Присъда по дело №1347/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 60
Дата: 9 юни 2020 г. (в сила от 17 май 2021 г.)
Съдия: Александра Драгомирова Йорданова
Дело: 20201100201347
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 16 април 2020 г.

Съдържание на акта

П  Р  И  С  Ъ  Д  А

 

    Година 2020                      №………..                   град СОФИЯ

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД,               НО,  13 състав

 

На  девети юни                               две хиляди и двадесета година

 

В публично  заседание в следния състав:

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ: АЛЕКСАНДРА ЙОРДАНОВА

                      СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

1. Т. ЦЕНОВА

2. Г.П.

 

СЕКРЕТАР: АЛБЕНА АРСОВА

ПРОКУРОР:  ДЕЯН МАРИНОВ

като разгледа докладваното от С Ъ Д И Я Т А ЙОРДАНОВА

НОХД №  1347 по описа за 2020 год.

И въз основа на закона и данните по делото, СЪДЪТ

 

                                     П  Р  И  С  Ъ  Д  И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимата М.Т.Р., родена на *** ***, българка, българска гражданка, ЕГН **********, неосъждана, омъжена, не работи, с основно образование, живуща *** за ВИНОВНА в това че:

 

На 11.11.2019 г., в гр. София, жк. „Дружба”, на ул. „5028”, в района между бл.17 и бл. 18, дала подкуп- два броя банкноти с номинал от 10 /десет/ лева, общо 20 /двадесет/ лева, на длъжностни лица, в качеството им на полицейски органи - Ж.Б.К. и Д.Е.Г., заемащи длъжността „старши полицай“ в група „Охрана на обществения ред” на сектор „Охранителна полиция”към 08 РУ - СДВР, за да не извършат действие по служба, а именно - да преустановят започнатата спрямо нея полицейска проверка и да не бъдат предприети действия за сваляне на регистрационните номера и прекратяване на регистрацията на лек автомобил марка „Рено”, модел „Клио”, с per. № ******- престъпление по чл. 304а, вр. чл. 304, ал. 1 от НК.

На основание чл. 304а, вр. чл. 304, ал. 1 от НК, вр. чл.55, ал.1, т.2 , б.“Б“ от НК, вр. чл.42а от НК НАЛАГА на подсъдимата М.Т.Р. наказание „пробация“, а именно следните пробационни мерки:

На основание чл.42а, ал.2, т.1 от НК НАЛАГА на подсъдимата М.  Т.Р. пробационна мярка „задължителна регистрация по настоящ адрес“ - явяване и подписване пред пробационен служител, с периодичност два пъти седмично,  за срок от  ЕДНА ГОДИНА, считано от влизане на присъдата в сила.

На основание чл.42а, ал.2, т.2 от НК НАЛАГА на подсъдимата М.Т.Р. пробационна мярка „задължителни периодични срещи с пробационен служител“ за срок от ЕДНА ГОДИНА, считано от влизане на присъдата в сила.

На основание чл.42а, ал.2, т.4 от НК НАЛАГА на подсъдимата М.Т.Р. пробационна мярка „включване в курсове за професионална квалификация, програми за обществено въздействие“ за срок от ЕДНА ГОДИНА, считано от влизане на присъдата в сила.

На основание чл. 307а от НК ОТНЕМА в полза на Държавата предмета на престъплението, а именно 2 бр. банкноти с номинал от 10 лв., със сериен № БФ 7354701 и сериен № БН 3735451.

На основание чл.189, ал.3 от НПК ОСЪЖДА подсъдимата М.Т.Р. ДА ЗАПЛАТИ в полза на държавата и по сметка на МВР направените на досъдебното производство разноски в размер на 84,22 лв.

 

      На основание чл.190, ал.2 от НПК ОСЪЖДА подсъдимата М.Т.Р. ДА ЗАПЛАТИ 5 лв. за служебното издаване на един  изпълнителен лист по делото.

 

          Присъдата може да се обжалва и протестира в 15 дневен срок от днес пред САС.

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                      СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.  

 

 

                                                                                        2.     

 

Съдържание на мотивите

 

 

 

 

 

 

                  

 

 

 

              МОТИВИ   КЪМ   ПРИСЪДА   ПОСТАНОВЕНА   ПО     Н . О . Х . Д .

                    № 1347  / 2020г. ,  ПО   ОПИСА НА  СГС , НО , 13   СЪСТАВ

 

                                                              

 

             

                                      Софийска  градска  прокуратура е внесла пред настоящия съд обвинителен акт срещу М.Т.Р.  за  това ,  че на 11.11.2019 г., в гр. София, жк. „*******в района между бл.*******, дала подкуп - два броя банкноти с номинал от 10 /десет/ лева, общо 20 /двадесет/ лева, на длъжностни лица, в качеството им на полицейски органи - Ж.Б.К. и Д.Е.Г., заемащи длъжността „старши полицай“ в група „Охрана на обществения ред” на сектор „Охранителна полиция” към 08 РУ - СДВР, за да не извършат действие по служба, а именно - да преустановят започнатата спрямо нея полицейска проверка и да не бъдат предприети действия за сваляне на регистрационните номера и прекратяване на регистрацията на лек автомобил марка „Рено”, модел „Клио”, с peг. № ******, престъпление по чл. 304а, вр. чл. 304, ал. 1 от НК.  

                                         Съдебното производство по делото е разгледано по реда на глава    27 от НПК.

                                         В съдебно заседание представителят на Софийска градска  прокуратура  подържа внесения обвинителен акт срещу М.Т.Р.  за извършено престъпление  по    чл. 304а, вр. чл. 304, ал. 1 от НК,   като с оглед на събраните по делото доказателства  пледира за признаването  й  за виновна   в извършването на престъплението   , като  й   се наложи   наказание съобразено с разпоредбата на чл. 373 ал.2 от НПК вр. чл.58А от НК.Прокурорът пледира при индивидуализацията на наказанието  да бъдат отчетени следните смекчаващи вината й обстоятелства , а именно чисто съдебно минало , млада възраст , както и че предмета на престъплението не е висок .  Прокурорът пледира при индивидуализацията на наказанието  да бъдат отчетени следните отегчаващи вината й обстоятелства , а именно  ,че подсъдимата е била спряна от полицейски служители затова ,че е управлявала МПС опасно за околните и без да има право за това , както и че веднъж  вече подсъдимата е била наказвана по административен ред по реда на чл. 218 Б ал.1 от  НК за извършено от нея престъпление по чл.194 ал.3 от НК , което сочи на извода ,че това не е първата й противообществена проява. Независимо от това прокурорът предлага      да й бъзе наложено наказание  от  1 година лишаване от свобода, което е към минимума  на наказанието предвидено в чл. 304 а от НК  , чието изпълнение се отложи  с изпитателен срок от 3 години, както и се наложи предвиденото в закона  престъпление  глоба в  размер на 1000лв .По отношение на  предмета на престъплението прокурорът пледира същия да бъде отнет в полза на държавата на основание чл.307 а от НК.

                                             В съдебно заседание служебният  защитник на подсъдимата  М.Т.Р.  – адв. В.    изразява становище , че по делото по несъмнен начин се е установило , че подзащитната й е извършила престъплението , за което е обвинена .   Защитничката пледира  ,че  наказанието следва  да се определи   при наличие на многобройни смегчаващи отговорността обстоятелства , а именно чисто съдебно минало , оказано съдействие на разследващите органи , ниската стойност на сумата дадена за подкуп , доброволно признаване на вината. Защитничката пледира   за налагане на наказание пробация в определен от съда размер или алтернативно пледира за налагане на наказание лишаване от свобода в размер на 6 месеца , което да бъде отложено при условията на чл.66  ал.1 от НК .  Защитничката моли  на подсъдимата да не бъде налагано кумулативно предвиденото наказание глоба в хипотеза  на приложение на чл.55 от НК.

                                            В съдебно заседание подсъдимата  М.Т.Р.    се признава за виновна в извършването на деянието , в което е обвинена ,   признава  изцяло  фактите , изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и се съгласява да не се събират доказателства за тези факти . Подсъдимата сочи , че се извинява   за това , което е направила  като същото няма да се повтори. Същата сочи ,че има две деца и родителите й я издържат .В последната си дума подържа това ,което е казала нейната служебна защитничка.

                                            Съдът като обсъди доказателствата по делото и доводите на страните намира за установено следното от фактическа страна  :

                                Подсъдимата  М.Т.Р.  е  родена на *** ***,  ЕГН: **********, българка,  българска гражданка , с основно образование ,омъжена , не работи , неосъждана, живуща ***.

                                            На 11.11.2019 г. свидетелите Ж.Б.К. и Д.Е.Г., заемащи длъжността „старши полицай“ в група „Охрана на обществения ред” на сектор „Охранителна полиция” към 08 РУ - СДВР, били назначени на смяна като автопатрул в гр. София. При обход на маршрута им, около 14.00 часа същия ден, полицейските органи забелязали опасно движещ се лек автомобил марка „Рено”, модел „Клио”, с peг. № *******, който за малко щял да се удари в тях, а след това и в намиращата се наблизо жилищна сграда. По този повод свидетелите К. и Г. последвали гореописаното моторно превозно средство /МПС/ и на ул. „***”, в района между бл. *******, в жк. „Дружба”, гр. София, го спрели за проверка. В хода на последната полицейските служители установили, че автомобилът бил управляван от  подсъдимата  М.Т.Р., а в него се возели малолетното й дете, както и С.Я.и С.Д.. Наред с това, констатирали, че  подсъдимата  няма лична карта, както и че била неправоспособен водач и не притежава съответно свидетелство за управление на МПС. След като установили посочените обстоятелства, свидетелите К. и Г. обяснили на  подсъдимата  Р., че за извършените от нея нарушения ще бъдат съставени актове за установяване на административно нарушение /АУАН/, съответно по Закона за българските лични документи и по Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, както и че регистрационните номера на управлявания от нея автомобил ще бъдат свалени, а регистрацията му прекратена. След като разяснили процедурата на подсъдимата , свидетелят К. се обадил в оперативната дежурна част и поискал изпращането на екип на Отдел „Пътна полиция“ при СДВР, който да състави АУАН по ЗДвП. След пристигането на последния,  подсъдимата  М. Р. решила да даде подкуп на длъжностните лица, в качеството им на полицейски органи - Ж.Б.К. и Д.Е.Г., за да не извършат действие по служба, а именно - да преустановят започнатата спрямо нея полицейска проверка и да не бъдат предприети действия за сваляне на регистрационните номера и прекратяване на регистрацията на лек автомобил марка „Рено”, модел „Клио”, с per. № *******.

                         В изпълнение на взетото от нея решение подсъдимата М.Т.Р. казала на горепосочените полицейски органи: „Момчета дайте да измислим нещо, дайте да ви почерпя, само не ми сваляйте регистрационните табели“, след което извадила две банкноти с номинал от 10 /десет/ лева, общо 20 /двадесет/ лева и през отворената предна дясна врата ги хвърлила в жабката на полицейския автомобил. Виждайки банкнотите свидетелите К. и Г. излезли от патрулния автомобил и запазили местопроизшествието до идването на дежурната оперативна група, която да извърши необходимите процесуално следствени действия    .                                       

                         Изложената фактическа обстановка се потвърждава от събраните по делото доказателства :  направеното признание на  фактите , изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт  от подсъдимия М.Т.Р. ,протоколите за разпит на досъдебно производство на свидетеля  Ж.Б.К. / на л. 18 -19 и  на л. 52 от досъдебно производство /,  протокол за разпит на досъдебно производство на свидетеля Д.Е.Г. / на л. 20 -21 от досъдебно производство /, протокол за разпит на досъдебно производство на свидетелката С.С.Я./ на л. 41 - 42 от досъдебно производство /, протокол за разпит на досъдебно производство на свидетелката И.С.С./ на л. 43 от досъдебно производство /, протокол за разпит на досъдебно производство на свидетелката  С.А.Д./ на л. 46 - 47 от досъдебно производство /, протокол за разпит на досъдебно производство на свидетеля Е.М.В./ на л. 48 от досъдебно производство / , протокол за разпит на досъдебно производство на свидетеля Г. С.Г./ на л. 49 от досъдебно производство /, протокол за разпит на досъдебно производство на свидетеля Ц.Б.П./ на л. 45 от досъдебно производство / , протокол за разпит на досъдебно производство на свидетеля М.С.М./ на л. 51 от досъдебно производство /  ,  протокол за оглед на местопроизшествие / на л. 16 - 17 от досъдебно производство /, одобрен  в частта за извършеното изземване  с  определение на СГС / на л. 32 от досъдебно производство /, протокол за оглед на веществени доказателства е фотоалбум към него / на л. 53 - 56 от досъдебно производство /  , техническа експертиза на НЦА-БНБ / на л. 59 - 60 от досъдебно производство / , справка от СДВР рег. *** 35257 / 12.11.19г.  ,  с приложени  към нея ежедневна ведомост  с инв. № 92 / 19г.  и месечен график рег. № 3383р -33843 / 28.10.19г по описа на 08 РУ СДВР / на л. 25 -30 от  досъдебно производство /, заповеди за назначаване и актове за встъпване в длъжност , длъжностна характеристика и протоколи за запознаване с длъжностна характеристика  / на л. 88 - 95  от досъдебно производств/ ,наказателно постановление № ІІ – 123 / 10.07.15г. ,АУАН № 421351 / 11.11.19г. / на л. 73 -76  от досъдебно производство /, справка от КАТ за  нарушител водач / на л. 79 от досъдебно производство /  ,  актуално свидетелство за съдимост  на подсъдимата ,веществени доказателства – 2бр. банкноти с номинал от 10 лв със сериен  № БФ 7354701 и сериен № БН ******Съгласно чл. 373 ал.3 от НПК , тъй като  по делото е налице хипотезата на чл.  372 ал.4 от НПК , настоящата съдебна инстанция  възприема за установени  обстоятелствата ,изложени в обвинителния акт .

                                          Направеното самопризнание на  подсъдимата  М.Т.Р.   се потвърждава изцяло , последователно и безпротиворечиво от посочените по  - горе гласни , писмени , веществени  доказателства и доказателствени средства събрани в хода на проведеното досъдебно производство  по делото. Направеното самопризнание на подсъдимата  на фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт относно  обстоятелствата,  при които същата е управлявала МПС на инкриминираната дата и място без да притежава правоспособност за това , а именно без да притежава свидетелство за управление на МПС , като е управлявала автомобила  без достатъчно шофьорски  умения   и рисково по пътното платно и без да носи в себе си личната си карта  се потвърждава  както от  показанията на свидетелите очевидци   Ж.Б.К. / на л. 18 -19 и  на л. 52 от досъдебно производство / и Д.Е.Г. / на л. 20 -21 от досъдебно производство,  така  и от изложеното от свидетелките очевидки , които са пътували в колата заедно с подсъдимата , а именно С.С.Я./ на л. 41 -42 от досъдебно производство /, и С.А.Д./ на л. 46 -47 от досъдебно производство /. Обстоятелството относно липсата на правоспособност за управление на МПС , както и свидетелство за управление на същото от страна  на подсъдимата по делото ,  се потвърждава от справката от КАТ за  нарушител водач / на л. 79 от досъдебно производство /, а също и от изложеното от   свидетелката И.С.С./ на л. 43 от досъдебно производство /, която  потвърждава и обстоятелството ,  че подсъдимата  не е носила в себе си личната си карта. Направеното самопризнание на подсъдимата  на фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт относно  обстоятелствата,  при които същата е дала два броя банкноти с номинал от 10 /десет/ лева, общо 20 /двадесет/ лева, на длъжностните лица, в качеството им на полицейски органи - Ж.Б.К. и Д.Е.Г., заемащи длъжността „старши полицай“ в група „Охрана на обществения ред” на сектор „Охранителна полиция” към 08 РУ - СДВР, за да не извършат действие по служба, а именно - да преустановят започнатата спрямо нея полицейска проверка и да не бъдат предприети действия за сваляне на регистрационните номера и прекратяване на регистрацията на лек автомобил марка „Рено”, модел „Клио”, с peг. № ******се потвърждават от   показанията на свидетелите очевидци   Ж.Б.К. / на л. 18 -19 и  на л. 52 от досъдебно производство / и Д.Е.Г. / на л. 20 -21 от досъдебно производство / . Обстоятелството ,че  2 – та  броя банкноти са били в полицейския автомобил , се потвърждава от  съставения протокол за оглед на местопроизшествие / на л. 16 - 17 от досъдебно производство /, одобрен  в частта за извършеното изземване  с  определение на СГС / на л. 32 от досъдебно производство /,  с който са  и иззети инкриминираните банкоти. Обстоятелствата , при които е осъществен огледа и изземването  се установяват от изложеното в показанията на двете поемни лица - свидетеля Ц.Б.П./ на л. 45 от досъдебно производство /   и свидетеля М.С.М./ на л. 51 от досъдебно производство /    .  Направеното самопризнание на подсъдимата  на фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт относно  обстоятелствата,   че същата е дала два броя банкноти с номинал от 10 /десет/ лева, общо 20 /двадесет/ лева, и същите са истински се потвърждава от  изготвената  по досъдебното производство техническа експертиза на НЦА-БНБ / на л. 59 - 60 от досъдебно производство /.

                                                          При така изяснената фактическа обстановка съдът направи следните правни изводи  :                                     

                                           Подсъдимата М.Т.Р.      с деянието си е   осъществила  от обективна  и субективна страна състава на престъплението по чл. 304а, вр. чл. 304,  ал.1 от НК , а  именно на 11.11.2019 г., в гр. София, жк. „*******в района между бл.*******, дала подкуп- два броя банкноти е номинал от 10 /десет/ лева, общо 20 /двадесет/ лева, на длъжностни лица, в качеството им на полицейски органи - Ж.Б.К. и Д.Е.Г., заемащи длъжността „старши полицай“ в група „Охрана на обществения ред” на сектор „Охранителна полиция” към 08 РУ - СДВР, за да не извършат действие по служба, а именно - да преустановят започнатата спрямо нея полицейска проверка и да не бъдат предприети действия за сваляне на регистрационните номера и прекратяване на регистрацията на лек автомобил марка „Рено”, модел „Клио”, с peг. № ******.

                                             От обективна страна по делото  се установява , че подсъдимата на инкриминираната дата и място е  извършила  действия по  даване на  подкуп   ,като е дала два броя банкноти е номинал от 10 /десет/ лева, общо 20 /двадесет/ лева. От обективна страна по делото  се установява , че подсъдимата  е дала тази парична сума на  длъжностни лица, в качеството им на полицейски органи - Ж.Б.К. и Д.Е.Г., заемащи длъжността „старши полицай“ в група „Охрана на обществения ред” на сектор „Охранителна полиция” към 08 РУ – СДВР , като  това им  качество е видно от приложените  на досъдебното производство справка от СДВР рег. № 3383р - 35257 / 12.11.19г.  ,  с приложени  към нея ежедневна ведомост  с инв. № 92 / 19г.  и месечен график рег. № 3383р -33843 / 28.10.19г по описа на 08 РУ СДВР / на л. 25 -30 от  досъдебно производство /, заповеди за назначаване и актове за встъпване в длъжност , длъжностна характеристика и протоколи за запознаване с длъжностна характеристика  / на л. 88 - 95  от досъдебно производство /. От обективна страна по делото  се установява , че подсъдимата  е дала тази парична сума на  длъжностни лица, в качеството им на полицейски органи за да не извършат  същите  действие по служба, а именно - да преустановят започнатата спрямо нея полицейска проверка и да не бъдат предприети действия за сваляне на регистрационните номера и прекратяване на регистрацията на лек автомобил марка „Рено”, модел „Клио”, с peг. № ******. Сочената цел с която е даден подкупа, се установява  и от направеното от  подсъдимата  самопризнание на извършеното престъпно деяние  .

                                                Деянието е осъществено при форма на вината пряк умисъл , доколкото подсъдимата     е съзнавала общественоопасния характер на деянието си, а именно че  дава подкуп- два броя банкноти е номинал от 10 /десет/ лева, общо 20 /двадесет/ лева, на длъжностни лица, в качеството им на полицейски органи за да не извършат действие по служба, предвиждала е неговите общественоопасни последици  , а именно ,че  вследствие на дадения подкуп  няма да   бъде извършено  действие по служба от тези лица   като   същите ще   преустановят започнатата спрямо нея полицейска проверка и  няма да предприемат   действия за сваляне на регистрационните номера и прекратяване на регистрацията на лек автомобил марка „Рено”, модел „Клио”, с peг. № ******, и е искала тяхното настъпване  .                                       

                                             По индивидуализацията на наказанието :

                                             В разпоредбата на чл. 304а, вр. чл. 304,  ал.1 от НК за извършеното от подсъдимата престъпление по този състав е  предвидено наказание лишаване от свобода от   10 години ,  както и  глоба  до 15 000 хиляди лева .

                                             С оглед на  процесуалния ред , по който е проведено настоящето съдебно производство , а именно по реда на съкратеното съдебно следствие по глава 27 от НПК , на основание чл. 373  ал.2 от НПК  наказанието следва да се определи при условията на  чл. 58 А от НК  с оглед на обстоятелството ,че по делото се произнася осъдителна присъда ,  при  което предвиденото наказание лишаване от свобода следва да бъде намалено с една трета  на осн. чл. 58 А ал.1 от НК   .

                                                            Съдът намира ,че по настоящето дело с оглед на  индивидуализацията на наказанието , което следва да се наложи   на подсъдимата  са налице  и основанията на  чл. 55 ал.1  т.2 б „ Б     от НК  за    замяна   на предвиденото  наказание лишаване от свобода с наказание пробация  доколкото не е предвиден в закона  най – ниския предел   на наказанието лишаване от свобода,    тъй като по делото са налице многобройни смекчаващи вината на подсъдимата  обстоятелства , като и най лекото предвидено в закона наказание от 3 месеца  лишаване от свобода се оказва несъразмерно тежко . Като многобройни смекчаващи вината на подсъдимата обстоятелства  съдът отчита чистото  й съдебно минало , младата й  възраст ,изразената негативна оценка  за стореното   изразила се в поднесеното извинение и даденото обещание за в бъдеще да не бъде повторена постъпката й , ниската стойност на предмета на  престъплението  ,която е 20лв .                      

                                              Искането на защитата да се отчете като смекчаващо вината на подсъдимата обстоятелство  соченото оказано съдействие на разследващите органи ,  съдът намира за неоснователно , тъй като от една страна самата защитничка не сочи конкретно в какво точно се е изразило това оказано съдействие на разследващите органи , а от друга страна е видно ,че на досъдебното производство подсъдимата не е  изразила становище по обвинението , не е давала обяснения по обвинението ,възползвайки се от правото си да не дава такива, при което не е ясно в какво точно се е изразило  соченото от защитата оказано съдействие на разследващите органи,  за   да може същото да бъде оценено от съда  като смекчаващо вината на подсъдимата обстоятелство  . Искането на защитата да се отчете като смекчаващо вината на подсъдимата обстоятелство  доброволното признаване на вината, съдът намира за неоснователно ,тъй като с оглед на реда  по който е проведено настоящето съдебно производство  , а именно по реда на съкратеното съдебно следствие , то редукцията на наказанието е предвидена предварително в закона , именно с оглед  на направеното от подсъдимата признание на фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и не следва да бъде повторно отчетена от съда при индивидуализацията на наказанието .

                                         Като отегчаващо вината на подсъдимата обстоятелство съдът намира ,че следва да се отчете обстоятелството , че подсъдимата е била спряна от полицейски служители затова , че е управлявала МПС – лек автомобил по начин  опасен  за другите участници в движението поради недобрите й шофьорски умения , като в колата  заедно с нея , са се намирали още две лица – свидетелките С.Я.и С.Д.  , както и малолетното й дете ,  , както и  обстоятелството ,че същата не е притежавала правоспособност за това , доколкото е   нямала свидетелство за управление на МПС . Соченото от прокурора като отегчаващо вината на подсъдимата обстоятелство ,  а именно  ,че веднъж  вече подсъдимата е била наказвана по административен ред по реда на чл. 218 Б ал.1 от  НК за извършено от нея престъпление по чл.194 ал.3 от НК което сочи на извода ,че това не е първата й противообществена проява ,според настоящата съдебна инстанция , не следва да се отчете в исканата от прокурора насока , доколкото е видно ,че влязлото в сила  на 05.09.15г. наказателно постановление № ІІ -123 от 10.07.15г . / находящо се на л.73 от досъдебното производство /  ,  с което на  подсъдимата е била наложена глоба в размер на 100лв  на основание чл.218 Б от НК за извършено деяние нарушаващо чл.194 ал.1 и ал.3 вр.чл.218 Б от НК  датира отпреди четири години спрямо извършеното от нея престъпление по настоящето дело ,при  което с оглед изминалия период от време и давностните срокове по ЗАНН следва да се счете  ,че за подсъдимата е настъпила реабилитация за първото извършено от нея деяние ,за  което е била наказана по административен ред.

                                          На осн. чл. 58 А ал.4 от НК , тъй като по делото са налице едновременно условията на чл. 58 А ал.1 – 3  от НК и чл. 55 от НК  , следва  да се приложи разпоредбата на чл. 55 от НК  , тъй като същата се явява по благоприятна  за  подсъдимата  , с оглед на възможността да се  замени наказанието лишаване от свобода с предвидено наказание пробация  , както и да не се налага  предвиденото кумулативно по – леко наказание  глоба .

                                          По отношение на предвиденото в закона наказание пробация , което следва да се наложи на подсъдимата след замяната на наказанието  лишаване от свобода на осн. чл .  55 ал.1  т.2 б „ Б     от НК  , то на същата следва да бъдат наложени на основание чл.42 А от НК следните пробационни мерки  , а именно двете задължителни такива  - на осн. чл. 42 А ал.2 т.1 от НК пробационна мярка „ задължителна регистрация по настоящ адрес  „ изразяваща  се в явяване и подписване пред пробационен служител ,с периодичност два пъти седмично  за срок от 1 година , считано от влизане на присъдата в сила, както и на осн. чл. 42 А ал.2 т.2 от НК пробационна мярка „ задължителни периодични срещи с пробационен служител     за срок от 1 година , считано от влизане на присъдата в сила. Съдът намира ,че на подсъдимата следва да се наложи и на чл. 42 А ал.2 т.4 от НК и трета  пробационна мярка  , а именно „ включване в курсове за професионална  квалификация , програми за обществено въздействие „   за срок от 1 година , считано от влизане на присъдата в сила . Тази  трета пробационна мярка  , която е насочена към трудова интеграция или изграждане на социални навици и умения за законосъобразно поведение на осъдената , съдът намира ,че следва да се наложи на подсъдимата по настоящето дело, с оглед на обстоятелството ,че същата не полага трудова заетост и не работи , при което в същата отсъства трудова интеграция ,  а самата подсъдима ,която има и две деца , за които следва да полага родителски грижи , бива издържана от своите родители. Освен това за налагането на тази мярка  съдът отчита и обстоятелството ,че поводът за спирането и проверката на подсъдимата е бил неумелото управляване на автомобила от нейна страна ,в който същата е возила още три други лица сред които и малолетното й дете , продиктуван от липсата на шофьорски умения дължащи се  на отсъствието на правоспособност за управление на МПС и наличие на свидетелство за управление на МПС ,както и обстоятелството ,че подкупът е бил даден на полицейски органи - Ж.Б.К. и Д.Е.Г., заемащи длъжността „старши полицай“ в група „Охрана на обществения ред” на сектор „Охранителна полиция” към 08 РУ – СДВР.

                                          При индивидуализацията на продължителността на налаганите три пробацинонни мерки , която настоящия съд определя за срок от една година  за всяка една от тях,  при предвидена продължителност в закона по чл. 42 А ал.3 т.1 от НК от 6 месеца до 3 години  ,съдът взема предвид наличието на  посочените по -  горе, както смекчаващи вината на подсъдимата обстоятелства , така и наличието на отегчаващи вината на същата обстоятелства , като конкретния размер  от 1 година , е определен при превес на смекчаващите вината на подсъдимата обстоятелства, като същия е близък до предвидения минимум в закона от 6 месеца.

                                          По отношение на предвиденото  кумулативно по – леко наказание  глоба , която е в размер до 15 000лв,  на осн. чл. 55 ал.3 от НК  ,настоящата съдебна инстанция намира ,че с оглед на стойността на  предмета на настоящето деяние   , която не е висока  , а именно 20 лв и обстоятелството   , че подсъдимата има две деца ,за които  следва да полага родителски грижи ,като същевременно не работи , а нейните родители я издържат  , не следва да се налага  и това наказание на подсъдимата  .

                                          На осн. чл. 307 А  от НК следва да се отнеме в полза на държавата предмета на престъплението - 2 бр. банкноти с номинал от 10 лв със сериен  № БФ 7354701 и сериен № БН ****** На основание чл. 189 ал.3 НПК с оглед изхода на настоящето дело  на подсъдимата   следва да се възложат  и същата   следва да бъде   осъдена  да заплати  направените по делото разноски , а именно в полза на държавата и по сметка на МВР ,които разноски   са  направени на досъдебното производство  и които са  в размер на   84,22 лв , доколкото в съдебното производство няма направени разноски , а на  основание чл. 190 ал.2 НПК  подсъдимата следва да бъде осъдена да заплати    5 лв. за служебното издаване   на   един   изпълнителен     лист по делото .

                                           Поради изложените съображения съдът постанови  присъдата  си .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                   СЪДИЯ  :