Определение по дело №165/2013 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 386
Дата: 4 май 2020 г.
Съдия: Дарина Ангелова Костова
Дело: 20132100900165
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 28 март 2013 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

 

      386                                                       04.05.2020 г.                                     гр.Бургас

 

 

Бургаският окръжен съд                                                       Първо търговско отделение

Четвърти май две хиляди и двадесета година

В закрито заседание в следния състав:

 

                                                       Председател:   ДАРИНА  КОСТОВА

 

като разгледа докладваното от съдията Костова

т.д.№165 по описа за 2013 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Постъпила е молба от синдика на несъстоятелността, с която се иска от съда да постанови съдебен акт, с който да заличи наложените вещни тежести върху недвижимите имоти, посочени в молбата. Твърди се, че молбата на синдика за вдигане на наложената възбрана, наложена като обезпечителна мярка по чл. 630, ал. 1, т. 4 от ТЗ, е в резултат продажбата на недвижимия имот  от масата на несъстоятелността в процеса на осребряване на същата.

Бургаският окръжен съд счита, че молбата следва да бъде оставена без уважение със следните аргументи :

С Решение 27.05.2015год. по търговско дело № 165/2013г. на Окръжен съд – Бургас „ПЛАСТМАСОВИ ИЗДЕЛИЯ“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Средец, ул. Спартак № 3, представлявано от К.С.Ч., е обявен в несъстоятелност  и е наложена обща възбрана и запор  върху имуществото на длъжника с всички  произтичащи от това правни последици по смисъла на чл. 630, ал. 2 от ТЗ във връзка с чл. 711 от ТЗ.

Налагането на  обезпечителни мерки в производството по несъстоятелност, по реда на чл. 630, ал. 1, т. 4 или по чл. 629 а от Търговския закон  цели запазване на имуществото на длъжника. Тези обезпечителни мерки се налагат от съда в началната фаза на производството. Законодателят не е предвидил задължение за съда да вдига наложените обезпечителни мерки в последващата фаза на осребряване на масата на несъстоятелността. Такова задължение, а и такава възможност не е предвидена както при уредбата на предпоставките за издаване на разрешение на продажба на вещите, така и във връзка с издаване на постановлението за възлагане. Такава уредба не е налице и в съответните разпоредби на ГПК , към които препраща чл. 717 л, ал.4 от ТЗ. 

Съгласно разпоредбата на чл. 717 з, ал. 2 от ТЗ - "от датата на издаване на постановлението за възлагане купувачът придобива всички права, които длъжникът е имал върху имущественото право". Съгласно  чл. 717 к от ТЗ - "купувачът на движими вещи става техен собственик, независимо от това дали са принадлежали на длъжника". Следователно, наложените обезпечителни мерки с решението за откриване на производство по несъстоятелност, по отношение на конкретни недвижими имоти и движими вещи от масата на несъстоятелността, следва да се считат вдигнати с издаване на постановление за възлагането им по реда на чл. 717 з от ТЗ и влизането му в законна сила.

 Заличаването на вписаната възбрана следва да се извърши по молба на приобретателя на недвижимия имот пред местно компетентния съдия по вписванията по общия ред.

Горното становище е застъпвано от настоящия състав на съда и по отношение на предходни молби със същото искане , от същия синдик по настоящото дело.

            Мотивиран от горното, съдът

 

                                   ОПРЕДЕЛИ :

 

            ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на синдик М.Ш. вх. № 6466/30.04.2020 год. за вдигане на обезпечителна мярка „възбрана“ върху имот, придобит от Теодора Ивайлова Гергова с нотариален акт № 45, том трети, рег. 1638, дело № 382/2019 год., вписан в Служба по вписванията  при РС Средец с акт № 24, том пети, дело № 528/2019 год.  

 

            Определението не подлежи на обжалване.

 

                                                                       Съдия: