Решение по дело №2535/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260073
Дата: 8 март 2021 г. (в сила от 23 март 2021 г.)
Съдия: Иван Бонев Бонев
Дело: 20205300202535
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е   Ш   Е   Н   И   Е

гр. Пловдив, 08.03.2021 г.

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателен състав, в публично заседание на осми март две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН БОНЕВ

 

при секретаря КАМЕЛИЯ СПАСОВА и прокурора ВЛАДИМИР ВЪЛЕВ, като разгледа докладваното от съдия БОНЕВ АНД № 2535 по описа нза 2020 г. на основание чл. 83г, ал. 6 т. 1 от ЗАНН

 

 

                                      Р   Е   Ш    И:

         НАЛАГА на „***“ ЕООД с ЕИК *** със седалище и адрес *** със собственик и управител М.И.А. с ЕГН ********** ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 7082 лв., представляваща равностойността на имуществената облага, която би била получена от юридическото лице „***“ ЕООД в резултат на извършено от собственика и управителя на дружеството М.И.А. с ЕГН ********** престъпление по чл. 172б ал. 1 от НК.

         Решението подлежи на протест и обжалване в 14 дневен срок от днес пред Апелативен съд – Пловдив.

 

 

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

Съдържание на мотивите Свали мотивите

МОТИВИ към решение от 08.03.2021 г., постановено по АНД № 2535/20 г. по описа на Окръжен съд – Пловдив.

 

Производството е реда на чл. 83а и сл. от ЗАНН.

Образувано е по предложение на прокурор при Районна прокуратура Бургас, ТО гр. Несебър, с което се иска налагане на имуществена санкция по реда на чл. 83б ал. 1 т. 1 от ЗАНН на юридическото лице „***“ ЕООД ЕИК *** със седалище и адрес на управление гр. Пловдив, район „***“, ул. ***№ 6 със собственик и управител М.И.А. с ЕГН ********** в размер на равностойността на облагата, която би получило юридическото лице в резултат на извършено от управителя на дружеството М.А. престъпление по чл. 172б ал. 1 от НК във връзка с чл. 13 ал. 1 и 2 т. 2 и чл. 22 ал. 1 от Закона за географските ограничения.

В съдебно заседание представителя на Окръжна прокуратура – Пловдив поддържа внесеното предложение и пледира за налагане на имуществена санкция на юридическото лице в претендирания с предложението  размер. За юридическото лице „***“ ЕООД  се явява управителят му с упълномощения му защитник адв. М. като молят да не се уважава направеното предложение, а производството по делото да бъде прекратено поради изтекла давност. Алтернативно молят, ако съдът реши да уважи предложението на Районна прокуратура – Бургас, ТО Несебър, да бъде наложена имуществена санкция в размер на продажната цена на процесните стоки, стойността на която е в размер на 7082 лв.

Пловдивски Окръжен съд, след като прецени събраните в хода на производството доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното от фактическа страна:

На 16.06.2020 г. в Районен съд – гр. Несебър е внесен обвинителен акт по д.п. 16/2018 г. по описа на ГПУ – Бургас с вх. № 2958/2018 г. по описа на ТО Несебър при РП Бургас ведно с обвинителен акт против обвиняемия М.И.А. с ЕГН ********** за извършено от него престъпление по чл. 172б ал. 1 от НК във вр. с чл. 13 ал. 1 и ал. 2 т. 2 във вр. с чл. 22 ал. 1 от ЗМГО.

Съответно е образувано НОХД № 469/20 г. на Районен съд – гр. Несебър, което е приключило с присъда № 260006/17.09.2020 г. влязла в сила на 03.10.2020 г., с която  М.И.А. е признат за виновен по повдигнатото му обвинение като му е наложено наказание „Пробация“ за срок от една година с пробационни мерки: „Задължителна регистрация по настоящ адрес“***7 с явяване и подписване на подсъдимия пред пробационния служител или определено от него длъжностно лице за срок от една година с периодичност два пъти седмично и „Задължителни периодични срещи с пробационен служител“ за срок от една година.

Подсъдимият М.И.А. е бил управител на „***“ ЕООД с ЕИК ***със седалище и адрес на управление – гр. Пловдив, район „***“, ул. **№ **.

Чрез фирмата си стопанисвал търговски обектмагазин, изходящ се в к.к. «***», общ. Несебър, на плажната алея пред хотел «***» под наем за времето от 08.06.2018г до 31.10.2018г. В търговския обект, който бил с площ 12 кв.м. и функционирал като магазин снабден с касов апарат, регистриран на фирма ЕООД „***”, гр.Пловдив,  А. в качеството си на управител предлагал с цел продажба стоки- тениски,потници, суитчъри/горнища/ и къси панталони с поставени с изобразени върху тях знаци сходни на търговските марки „**”,”**”,**”,**””**”,”**”,”**” и „**” и „**”. Стоката се закупувала без документи за произход, фактури, договори и лицензни и се предлагат за продажба без съгласието на притежателите на изключителните права: *** Trade Mark Management GmbH & Co KG DE притежател на марката *** /**/, ***, притежател на марката ***/***/, *** притежател на марката ***/, ** притежател на марката **/, *** притежател на марката ***/ и ***/, **притежател на марката **/, *** притежател на марката ***/    ***/, ***./ притежател на марката ** притежател на марката **/. Ha длъжност „продавач-консултант” към фирма „**”ЕООД били назначени св. Д.Х.И.и Я. К.А., с които осъществявали трудовите си задължения в горепосочения обект и продавали мъжки и дамски спортни дрехи.

На 07.08.2018год. във връзка с получена информация от св. А. Т. в ГПУ -Бургас за разпространение и търговия със стоки, носещи търговски марки в нарушение на ЗМГО на територията на к.к.*** е била проведена специализирана полицейска операция и е била извършена проверка от св. М. М. и Д.П.-служители в група „ОИД” при ГПУ-Бургас в търговски обект-магазин, находящ се в к.к. «**», общ. Несебър, на плажната алея пред хотел «**». В резултат на проверката е установено,че магазинът, стопанисван от фирмата на обв.А., представлява търговски обект, с изложени на манекени и закачалки, а други поставени на рафтове стоки,като на изложените за продажба дрехи имало поставени етикети с изписани върху тях цени.Изложените и неразопаковани дрехи били означени със знаци - търговски марки, защитени на територията на РБългария, в нарушение на Закона за марките и географските означения /ЗМГО/, а именно*** и „***”. На въпроса на полицейските служители дали имат разрешение за продажба на тези стоки от съответните маркодържатели, св. А. и св. И.отговорили, че нямат такива разрешения, както не знаели откъде управителя на фирмата купувал въпросната стока. Неразполагали и с фактури или други вид документи, удостоверяващи покупката на тези стоки. Самият управител - А. не присъствал на проверката и полицейските служители поканили двете служителки да предадат горепосочените стоки.

Св. Я. К. А. предала за нуждите на разследването следните стоки - тениски, потници, суитчъри/горнища/ и къси панталони, предлагани за продажба с поставени и изобразени върху тях знаци сходни на търговските марки както следва:

-180 /сто и осемдесет/ броя тениски, означени със знак сходен на регистрираната марка *** /***/

-9 /девет/ броя суитчъри /горнища/, означени със знак сходен на регистрираната марка *** /***/

-   10 /десет/ броя тениски, означени със знак сходен на регистрираната марка ****/

-   25 /двадесет и пет/ броя суитчъри /горнища/, означени със знак сходен на регистрираната марка ***/

-   55 /петдесет и пет/ броя тениски и потници, означени със знак сходен на регистрираната марка ***/

-   23 /двадесет и три/ броя суитчъри /горнища/, означени със знак сходен на регистрираната марка *** /

-22 /двадесет и два/ броя тениски, означени със знак сходен на регистрираната марка ***/,като 1 /един/ брой от тях е означена със знак, сходен на регистрираната марка ***

-7 /седем/ броя тениси, означени със знак сходен на регистрираната марка CHANEL/Шанел/

-38 /тридесет и осем/ броя потници, означени със знак сходен на регистрираната марка ***/

-50 /петдесет/ броя тениски, означени със знак сходен на регистрираната марка HOLLISTER/ХОЛИСТЕР/

-2 /два/ броя тениски, означени със знак сходен на регистрираната марка ***/

-2 /два/ броя къси панталони, означени със знак сходен на регистрираната марка ***/

-70 /седемдесет/ броя тениски, означени със знак сходен на регистрираната марка ***/, за което бил съставен протокол за доброволно предаване от 07.08.2018г. На проверката присъствал и св. Х. Д. представител на „ИПКУ”, който идентифицирал иззетите стоки като имитации на оригиналните стоки, означени с горепосочените марки.

Материалите по преписката са били изпратени в ТО-Несебър при РП Бургас за произнасяне,като с постановление на прокурор при ТО-Несебър при РП-Бургас е било образувано досъдебно производство.

Впоследствие  в хода на разследването е установен представителят на изключителното право на търговските марки, както и неговите представители за територията на РБългария.

Назначена е изготвена съдебно-маркова експертиза, като в експертното заключение се сочи, че е налице сходство между изобразените върху веществените доказателства знаци и регистрираните търговски марки, обект на закрила, и между самите веществени доказателства и стоките, за които регистрираните марки са получили закрила.  Това сходство е в степен, която би могла да доведе до объркване на потребителя и възможност за свързване на изобразените върху веществените доказателства знаци с регистрираните търговски марки.

При проведеното разследване е назначена и съдебно-оценъчна експертиза, като според експертното заключение предлаганите за продажба стоки към инкриминираната дата в оригинал възлиза на сумата от 15 477 лв. и съответно 7082 лв. като реплики на оригиналите.

В съда е внесен обвинителен акт, по който Районен съд – Несебър е постановил присъда, с която е признал за виновен М.И.А. за извършено престъпление по чл. 172б ал. 1 от НК във вр. с чл. 13 ал. 1 и ал. 2 т. 2 във вр. с чл. 22 ал. 1 от ЗМГО и го е осъдил на наказание „Пробация“ за срок от една година с пробационни мерки: „Задължителна регистрация по настоящ адрес“***7 с явяване и подписване на подсъдимия пред пробационния служител или определено от него длъжностно лице за срок от една година с периодичност два пъти седмично и „Задължителни периодични срещи с пробационен служител“ за срок от една година.

При тази фактическа обстановка и след като се съобрази с разпоредбата на чл. 413 от НПК относно задължителната сила на постановената присъда и мотивите към нея относно начина на извършване на престъплението, свързани с преценка механизма на евентуалното придобиване на неправомерната облага, причинната връзка между деянието е евентуалната облага, както и между дееца и търговското дружество се налагат следните правни изводи:

Предложението на Районна прокуратура –Бургас , ТО Несебър е допустимо, дотолкова доколкото е подадено от надлежна страна по предвидения в закона ред по чл. 83б ал. 1 т. 1 от ЗАНН и отговаря на изискванията на чл. 83б ал. 2 и ал. 3 от ЗАНН като разгледано по съществото си е основателно.

Налагането на имуществена санкция на юридическо лице  по реда на чл. 83а по ЗАНН е възложно при кумулативното наличие на няколко, изрично посочени в закона предпоставки: Санкцията се налага само на юридическо лице; тогава когато същото се е обогатило или би могло да се обогати в резултат на извършено престъпление от кръга на посочените в чл. 83а ал. 1 от ЗАНН; престъплението да е извършено от някое от лицата, посочени в т. 1-4 на горецитираната правна норма.

В дадения казус търговското дружество, посочено от прокуратурата може да бъде санкционирано по реда на чл. 83а от ЗАНН „***“ ЕООД с ЕИК ***е еднолично дружество с ограничена отговорност и по смисъла на чл. 113 във вр. с чл. 63 ал. 3 от ТЗ е юридическо лице, следователно годен субект за носене на имуществена санкция по чл. 83а от ЗАНН.

Към датата на осъществяване на престъпното деяние 07.08.2018 г. М.А. е бил управител и собственик на търговското дружество, т.е. към момента на извършване на престъплението е бил овластен да взема решения от името на юридическото лице и е представлявал същото. Поради това А. има качеството на лице по смисъла на чл. 83а ал. 1 т. 1 и 2 от ЗАНН. Извършеното от него престъпление, за което е бил признат за виновен и санкциониран с влязла в сила присъда за извършено престъпление по чл. 172 б. ал. 1 от НК е сред визираните в чл. 83а ал. 1 от ЗАНН.

Неоснователно се явява възражението  на защитата на дружеството  с искане за прекратяване на производството по делото поради изтекла давност предвид на обстоятелството, че предложението за налагане на имуществена санкция е изготвено на 14.12.2020 г. – три месеца след изтичане на давностния срок по чл. 34 от ЗАНН, според адв. М.. Неправилно в случая е позоваването на трайната практика на ВАС, ВКС и съдилищата с цитиране на ТР № 2/12.04.2017 г. на  ВАС както и ТП № 1/27.02.2015 г. на ВАС и ОСС на НК на ВКС, която е несъотносима към настоящия казус. Съгласно разпоредбата на чл. 83а ал. 8 от ЗАНН отговорността на юридическото лице се погасява с изтичане на срок, равен по продължителност на този по чл. 81, ал. 3 от Наказателния кодекс, считано от датата на извършване на престъплението, от което се е обогатило или би се обогатило юридическото лице, какъвто без съмнение давностен срок по настоящото дело не е изтекъл.

          Въз основа на установения от наказателния съд и описан в мотивите на постановената присъда механизъм на извършване на престъплението по чл. 172б ал. 1 от НК може да се направи извода, че е налице и последната предпоставка, посочена в чл. 83а ал. 1 от ЗАНН – управляваното от А. дружество би могло да се обогати в следствие на извършеното от управителя му престъпление по чл. 172б ал. 1 от НК във вр. с чл. 13 ал. 1  и 2 т. 2 и чл. 22 ал. 1 от ЗМГО, дотолкова доколкото инкриминираните вещи са били налагани и предлагани от името на търговското дружество в търговски обект, стопанисван от него.

          Както стана дума по-горе, настоящият съд е обвързан със задължителната сила на постановената присъда и мотивите към нея и следва да се приеме за безспорно, че общата сума, с която дружеството би могло да получи облага от продажбата на инкриминираните вещи съвпада с посочената в  стоково-оценъчната експретиза обща стойност на тези вещи като реплики, каквито всъщност се явяват те и в какъвто смисъл се явява основателно възражението на пълномощника на дружеството адв. М..

Съгласно чл. 83а ал. 1 от ЗАНН имуществената санкция следва да се определи в размерите, предвидени в тази разпоредба. Тъй като евентуалната облага е имуществена, законът предвижда налагане на санкция до 1 000 000 лв., но не по-малко от равностойността на евентуалната облага. По настоящия казус е установено, че дружеството би могло да получи неправомерно облага в конкретно определен размер, а именно 7082 лв., поради което и Окръжен съд счита, че имуществената санкция, която следва да се наложи на „***“ ЕООД следва да бъде в този размер – 7082 лв., а не в размера, претендиран от представителя на държавното обвинение 15 477 лв. каквато е стойността на стоките в оригинал.

По изложените съображения съдът постанови решението си и мотивите към него.

 

 

 

                                                ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: