Споразумение по дело №61/2019 на Районен съд - Сливница

Номер на акта: 165
Дата: 18 декември 2019 г. (в сила от 18 декември 2019 г.)
Съдия: Мариана Митева Маркова
Дело: 20191890200061
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 6 февруари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

       П Р О Т О К О Л

                             № 165

                                                                         

                                                ГР. СЛИВНИЦА 18.12.2019 г.

 

РАЙОНЕН СЪД - СЛИВНИЦА, V-ти състав, в публично съдебно заседание на 18.12.2019 г. в състав:

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА МАРКОВА

 

                     СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. Р.Б.

                                                            2. Б. Е.

 

При участието на секретаря Галина Владимирова                             и прокурора Дамянов

сложи за разглеждане н.о.х.дело 61 по описа за 2019 г.                                   докладвано  от СЪДИЯТА Маркова

           

            На именното повикване в 10.30 часа се явиха:

За Районна прокуратура - Сливница, се явява  прокурор Дамянов.

Подсъдимият Д.А.С. – редовно призован, явява се лично и с адв. С., с пълномощно по делото.

 

СЪДЪТ ИЗСЛУШВА СТАНОВИЩЕТО НА УЧАСТНИЦИТЕ ПО ДАВАНЕ ХОД НА ОТКРИТО РАЗПОРЕДИТЕЛНО ЗАСЕДАНИЕ: 

 

Прокурор Дамянов: Считам, че няма пречка да бъде даден ход на  разпоредителното заседание.

Адв. С.: Моля, да се даде ход на разпоредителното заседание.

Подсъдимият Д.С.: Да се даде ход на откритото разпоредително заседание.

 

Съдът, като взе предвид, становището на страните, намира, че не са налице процесуални пречки за даване ход на делото в днешното откритото разпоредително заседание, поради което и на основание чл. 247в НПК,

ОПРЕДЕЛИ

 

ДАВА ХОД НА ОТКРИТОТО РАЗПОРЕДИТЕЛНО ЗАСЕДАНИЕ.

СЪДЪТ пристъпва към обсъждане на въпросите по чл. 248, ал. 1 НПК.

Участниците (поотделно): Считаме, че делото е подсъдно на РС- гр. Сливница, че не са налице основания за прекратяване или спиране на наказателното производство, че на досъдебното производство не са били допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия (на пострадалия ли на неговите наследници), че не са налице основания за разглеждане на делото при закрити врати, за привличане на запасен съдия (или съдебен заседател), за назначаване на защитник, вещо лице, преводач или тълковник и за извършване на съдебни действия по делегация. Нямаме искания за събиране на нови доказателства, както и искания по взетата по отношение на подсъдимия мярка за процесуална принуда.

Участниците (поотделно): Знаем, че след като в разпоредително заседание не сме направили възражения за допуснати нарушения на процесуалните правила по чл. 248, ал. 1, т. 3 НПК, не можем да правим тези възражения в съдебно заседание пред първоинстанционния, въззивния и касационния съд.

Имаме искане производството да се развие по реда на глава двадесет и девета НПК, тъй като сме постигнали споразумение за решаване на делото.

Молим на основание чл. 252, ал. 1 НПК делото да бъде разгледано незабавно след провеждане на настоящото разпоредително заседание.

 

СЪДЪТ, като изслуша становище на участниците по поставените по реда на чл. 248, ал. 1 НПК въпроси, и след служебна преценка на същите намира, че:

Обвинителният акт е внесен в Районен съд Сливница за престъпление по чл. 234, ал.1, пр.2, вр. чл.26, ал.1 НК, извършено в гр. Б.. Непроменена остава преценката на съдията докладчик, изразена в разпореждането от проведеното закрито заседание, че при посочените в обвинителния акт факти делото се явява родово и местно подсъдно на този съд.

            В съответствие с изразеното и от участниците становище, в разпоредителното заседание днес съдът прецени, че наказателното производство не следва да бъде прекратено, тъй като не са налице основанията за това, както и, че няма основания за спиране на наказателното производство.

На следващо място, съдът отчете, че на досъдебното производство не е допуснато отстранимо и съществено процесуално нарушение по смисъла на чл. 249, ал. 4 НПК, довело до накърняване на правата на обвиняемия. Такава позиция бе изразена днес и от участниците и съдът напълно я споделя.

            Изпълняваната на досъдебното производство мярка за неотклонение на подсъдимия е „подписка“. Тя следва да бъде потвърдена, тъй като на този етап не са налице основанията за нейното изменение или отмяна.

            Съдът констатира, че в обвинителният акт е допусната очевидна фактическа грешка по смисъла на чл.248а, ал.1 НК, изразяваща се в погрешно изписване на годината на третото деяние от състава на продължаваното престъпление, като вместо 18.11.2016 г. е изписана 18.11.2017 г., а в общия текст на обвинението по чл.234, ал.1, пр.2 вр. чл.26, ал.1 НК и за трите деяния е посочен периодът от 05.11.2016 г. до 18.11.2016 г.

            С оглед заявеното от участниците в днешното съдебно заседание становище по чл.248, ал.1, т.4 НПК за решаване на делото по реда на глава двадесет и девета НПК и постигнатото споразумение в този смисъл, съдът намира, че няма пречка допуснатата очевидна фактическа грешка да бъде поправена в днешното съдебно заседание.

            Съдът, в съответствие със становищата на участниците, прие че на този етап от делото не се налага събиране на доказателства, различни от посочените от прокуратурата в приложението към обвинителния акт.

С оглед на горното, СЪДЪТ

 

ОПРЕДЕЛИ

 

            КОНСТАТИРА, че в хода на досъдебното производство не е допуснато съществено и отстранимо нарушение на процесуалните правила по смисъла на чл. 249, ал. 4 НПК.        

ПОТВЪРЖДАВА мярката за неотклонение на подсъдимия  „подписка“.

            КОНСТАТИРА, че в обвинителният акт е допусната очевидна фактическа грешка по смисъла на чл.248а, ал.1 НК, изразяваща се в погрешно изписване на годината на третото деяние от състава на продължаваното престъпление, като вместо 18.11.2016 г. е изписана 18.11.2017 г., а в общия текст на обвинението по чл.234, ал.1, пр.2 вр. чл.26, ал.1 НК и за трите деяния е посочен периодът от 05.11.2016 г. до 18.11.2016 г.

            УКАЗВА НА РП – ГР. СЛИВНИЦА НЕЗАБАВНО да отстрани така констатираната очевидна фактическа грешка.

            Прокурор Дамянов: Моля да допуснете отстраняване на допуснатата в обвинителния акт фактическа грешка като повдигнатото на подсъдимия обвинение да се чете в следния смисъл:

За времето от 05.11.2016 год. до 18.11.2016 год. в гр. Сливница и в гр. Б., Софийска област в условията на продължавано престъпление е извършил три деяния, които осъществяват по отделно един състав на едно и също престъпление, извършени през непродължителни периоди от време, при една и съща обстановка и при еднородност на вината, при което последващите се явяват от обективна и субективна страна продължение на предшестващите, като държал акцизни стоки без бандерол (алкохол и алкохолни напитки), когато такъв се изисква по закон (чл.2, т.1 от Закона за акцизите и данъчните складове /ЗАДС/: “На облагане с акциз подлежат алкохолът и алкохолните напитки”; чл. 4, т.1 от ЗАДС "Акцизни стоки" са стоките, посочени в чл.2., чл.4, т.7 от : "Бандерол" е държавна ценна книга, която доказва внасянето на дължимия акциз за освободените за потребление акцизни стоки, закупува се от Министерството на финансите и не може да бъде предмет на последваща сделка“; чл.64, ал.1 от ЗАДС: “Производителите на тютюневи изделия и на бутилирани алкохолни напитки с код по КН 2208 и с алкохолно съдържание равно и, превишаващо 15% vol, предназначени за реализация на вътрешния пазар, са длъжни да поставят бандерол върху потребителската опаковка. Поставянето на бандерола се извършва в данъчен склад на производителя”; чл.5, ал.2 от Наредбата за реда и начина на въвеждане на бандеролите за бутилирани алкохолни напитки: „Бандеролите за спиртни напитки, който са под 100 ml и над 2000 ml, се отпечатват за заявените от лицата по чл.64, ал.1,2 и 3 от Закона за акцизите и данъчните складове номинални количества; чл.19, ал.1 от ЗАДС „ Стоките по чл. 2 подлежат на облагане с акциз, освен когато са поставени под режим отложено плащане на акциз:1. при тяхното производство на територията на страната, 2.при тяхното въвеждане на територията на страната от територията на друга държава членка, 3. при тяхното внасяне на територията на страната” ) иЗакона за виното и спиртните напитки”, а именно: чл. 123. (1) Традиционни български спиртни напитки и продукти са напитки и продукти, приготвяни в Република България по специална технология в места или региони, придали им специфични характеристики и свойства. Традиционни български спиртни напитки и продукти са винена, гроздова, джиброва и плодова ракия, ракия от плодови джибри, анасонова спиртна напитка "Мастика", мента, винен, зърнен и плодов дестилат.

(2) Винена ракия е винена дестилатна спиртна напитка с минимално алкохолно съдържание 37,5 обемни процента, която е:

1. получена чрез дестилация до 86 обемни процента на вино, подсилено вино или чрез редестилация до 86 обемни процента на винен дестилат;

2. със съдържание на летливи вещества, равно или по-голямо на 125 грама на хектолитър, при 100 обемни процента алкохол;

3. с максимално съдържание на метилов алкохол 200 грама на хектолитър при 100 обемни процента алкохол;

      (4) Гроздова ракия е винена дестилатна спиртна напитка с минимално алкохолно съдържание 40 обемни процента, която:

1. е получена чрез единична или двойна дестилация до 65 обемни процента на вино, получено от грозде, като виното, получено от 100 килограма грозде, не може да надвишава 75 литра, и

2. по състав и органолептични характеристики отговаря на изискванията за производство на винена ракия.

(6) Джиброва ракия (ракия от гроздови джибри) е дестилатна спиртна напитка от гроздови джибри с минимално алкохолно съдържание 37,5 обемни процента, когато:

1. е получена от ферментирали и дестилирани гроздови джибри или директно чрез водна пара, или след добавяне на вода;

2. количеството винени утайки, добавено към гроздовите джибри, не надвишава 25 кг на 100 кг използвани гроздови джибри;

3. количеството алкохол, извлечено от винените утайки, не превишава 35 на сто от общото алкохолно съдържание в крайния продукт;

4. дестилацията е извършена в присъствието на самите джибри до 86 обемни процента;

5. е извършена редестилация до 86 обемни процента;

6. има съдържание на летливи субстанции, равно или по-голямо от 140 грама на хектолитър при 100 обемни процента алкохол, и с максимално съдържание на метилов алкохол 1000 грама на хектолитър при 100 обемни процента алкохол.

      (7) Плодова ракия е плодова дестилатна спиртна напитка с минимално алкохолно съдържание 37,5 обемни процента, която е:

1. получена изключително чрез дестилация до 86 обемни процента на ферментирал месест плод или мъст на месест плод в присъствието или не на костилките от плода;

2. със съдържание на летливи субстанции, равно или по-голямо от 200 грама на хектолитър, при 100 обемни процента алкохол;

3. с максимално съдържание на метилов алкохол до 1000 грама на хектолитър при 100 обемни процента алкохол;

4. със съдържание на циановодородна киселина, не по-високо от 7 грама на хектолитър, при 100 обемни процента алкохол за плодова ракия, произведена от плодове с костилки;

5. със специфични органолептични характеристики.

Чл. 131. (1) Забранява се продажбата на наливни (не бутилирани) спиртни напитки.

(2) Разпоредбата на ал. 1 не се прилага за продажби между регистрирани производители на спиртни напитки.

(3) Забранява се опаковането (бутилирането) и продажбата на спиртни напитки в пластмасови опаковки.

(4) Разпоредбата на ал. 3 не се прилага за продажба на спиртни напитки в опаковки (бутилки) с вместимост до 0,5 литра включително.

(5) Забранява се предлагането на пазара на винени ракии, гроздови ракии, джиброви ракии и бренди, произведени в Република България, които не притежават сертификат за автентичност.

(6) Всяка партида от етилов алкохол от земеделски произход, дестилат от земеделски произход и спиртни напитки се придружава от протокол от изпитване, издаден от акредитирана лаборатория.), а именно:

1. На 05.11.2016 год. около 11:00 часа в гр. Сливница, Софийска област, в лек автомобил марка «Ситроен», модел «Берлинго» с рег. № С7525МК държал акцизни стоки без бандерол (алкохол и алкохолни напитки), когато такъв се изисква по закон, както следва:

- 5 /пет/ литра алкохол (1 бр. туба х 5 л. – об. № 25; пр.пр. „Й”),представляващи водно-алкохолна смес, оцветена с карамел /невлизаща в квалификацията на законова ракия/, с алкохолно съдържание 28.41 об.% на стойност за един литър 3.90 лева или за цялото количество 19.50 лева и размер на дължимия акциз за един литър 3.13 лева, а за пет литра дължим акциз 15.65  лева;

 - 35 /тридесет и пет/ литра алкохол (7 бр. туби х 5 л. – об. № 26 и 27; пр.пр. „К”), представляващи водно-алкохолна смес /невлизаща в квалификацията на законова ракия/, с алкохолно съдържание 33.67 об.% на стойност за един литър 3.90 лева или за цялото количество 136.50 лева и размер на дължимия акциз за един литър 3.70 лева, а за тридесет и пет литра дължим акциз 129.50  лева, или общо 40 литра алкохол на обща стойност 156.00 лв и дължим акциз в размер на 145.15 лв

2.   На 17.11.2016 год. около 15:00 часа в жилищна сграда, находяща се в гр.Б., Софийска област, ул. «Г.Г.» № 10, (ползвана от Д.А.С.) държал акцизни стоки без бандерол (алкохол и алкохолни напитки), когато такъв се изисква по закон, както следва:

- 160 /сто и шестдесет/ литра алкохол (32 бр. туби х 5 л. – об. № 7,8,9,10,11,12 и 14; пр.пр. „В”), представляващи водно-алкохолна смес /невлизаща в квалификацията на законова ракия/, с алкохолно съдържание 32.00 об.% на стойност за един литър 3.90 лева или за цялото количество 624.00 лева и размер на дължимия акциз за един литър 3.52 лева, а за сто и шестдесет литра дължим акциз 563.20  лева;

8.600 /осем л. и шестстотин мл./ литра алкохол (1 бр. туба х 8.600 л. – об. № 154; пр.пр. „Г”), представляващи винена, джиброва или плодова ракия, с алкохолно съдържание 37.69 об.% на стойност за един литър 5.30 лева или за цялото количество 45.60 лева и размер на дължимия акциз за един литър 4.15 лева, а за осем литра и шестстотин мл. дължим акциз 35.70 лева;

50.400 /петдесет л. и четиристотин мл./ литра алкохол (72 бр. стъклени бутилки х 0.700 мл. – об. № 16,17,18,19,20 и 21; пр.пр. „Д”),  представляващи винена, джиброва или плодова ракия, с алкохолно съдържание 38.05 об.% на стойност за един литър 5.30 лева или за цялото количество 267.12 лева и размер на дължимия акциз за един литър 4.18 лева, а за петдесет литра и четиристотин мл дължим акциз 210.68 лева;

4.200 /четири л. и двеста мл./ литра алкохол (6 бр. стъклени бутилки х 0.700 мл. – об. № 22; пр.пр. „Е”),представляващи гроздовата ракия с алкохолно съдържание 43.97 об.% на стойност за един литър 7.20 лева или за цялото количество 30.24 лева и размер на дължимия акциз за един литър 4.84 лева, а за четири литри и двеста мл. дължим акциз 20.33 лева;

1.400 /един л. и четиристотин мл./ литра алкохол (2 бр. стъклени бутилки х 0.700 мл. – об. № 22; пр.пр. „Ж”),представляващи водно-алкохолна смес с алкохолно съдържание 36.50 об.% /невлизаща в квалификацията на законова ракия/, на стойност за един литър 3.90 лева или за цялото количество 5.46 лева и размер на дължимия акциз за един литър 3.92 лева, а за един литър и четиристотин мл. дължим акциз 5.49 лева,

или общо 224.60 литра алкохол на обща стойност 972.42 лв и дължим акциз в размер на 835.40 лв

3. На 18.11.2016 год., около 11:30 часа в жилищна сграда, находяща се в гр. Б., Софийска област, ул. «Г.Г.» № 10, (ползвана от Д.А.С.), държал акцизни стоки без бандерол (алкохол и алкохолни напитки), когато такъв се изисква по закон, както следва:

12.500 /дванадесет л. и петстотин мл./ литра алкохол (1 бр. туба 12.500 л. – об. № 23; пр.пр. „З”),представляващи етилов алкохол от земеделски произход (спирт) с алкохолно съдържание 96.05 об.%, на стойност за един литър 7.20 лева или за цялото количество 90.00 лева и размер на дължимия акциз за един литър 10.57 лева, а за дванадесет литра и петстотин мл. дължим акциз 132.13 лева

33.200 /тридесет л. и двеста мл./ литра алкохол 2 бр. туби х 16.600 мл. – об. № 24; пр.пр. „И”), представляващи гроздовата ракия  с алкохолно съдържание 40.30 об.% на стойност за един литър 7.20 лева или за цялото количество 239.04 лева и размер на дължимия акциз за един литър 4.43 лева, а за тридесет литра и двеста мл. дължим акциз 147.07  лева, или общо 45.70 литра алкохол на обща стойност 329.04 лв и дължим акциз в размер на 279.20 лв,

или всичко на обща стойност 1 457.46 /хиляда четиристотин петдесет и седем лева и четиридесет и шест стотинки/ лева и обща стойност на дължимия акциз 1 259.75 /хиляда двеста петдесет и девет лева и седемдесет и пет стотинки/ лева, като случаят е немаловажен - престъпление по чл.234, ал.1, пр.2 вр. чл. 26 ал.1 от НК.

Адвокат С.: Не възразявам. Считам, че с така формулираното обвинение е отстранена допуснатата техническа грешка.

Подсъдимият С.: Не възразявам с отстраняването на допуснатата грешка. Запознат съм с обвинението.

С оглед заявеното от участниците - че желаят делото да протече по реда на глава Двадесет и девета НПК и на основание чл. 252, ал. 1 НПК, СЪДЪТ

 

ОПРЕДЕЛИ

 

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО И ПРИСТЪПВА КЪМ НЕЗАБАВНО РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ДЕЛОТО ПО РЕДА НА ГЛАВА ДВАДЕСЕТ И ДЕВЕТА НПК.

 

СНЕМА САМОЛИЧНОСТТА НА ПОДСЪДИМИЯ:

Д.А.С., неосъждан.

СЪДЪТ, на основание чл. 274 ал. 1 НПК, разясни на явилите се страни правото им на отвод срещу състава на съда, секретаря, прокурора, защитника.

Страните (поотделно): Нямаме искания за отводи.

СЪДЪТ, на основание чл. 274 ал. 2 НПК, разясни цифрово и текстово правата на подсъдимия Д.А.С. по чл. 15, чл. 16, чл. 55, чл. 94-99,  чл. 103, чл. 115, чл. 116, чл. 124, чл. 138, чл. 177, чл. 275, чл. 277, ал. 2, чл. 279, чл. 297, чл. 384 НПК.

Подсъдимият Д.А.С.: Разбрах разяснените ми по-горе от съда права по НПК. Желая адв. С. да ме защитава по делото.

СЪДЪТ, на основание чл. 275 ал. 1 НПК, дава възможност на страните да правят нови искания по доказателствата и по хода на съдебното следствие.

Страните (поотделно): Нямаме искания по реда на чл. 275, ал. 1 НПК.

СЪДЪТ, след като изслуша становищата на страните и на основание чл. 276 НПК

 

ОПРЕДЕЛИ

 

ДАВА ХОД НА СЪДЕБНОТО СЛЕДСТВИЕ.

НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 276, АЛ.1 НПК ДЕЛОТО СЕ ДОКЛАДВА ОТ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА СЪСТАВА.

СЪДЪТ на основание чл. 276, ал. 2 НПК предоставя възможност на прокурора да изложи обстоятелствата, включени в обвинението.

Прокурор Дамянов: Поддържам изложеното в обстоятелствената част на обвинителния акт. Считам, че обвинението се подкрепя от цитираните в същия доказателства и доказателствени средства. С оглед посочените от мен в обвинителния акт фактически твърдения, считам, че изложеното съответства и на дадената правна квалификация на извършеното от подсъдимия престъпление.

Адв. С.: Запознати сме с повдигнатото на подзащитният ми обвинение.

 

СЪДЪТ, на основание чл. 276, ал. 3 НПК, запитва подсъдимия Д.А.С.  разбира ли, в какво е обвинен.

 

Подсъдимият Д.А.С.: Разбирам, в какво съм обвинен.

Съдът на основание чл. 277 от НПК покани подсъдимия да даде обяснения по повдигнато му обвинение.

Подсъдимият Д.А.С.: На този етап не желая да давам обяснения. Признавам се за виновен. Искам да сключа споразумение с прокуратурата.

Адв. С.: Моля, след като чухме изявлението на подзащитния ми, да ни дадете възможност да обсъдим параметрите на споразумение с прокуратурата и да го представим по реда на чл. 384 НПК пред съда за одобрение.

Прокурор Дамянов: Уважаема г-жо Председател, с оглед казаното в днешното съдебно заседание от подсъдимия и защитника му, моля да ни дадете възможност да постигнем споразумение за решаване на делото.

СЪДЪТ след като изслуша страните намира, че следва да им бъде дадена възможност да обсъдят вариант при условията на чл. 384 НПК за постигане на споразумение за решаване на делото, поради което в 10.40 часа

 

ОПРЕДЕЛИ

ДАВА 10 минути почивка.

СЪДЪТ в 10:50 часа

ОПРЕДЕЛИ

 

ПРОДЪЛЖАВА съдебното заседание по н.о.х.д. № 61 / 2019 г. по описа на РС Сливница, в присъствието на прокурор Дамянов, подсъдимият Д.А.С. и защитникът - адв.С.С..

Прокурор Дамянов: Уважаема г-жо Председател, със защитника на подсъдимия Д.А.С. – адвокат С., постигнахме споразумение и ще Ви помоля, след като се запознаете с него, да го одобрите и да прекратите наказателното производство по делото по отношение на подсъдимия, на основание чл. 384, ал. 1, вр. чл. 381 НПК.

Адв. С.: Вярно е, че водихме преговори с г-н прокурора и стигнахме до общо съгласие за постигане на споразумение и да се постанови акт при условията на чл. 384, ал. 1, вр. чл. 381 НПК.

Подсъдимият Д.А.С.: Поддържам казаното от защитника ми. Постигнали сме споразумение по делото.

СЪДЪТ

ОПРЕДЕЛИ

 

ДОКЛАДВА постъпило споразумение за решаване на делото, изготвено по реда на чл. 384 от НПК, сключено между Георги Дамянов – прокурор при Районна прокуратура – Сливница, наблюдаващ производството по досъдебно производство № 5003 / 2016 год. по описа на РУ - Сливница при ОД МВР София, пр.пр. № 1579 / 2016 г.  по описа на РП-Сливница и адв. С.С. – САК – упълномощен защитник на подсъдимия Д.А.С., със съгласието на подсъдимия Д.А.С.. Към постъпилото споразумение е представена декларация от подсъдимия по чл. 381 ал. 6 от НПК.

            Прокурор Дамянов: Поддържам споразумението във вида, в който е изготвено. Нямам искания за допълнения и промени в него.

Адвокат С.: Поддържам споразумението във вида, в който е изготвено. Нямам искания за допълнения и промени в него.

Подсъдимият Д.А.С.: Поддържам споразумението във вида, в който е изготвено. Нямам искания за допълнения и промени в него.

На основание чл. 382, ал. 4 НПК, съдът запитва подсъдимия Д.А.С., досежно следните въпроси:

Въпрос на съда:

1. Разбирате ли обвинението?

Отговор на подсъдимия: – Да, разбирам обвинението.

Въпрос на съда:

2. Признавате ли се за виновен?

Отговор на подсъдимия: – Да, признавам се за виновен.

Въпрос на съда:

3. Разбирате ли последиците от споразумението по чл. 383 НПК, а именно, че след одобряването му от съда и изготвянето на определение по чл. 382 НПК, последното е окончателно и има сила на влязла в сила присъда за подсъдимия, която не подлежи на въззивна и касационна проверка?

Отговор на подсъдимия: – Разбирам последиците от споразумението така, както ми ги разяснихте.

Въпрос на съда:

Съгласен ли сте с тези последици?

Отговор на подсъдимия: – Да, съгласен съм с тези последици.

Въпрос на съда:

Доброволно ли подписахте споразумението?

Отговор на подсъдимия: – Доброволно подписах споразумението. Не ми е оказван натиск.

СЪДЪТ, на основание чл. 382, ал. 6 НПК, вписва в съдебния протокол съдържанието на окончателното споразумение, както следва:

На основание чл. 381 НПК страните се споразумяха за следното:

 

1.      СТРАНИ:

         Споразумението се сключи между  Г. Дамянов– прокурор при РП Сливница и адвокат С.С. в качеството му на упълномощен защитник на подсъдимия Д.А.С..

 

2.УСЛОВИЯ:

         Срещу Д.А.С. е повдигнато обвинение за престъпление по глава 6, раздел 2 от НК за престъпление по чл.234, ал.1, пр.2 вр. чл. 26 ал.1 от НК.

  С престъплението не са причинени имуществени вреди, поради което не се налага обезпечаването или възстановяването им.

На страните са известни правните последици от споразумението, а именно, че след одобряването му от първоинстанционния съд, определението на съда по чл. 382, ал.9 от НПК е окончателно и съгласно чл. 383, ал.1 от НПК има последиците на влязла в сила присъда спрямо подс. Д.А.С.  и не подлежи на въззивна и касационна проверка.

                                                                                                  

3.ПРЕДМЕТ И УСЛОВИЯ НА СПОРАЗУМЕНИЕТО:

С настоящото споразумение страните се съгласяват наказателното производство по делото да бъде решено и да не се провежда съдебно разглеждане по общия ред.

   Със споразумението страните постигат съгласие, че подс. Д.А.С., ЕГН: ********** ***, е виновен в това, че:

За времето от 05.11.2016 год. до 18.11.2016 год. в гр. Сливница и в гр. Б., Софийска област в условията на продължавано престъпление е извършил три деяния, които осъществяват по отделно един състав на едно и също престъпление, извършени през непродължителни периоди от време, при една и съща обстановка и при еднородност на вината, при което последващите се явяват от обективна и субективна страна продължение на предшестващите, като държал акцизни стоки без бандерол (алкохол и алкохолни напитки), когато такъв се изисква по закон (чл.2, т.1 от Закона за акцизите и данъчните складове /ЗАДС/: “На облагане с акциз подлежат алкохолът и алкохолните напитки”; чл. 4, т.1 от ЗАДС "Акцизни стоки" са стоките, посочени в чл.2., чл.4, т.7 от : "Бандерол" е държавна ценна книга, която доказва внасянето на дължимия акциз за освободените за потребление акцизни стоки, закупува се от Министерството на финансите и не може да бъде предмет на последваща сделка“; чл.64, ал.1 от ЗАДС: “Производителите на тютюневи изделия и на бутилирани алкохолни напитки с код по КН 2208 и с алкохолно съдържание равно и, превишаващо 15% vol, предназначени за реализация на вътрешния пазар, са длъжни да поставят бандерол върху потребителската опаковка. Поставянето на бандерола се извършва в данъчен склад на производителя”; чл.5, ал.2 от Наредбата за реда и начина на въвеждане на бандеролите за бутилирани алкохолни напитки: „Бандеролите за спиртни напитки, който са под 100 ml и над 2000 ml, се отпечатват за заявените от лицата по чл.64, ал.1,2 и 3 от Закона за акцизите и данъчните складове номинални количества; чл.19, ал.1 от ЗАДС „ Стоките по чл. 2 подлежат на облагане с акциз, освен когато са поставени под режим отложено плащане на акциз:1. при тяхното производство на територията на страната, 2.при тяхното въвеждане на територията на страната от територията на друга държава членка, 3. при тяхното внасяне на територията на страната” ) иЗакона за виното и спиртните напитки”, а именно: чл. 123. (1) Традиционни български спиртни напитки и продукти са напитки и продукти, приготвяни в Република България по специална технология в места или региони, придали им специфични характеристики и свойства. Традиционни български спиртни напитки и продукти са винена, гроздова, джиброва и плодова ракия, ракия от плодови джибри, анасонова спиртна напитка "Мастика", мента, винен, зърнен и плодов дестилат.

(2) Винена ракия е винена дестилатна спиртна напитка с минимално алкохолно съдържание 37,5 обемни процента, която е:

1. получена чрез дестилация до 86 обемни процента на вино, подсилено вино или чрез редестилация до 86 обемни процента на винен дестилат;

2. със съдържание на летливи вещества, равно или по-голямо на 125 грама на хектолитър, при 100 обемни процента алкохол;

3. с максимално съдържание на метилов алкохол 200 грама на хектолитър при 100 обемни процента алкохол;

      (4) Гроздова ракия е винена дестилатна спиртна напитка с минимално алкохолно съдържание 40 обемни процента, която:

1. е получена чрез единична или двойна дестилация до 65 обемни процента на вино, получено от грозде, като виното, получено от 100 килограма грозде, не може да надвишава 75 литра, и

2. по състав и органолептични характеристики отговаря на изискванията за производство на винена ракия.

(6) Джиброва ракия (ракия от гроздови джибри) е дестилатна спиртна напитка от гроздови джибри с минимално алкохолно съдържание 37,5 обемни процента, когато:

1. е получена от ферментирали и дестилирани гроздови джибри или директно чрез водна пара, или след добавяне на вода;

2. количеството винени утайки, добавено към гроздовите джибри, не надвишава 25 кг на 100 кг използвани гроздови джибри;

3. количеството алкохол, извлечено от винените утайки, не превишава 35 на сто от общото алкохолно съдържание в крайния продукт;

4. дестилацията е извършена в присъствието на самите джибри до 86 обемни процента;

5. е извършена редестилация до 86 обемни процента;

6. има съдържание на летливи субстанции, равно или по-голямо от 140 грама на хектолитър при 100 обемни процента алкохол, и с максимално съдържание на метилов алкохол 1000 грама на хектолитър при 100 обемни процента алкохол.

      (7) Плодова ракия е плодова дестилатна спиртна напитка с минимално алкохолно съдържание 37,5 обемни процента, която е:

1. получена изключително чрез дестилация до 86 обемни процента на ферментирал месест плод или мъст на месест плод в присъствието или не на костилките от плода;

2. със съдържание на летливи субстанции, равно или по-голямо от 200 грама на хектолитър, при 100 обемни процента алкохол;

3. с максимално съдържание на метилов алкохол до 1000 грама на хектолитър при 100 обемни процента алкохол;

4. със съдържание на циановодородна киселина, не по-високо от 7 грама на хектолитър, при 100 обемни процента алкохол за плодова ракия, произведена от плодове с костилки;

5. със специфични органолептични характеристики.

Чл. 131. (1) Забранява се продажбата на наливни (не бутилирани) спиртни напитки.

(2) Разпоредбата на ал. 1 не се прилага за продажби между регистрирани производители на спиртни напитки.

(3) Забранява се опаковането (бутилирането) и продажбата на спиртни напитки в пластмасови опаковки.

(4) Разпоредбата на ал. 3 не се прилага за продажба на спиртни напитки в опаковки (бутилки) с вместимост до 0,5 литра включително.

(5) Забранява се предлагането на пазара на винени ракии, гроздови ракии, джиброви ракии и бренди, произведени в Република България, които не притежават сертификат за автентичност.

(6) Всяка партида от етилов алкохол от земеделски произход, дестилат от земеделски произход и спиртни напитки се придружава от протокол от изпитване, издаден от акредитирана лаборатория.), а именно:

1. На 05.11.2016 год. около 11:00 часа в гр. Сливница, Софийска област, в лек автомобил марка «Ситроен», модел «Берлинго» с рег. № С7525МК държал акцизни стоки без бандерол (алкохол и алкохолни напитки), когато такъв се изисква по закон, както следва:

- 5 /пет/ литра алкохол (1 бр. туба х 5 л. – об. № 25; пр.пр. „Й”),представляващи водно-алкохолна смес, оцветена с карамел /невлизаща в квалификацията на законова ракия/, с алкохолно съдържание 28.41 об.% на стойност за един литър 3.90 лева или за цялото количество 19.50 лева и размер на дължимия акциз за един литър 3.13 лева, а за пет литра дължим акциз 15.65  лева;

 - 35 /тридесет и пет/ литра алкохол (7 бр. туби х 5 л. – об. № 26 и 27; пр.пр. „К”), представляващи водно-алкохолна смес /невлизаща в квалификацията на законова ракия/, с алкохолно съдържание 33.67 об.% на стойност за един литър 3.90 лева или за цялото количество 136.50 лева и размер на дължимия акциз за един литър 3.70 лева, а за тридесет и пет литра дължим акциз 129.50  лева, или общо 40 литра алкохол на обща стойност 156.00 лв и дължим акциз в размер на 145.15 лв

2.   На 17.11.2016 год. около 15:00 часа в жилищна сграда, находяща се в гр.Б., Софийска област, ул. «Г.Г.» № 10, (ползвана от Д.А.С.) държал акцизни стоки без бандерол (алкохол и алкохолни напитки), когато такъв се изисква по закон, както следва:

- 160 /сто и шестдесет/ литра алкохол (32 бр. туби х 5 л. – об. № 7,8,9,10,11,12 и 14; пр.пр. „В”), представляващи водно-алкохолна смес /невлизаща в квалификацията на законова ракия/, с алкохолно съдържание 32.00 об.% на стойност за един литър 3.90 лева или за цялото количество 624.00 лева и размер на дължимия акциз за един литър 3.52 лева, а за сто и шестдесет литра дължим акциз 563.20  лева;

8.600 /осем л. и шестстотин мл./ литра алкохол (1 бр. туба х 8.600 л. – об. № 154; пр.пр. „Г”), представляващи винена, джиброва или плодова ракия, с алкохолно съдържание 37.69 об.% на стойност за един литър 5.30 лева или за цялото количество 45.60 лева и размер на дължимия акциз за един литър 4.15 лева, а за осем литра и шестстотин мл. дължим акциз 35.70 лева;

50.400 /петдесет л. и четиристотин мл./ литра алкохол (72 бр. стъклени бутилки х 0.700 мл. – об. № 16,17,18,19,20 и 21; пр.пр. „Д”),  представляващи винена, джиброва или плодова ракия, с алкохолно съдържание 38.05 об.% на стойност за един литър 5.30 лева или за цялото количество 267.12 лева и размер на дължимия акциз за един литър 4.18 лева, а за петдесет литра и четиристотин мл дължим акциз 210.68 лева;

4.200 /четири л. и двеста мл./ литра алкохол (6 бр. стъклени бутилки х 0.700 мл. – об. № 22; пр.пр. „Е”),представляващи гроздовата ракия с алкохолно съдържание 43.97 об.% на стойност за един литър 7.20 лева или за цялото количество 30.24 лева и размер на дължимия акциз за един литър 4.84 лева, а за четири литри и двеста мл. дължим акциз 20.33 лева;

1.400 /един л. и четиристотин мл./ литра алкохол (2 бр. стъклени бутилки х 0.700 мл. – об. № 22; пр.пр. „Ж”),представляващи водно-алкохолна смес с алкохолно съдържание 36.50 об.% /невлизаща в квалификацията на законова ракия/, на стойност за един литър 3.90 лева или за цялото количество 5.46 лева и размер на дължимия акциз за един литър 3.92 лева, а за един литър и четиристотин мл. дължим акциз 5.49 лева,

или общо 224.60 литра алкохол на обща стойност 972.42 лв и дължим акциз в размер на 835.40 лв

3. На 18.11.2016 год., около 11:30 часа в жилищна сграда, находяща се в гр. Б., Софийска област, ул. «Г.Г.» № 10, (ползвана от Д.А.С.), държал акцизни стоки без бандерол (алкохол и алкохолни напитки), когато такъв се изисква по закон, както следва:

12.500 /дванадесет л. и петстотин мл./ литра алкохол (1 бр. туба 12.500 л. – об. № 23; пр.пр. „З”),представляващи етилов алкохол от земеделски произход (спирт) с алкохолно съдържание 96.05 об.%, на стойност за един литър 7.20 лева или за цялото количество 90.00 лева и размер на дължимия акциз за един литър 10.57 лева, а за дванадесет литра и петстотин мл. дължим акциз 132.13 лева

33.200 /тридесет л. и двеста мл./ литра алкохол 2 бр. туби х 16.600 мл. – об. № 24; пр.пр. „И”), представляващи гроздовата ракия  с алкохолно съдържание 40.30 об.% на стойност за един литър 7.20 лева или за цялото количество 239.04 лева и размер на дължимия акциз за един литър 4.43 лева, а за тридесет литра и двеста мл. дължим акциз 147.07  лева, или общо 45.70 литра алкохол на обща стойност 329.04 лв и дължим акциз в размер на 279.20 лв,

или всичко на обща стойност 1 457.46 /хиляда четиристотин петдесет и седем лева и четиридесет и шест стотинки/ лева и обща стойност на дължимия акциз 1 259.75 /хиляда двеста петдесет и девет лева и седемдесет и пет стотинки/ лева, като случаят е немаловажен - престъпление по чл.234, ал.1, пр.2 вр. чл. 26 ал.1 от НК.

 

Престъплението е извършено от подс. Д.А.С. при ПРЯК УМИСЪЛ като форма на вина.

 

4.ВИД И РАЗМЕР НА НАКАЗАНИЕТО:

Страните се съгласяват на осн. чл. 381, ал.4 от НПК на подс. Д.А.С.  да бъде наложено определено наказание при условията на чл. 55 от НК без да са налице многобройни смекчаващи наказателната отговорност обстоятелства.

Предвид горното, страните се съгласяват на подс. Д.А.С.  на основание чл.234, ал.1, пр.2 вр. чл. 26 ал.1 вр. чл. 55, ал.1, т.1 от НК да бъде наложено наказание „лишаване от свобода” за срок от 6 (шест) месеца за престъплението по чл.234, ал.1, пр.2 вр. чл. 26 ал.1 от НК.

На основание чл.66, ал.1 от НК, изпълнението на така наложеното наказание „Лишаване от свобода” да бъде отложено за срок от 3 (три) години.

На основание чл.234, ал.1, пр.2 вр. чл. 26 ал.1 от НК, вр. чл. 55, ал.3 от НК на подс. Д.А.С. да не бъдат налагани по – леките наказания „глоба” и „лишаване от права по чл. 37, ал.1, т.7 от НК“, които законът предвижда наред с наказанието „лишаване от свобода” за престъпление по чл.234, ал.1, пр.2 вр. чл. 26 ал.1 от НК.

На основание чл. 234, ал.3 от НК, да се отнеме в полза на държавата предметът на престъплението, а именно:

5 /пет/ литра алкохол (1 бр. туба х 5 л. – об. № 25; пр.пр. „Й”),представляващи водно-алкохолна смес, оцветена с карамел /невлизаща в квалификацията на законова ракия/, с алкохолно съдържание 28.41 об.%

35 /тридесет и пет/ литра алкохол (7 бр. туби х 5 л. – об. № 26 и 27; пр.пр. „К”), представляващи водно-алкохолна смес /невлизаща в квалификацията на законова ракия/, с алкохолно съдържание 33.67 об.%

160 /сто и шестдесет/ литра алкохол (32 бр. туби х 5 л. – об. № 7,8,9,10,11,12 и 14; пр.пр. „В”), представляващи водно-алкохолна смес /невлизаща в квалификацията на законова ракия/, с алкохолно съдържание 32.00 об.%

8.600 /осем л. и шестстотин мл./ литра алкохол (1 бр. туба х 8.600 л. – об. № 154; пр.пр. „Г”), представляващи винена, джиброва или плодова ракия, с алкохолно съдържание 37.69 об.%

50.400 /петдесет л. и четиристотин мл./ литра алкохол (72 бр. стъклени бутилки х 0.700 мл. – об. № 16,17,18,19,20 и 21; пр.пр. „Д”),  представляващи винена, джиброва или плодова ракия, с алкохолно съдържание 38.05 об.%

4.200 /четири л. и двеста мл./ литра алкохол (6 бр. стъклени бутилки х 0.700 мл. – об. № 22; пр.пр. „Е”),представляващи гроздовата ракия с алкохолно съдържание 43.97 об.%

1.400 /един л. и четиристотин мл./ литра алкохол (2 бр. стъклени бутилки х 0.700 мл. – об. № 22; пр.пр. „Ж”),представляващи водно-алкохолна смес с алкохолно съдържание 36.50 об.%

12.500 /дванадесет л. и петстотин мл./ литра алкохол (1 бр. туба 12.500 л. – об. № 23; пр.пр. „З”),представляващи етилов алкохол от земеделски произход (спирт) с алкохолно съдържание 96.05 об.%

33.200 /тридесет л. и двеста мл./ литра алкохол 2 бр. туби х 16.600 мл. – об. № 24; пр.пр. „И”), представляващи гроздовата ракия  с алкохолно съдържание 40.30 об.%

На основание чл. 189, ал.3 от НПК, направените по делото разноски в размер на 2124.76 лв. (две хиляди сто двадесет и четири лева и 76 ст.) да се възложат на подс. Д.А.С..

 

ПРОКУРОР: ………………                                   ПОДСЪДИМ: ………………….

                        (Г. Дамянов)                                                            (Д.С.)

 

                                                                                   ЗАЩИТНИК: …………..

            (С. С.)            

 

СЪДЪТ, след като съобрази обстоятелството, че страните подписаха постигнатото споразумение за решаване на делото, че същото не противоречи на закона и морала, както и че престъплението, за което Д.А.С. е привлечен в качеството обвиняем, не е сред изключените от приложното поле на Глава двадесет и девета по смисъла на чл. 381, ал. 2 НПК, намира че постигнатото между страните по делото споразумение за решаване на делото следва да бъде одобрено, а образуваното наказателно производство - прекратено.

Воден от горното и на основание чл. 384, ал. 1, вр. чл. 382, ал. 7 и чл. 24, ал. 3 НПК,

ОПРЕДЕЛИ

 

ОДОБРЯВА постигнатото споразумение за решаване на делото между  Г. Дамянов – прокурор при Районна прокуратура – Сливница, наблюдаващ производството по досъдебно производство № 5003 / 2016 год. по описа на РУ Сливница при ОД МВР София, пр.пр. № 1579 / 2016 г. по описа на РП-Сливница, адв. С.С. – САК – упълномощен защитник на подсъдимия Д.А.С., със съгласието на подсъдимия Д.А.С., като с него,

ПРИЗНАВА подсъдимия Д.А.С., ЕГН: ********** ***, ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, ЧЕ за времето от 05.11.2016 год. до 18.11.2016 год. в гр. Сливница и в гр. Б., Софийска област в условията на продължавано престъпление е извършил три деяния, които осъществяват по отделно един състав на едно и също престъпление, извършени през непродължителни периоди от време, при една и съща обстановка и при еднородност на вината, при което последващите се явяват от обективна и субективна страна продължение на предшестващите, като държал акцизни стоки без бандерол (алкохол и алкохолни напитки), когато такъв се изисква по закон (чл.2, т.1 от Закона за акцизите и данъчните складове /ЗАДС/: “На облагане с акциз подлежат алкохолът и алкохолните напитки”; чл. 4, т.1 от ЗАДС "Акцизни стоки" са стоките, посочени в чл.2., чл.4, т.7 от : "Бандерол" е държавна ценна книга, която доказва внасянето на дължимия акциз за освободените за потребление акцизни стоки, закупува се от Министерството на финансите и не може да бъде предмет на последваща сделка“; чл.64, ал.1 от ЗАДС: “Производителите на тютюневи изделия и на бутилирани алкохолни напитки с код по КН 2208 и с алкохолно съдържание равно и, превишаващо 15% vol, предназначени за реализация на вътрешния пазар, са длъжни да поставят бандерол върху потребителската опаковка. Поставянето на бандерола се извършва в данъчен склад на производителя”; чл.5, ал.2 от Наредбата за реда и начина на въвеждане на бандеролите за бутилирани алкохолни напитки: „Бандеролите за спиртни напитки, който са под 100 ml и над 2000 ml, се отпечатват за заявените от лицата по чл.64, ал.1,2 и 3 от Закона за акцизите и данъчните складове номинални количества; чл.19, ал.1 от ЗАДС „ Стоките по чл. 2 подлежат на облагане с акциз, освен когато са поставени под режим отложено плащане на акциз:1. при тяхното производство на територията на страната, 2.при тяхното въвеждане на територията на страната от територията на друга държава членка, 3. при тяхното внасяне на територията на страната” ) иЗакона за виното и спиртните напитки”, а именно: чл. 123. (1) Традиционни български спиртни напитки и продукти са напитки и продукти, приготвяни в Република България по специална технология в места или региони, придали им специфични характеристики и свойства. Традиционни български спиртни напитки и продукти са винена, гроздова, джиброва и плодова ракия, ракия от плодови джибри, анасонова спиртна напитка "Мастика", мента, винен, зърнен и плодов дестилат.

(2) Винена ракия е винена дестилатна спиртна напитка с минимално алкохолно съдържание 37,5 обемни процента, която е:

1. получена чрез дестилация до 86 обемни процента на вино, подсилено вино или чрез редестилация до 86 обемни процента на винен дестилат;

2. със съдържание на летливи вещества, равно или по-голямо на 125 грама на хектолитър, при 100 обемни процента алкохол;

3. с максимално съдържание на метилов алкохол 200 грама на хектолитър при 100 обемни процента алкохол;

      (4) Гроздова ракия е винена дестилатна спиртна напитка с минимално алкохолно съдържание 40 обемни процента, която:

1. е получена чрез единична или двойна дестилация до 65 обемни процента на вино, получено от грозде, като виното, получено от 100 килограма грозде, не може да надвишава 75 литра, и

2. по състав и органолептични характеристики отговаря на изискванията за производство на винена ракия.

(6) Джиброва ракия (ракия от гроздови джибри) е дестилатна спиртна напитка от гроздови джибри с минимално алкохолно съдържание 37,5 обемни процента, когато:

1. е получена от ферментирали и дестилирани гроздови джибри или директно чрез водна пара, или след добавяне на вода;

2. количеството винени утайки, добавено към гроздовите джибри, не надвишава 25 кг на 100 кг използвани гроздови джибри;

3. количеството алкохол, извлечено от винените утайки, не превишава 35 на сто от общото алкохолно съдържание в крайния продукт;

4. дестилацията е извършена в присъствието на самите джибри до 86 обемни процента;

5. е извършена редестилация до 86 обемни процента;

6. има съдържание на летливи субстанции, равно или по-голямо от 140 грама на хектолитър при 100 обемни процента алкохол, и с максимално съдържание на метилов алкохол 1000 грама на хектолитър при 100 обемни процента алкохол.

      (7) Плодова ракия е плодова дестилатна спиртна напитка с минимално алкохолно съдържание 37,5 обемни процента, която е:

1. получена изключително чрез дестилация до 86 обемни процента на ферментирал месест плод или мъст на месест плод в присъствието или не на костилките от плода;

2. със съдържание на летливи субстанции, равно или по-голямо от 200 грама на хектолитър, при 100 обемни процента алкохол;

3. с максимално съдържание на метилов алкохол до 1000 грама на хектолитър при 100 обемни процента алкохол;

4. със съдържание на циановодородна киселина, не по-високо от 7 грама на хектолитър, при 100 обемни процента алкохол за плодова ракия, произведена от плодове с костилки;

5. със специфични органолептични характеристики.

Чл. 131. (1) Забранява се продажбата на наливни (не бутилирани) спиртни напитки.

(2) Разпоредбата на ал. 1 не се прилага за продажби между регистрирани производители на спиртни напитки.

(3) Забранява се опаковането (бутилирането) и продажбата на спиртни напитки в пластмасови опаковки.

(4) Разпоредбата на ал. 3 не се прилага за продажба на спиртни напитки в опаковки (бутилки) с вместимост до 0,5 литра включително.

(5) Забранява се предлагането на пазара на винени ракии, гроздови ракии, джиброви ракии и бренди, произведени в Република България, които не притежават сертификат за автентичност.

(6) Всяка партида от етилов алкохол от земеделски произход, дестилат от земеделски произход и спиртни напитки се придружава от протокол от изпитване, издаден от акредитирана лаборатория.), а именно:

1. На 05.11.2016 год. около 11:00 часа в гр. Сливница, Софийска област, в лек автомобил марка «Ситроен», модел «Берлинго» с рег. № С7525МК държал акцизни стоки без бандерол (алкохол и алкохолни напитки), когато такъв се изисква по закон, както следва:

- 5 /пет/ литра алкохол (1 бр. туба х 5 л. – об. № 25; пр.пр. „Й”),представляващи водно-алкохолна смес, оцветена с карамел /невлизаща в квалификацията на законова ракия/, с алкохолно съдържание 28.41 об.% на стойност за един литър 3.90 лева или за цялото количество 19.50 лева и размер на дължимия акциз за един литър 3.13 лева, а за пет литра дължим акциз 15.65  лева;

 - 35 /тридесет и пет/ литра алкохол (7 бр. туби х 5 л. – об. № 26 и 27; пр.пр. „К”), представляващи водно-алкохолна смес /невлизаща в квалификацията на законова ракия/, с алкохолно съдържание 33.67 об.% на стойност за един литър 3.90 лева или за цялото количество 136.50 лева и размер на дължимия акциз за един литър 3.70 лева, а за тридесет и пет литра дължим акциз 129.50  лева, или общо 40 литра алкохол на обща стойност 156.00 лв и дължим акциз в размер на 145.15 лв

2.   На 17.11.2016 год. около 15:00 часа в жилищна сграда, находяща се в гр.Б., Софийска област, ул. «Г.Г.» № 10, (ползвана от Д.А.С.) държал акцизни стоки без бандерол (алкохол и алкохолни напитки), когато такъв се изисква по закон, както следва:

- 160 /сто и шестдесет/ литра алкохол (32 бр. туби х 5 л. – об. № 7,8,9,10,11,12 и 14; пр.пр. „В”), представляващи водно-алкохолна смес /невлизаща в квалификацията на законова ракия/, с алкохолно съдържание 32.00 об.% на стойност за един литър 3.90 лева или за цялото количество 624.00 лева и размер на дължимия акциз за един литър 3.52 лева, а за сто и шестдесет литра дължим акциз 563.20  лева;

8.600 /осем л. и шестстотин мл./ литра алкохол (1 бр. туба х 8.600 л. – об. № 154; пр.пр. „Г”), представляващи винена, джиброва или плодова ракия, с алкохолно съдържание 37.69 об.% на стойност за един литър 5.30 лева или за цялото количество 45.60 лева и размер на дължимия акциз за един литър 4.15 лева, а за осем литра и шестстотин мл. дължим акциз 35.70 лева;

50.400 /петдесет л. и четиристотин мл./ литра алкохол (72 бр. стъклени бутилки х 0.700 мл. – об. № 16,17,18,19,20 и 21; пр.пр. „Д”),  представляващи винена, джиброва или плодова ракия, с алкохолно съдържание 38.05 об.% на стойност за един литър 5.30 лева или за цялото количество 267.12 лева и размер на дължимия акциз за един литър 4.18 лева, а за петдесет литра и четиристотин мл дължим акциз 210.68 лева;

4.200 /четири л. и двеста мл./ литра алкохол (6 бр. стъклени бутилки х 0.700 мл. – об. № 22; пр.пр. „Е”),представляващи гроздовата ракия с алкохолно съдържание 43.97 об.% на стойност за един литър 7.20 лева или за цялото количество 30.24 лева и размер на дължимия акциз за един литър 4.84 лева, а за четири литри и двеста мл. дължим акциз 20.33 лева;

1.400 /един л. и четиристотин мл./ литра алкохол (2 бр. стъклени бутилки х 0.700 мл. – об. № 22; пр.пр. „Ж”),представляващи водно-алкохолна смес с алкохолно съдържание 36.50 об.% /невлизаща в квалификацията на законова ракия/, на стойност за един литър 3.90 лева или за цялото количество 5.46 лева и размер на дължимия акциз за един литър 3.92 лева, а за един литър и четиристотин мл. дължим акциз 5.49 лева,

или общо 224.60 литра алкохол на обща стойност 972.42 лв и дължим акциз в размер на 835.40 лв

3. На 18.11.2016 год., около 11:30 часа в жилищна сграда, находяща се в гр. Б., Софийска област, ул. «Г.Г.» № 10, (ползвана от Д.А.С.), държал акцизни стоки без бандерол (алкохол и алкохолни напитки), когато такъв се изисква по закон, както следва:

12.500 /дванадесет л. и петстотин мл./ литра алкохол (1 бр. туба 12.500 л. – об. № 23; пр.пр. „З”),представляващи етилов алкохол от земеделски произход (спирт) с алкохолно съдържание 96.05 об.%, на стойност за един литър 7.20 лева или за цялото количество 90.00 лева и размер на дължимия акциз за един литър 10.57 лева, а за дванадесет литра и петстотин мл. дължим акциз 132.13 лева

33.200 /тридесет л. и двеста мл./ литра алкохол 2 бр. туби х 16.600 мл. – об. № 24; пр.пр. „И”), представляващи гроздовата ракия  с алкохолно съдържание 40.30 об.% на стойност за един литър 7.20 лева или за цялото количество 239.04 лева и размер на дължимия акциз за един литър 4.43 лева, а за тридесет литра и двеста мл. дължим акциз 147.07  лева, или общо 45.70 литра алкохол на обща стойност 329.04 лв и дължим акциз в размер на 279.20 лв, или всичко на обща стойност 1 457.46 /хиляда четиристотин петдесет и седем лева и четиридесет и шест стотинки/ лева и обща стойност на дължимия акциз 1 259.75 /хиляда двеста петдесет и девет лева и седемдесет и пет стотинки/ лева, като случаят е немаловажен, поради което и на основание чл.234, ал.1, пр.2 вр. чл. 26 ал.1, вр. чл. 55, ал.1, т.1 и ал. 3 от НК  ГО ОСЪЖДА НА „ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА” за срок от 6 (ШЕСТ) МЕСЕЦА.

ОТЛАГА на основание чл.66, ал.1 от НК, изпълнението на така наложеното на подсъдимия Д.А.С., със снета по делото самоличност наказание 6 (ШЕСТ) МЕСЕЦА ЗА СРОК ОТ 3 (ТРИ) ГОДИНИ.

ОТНЕМА на основание чл. 234, ал.3 от НК, в полза на държавата предметът на престъплението, а именно:

5 /пет/ литра алкохол (1 бр. туба х 5 л. – об. № 25; пр.пр. „Й”),представляващи водно-алкохолна смес, оцветена с карамел /невлизаща в квалификацията на законова ракия/, с алкохолно съдържание 28.41 об.%

35 /тридесет и пет/ литра алкохол (7 бр. туби х 5 л. – об. № 26 и 27; пр.пр. „К”), представляващи водно-алкохолна смес /невлизаща в квалификацията на законова ракия/, с алкохолно съдържание 33.67 об.%

160 /сто и шестдесет/ литра алкохол (32 бр. туби х 5 л. – об. № 7,8,9,10,11,12 и 14; пр.пр. „В”), представляващи водно-алкохолна смес /невлизаща в квалификацията на законова ракия/, с алкохолно съдържание 32.00 об.%

8.600 /осем л. и шестстотин мл./ литра алкохол (1 бр. туба х 8.600 л. – об. № 154; пр.пр. „Г”), представляващи винена, джиброва или плодова ракия, с алкохолно съдържание 37.69 об.%

50.400 /петдесет л. и четиристотин мл./ литра алкохол (72 бр. стъклени бутилки х 0.700 мл. – об. № 16,17,18,19,20 и 21; пр.пр. „Д”),  представляващи винена, джиброва или плодова ракия, с алкохолно съдържание 38.05 об.%

4.200 /четири л. и двеста мл./ литра алкохол (6 бр. стъклени бутилки х 0.700 мл. – об. № 22; пр.пр. „Е”),представляващи гроздовата ракия с алкохолно съдържание 43.97 об.%

1.400 /един л. и четиристотин мл./ литра алкохол (2 бр. стъклени бутилки х 0.700 мл. – об. № 22; пр.пр. „Ж”),представляващи водно-алкохолна смес с алкохолно съдържание 36.50 об.%

12.500 /дванадесет л. и петстотин мл./ литра алкохол (1 бр. туба 12.500 л. – об. № 23; пр.пр. „З”),представляващи етилов алкохол от земеделски произход (спирт) с алкохолно съдържание 96.05 об.%

33.200 /тридесет л. и двеста мл./ литра алкохол 2 бр. туби х 16.600 мл. – об. № 24; пр.пр. „И”), представляващи гроздовата ракия  с алкохолно съдържание 40.30 об.%

ОСЪЖДА на основание чл. 189, ал.3 от НПК, подсъдимият Д.А.С., със снета по делото самоличност да заплати направените по делото разноски в размер на 2124.76 (две хиляди сто двадесет и четири лева и 76 ст.) лева.

ОТМЕНЯ взетата по отношение на подсъдимия Д.А.С., със снета по делото самоличност, мярка за неотклонение „подписка”.

ПРЕКРАТЯВА производството по н.о.х.дело № 61 / 2019 г. по описа на Районен съд – гр. Сливница.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО ЗА ОДОБРЯВАНЕ НА ПОСТИГНАТОТО МЕЖДУ СТРАНИТЕ СПОРАЗУМЕНИЕ И ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ПРОИЗВОДСТВОТО, Е ОКОНЧАТЕЛНО И НЕ ПОДЛЕЖИ НА ОБЖАЛВАНЕ И ПРОТЕСТИРАНЕ.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ………………..

 

                                                                       СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. ………………...

                                               (Р. Б.)

 

                                                  2. …………………

                                                 (Б. Е.)

 

            Протоколът се състави в съдебно заседание, което приключи в 11:10 часа.

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                       СЕКРЕТАР: