Решение по дело №622/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 555
Дата: 22 юли 2019 г. (в сила от 14 септември 2019 г.)
Съдия: Мирослав Архангелов Йорданов
Дело: 20194520200622
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 март 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ ……………

гр.Русе, 22.07.2019 год.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

          Русенският районен съд, СЕДМИ наказателен състав, в публично заседание на единадесети юни през две хиляди и деветнадесета година в състав:

         

                                                                              Председател:  Мирослав Йорданов

 

при секретаря Наталия Тодорова,

като разгледа докладваното от съдията АНДело № 622 / 2019 год. по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

          Образувано е по жалба на Д.Й.Ш., в качеството ѝ на управител на „ОВАНЕСОВИ ГРУП” ЕООД против Наказателно постановление № 38-0000100 / 15.02.2019 г., издадено от началника на ОО „АА“ - гр. Русе, с което на дружеството за нарушение на чл.33, § 2, изр.1 от Регламент (ЕС) № 165 / 2014 на осн. чл.104, ал.7, пр.1 от ЗАП е наложена имуществена санкция в размер на 5000 лв.

С жалбата си моли съда да отмени наказателното постановление като неправилно и незаконосъобразно. В проведеното съдебно производство процесуалния представител на дружеството по същество сочи, че тахографските листи предмет на проверката от страна на наказващия орган не са представени, тъй като са били иззети от контролните органи на италианските власти, а не поради тяхното несъхраняване.

          Административнонаказващият орган, редовно призован, не изпраща свой процесуален представител и не взема становище по делото.

          Русенската районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище.

Съдът, след като обсъди доводите на страните и направи преценка на събраните доказателства, приема за установено следното:

Жалбата е подадена в срока на чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, от легитимирано за това действие лице и при наличието на правен интерес, поради което се явява допустима.

Разгледана по същество е основателна.

На 24.01.2019 г. в гр. Русе, свид. Д.Д. – инспектор при ОО „АА” – гр.Русе, извършил проверка на дружеството-превозвач „ОВАНЕСОВИ ГРУП” ЕООД, при която транспортното предприятие не предоставило тахографски листи за предходната година от датата на проверката, за извършен международен превоз на пътници от 30.04.2018 г. от България до Испания с автобус с рег.№ Р 81-79 АН и водач Й.Т.Ш., с мотив, че при смяна на адресите на офисите на фирмата били загубени. Поради това съставил срещу превозвача АУАН, а впоследствие въз основа на него било постановено и обжалваното наказателно постановление.

Изложената релевантна за делото фактическа обстановка се установява от приобщените по делото гласни и писмени доказателства.

Съгласно санкционната норма на чл.104, ал.7 от ЗАвП, на превозвач или на лице по чл.12б, ал.1, извършващо превози за собствена cметка, които не съхраняват тахографските листа, разпечатките и извлечените данни от дигиталния тахограф или картата на водача за период 365 дни или отказват да ги предоставят за проверка от контролните органи, се налага имуществена санкция 5000 лв.

Според чл. 33, § 2 от Регламент (ЕС) № 165 / 2014, транспортните предприятия съхраняват тахографските листове и разпечатките, когато разпечатките са направени с цел спазване на член 35, в хронологичен ред и в четлива форма най-малко една година след тяхното използване и издават копия на съответните водачи при искане от тяхна страна. Транспортните предприятия също така издават копия на данните, извлечени от картите на водача, на съответните водачи при искане от тяхна страна, както и разпечатки на хартиен носител на тези копия. Тахографските листове, разпечатките и извлечените данни се представят или предават при поискване от страна на оправомощен служител на контролен орган.

За да бъде санкционирано дружеството, като превозвач, за вмененото му нарушение, последното следва да бъде доказано по несъмнен начин. В случая обжалваното наказателно постановление се явява необосновано.

Проверката на „ОВАНЕСОВИ ГРУП” ЕООД и на други превозвачи в страната, била инициирана въз основа на указания от страна на главния директор на ГД „АИ“ до всички ОО „АА“ в страната, по повод на сигнал от контролните органи на Италия за извършени нарушения на водачи от български превозвачи. В тази връзка от дружеството били изискани тахографските листи от 30.04.2018 г., които не били представени, тъй като според управителя му при сменяне на адреса на офиса на фирмата, те били загубени.

В хода на административнонаказателната преписка наказващият орган неправилно вменил административнонаказателната отговорност на дружеството, единствено и само въз основа на направено самопризнание на управителя, че тахографските листи били загубени.

Съобразно чл.84 от ЗАНН вр. с чл. 116, ал.1 от НПК обвинението и присъдата не могат да се основават само на самопризнанието на обвиняемия, а според ал.2, самопризнанието на обвиняемия не освобождава съответните органи от задължението им да събират и други доказателства по делото. Следователно, при изясняване на фактическата обстановка по случая и при издаване на наказателното постановление, наказващия орган е следвало да се съобрази обстоятелството, че е недопустимо реализирането на административнонаказателната отговорност на нарушителя да се основава единствено и само на изявлението на управителя на „ОВАНЕСОВИ ГРУП” ЕООД.

Това е така и защото в хода на съдебното производство от свидетелските показания на водача Й.Т.Ш. се установява, че тахографските листи са били иззети от италианските власти при извършена  от тях проверка.

В конкретния случай при положение, че проверката е била инициирана след постъпил сигнал от италианските власти и след като контролния орган е бил наясно, че на 30.04.2018 г. на водача е имало наложена санкция, е следвало да се установи дали тахографските листи от тази дата не са били иззети при констатиране на съответното нарушение в Италия, като се снемат обяснения от този водач и се приложи преведен препис от акта за установяване на нарушението в Италия, а при необходимост да се изискат съответните справки от италианските контролни органи. Това обаче не било сторено.

В тежест на наказващия орган е да докаже твърденията си, подкрепени с доказателства, по такъв начин, че да изключва каквото й да било съмнение относно наличието на съществените елементи от обективната страна на състава на нарушението. Недопустимо е административнонаказателната отговорност да се ангажира въз основа на предположения, поради което наказателното постановление подлежи на отмяна.

Така мотивиран и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 38-0000100 / 15.02.2019 г., издадено от началника на ОО „АА“ - гр. Русе.

Решението може да се обжалва пред Административен съд – гр.Русе чрез Районен съд – гр.Русе, в 14-дневен срок от деня на съобщението, че е изготвено.                                                                                                                   

РАЙОНЕН СЪДИЯ: