Решение по дело №10023/2020 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: 260024
Дата: 26 февруари 2021 г. (в сила от 15 февруари 2022 г.)
Съдия: Кремена Николаева Големанова
Дело: 20204200110023
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 май 2020 г.

Съдържание на акта

                                               Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 260024

                                               гр.Габрово, 26.02.2021г.

                                      В   И  М  Е  Т О   Н  А   Н  А  Р  О  Д  А

 

         ГАБРОВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД в публично заседание на втори февруари през двехиляди двадесет и първа година, в състав :

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ : КРЕМЕНА ГОЛЕМАНОВА

 

         При секретаря В.Венкова, като разгледа докладваното от съдия Големанова гр.д.№23 по описа за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

         Предявен е иск с правно основание чл.226 КЗ(отм.).

         В исковата молба се твърди, че на 02.05.2015г. около 18.30ч., в общ.Дряново, на третокласен път №303 Ц.П.управлявал лек автомобил марка „М.", модел **с рег.№ **. П. изгубил контрол върху управлението на автомобила, навлязъл в лентата за насрещно движение, напуснал пътното платно и се блъснал в крайпътно дърво. В автомобила на предната седалка до водача пътувала и ищцата Т.К., която към момента на произшествието била бременна. Същата била с поставен обезопасителен колан. След произшествието ищцата била транспортирана до МБАЛ Габрово, където била лекувана до 05.05.2015г. След ПТП ищцата била във влошено физическо състояние. Болките в травмираните области доведи до отрицателни изживявания, като трудно преодоляла предизвикания от инцидента стрес. Във връзка с произшествието било образувано административно- наказателно производство, което приключило с издаване срещу виновния водач на Наказателно постановление, което било влязло в сила. За автомобила към датата на ПТП бил налице валиден договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност" - зелена карта, сключен с Дженерали Лойд.

         Претендира се да бъде осъден ответникът заплати на ищеца исковата сума от 30000лв., обезщетение за претърпени от ищцата неимуществени вреди - претърпените  болки и страдания от процесното ПТП, законната лихва от датата на ПТП - 02.05.2015г., до окончателното й изплащане, както и да заплати направените по делото разноски, както и разноските за адвокат и дължимите държавни такси.

         Ответното дружество не взема становище по предявения иск.

         Съдът като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното :

         От събраните по делото доказателства се установява, че на 02.05.2015г. около 18.30ч., в общ.Дряново, на третокласен път №303, ищцата пътувала в лек автомобил марка „М.", модел **с рег.№ **, управляван от Ц. Г. П.. Автомобилът катастрофирал, в следствие на което ищцата претърпяла увреждания. Към момента на възникване на пътно-транспортното произшествие автомобилът бил собственост на И. П.М..

         Към датата на настъпване на инцидента - 02.05.2015г. „М.", модел **с рег.№ ** бил сключен валиден договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност" - зелена карта с ответника Дженерали Лойд Италико, за което била издадена полица №**, валидна от 23.01.2015г. до 23.07.2015г.

         Във връзка с произшествието е образувано административно- наказателно производство, приключило с издаване срещу водача на автомобила - Ц.П.на Наказателно постановление, с което му е наложено административно наказание. Наказателното постановление не е обжалвано и е влязло в сила на 26.06.2015г.

         По делото е изготвена автотехническа експертиза, неоспорена от страните и чието заключение съдът възприема като правилно и обосновано. В заключението си вещото лице приема, че автомобила се движел в района на с.Туркинча, когато достигнал десен за него завой. Водачът управлявал автомобила със скорост в рамките на 70-80км/ч., която била по-голяма от критичната скорост за завоя. В следствие на това при навлизане в завоя автомобила загубил напречна устойчивост на движението си, масовият център започнал движение по дъговидна траектория с по-голям радиус от кривината на завоя и автомобилът се отклонил наляво напускайки платното за движение. При автомобил с предно предаване, какъвто бил процесния в тази ситуации се наблюдавало и изместване на задната част  наляво, което довело до ротация по посока на часовниковата стрелка. При това движение задната лява част на автомобила се ударила в първото дърво. Възникналата ударна сила предизвикала ротация в посока срещу часовниковата стрелка, при което се осъществил челен удар във второто дърво.

         Съдът намира, че вината за настъпване на пътно транспортното произшествие е на водача на автомобила, който не е съобразил скоростта на движение на автомобила с пътната обстановка и със състоянието на лекия автомобил, като по този начин нарушил разпоредбата на чл.20, ал.2 ЗДвП.

         В следствие на инцидента ищцата, като пътник в лекия автомобил получила увреждания, които видно от представената медицинска документация и изготвеното заключение на съдебно.медицинската експертиза се изразяват в следното : контузия на главата, контузия на гръдния кош, множество порезни рани по лицето, кръвонасядане на врата и в долната част на корема над срамната кост - симфиза.

         Извършена била хирургична обработка на раната на ръката. По време на инцидента ищцата била бременна в 8-ми месец и в следствие на травмата в областта на корема и преживения стрес получила болки в кръста и ниско долу в корема, появили се и контракции, което съставлявало риск от преждевременно раждане, за което пострадалата била лекувана в болница. Поради бременността не били извършени рентгенови изследвания, макар ищцата да имала субективни оплаквания от болки в главата, лицето, шията, кръста. В последствие било установено изкривяване на носа с частично нарушение на носното дишане, като експерта предполага, че това се дължи на вероятно счупване на носа при инцидента. Получените увреждания довели до временно разстройство на здравето неопасно за живота, като това се отнасяло и до нарушението на бременността. Изкривяването на носа поради счупване представлявало постоянно разстройство на здравето, неопасно за живота, тъй като същото било останало като промяна за неустановен период и не подлежало на спонтанно възстановяване.

         Според експерта д-р К. описаните увреждания е възможно като механизъм да бъдат получени при процесния инцидент, при травма вътре в купето на автомобила от отваряне на еърбега и от наранявания от фрагменти на счупеното стъкло. Локализацията на нараняванията отговаря на позиция на пострадалата като пътник на предна дясна седалка в автомобила. Според вещото лице същата вероятно е била с поставен предпазен колан, тай като е налице кръвонасядане ниско долу в коремната област и липса на по-тежки увреждания, тъй като поставения предпазен колан бил осъществил предпазващата си функция, като бил задействан и еърбега.

         Периода на възстановяване на ищцата от външните увреждания бил около 1 месец, като състоянието на бременността й се било стабилизирало за около 10-15 дни. Болките били по-интензивни в момента на произшествието и в първите дни след нето, като в последствие отшумели. В следствие на нараняванията на носа, брадичката вляво и на дясната ръка били останали видими с просто око белези. Налице била увеличена странична подвижност на пети пръст на дясната ръка, която не пречела на ежедневието. Изкривяването на носа в следствие на счупването му било трайно и в резултат на него частично било нарушено носовото дишане. Възможно било белезите от нараняванията да намалеят по интензитет и размер с времето, но увреждането на носа не, освен ако не се предприемат пластично -възстановителни процедури. Дори и към настоящият момент ищцата имала субективни оплаквания от болки при промяна на времето в пети пръст на дясната ръка и постоянно имала смущения в дишането през левия носов отвор.

         По делото е изготвена и съдебно-психиатрична експертиза, която също не е оспорена от страните. Според вещото лице д-р Т. след инцидента ищцата страда от протрахирано разстройство в адаптацията с чести декомпенсации на фона на непсихотичен посттравматичен синдром. Имала симптоми на тревожност, депресия, паническо разстройство и агорафобия. Тези изживявания били нарушили социалната й адаптация и функциониране. Състоянието й било предизвикано от преживения по време на катастрофата психо-емоционален стрес. Вещото лице установява, че симптомите на този стрес не се проявяват веднага, а обикновено няколко седмици до няколко месеца след травмиращото събитие, като видимите физически симптоми са смущения на съня, увредена концентрация, лицето винаги е под тревога.

         От показанията на разпитания по делото свидетел Ц.П.- съпруг на ищцата и водач на автомобила в деня на инцидента се установява, че този ден били тръгнали към гр.Павликени, след гр.Дряново свидетелят изтървал завоя. При навлизане в десния завой колата се поднесла, завъртяла се и задната й лява част се ударила в едно дърво, след това колата се изправила и се ударила челно в друго дърво. Въздушните възглавници на автомобила се отворили, предното стъкло се счупило и стъклата и еърбега ударили ищцата в лицето. Цялото й лице било с рани от стъклата, носа й бил одран от стъклата и от удара с еърбега. Към момента на инцидента съпругата на свидетеля била бременна. Единият й пръст бил срязан. Бърза помощ дошли на местопроизшествието и взели пострадалата в болница, в която останала 3-4 дни. След като я изписали получила усложнения и отново постъпила в болница. По време на инцидента ищцата пътувала на предната дясна седалка с поставен предпазен колан. Корема на пострадалата бил в синини отдолу. След време съпругата му започнала да се оплаква, че не може да диша и при проведен преглед при специалист уши-нос и гърло било установено, че носа й е изкривен, като това можело да се оправи ако е установено на момента. Изкривяването се виждало и я загрозявало, което й създавало притеснения. Лекарят им бил казал, че носа може да се оперира, но до момента не били предприели такива действия.

         При определяне на размера на дължимото обезщетение за неимуществени вреди, на основание чл.52 от ЗЗД - по справедливост - съдът взе предвид следните обстоятелства: вида и естеството на причинените здравословни увреждания, възрастта на пострадалия, претърпените от него болки и страдания, продължителността на оздравителния процес, ежедневните житейски неудобства и лишения, наложени по време на оздравително - възстановителния процес, който в случая е сравнително кратък. Съдът отчита обстоятелството, че получените увреждания са сравнително леки, лечението не е било продължително, наложила се е лека хирургична интервенция за зашиване на раната на ръката. Уврежданията са причинили на пострадалия неудобство за кратък период от време - около 1 месец. Следва да се отчете обстоятелството, че част от нараняванията са причинили белези по лицето на пострадалата, което е козметичен дефект, а счупването на носа освен козметичен дефект й причинява и затруднения в дишането. При определяне на посочения по-горе размер обезщетение съдът съобразява и обстоятелството, че ищцата е преживяла силен психически стрес довел до настъпване на протрахирано разстройство в адаптацията с чести декомпенсации на фона на непсихотичен посттравматичен синдром, проявява симптоми на тревожност, депресия, паническо разстройство и агорафобия, които нарушават социалната й адаптация и функциониране.

         Съдът съобразява и факта, че към момента на настъпване на пътно -транспортното произшествие ищцата е била бременна в 8месец и преживения стрес и получени физически наранявания предизвикали контракции, които създали риск от преждевременно раждане. Съдът приема, че появата на риск от преждевременно раждане е създал допълнителен стрес за ищцата, тъй като за една бременна жена страха от загуба на плода е изключително травмиращ.

         Поради изложеното, съдът счита, че за получените от ищцата увреждания в следствие настъпилия инцидент, както и за претърпените болки и страдания, по време на лечението и възстановяването на пострадалата следва да бъде определено обезщетение в размер на 15000лв., поради което предявеният иск следва да бъде уважен за този размер, а за горницата следва да бъде отхвърлен като неоснователен и незаконен.

         Обезщетението следва да бъде присъдено, ведно със законната лихва от датата на инцидента- 02.05.2015г., тъй като процесното ПТП е настъпило при действието на КЗ (отм.).

         Ответното дружество следва да бъде осъдено да заплати държавна такса върху уважената претенция в размер на 600лв., както и ДТ в размер на 5лв. в случай на служебно издаване на изпълнителен лист, по сметка на ОС Габрово.

         Ищецът претендира разноски в размер на 1100лв.- депозити за експертизи и 556,80лв. за преводи на документи. В полза на страната, чиято претенция е уважена се присъждат реално извършените разноски, като техният размер подлежи на доказване. По делото не са представени доказателства за заплатените от ищцата разноски за извършени преводи, поради което сторените разноски за извършени преводи не следва да се присъждат в полза на ищцата. Поради изложеното ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищцата сумата от 550лв.- разноски по делото, съобразно уважената част от иска.

         Ответното дружество следва да бъде осъдено да заплати на адв.О. сумата от 1176лв.- адвокатско възнаграждение с ДДС, съобразно уважената част от исковете, на осн. чл.38 ЗАдв.

 

 

         Водим от гореизложеното, съдът

 

                                               Р  Е Ш  И  :

 

         ОСЪЖДА ДЖЕНЕРАЛИ ЛОЙД ИТАЛИКО, с адрес Италия, Tutela Cliente-Via Leonida Bissolati, 23- 00187 Roma, Generali Italia S.p.A. - Tutela Cliente - Via Leonida Bissolati, 23- 00187 Roma да заплати на Т.Г.К., с ЕГН ********** ***, с пълномощник адв.В.В.О. от Софийска адвокатска колегия, с адрес за кореспонденция гр.София, ул.**№38, партер, ап.2 сумата от 15000лв.(петнадесет хиляди лева)- обезщетение за претърпени неимуществени вреди, в следствие на пътнотранспортно произшествие настъпило на 02.05.2015г., ведно със законната лихва, считано от 02.05.2015г. до окончателното изплащане.

         ОТХВРЪЛЯ предявения иск за заплащане на обезщетение за претърпени от Т.Г.К. неимуществени вреди, в следствие на ПТП настъпило на 02.05.2015г. за горницата над уважения размер от 15000лв. до размера на 30000лв., като неоснователен и недоказан.

         ОСЪЖДА ДЖЕНЕРАЛИ ЛОЙД ИТАЛИКО, с адрес Италия, Tutela Cliente-Via Leonida Bissolati, 23- 00187 Roma, Generali Italia S.p.A. - Tutela Cliente - Via Leonida Bissolati, 23- 00187 Roma да заплати на Т.Г.К., с ЕГН ********** ***, с пълномощник адв.В.В.О. от Софийска адвокатска колегия, с адрес за кореспонденция гр.София, ул.**№38, партер, ап.2 сумата от 550лв.(петстотин и петдесет лева) - разноски по делото.

         ОСЪЖДА ДЖЕНЕРАЛИ ЛОЙД ИТАЛИКО, с адрес Италия, Tutela Cliente-Via Leonida Bissolati, 23- 00187 Roma, Generali Italia S.p.A. - Tutela Cliente - Via Leonida Bissolati, 23- 00187 Roma да заплати на адвокат В.В.О. от Софийска адвокатска колегия, с адрес за кореспонденция гр.София, ул.**№38, партер, ап.2 сумата от 1176лв. (хиляда сто седемдесет и шест лева) - адвокатско възнаграждение с начислен ДДС, на осн. чл.38 ЗАдв.

         ОСЪЖДА ДЖЕНЕРАЛИ ЛОЙД ИТАЛИКО, с адрес Италия, Tutela Cliente-Via Leonida Bissolati, 23- 00187 Roma, Generali Italia S.p.A. - Tutela Cliente - Via Leonida Bissolati, 23- 00187 Roma да заплати в полза на ОС Габрово държавна такса в размер на 600лв. (шестстотин лева), както и ДТ в размер на 5,00лв. (пет лева), в случай на служебно издаване на изпълнителен лист за присъдените в полза на ОС Габрово суми.

         РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред АпС ВТърново в двуседмичен срок от съобщението.

 

 

                                               ОКРЪЖЕН СЪДИЯ :