Решение по дело №19/2017 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 март 2017 г.
Съдия: Момчил Димитров Таралански
Дело: 20177140700019
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 януари 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

100/14.03.2017 г.

 

гр. Монтана

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Монтана, касационен състав, в публичното заседание на десети март през две хиляди и седемнадесета година в състав:                                                     

                                                                           

                                                                             Председател: Огнян Евгениев

                                                                                     Членове:  Мария Ницова

                                                                                                      Момчил Таралански

 

при секретаря А.А. и с участието на прокурора Галя А., като разгледа докладваното от съдия Таралански касационно административно-наказателно дело № 19 по описа за 2017 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.208 АПК във връзка с чл.63 ЗАНН.

Обжалва се решение № 210/09.12.2016 г. по АНД № 316/2016 г. на Районен съд – Лом, с което е отменено наказателно постановление № 387/30.05.2016 г. на Директора на Регионална дирекция по горите – Б*** , с което на К.А.Ф. са наложени: глоба в размер на 100 лева по чл.266, ал.1 за нарушение на чл.213, ал.1, т.2 от Закона за горите (ЗГ), като е постановено и отнемането на вещите, предмет на нарушението – 10 пр.куб.м. дърва за огрев от дървесен вид благун и вещите, послужили за извършване на нарушението – товарен автомобил „В*** ФЛ“, с рег. № ***.

Жалбоподателите Регионална дирекция по горите – Б*** , чрез Директора и процесуалния им представител в съдебно заседание, обжалват решението на съда и молят същото да бъде отменено изцяло, като се потвърди наказателното постановление, като навежда доводи за неправилност на решението на първата съдебна инстанция поради нарушаване на закона – неприлагане на приложимия закон.

Ответникът по касационната жалба К.А.Ф., в писмена защита чрез процесуалния си представител, оспорва жалбата и моли съда да остави в сила обжалваното съдебно решение, като навежда доводи и възражения относно правилността на същото, респективно за незаконосъобразност на наказателното постановление.

Окръжна прокуратура – Монтана, чрез представителя си в съдебно заседание, изразява становище за неоснователност на жалбата и предлага да се остави в сила обжалваното решение, с оглед на установените в хода на съдебното следствие съществени нарушения на процесуалните правила в производството пред наказващия орган и липсата на доказателства за извършеното административно нарушение.

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК от страна във въззивното производство, за което обжалваното решение е неблагоприятно, при което същата е допустима за разглеждане. Разгледана по същество е неоснователна. Обжалваното решение е валидно, допустимо и правилно.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, намери за установено следното:

За да постанови обжалваното решение, с което е отменил наказателното постановление изцяло като незаконосъобразно, съставът на Районен съд – Лом е приел от фактическа страна, че на 26.04.2016 г., около 12.00 часа, служители на ДГС – Лом, като извършили проверка в с. В*** , обл. Монтана, ул. „Д*** Б*** “, констатирали, че К.А.Ф. транспортира с  товарен автомобил „В*** ФЛ 6“, с рег. № ***  10 пр.куб.м. дърва за огрев от дървесен вид благун, маркирани с контролна горска марка А 3607. Съставен е АУАН № 387/16/04.05.2016 г. на К.А.Ф. за това, че транспортира дърва за огрев, непридружени с превозен билет – нарушение на разпоредбата на чл.213, ал.1, т.2 от ЗГ. В акта е отразено изземането на превозен билет № 868259. На основание АУАН е издадено и обжалваното НП № 387/30.05.2016 г. от Директора на РДГ – Б*** .

От правна страна, въззивният съд е приел, че при реализиране на административно-наказателната отговорност са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, довели до незаконосъобразност на атакуваното НП, основание за цялостната му отмяна. Съдът е приел, че нарушението по чл. 213, ал.1, т.2 ЗГ не само, че не е категорично доказано от показанията на свидетелите – служители на ДГС-Лом, но и във връзка с направеното възражение по акта, с което се оспорват изцяло направените с акта констатации, наказващият орган не е осъществил правомощията си по реда на чл.54, ал.2 от ЗАНН, като не е извършил разследване на спорните обстоятелства, а именно да събере доказателства относно наличието на обективните елементи от състава на визираната за нарушена норма, с оглед наличието на издаден превозен билет, който е иззет от актосъставителя. Въззивният съд също така е приел, че тежестта на доказване в административно-наказателния процес била на наказващия орган и същият бил длъжен да изясни всички обстоятелства, касаещи констатираното нарушение, така и да представи доказателства за тях. Съдът също така е анализирал разпоредбите на чл. 273, ал. 1 от ЗГ и на чл. 20, ал. 1 и ал. 4 от ЗАНН, като е взел предвид, че съгласно чл. 20, ал. 4 от ЗАНН отнемането не се допускало, когато стойността на вещите явно не съответства на характера и тежестта на нарушението, освен ако е предвидено друго. Изводът на съда, че доколкото в Закона за горите не е предвидено друго, а безспорно в случая било, че стойността на товарния автомобил – 6 500 лева, не съответствала на характера и тежестта на нарушението, изразяващо се в транспортиране без превозен билет на 10 пр. куб.м. дърва за огрев т.е. МПС-то е с многократно по-висока стойност от тази на количеството транспортирани дърва, при което и в тази му част, с която се отнема в полза на държавата товарния автомобил, НП е незаконосъобразно и следва да бъде отменено.

Настоящият съдебен състав намира, че при постановяване на обжалваното решение не е допуснато нарушение на закона – релевираното с жалбата касационно основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК във връзка с чл.63, ал.1 от ЗАНН.

Въззивният съд е положил необходимите усилия в изпълнение на служебното начало и въз основа на исканията на страните по делото, е събрал всички допустими от процесуалния закон, относими към предмета на делото и необходими за изясняване на спорните обстоятелства по делото, писмени и гласни доказателства. Правните изводи, които е извел въз основа на установените факти са правилни и обосновани. Касационният състав не намира на необходимо да ги преповтаря. Само във връзка с наведените в касационната жалба доводи следва да отбележи, че доводите и възраженията на процесуалния представител и тези, развити в касационната жалба, не оспорват наличието на превозен билет, а са насочени към нередовност на реквизитите на превозния билет. Дори да има нередовност и/или непопълнен реквизит в превозен билет № 868259/26.04.2016 г., то това не е нарушението, за което е наложено наказанието в оспорения санкционен акт. Превозният билет е издаден от лицензиран лесовъд на купувача К.А.Ф., при което последния не може и не следва да бъде привличан към административно-наказателна отговорност по чл.213, ал.1, т.2 във връзка с чл.266 от ЗГ за нарушение, което евентуално може да бъде санкционирано на друго административно-наказателно основание. Т.е. налице е грешна преценка на наказващия орган както по отношение на субекта на АНО, така и по отношение на наличието на обективните елементи от състава на административното нарушение по чл.213, ал.1, т.2 във връзка с чл.266 от ЗГ. В това отношение процесуалното нарушение на нормата на чл.52, ал.4 от ЗАНН – неразследване на спорните обстоятелства, само е способствало за незаконосъобразността на санкционния акт, доколкото ако е било извършено пълно разследване евентуално наказващия орган е могъл да формира извода за липса на състав на административно нарушение, извършено от административно-привлечения К.А.Ф..

Изводите на въззивния съд, възприел възраженията и доводите на процесуалния представител на въззивния жалбоподател, са правилни и намират опора в съдопроизводствените действия и събраните доказателства. Наказващият орган е издал незаконосъобразно наказателно постановление, което съставът на първоинстанционния съд, като е отменил, е постановил правилно съдебно решение, което следва да бъде оставено в сила.

Водим от изложеното, съдът

 

 

                                                        Р   Е   Ш   И:

 

 

         ОСТАВЯ В СИЛА решение № 210/09.12.2016 г. по АНД № 316/2016 г. на Районен съд – Лом, с което е отменено наказателно постановление № 387/30.05.2016 г. на Директора на Регионална дирекция по горите – Б*** .

                           

         Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                                                      ЧЛЕНОВЕ: