Решение по дело №58/2020 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 195
Дата: 23 март 2020 г. (в сила от 5 юни 2020 г.)
Съдия: Емил Бобев
Дело: 20204110200058
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ ……..

 

гр. В. Търново, 23.03.2020 год.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

         Великотърновският районен съд, четиринадесети състав, в публично заседание на 04.03.2020 год., в състав:                       

                                                                            

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМИЛ БОБЕВ

 

при секретаря М. Ранкова, като разгледа докладваното от съдията Е. Бобев НАХД № 58 по описа за 2020 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производство по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

         Съдът е сезиран с жалба от Т.П.Б. с ЕГН **********, с адрес ***. Търново, дом № 430, против НП № 19-1739-000233 от 11.12.2019 год., издадено от ВПД началник РУ - В. Търново към ОД на МВР - В. Търново, с което за допуснати от Б. нарушения по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП и чл. 157 от ЗДвП, на основание чл. 53 от ЗАНН са му наложени съответно две административни наказания - на основание чл. 175, ал. 1, т. 1, пр. 1 от ЗДвП - "Глоба" в размер на 200 (двеста) лева и "Лишаване от право да управлява МПС" за срок от 6 (шест) месеца и на основание чл. 185 от ЗДвП - "Глоба" в размер на 20 (двадесет) лева. Със жалбата се навеждат оплаквания за незаконосъобразност на обжалваното НП, обосноваващи, според жалбоподателя, неговата отмяна.

         В съдебно заседание, жалбоподателят - редовно уведомен, не се явява, представлява се от адв. Т.Т. от ВТАК - редовно упълномощен. Същия поддържа жалбата. Сочи допуснато съществено процесуално нарушение при издаване на процесното НП, а именно неправилно посочване на датата на извършване на нарушението, която се различава от датата, посочена в АУАН. По същество адв. Т. моли процесното НП да бъде отменено като незаконосъобразно. Претендира  заплащане на реализирани разноски по делото.

         Въззиваемата страна, редовно призована не се представлява и не заема становище.

         Съдът, след като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

На 04.09.2019 год. екип от служители на РУ на МВР – гр. В. Търново в състав младши полицейски инспектор С.Б.С. и полицай С.К.С., са осъществявали контрол по ЗДвП в гр. В. Търново във връзка с провеждане на специализирана полицейска операция. Същите са се намирали на бул. "България" под Военното училище. Около 11.20 ч. контролните органи спрели за проверка л.а. "Нисан Кашкай" с рег. № ******, управляван от жалбоподателя Т.П.Б. с ЕГН **********, с адрес ***. Търново, собственост на Х.К.К. с ЕГН **********. При извършената проверка и след извършена справка с дежурния при ОД на МВР, се е установило, че автомобилът е дерегистриран поради неплащане на застраховка „Гражданска отговорност”, като  застраховката не е била плащана няколко месеца и дерегистрацията е била от няколко месеца преди датата на проверката. Освен това контролните органи констатирали, че водачът не може да представи контролен талон към СУМПС и управлява МПС с изтекъл АУАН с бланков номер 177130 серия Г на ОД на МВР - В. Търново. По разпореждане на дежурният при РУ - В. Търново, полицейските служители придружили водача Б. ***, където било образувано бързо производство при дознател при РУ Велико Търново.

На следващия ден - 05.09.-2019 год., свидетеля С.Б.С., в присъствието на св. С.К.С. и в присъствието на Т.п.Б., съставил срещу последния АУАН № 201 (бланков № 707692), затова, че на 04.09.2019 год. около 11.20 ч., в гр. Велико Търново, на ул. "България" до дом номер 76, управлява лек автомобил "Нисан Кашкай" с рег. номер ******, собственост на Х.К.К. с ЕГН:********** в посока Кооперативен пазар. След извършена проверка с ОДЧ при ОД на МВР - гр. В. Търново се установи, че на 25.07.2019 год. е прекратена регистрацията на горепосочения автомобил по уведомление на гаранционния фонд за липса на сключена застраховка гражданска отговорност. Не представя КТ, управлява МПС с изтекъл АУАН с бланков номер 177130 серия Г на ОД на МВР - В. Търново. 

Като нарушени в АУАН са посочени разпоредбите на чл.140 и чл. 157 от ЗДвП.

АУАН е бил връчен по съответния ред на Т.Б., който го е подписал доброволно и без възражения.

Във връзка с констатираното управление на дерегистрирания автомобил, срещу Т.Б. било образувано ДП № ЗМ-773/2019 год. по описа на РУ - В. Търново (прокурорска преписка № 2130/2019 год. на ВТРП) за извършено престъпление по чл. 345, ал. 2 вр. с ал. 1 от НК. С постановление от 19.11.2019 год. на прокурор при ВТРП наказателното производство срещу Т.Б. било прекратено на основание чл. 243, ал. 1, т. 1 вр. с чл. 24, ал. 1 т. 1 от НПК, като с този акт прокурора е постановил след влизането му в сила, екземпляр от него и материалите по ДП да бъдат изпратени на Началник сектор "ПП" при ОД на МВР - В. Търново за преценка дали да бъде реализирана административно-наказателната отговорност на Б. за извършено нарушение по ЗДвП.

 Въз основа на горното, на 11.12.2019 год. ВПД началник РУ - В. Търново издал и процесното НП № 19-1739-000233, с което за допуснати от Б. на 05.09.2019 год. нарушения по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП и чл. 157 от ЗДвП, на основание чл. 53 от ЗАНН са му наложени съответно две административни наказания - на основание чл. 175, ал. 1, т. 1, пр. 1 от ЗДвП - "Глоба" в размер на 200 (двеста) лева и "Лишаване от право да управлява МПС" за срок от 6 (шест) месеца и на основание чл. 185 от ЗДвП - "Глоба" в размер на 20 (двадесет) лева. НП било връчено лично на Т.Б. на 19.12.2019 год. и обжалвано от него в законоустановения срок, по реда на чл. 59, ал. 2 от ЗАНН.

В хода на съдебното следствие в качеството на свидетели бяха разпитани актосъставителя С.С. и свидетеля при установяване на нарушенията, съставяне и връчване на АУАН. Същите потвърждават констатациите в АУАН. И актосъставителя и свидетеля по акта твърдят, че АУАН не е бил съставен в деня на констатираните нарушения, а на следващия ден. Съдът кредитира показаният на свидетелите, тъй като същите са безпротиворечиви и кореспондират с останалите доказателства по делото.         Въз основа на установената фактическа обстановка, съдът приема, че жалбата е процесуално допустима, а разгледана по същество и основателна.

Съдът  приема, че обжалваното НП е незаконосъобразно, тъй като административно-наказателното производство проведено при нарушение на съществени процесуални правила.

Допуснато е нарушение на императивните разпоредби на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, предвиждащи в НП да бъде описано нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата при които е извършено и на доказателствата, които го потвърждават. От събраните в хода на съдебното следствие доказателства - писмени и гласни, се установява, че нарушенията, описани в АУАН и НП са извършени и констатирани около 11.20 ч. на 04.09.2019 година. При описание на нарушенията в процесното НП наказващия орган е посочил, че нарушенията са извършени около 11.20 ч. на 05.09.2019 година. По този начин, съдът е лишен от възможността да извърши контрол за законосъобразност по чл. 34 от ЗАНН, тъй като по недопустим за наказателното производство начин, следва, по пътя на тълкуване и използване на вероятности, да бъде възприета дата на извършване на нарушението. Това обстоятелство представлява и процесуална пречка, съобразно разпоредбата на чл. 53, ал. 1 от ЗАНН, за законосъобразното реализиране на наказателна отговорност спрямо твърдяното за извършено нарушение.

Разпоредбата на чл. 57 от ЗАНН, която визира задължителните реквизити на наказателното постановление, е императивна, тъй като осигурява правото на защита на нарушителя към административно-наказателна отговорност, включващо и правото му да знае точно какво административно нарушение се твърди, че е извършено и кога (на коя дата) е извършено, за да може да организира защитата си в пълен обем. Това обстоятелство може да бъде изведено при анализа на доказателствата, но докато това може да стане ясно за съда, не трябва по този начин наказаното лице да установява какво се поддържа от наказващия орган относно датата на нарушението. На него му се дължи ясно и точно посочване на датата на деянието в самото постановление, за да е ясно в какво е обвивен и кога точно е извършил нарушението, без да се налага да извежда това обстоятелство от доказателствата, доколкото те могат да подлежат на различна интерпретация.

Посоченото несъответствие между посочената в АУАН и НП дата на извършване на нарушенията, съдът намира за особено съществено нарушение, доколкото това касае пряко правото на защита и посочването на две различни дати на извършване на нарушението в различните актове води до невъзможност за наказаното лице да организира адекватно защитата си и да противопостави своите възражения по същество. Това е довело до неяснота във фактическо описание на нарушението, с което е нарушено императивното изискване на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН.

По изложените съображения съдът намира, че не следва да обсъжда подробно доводите по същество, тъй като предвид на допуснатото съществено нарушения на процесуалните правила, обжалваното наказателно постановление следва да бъде отменено като незаконосъобразно.

По отношение на направеното искане от процесуалния представител на жалбоподателя за присъждане на направените по делото разноски, съдът намира, че същото е основателно. Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН (Нова – ДВ, бр. 94 от 2019 г.) в съдебните производства по ал. 1 страните имат право на присъждане на разноски по реда на Административнопроцесуалния кодекс, а съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 4 от ЗАНН (Нова – ДВ, бр. 94 от 2019 г.) ако заплатеното от страната възнаграждение за адвокат е прекомерно съобразно действителната правна и фактическа сложност на делото, съдът може по искане на насрещната страна да присъди по-нисък размер на разноските в тази им част, но не по-малко от минимално определения размер съобразно чл. 36 от Закона за адвокатурата. В настоящия случай са направени разноски от жалбоподателя, като е заплатено адвокатско възнаграждение в размер на 600 (шестстотин) лева, което не се явява прекомерно съобразно действителната правна и фактическа сложност на делото и няма искане от насрещната страна да присъди по-нисък размер на разноските в тази им част. С оглед изхода на делото, а именно отмяна на процесния ЕФ, съдът намира, че следва да се присъдят на жалбоподателят направените от него разноски в размер на 600 (шестстотин) лева.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН съдът

 

Р     Е     Ш     И   :

 

         ОТМЕНЯ НП № 19-1739-000233 от 11.12.2019 год., издадено от ВПД началник РУ - В. Търново към ОД на МВР - В. Търново, с което за допуснати от Т.П.Б. с ЕГН **********, с адрес ***. Търново, дом № 430, нарушения по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП и чл. 157 от ЗДвП, на основание чл. 53 от ЗАНН са му наложени съответно две административни наказания - на основание чл. 175, ал. 1, т. 1, пр. 1 от ЗДвП - "Глоба" в размер на 200 (двеста) лева и "Лишаване от право да управлява МПС" за срок от 6 (шест) месеца и на основание чл. 185 от ЗДвП - "Глоба" в размер на 20 (двадесет) лева - като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

         ОСЪЖДА, на основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, вр. с чл. 144 от АПК, вр. с чл. 78 и чл. 80 от ГПК, ОД на МВР - В. Търново, ДА ЗАПЛАТИ на Т.П.Б. с ЕГН **********, с адрес ***. Търново, направените разноски по делото в размер на 600,00 (шестстотин) лева.

 

         Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд Велико Търново, в 14 дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено и обявено.

                          

                                        

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: