Разпореждане по дело №149/2010 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 332
Дата: 15 февруари 2010 г.
Съдия: Уляна Куманова Савакова
Дело: 20103100200149
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 9 февруари 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

                      Р  А  З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  Н  Е

 

                              №…………             2010год.

 

Днес, 15.02.2010 година ,Уляна Савакова, съдия-докладчик по НОХД № 149/2010 година  по описа на ВОС, като се запознах с материалите по делото, намирам че, не са налице законовите предпоставки за разглеждане на делото в открито съдебно заседание, като при разглеждане на въпросите по чл. 248 и чл. 250 от НПК установих следното :

Варненският окръжен прокурор е внесъл във Варненския окръжен съд обвинителен акт – на 09.02.2010година срещу :У.М.М. - роден на *** ***, Северна Ирландия, гражданин на Кралство  Великобритания,   женен, неосъждан,

ЗА  ТОВА ЧЕ:

На 25.09.2005 год. в гр.Варна, на ГКПП Летище - Варна, направил опит без надлежно разрешително да изнесе извън границите на страната паметници на културата - пушка-карабина, система „Пободи-Мартини", произведена през втората половина на XIX век; пушка, ловна, произведена в края на XIX век; револвер - двуцевен, хоризонтален система „Нок", произведен през втората половина на XIX век; щик система „Манлихер" от 30.40 год. на XX в. с метална кания, като престъплението останало недовършено, поради независещи от волята на дееца причини /установен и задържан от служители на гранична полиция на ГКПП Летище - Варна/ престъпление по чл.278, ал.З, пр.1 вр. чл. 18,ал. 1 от НК.

За да внесе посочения обвинителен акт прокурорът е приел следното : Обвинямият У.М.М. ***, Северна Ирландия.

В Република България пристигнал за две седмици, като организиран турист. Влязъл през ГКПП - Летище Варна на 11.09.2005 г. и бил настанен в хотел „Лилия" в КК „Златни пясъци".

На 25.09.2005 год., при напускане пределите на страната с полет № ВСН5585 за Белфаст през ГКПП - Летище Варна, при рутинна техническа проверка с рентгеново устройство, било констатирано оръжие в багажа на обв.У.М.М.. Със съответния протокол за изземване /л.8/ служители от ГКПП-Варна иззели от обв.Маклури две пушки, един двуцевен пистолет и метален щик.

     За намерените вещи обвиняемият заявил, че лично ги закупил от антикварен магазин, при организирана екскурзия в гр.Несебър, като описал магазина като антикварен, продавача в същия магазин около 40- годишен мъж ,както и че изрично е запитал налагало ли се издаването на специални документи за тези вещи при пренасянето им зад граница. Обяснява ,че му било отговорено ,че това са сувенири и не се налага документ за преминаването им през границата. Съответно заплатил цена за вещите от 750 лева,а закупените вещи сложил в багажа си, със знанието, че минават през ренген.Отделно от това запитал представител на туроператора дали би имало проблем с тях и му било отговорено ,че след като са сувенири – такъв не съществува .

В хода на проведеното разследване, първоначално бързо полицейско производство, а впоследствие митническо дознание, било установено, че пътникът не декларирал нито пред митническите, нито пред граничните власти, пренасяните от него вещи и не притежавал разрешителни за изнасяне. Обв.У. Маркис М. бил разпитан и му било предявено обвинение и взета мярка за неотклонение „Подписка".

От извършената балистична експертиза се установява, че пренасяните през държавната граница пушки и пистолет представляват огнестрелно оръжие по смисъла на ЗКВВОБ, но със същите поради липса на годни боеприпаси за първите две не могат да се произведат изстрели, а по отношение на пушката поради липса на ударна игла – не може да се произведе изстрел  .

Съдебно-оценителната експертиза е посочила, че общата стойност на иззетите от обв.М. оръжия е в размер на 1800 лв.

По делото е била  назначената научно-техническа експертиза/л.33-34/ ,от която е безспорно установено ,че  вещите са движими паметници на културата по смисъла на Закона за паметниците на културата и музеите /вече отменен / и за изнасянето им извън пределите на Република България са необходими специални разрешителни документи, каквито обв. не притежавал .В тази насока е и допълнителната –научно – техническа експертиза /л.72 ,73/,установяваща ,че посочените вещи са движими паметници на културата ,по отменения вече Закон за паметниците на културата и музеите  ,че възрастта им е между 50 и 100 години и независимо, че по същия закон стойността им е под 60хиляди лева ,подлежат на разрешителен режим на изнасяне.

Окончателното обвинение ,повдигнато на обв. в негово отсъствие е било е по чл. 278 ал. 3 пр. 1 вр. с чл. 18ал. 1 от НК, за посочените обекти представляващи движими паметници на културата съгласно посочения по – горе ЗПКМ /вече отменен/.   

Установено е, че обв.У.М.М. е променил адреса си за призоваване - гр.Варна, хотел „Одеса" ст. 127, без да уведоми съответните органи, като на 01.10.2005 год. напуснал пределите на Република България през ГКТТП -Аерогара София.

С оглед гарантиране на правата на обвиняемия Маклури, същият е бил надлежно призован в качеството му на обвиняем да се яви пред органа на разследването в Р България по реда на чл.6 от Конвенцията за взаимопомощ по наказателноправни въпроси между държавите-членки на Европейския съюз от 29.05.2000 г.

При връчването обв.Маклури е заявил, че няма да се яви пред разследващия орган в Р България за повдигане на новото – окончателно обвинение ,предмет на разпореждането ,поради което делото е приключено с участието на защитник.

По така приетата за установена фактическа обстановка, прокурорът неправилно е приел,че обв. при пряк умисъл и с предвидената от закона цел, с деянието си обв. У.М.М. е осъществил от обективна и субективна страна престъпление по чл.278, ал.З, пр.1 вр. чл. 18, ал. 1 от НК, затова че, на 25.09.2005 год. в гр.Варна, на ГКПП Летище-Варна, направил опит без надлежно разрешително да изнесе извън границите на страната паметници на културата -пушка-карабина, система „Пободи-Мартини", произведена през втората половина на XIX век; пушка, ловна, произведена в края на XIX век; револвер - двуцевен, хоризонтален система „Нок", произведен през втората половина на XIX век; щик система „Манлихер" от 30-40-те години на XX в. с метална кания, като престъплението останало недовършено, поради независещи от волята на дееца причини /установен и задържан от служители на гранична полиция на ГКПП Летище -Варна/.

Съдът направи анализ на нормативната уредба и нейната промяна от момента на извършване на деянието до настоящето произнасяне и установи следното :

По време на извършване на деянието е действувал Закона за паметниците на културата ,в редакцията на 33а, от който посочените вещи представляват движими паметници на културата,но със стойност под 60000лева –вещи с антикварна стойност ,поставени под разрешителен режим .На нарушението по този закон е съответно престъплението по чл. 278 ал.3 от Наказателния кодекс в редакцията от бр.26/2004година,когато е извършено.

След влизането на България като страна членка на Европейския съюз е променен и Закона за паметниците на културата и музеите като е променен и текста на чл. 278 ал.3 от НК  през 2007 година .

Понастоящем нормативната база е отново отменена като действува- Закона за културното  наследство-вл. в сила от 09.04.2009 година,с който се отменя специалния Закон за паметниците на културата и музеите.С посочения закон понятията „паметници на културата” се заменят с понятията „Културни ценности” . Следователно в случая вече се касае за обекти –движими културни ценности, които са били неидентифицирани .

 С изменението на специалния закон са последвали и изменения и в  Наказателния кодекс –чл. 278а ал.1-4 ,който е по тежко наказуем, ако е осъществен състава на престъплението.

Посочените изменения в законодателството на РБ са след влизането й в Европейския съюз- в резултат на Регламент /ЕО №116/10.02.2009година относно износа на паметниците на културата извън територията на ЕО.

В конкретния случай това има значение ,тъй като в рамките на ЕО са предвидени по- облекчени мерки за движение на движимите културните ценности, и след като обв. не е знаел че за да изнесе вещите се изисква надлежно разрешение за това ,положил е усилия още при закупуването да се информира  ,то не е налице и пряк умисъл за извършване на престъплението, за което е привлечен като обвиняем /в старата редакция на чл. 278 от НК /.

Съдът установи ,че извършеното,  осъществява признаците на нарушението по чл. 217 от Закона за културното наследство ,наказуемо е с глоба ,тъй като се касае за гражданин на ЕО,с оглед посочения регламент, като на основание чл. 229ал.1 и 2 от Закона на културното наследство  материалите следва да се изпратят на Агенция Митници -ГКПП-Летище Варна за съставяне на акт за нарушение ,като на осн. чл. 217 ал. 2, вещите предмет на нарушението/л.62/-намиращи се в ОСС Варна - следва да отнемат в полза на Държавата.

С оглед изложеното и последващите законодателни изменения,съдът намира ,че извършеното макар и да е осъществявало елементите на обективната страна на престъплението ,поради липса на субективна страна на същото следва да се прекрати, като на основание чл. 250ал. 1 т.2 от НПК вр. с чл. 24 ал.1 т.1  НПК ,тъй като деянието ,което е описано в обвинителния акт не съставлява престъпление, поради което и с оглед изложеното :

 

                     Р А З П О Р Е Ж Д А М :

 

ПРЕКРАТЯВАМ  наказателното производство срещу   У.М.М. –гражданин на Кралство Великобритания гр.Нортстюарт, Северна Ирландия, за престъпление по чл. 278 ал. 3 от НК вр. с чл. 18 ал. 1 от НК  ,като отменям мярката за неотклонение „Подписка”.

 

Препис от разпореждането да се връчи на обв. М. –чрез адв.Станко Станев , и на прокурора, които имат правото да обжалват разпореждането  по реда на глава 21 от НПК в 14-дневен от получаването му .

 

След влизане в сила на разпореждането същото да се изпрати на Митница Варна по реда на чл.217 от Закона за културното наследство ,съответно по реда на чл. 229 от същия.

 

                                     СЪДИЯ-ДОКЛАДЧИК :