването и съществуването на претендираното право на собственост върху поземления имот. Те не подлежат на самостоятелно установяване в процеса, защото съдът разглежда единствено въведения спор за материално право. В тази връзка следва да се съобрази и определението на ОС-Пловдив, с което бе отменено връщането на исковата молба, в което е посочено, че за ищците е налице интерес от иска по чл. 54, ал. 2 ЗКИР, доколкото съществува спор за материално право между лицата, на които е възстановена собствеността и трети лица, които заявяват самостоятелни права.

Ето защо искането е неоснователно и следва да бъде оставено без уважение.

Мотивиран от горното, съдът

Р Е Ш Е Н И Е :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на ответницата от 25.02.2022г., с която е направено искане за допълване на решението в частта за разноските.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на ищците от 11.03.2022г., с която са направени искания за допълване на решението.

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд- гр. Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

СЪДИЯ:

/Тоско Ангелов/

 

Вярно с оригинала.

Р.М.