Определение по дело №358/2017 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 351
Дата: 25 април 2017 г.
Съдия: Иван Найденов Радковски
Дело: 20174400200358
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 4 април 2017 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

    №…………              25.04.2016                      ГР. П Л Е В Е Н

 

ПЛЕВЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД                     наказателен състав

на двадесети и пети април                  две хиляди и седемнадесета година

В публично заседание в следния състав:

        

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВАН РАДКОВСКИ

                 СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ:    К.Д.Т.

                                                        Н.Т.С.

 

Секретар: Л.Д.

Прокурор: НАНКА РАЧЕВА

След  произнасяне  на  присъдата  съдът   се  занима    с  мярката за неотклонение  взета по отношение на подсъдимия М.М.М.  по НОХД  №358 по описа за 2017 година.

ПРОКУРОРЪТ: Мярката за неотклонение да остане същата. 

АДВ. ******: Мярката за неотклонение да остане същата.  АДВ. ****:  Мярката за неотклонение да остане същата. 

ПОДСЪДИМИЯТ М.М.М.: Поддържам  защитата.

Съдът, след като се съобрази със становището на страните, счете,  че с оглед изхода на делото, мярката за неотклонение „ПОДПИСКА”, на подсъдимият М.М.М.,  следва да бъде потвърдена.

Водим от горното, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ПОТВЪРЖДАВА мярката за неотклонение  на  подсъдимият   М.М.М. с ЕГН: ********** „ПОДПИСКА“

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на жалба и протест пред Апелативен съд – Велико Търново в 7-дневен срок от днес.

 

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

        

                       СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:1.                   2.

 

                                                                 

        

Съдържание на мотивите

                                  Мотиви по НОХД № 358/2017 г.

 

 

              Подсъдимият М.М.М. е завършил средно образование. Работи като селскостопански производител. Женен е , не е осъждан.

                От 1987 год. подсъдимият М.М. притежавал свидетелство за управление на МПС, категория “С“ и от тогава до 15.ХІ.2016 год. бил наказван от органите на КАТ три пъти за  нарушения, извършени при управлението на МПС. Той притежавал лек автомобил -  „Фолксваген Голф“, с рег.№ ЕН *** АК. Автомобилът бил технически изправен и в добро  състояние.

              М.М.  живеел със семейството си в с.****** Плевенска обл.където се занимавал с отглеждането на овце.

             Пострадалият А.Н. З. ***  имал велосипед, с който се придвижвал из селото или по пътя до други близки населени места. Велосипедът бил технически изправен, като отпред бил монтиран бял светлоотразител, а отзад - червен светлоотразител.Такива имало вградени и в педалите на велосипед но същевременно той нямал фар с бяла светлина отпред и с червена светлина отзад, за движение нощем.

                На 15.ХІ.2016 година, около 18.30 часа, А. З. решил да отиде с велосипеда си от с.****** до с.******, Плевенска обл. Бил облечен с камфулажни дрехи и не носел предвидената светлоотразителна жилетка, въпреки това,че вече на пътя било тъмно.

             По същото време подсъдимият М., с управлявания от него автомобил, в който били съпругата и детето, му отивал от с.****** за гр.Левски. Той преминал през с.******, като се движел по път ІІІ-303, от с.****** за с.******. Управлявал автомобила    на къси светлини. Извън с.****** М. увеличил скоростта до 99 км/час, независимо,че било тъмно. Насреща му се задали няколко автомобила, един след друг,но той не намалил скоростта.По същото време пред него, в същата посока, на около километър от табелата на с.******, с велосипеда си  се движел А. З., на 1.20 м.от десния край на пътя и подсъдимият го застигнал. Поради високата скорост на движение подсъдимият М.М. късно видял велосипедиста и се опитал да спре, но не успял, при което  блъснал А. З. отзад,като от удара последният паднал на земята.Удара станал с предната дясна част на лекия автомобил, в областта на десния фар и предното стъкло, в дясната му част. След спирането подсъдимият слязъл от автомобила и отишъл при падналия велосипедист. След М. спрял и друг автомобил и двамата водачи се опитали да окажат помощ на пострадалия. Извикали Бърза помощ и КАТ, но междувременно пострадалият  починал.

             В резултат на удара А. З. получил следните увреждания, съобразно представената по делото съдебномедицинска експертиза: тежка черепно-мозъчна травма, с излив на кръв в страничните мозъчни стомахчета и под меките мозъчни обвивки, тежка шиина травма-пълно прекъсване на гръбначния стълб и гръбначния мозък, между първи шиен прешлен и черепа, гръдна травма-двустранно счупени ребра и контузия на белите дробове. При тези увреждания, според експертизата,  смъртта е настъпила бързо-в границите на минути и е била неизбежна,като е налице пряка и непосредствена причинно-следствена връзка между травматичните увреждания и настъпилата смърт на пострадалия. Всички увреждания, според експертизата,  са резултат на тъпа травма, със значителна сила и според вида и разположението си отговарят на такива, получени от блъскане на велосипедист от лек автомобил, с последващо падане на пътната настилка.

              По делото е представена и автотехническа експертиза, сочеща следните причини за настъпване на ПТП:

               Основна причина, според експертното заключение, за настъпилото ПТП е  скоростта от 99 км.ч., с която водача на л.а.“Фолксваген Голф“е управлявал превозното средство. Тази скорост, в конкретната пътна обстановка, /движение през тъмната част от денонощието/, е била по-висока от възможната, за предприемане на спирана и самото спиране, от момента, в който водачът е възприел движещия се попътно велосипедист, при което е предприел интензивно спиране. При тази обстановка, според експертизата, ако водачът се е движил със скорост до 71,6 км.ч., то той е имал техническа възможност да спре и да предотврати ПТП.

                 Друга причина за настъпилото ПТП, според представеното заключение, е била тази, че велосипедистът е управлявал велосипеда без устройство за излъчване на бяла или жълта, добре различима светлина отпред и без светлоотразителна жилетка, извън населено място, през тъмната част от денонощието и при намалена видимост, което обстоятелство, от техническа гледна точка, допълнително е затруднило водача на лекия автомобил “Фолксваген Голф“.

                  Съобразно гореизложената фактическа обстановка  и възприемайки изцяло заключенията на автотехническата и съдебномедицинската експертизи  съдът прие, че подсъдимият е допуснал нарушения на правилата за движение по чл.21, ал.І от ЗДвП, който предвижда, че  при избирането на скоростта на движение на водача на пътното превозно средство е забранено да превишава следните стойности на скорост в км/час: -  За категория“В“, извън населено място - 90 км/час, и по чл.77 от ЗДвП, според който - при заслепяване водачът е длъжен да намали скоростта и при необходимост да спре.

 

 

 

 

             С  описаното деяние  , като  на 15.ХІ.2016 год., вечерта, на път ІІІ-303, между селата ****** и ******, Плевенска област, на около километър от табелата на с.******, при управлението на МПС -  лек автомобил“Фолксваген Голф“, с рег № ЕН *** АК, нарушил правилата за движение по пътищата  по чл.21, ал.І и по чл.77 от ЗДвП, и по непредпазливост причинил смъртта на А.Н. З.,***, подсъдимият М.М. е осъществил  състава на престъпление по чл. 343 ал.І, б“в“ от НК.

Изложената по – горе фактическа обстановка съдът прие за установена и доказана , при условията на чл.373 ал.3 от НПК , въз основа на направеното самопризнание от подсъдимия М.М. .Това самопризнание съдът прие , че е подкрепено от  фактическите данни, съдържащи се в показанията на свидетелите , разпитани на досъдебното производство , от приложените по делото писмени доказателства ,  а така също и от заключенията на представените експертизи .

Съобразявайки изложената фактическа обстановка и заключенията на представените експертизи ,  съдът констатира , че е налице причинна връзка между извършеното от подсъдимия деяние , изразило се в посочените нарушения на правилата за движение и настъпилия резултат , а именно – причиняване смъртта на А. З..

 Като причина за извършване на престъплението съдът отчете пренебрежителното отношение на подсъдимия към необходимостта от стриктно спазване на правилата за движение , които следва да бъдат съблюдавани от всеки водач , при управление на МПС .

   Извършвайки описаното деяние подсъдимият М.М. е действал при условията на несъзнавана непредпазливост ( небрежност ), тъй като не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици, но е бил длъжен  и е могъл да ги предвиди , а именно , че управлявайки автомобила със скорост,  превишаваща разрешената извън населено място и в тъмната част на денонощието, е възможно да допусне пътнотранспортно произшествие, което да доведе до настъпилия противоправен резултат .

  При определяне на наказанието , което наложи на подсъдимия за извършеното престъпление , съдът обсъди и прие като смекчаващи обстоятелства  липсата на предходни осъждания и добри характеристични данни по местоживеене, това, че пострадалия е допринесъл за настъпване на пътнотранспортното произшествие, като в нарушение на чл. 80,т.1 и т.2 от ЗДвП е  управлявал  велосипеда, към момента на удара, на около 1,30 метра от границата на пътното платно, без устройство за излъчване на бяла или жълта, добре различима светлина отпред и без светлоотразителна жилетка, извън населено място, през тъмната част от денонощието,  при намалена видимост.

 Като отегчаващи обстоятелства съдът отчете това, че М.М. е  наказван три пъти за нарушение на правилата за движение, преди извършване на деянието, предмет на обвинението, като и това, че  пътнотранспортното произшествие е настъпило в резултат на допуснати от него две нарушения на ЗДвП.

            При превес на смекчаващите обстоятелства и на основание чл.343 ал.І б.“в“  във вр. чл.342 ал.1 предл.3  и чл. 54 от НК съдът осъди подсъдимия М.М. на три години лишаване от свобода.

           На основание чл.58а, ал.1 от НК съдът намали така определеното наказание на подсъдимия М.М., в размер на три години лишаване от свобода, с  една трета или му наложи   наказание в размер на две години лишаване от свобода.

             Като се съобрази с добрите характеристични данни на подсъдимия и с липсата на предходни негови осъждания съдът счете, че за постигане целите на генералната превенция и най – вече за неговото поправяне и превъзпитание не се налага той да изтърпи така наложеното му наказание лишаване от свобода, поради което и на основание чл. 66, ал.1 от НК го отложи за срок от три години от влизане на присъдата в сила.

              Съобразявайки изложените по – горе смекчаващи и отегчаващи обстоятелства съдът, на основание чл.343г, във вр. с чл.37, ал.1 точка 7 от НК,  лиши подсъдимия М.М. от правото да управлява МПС  за срок от три години, считано от влизане на присъдата в сила.

          На основание чл.189, ал.3 от НПК съдът осъди  подсъдимия М.М.М. да заплати   деловодни разноски,   в размер на 444.70 лв., по сметка на ОД  на МВР-Плевен, както и деловодни разноски, в размер на 50 лв.,  по сметка на  Плевенски окръжен съд.

           В този смисъл съдът постанови присъдата си.

 

 

 

 

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ :