Определение по дело №98/2020 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 218
Дата: 26 февруари 2020 г.
Съдия: Кристиан Бориславов Гюрчев
Дело: 20204300500098
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 31 януари 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л   Е   Н  И   Е

 

 

гр. ЛОВЕЧ, 26.02.2020 г.

 

Окръжен съд-Ловеч, граждански състав, в закрито заседание на дванадесет и шести февруари през две хиляди и двадесета година в състав:

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ:     ТАТЯНА МИТЕВА

                   ЧЛЕНОВЕ:      1. ЕВГЕНИЯ ПАВЛОВА

                                               2. КРИСТИАН ГЮРЧЕВ-мл.съдия

 

като разгледа докладваното от мл. съдия Гюрчев в.ч.гр.д. № 98 по описа за 2020 г. на Окръжен съд - Ловеч, и за да се произнесе съобрази:

Производството е по чл. 121 във вр. с чл. 278, ал. 1 във вр. с чл. 274 и сл. от ГПК.

Образувано е по частна жалба на „ЧЕЗ Разпределение България“ АД срещу Определение от 23.12.2019 г., постановено по гр.д. № 2003/19 г. по описа на РС-Ловеч, с което съдът отхвърлил възражението на въззивника за местна неподсъдност на делото и за изпращането му по подсъдност на Районен съд - София. В жалбата се сочи, че в процесния случай не може да намери приложение разпоредбата на чл. 113 от ГПК, доколкото ищецът няма качеството на потребител съгласно дефинитивната норма на § 13, т. 1 от ДР на ЗЗП. Твърди, че потребител може да е само физическо лице, поради което и съобразно разпоредбата на чл. 105 във вр. с чл. 108 от ГПК компетентен да разгледа спора е Районен съд – София. Моли обжалваното определение да се отмени, като се уважи направеното възражение относно местната неподсъдност и делото се изпрати на компетентния съд - Районен съд – София.

В срока по чл. 276, ал. 1 от ГПК е постъпил отговор от „Алфа и Омега“ ЕООД, с който се оспорва изложеното в жалбата. Релевира се, че въззиваемото дружество е предявило исковата претенцията в качеството си на клиент-потребител на енергийни услуги, като се е възползвало от възможността за изборна подсъдност, предвидена в чл. 113 от ГПК. Моли жалбата да се остави без уважение, като обжалваният съдебен акт се потвърди изцяло.

Частната жалба е допустима, тъй като същата е подадена в предвидения в чл. 275, ал. 1 от ГПК едноседмичен срок - определението е получено от жалбоподателя на 10.01.2020 г., а жалбата е подадена на 15.01.2020 г. /видно от приложената обратна разписка, намираща се на л. 18 от делото/, против подлежащ на обжалване съдебен акт и от лице, за което е налице правен интерес от обжалване, доколкото с него е оставено без уважение направеното възражение за местна неподсъдност на спора (чл. 274, т. 2 във вр. с чл. 121 от ГПК).

Настоящата инстанция, като съобрази оплакванията в жалбата и приложеното ч.гр.д. № 2003/2019 г. по описа на Районен съд – Ловеч, намира за установено следното:

„Алфа и Омега“ ЕООД е предявило искова претенция с правно основание чл. 124, ал. 1 от ГПК срещу „ЧЕЗ Разпределение България“ АД, с която се иска да се признае за установено, че „Алфа и Омега“ ЕООД не дължи на „ЧЕЗ Разпределение България“ АД сумата в размер на 1094,12 лв., представляваща доначислена енергия за периода 23.04.2019 г. – 23.07.2019 г., за която сума е издадена фактура № 3241075/05.09.2019 г. Ищецът основава претенцията си на твърдението, че е собственик на недвижим имот, за който има разкрита партида на абонат за ползване на електрическа енергия с клиентски номер 540004302139, по която му е начислена неправомерно допълнителна енергия за периода 23.04.2019 г. – 23.07.2019 г.

„ЧЕЗ Разпределение България“ АД се е възползвало от правото си по чл. 131 от ГПК да подаде отговор, в който е направило възражение за местна неподсъдност на спора. В тази насока се излагат доводи, че искът е предявен от юридическо лице, поради което не следва да намери приложение разпоредбата на чл. 113 от ГПК, а местната компетентност следва да се определи по общите правила на чл. 105 във вр. с чл. 108 от ГПК.

С обжалваното определение първоинстанционният съд оставил без уважение направения отвод за подсъдност, като се мотивирал, че дружеството-ищец е потребител на енергийни услуги по смисъла на § 1, т. 41б от Допълнителните разпоредби на Закона на енергетиката.

Настоящият съдебен състав изцяло се солидаризира с мотивите на проверяваната инстанция, поради което разгледана по същество жалбата се явява неоснователна и следва да бъде оставена без уважение по следните съображения:

За да бъде определен предявеният пред съд спор като потребителски, съответно за да намери приложение изборната местна подсъдност, регламентирана в чл. 113 ГПК, следва да се изходи от елементите на материалното правоотношение, очертано от твърденията на страните. Спорът се характеризира като потребителски, в случаите когато твърдяното правоотношение е породено от договор за възмездно предоставяне на стоки или услуги, а страни по него са лицето, предоставящо характерната непарична престация и лицето – ползвател на стоките или услугите срещу заплащане (потребител). Посочените общи белези на потребителския спор са изводими от легална дефиниция на понятието потребител, дадено в § 13, т.1 ДР на ЗЗП. Действително, в дефинитивната норма на ЗЗП е посочено, че потребител по смисъла на закона е физическо лице, когато то не използва предоставяните му стоки или услуги за извършване на търговска или професионална дейност. Този закон и посочената в него дефиниция, обаче, се явяват общи по отношение на нормативните актове, съдържащи специална уредба на правоотношенията, възникнали по повод предоставяне на стоки или услуги от конкретен вид – например Кодекс за застраховането, Закон за потребителския кредит, Закон за туризма, както и приложимия в случая Закон за енергетиката. При колизия между уредба в общ и в специален нормативен акт, приложение намира регламентацията в специалния нормативен акт.

Във връзка с обхвата и приложението на разпоредбата на § 1, т. 1 от ДР на КЗ (отм.) Върховният касационен съд е формирал задължителна практика (т. 6 от Тълкувателно решение № 1 от 23.12.2015 г. по тълк.д. № 1/2014 г. на ОСГТК на ВКС, както и Определение № 268/09.04.2010 г. по ч.т.д. № 148/2010 г. на II Т.О. на ВКС,Определение № 507 от 05.07.2011 г. по ч.т.д. № 83/2011 г. на II Т.О. на ВКС, Определение № 837 от 26.10.2011 г. по ч.т.д. № 127/2011 г. на II Т.О. на ВКС, Определение № 187 от 13.03.2014 г. по ч.т.д. № 478/2014 г. на II Т.О. на ВКС и други, постановени производство по чл. 274, ал.3, т.1 ГПК), съгласно която понятието потребител следва да се тълкува в широк смисъл, а изборната местна подсъдност, регламентирана в чл. 113 от ГПК, е приложима както за потребители – физически лица, така и за юридически лица. Макар и да е относимо към друг специален нормативен акт, съдът намира, че посоченото разрешение е приложимо и в настоящия случай. Това е така, защото основание за крайния извод дава липсата на разграничение между физически и юридически лица при дефиниране на понятието потребител в КЗ (отм.); и липсата на обусловеност на изборната местна подсъдност от вида на потребителите.

Приложимият в случая специален закон – ЗЕ, дефинирайки понятието потребител на енергийни услуги, също не прави разграничение между вида на потребителите – физически или юридически лица. Съгласно § 1, т. 41 от ДР на ЗЕ потребител на енергийни услуги е краен клиент, който купува енергия или природен газ, и/или ползвател на преносна и/или разпределителна мрежа за снабдяването му с енергия или природен газ. Понятието краен клиент съгласно § 1, т. 27г ДР на ЗЕ е клиент, който купува електрическа енергия или природен газ за собствено ползване, а съгласно § 1, т.41а, б.а“ от ДР на ЗЕ ползвател на мрежата е физическо или юридическо лице – ползвател на електропреносна и/или електроразпределителна мрежа, доставящо електрическа енергия в електропреносна и/или електроразпределителна мрежа или снабдявано от такава мрежа. В нито една от двете хипотези на § 1, т. 41 от ДР на ЗЕ законодателят не прави разграничение между физически и юридически лица, изключвайки правни субекти от дефиницията. Това дава основание за извод, че потребител на енергийни услуги може да е както физическо, така и юридическо лице.

В процесния случай се установи, че ищецът „Алфа и Омега“ ЕООД е изложил твърдения, че е ползвател на предоставяната от ответника „ЧЕЗ Разпределение България“ АД услуга – доставка на електрическа енергия, както и че му е била начислена неправомерно енергия за периода 23.04.2019 г. – 23.07.2019 г. Тези твърдения на ищеца са достатъчни да очертаят качеството му на потребител на енергийни услуги, по смисъла на § 1, т. 41 от ДР на ЗЕ (юридическо лице, което купува електрическа енергия за собствено ползване – краен клиент), а предявеният пред съда спор – като потребителски (основан на договорно правоотношение за предоставяне на услуга – доставка на електрическа енергия).

По изложените съображения съдът счита, че обжалваното определение е правилно и следва да се потвърди.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 278, ал. 1 ГПК съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

             

ПОТВЪРЖДАВА Определение от 23.12.2019 г., постановено по гр.д. № 2003/19 г. по описа на РС-Ловеч.

Определението не подлежи на касационно обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:……………………       ЧЛЕНОВЕ: 1………………………….

                                                                                                                        

                                                                                                                           2…………………………..