Решение по дело №325/2019 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 197
Дата: 21 май 2019 г. (в сила от 13 юни 2019 г.)
Съдия: Вероника Антонова Бозова
Дело: 20191420200325
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. Враца, 21.05.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВРАЧАНСКИ РАЙОНЕН СЪД, НО, 1-ви състав, в публично заседание на двадесет и трети април две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

 

                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВЕРОНИКА БОЗОВА

 

при участието на секретаря Р. Маркова

като разгледа докладваното от съдията

н.а.х.д. №325/2019 г. по описа на ВрРС

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59-63 ЗАНН.

Образувано е по жалба на С. Ц. Ч.,***, срещу Наказателно постановление (НП) №18-0967-000492 от 18.05.2018 г., издадено от началник група при ОДМВР Враца, сектор ПП, с което за нарушение по чл.638, ал.5 Кодекса за застраховането КЗ/, на жалбоподателката е наложено наказание „имуществена санкция“ в размер на 800,00 лв.

В жалбата се твърди, че НП е неправилно и незаконосъобразно, тъй като не е извършено вмененото нарушение, допуснато е нарушение на материалния закон, както и неправилно е наложено наказание имуществен санкция на физическо лице. При тези съображения се моли за отмяна на санкционния акт.

В с.з. жалбоподателят се представлява от адв. Д. Х. – ВрАК, който поддържа жалбата и изтъквайки, че е налице неправилно НП, моли за отмяната му.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

 

Пред първоинстанционния съд са събрани нови гласни доказателства – разпитан е св. М. Т..

 

Врачански районен съд, като прецени събраните по делото доказателства и наведените доводи, приема за установено от ФАКТИЧЕСКА СТРАНА следното:

На 02.05.2018 г., около 20,00 часа, в гр. Враца, на кръстовището на ул. Васил Кънчов и ул. Климент Охридски, жалбоподателката управлявала лек автомобил АУДИ А4 с рег. № ******. Св. М. Т. – мл. автоконтрольор при ОДМВР Враца, сектор ПП, й извършил проверка и в хода на поверката установил, че управлявания от жалбоподателката лек автомобил е с чужда регистрация и няма сключена зстраховка ГО на територията на Р България. С оглед това, св. М. Т. съставил на жалбоподателката АУАН, в който посочил, че като управлява л.а. без сключена задължителна застраховка ГО за автомобилистите към момента на проверката, жалбоподателката е извършила нарушение по чл.638, ал.3 Кодекса на зстраховането.  АУАН е съставен в присъствието на жалбоподателката и не са вписани възражения.

На 18.05.20118 г., въз основа на съставения АУАН, за нарушение по чл.638, ал.5 КЗ, е издадено атакуваното НП, с което на основание чл.638, ал.5 КЗ, на жалбоподателката е наложено наказание „имуществена санкция“ в размер на 800 лв.

 

Изложената фактическа обстановка се установява от показанията на св. М. Т. както и от останалите събрани по делото материали. От доказателствения материал безспорно се установява датата на извършване на проверката, обстоятелствата, при които е извършена, както и какво е констатирано. Установява се също къде е съставен АУАН. Съдът кредитира покзанията на св. М. Т.. Кредитира и писмените материали по делото, но доколкото изведената фактология е безпротиворечиво установена, съдът намира по-подробното съвкупно и поотделно анализиране на доказателствената маса за ненужно и обременяващо съдебния акт.

 

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от ПРАВНА СТРАНА следното:

Жалбата е депозирана от легитимна страна, в предвидения от законодателя преклузивен срок и срещу наказателно постановление от категорията на обжалваемите, поради което се явява процесуално допустима.

Разглеждайки жалбата по същество, съдът констатира, че АУАН е съставен при спазване на предвидена в чл.40 и чл.43 ЗАНН процедура и формално съдържа предвидените в чл.42 ЗАНН реквизити. Наказателното постановление е изготвено съгласно изискванията на чл.57, ал.1 ЗАНН. И АУАН и НП са издадени в сроковете по чл.34, ал.1 и ал.3 ЗАНН. Съдът обаче констатира, че в хода на административно-наказателното производство е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, обуславящо отмяна на НП, а именно:

Изложеното в АУАН словесно описание на нарушението е, че жалбоподателката е управлявала процесния автомобил, без валидна застраховка Гражданска отговорност, като за това е санкционирана по чл.638, ал.5 с налагането на имуществена санкция. Имуществената санкция, обаче, е  наказание допустимо единствено по отношение на юридически лица и еднолични търговци – за физически лица са предвидени наазания обществено порицание, глоба, временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност. Отделно от това е видно, че нормата на чл.638, ал.5 КЗ препраща към ал.3 на същата разпоредба, която предвижда налагането на наказание глоба за физически лица, управляващи моторно превозно средство, чужда собственост, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите. При това, освен, че грешно на жалбоподателката като физическо лице е наложено наказание „имуществена санкция“, приложената санкционна норма не предвижда възможност за налагане на наказание различно от „глоба“. Това е съществено нарушение, водещо на самостоятелно основние до отмяна на санкционни акт.

Отделно от това се установява, че в АУАН жалбоподателката е обвинена в извършването на нарушение по чл.638, ал.3 КЗ, а  с НП е обвинена и санкционарина за нарушениепо чл.638, ал.5 КЗ. Действително, обвинението по ал.5 на чл.638 КЗ касае извършено в условията на повторност нарушение по чл.638, ал.3 КЗ. В строгото административно-наказателно производство обаче, не може едва с НП да се подвига по-тежко обвинение, тъй като с АУАН освен, че се поставя началото на административно-наказателното производоство, възниква и възможността на санкционираното лице да организира защитата си и с НП е допустимо единствено прилагането на по-благоприятно за обвиненото лице положение, но не и отежняващо такова. Това също съдът намира, че е нарушение, обуславящо отмяната на санкционния акт.

       Въпреки констатираните основния за отмяна на НП, съдът намира, че за пълнота на въззивната проверка, следва да обсъди и останалите наведени в жалбата доводи. В тази връзка нстоящата инстанция споделя доводите, изложени в жалбата, без застъпената теза, че нормата на чл.638, ал.5 КЗ е административно-наказателна и като такава носи единствено санкционен характер и не установява коя е материално-правната норма, която е нарушена. Действително, нормата на чл.638 КЗ е разписана сред санкционните разпоредби на КЗ. Същата обаче в своята ал.3 е и материално-правна, доколкото разписва поведението, което подлежи на санкциониране. Разписаното в чл.638, ал.3 КЗ повдение не се припокрива с това, въведено в чл.483 КЗ, тъй като в разпоредбата на чл.483 КЗ се въвеждат задължения за собствениците на автомобили, а жалбоподателката не е собственик на управлявания от нея лек автомобил. Но доколокото съдът установи допуснати в хода на административно-наказателното производство нарушения, НП подлежи на отмяна и по-детайлното обсъждане на правилността на приложената материално-правна и санкционна норма е ненужно.

 

 

Така мотивиран и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, съдът

 

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №18-0967-000492/18.05.2018 г., издадено от началник група при ОДМВР Враца, сектор ПП, с което за нарушение по чл.638, ал.5 Кодекса за застраховането, на С. Ц. Ч.,***, е наложено наказание „имуществена санкция“ в размер на 800,00 лв.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Административен съд – гр. Враца в 14-дневен срок от датата на получаване на съобщението, че решението е изготвено.

                                                

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: