Определение по дело №484/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260074
Дата: 19 октомври 2020 г.
Съдия: Милена Бориславова Рангелова
Дело: 20205000600484
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 12 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

                                    О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е  №260157

                                                        гр. Пловдив, 19.10.2020 г.    

 

            ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, в закрито заседание на деветнадесети октомври  две хиляди и двадесетата година, в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ :  ВАСИЛ ГАТОВ

                                                        ЧЛЕНОВЕ :  МИЛЕНА РАНГЕЛОВА

                                                                               ДЕНИЦА СТОЙНОВА

 

            сложи за разглеждане докладваното от чл. съдията М.Рангелова ЧНД № 484 по описа за 2020 г.

Производството е по реда на чл. 243, ал. 6 и 7 от НПК.

Образувано е по жалба на адв. А.Б., повереник на С.Д.С., дъщеря на починалата Е.З.С., срещу определението № 947 от 03.09.20 г. по ЧНД № 1588/20 г. по описа на ПОС, с което е потвърдено постановлението от 12.08.2020 г. на Окръжна прокуратура – Пловдив за прекратяване на наказателното производство по ДП № *. по описа на Четвърто РУП-Пловдив, водено за престъпление по чл. 115 НК.

В жалбата, която е депозирана в срок от името на лице с право на обжалване, се критикува решението на първата инстанция да окачестви като коректни изводите на прокурора в атакуваното постановление. Твърди се, че направеният доказателствен анализ е едностранчив, а и не са положени усилия за събиране на всички възможни доказателства относно изпълнението на предписаната на починалата медикаментозна терапия. В тази връзка се акцентира върху отказа да бъде изискана рецептурната книжка, в която се съдържали записи за закупуваните лекарства, и да бъдат проведени разпити на лекувалите я в клиниката по кардиология лекари, които биха изяснили дали след изписването ѝ тя е била в състояние сама да се грижи за редовния прием на лекарства. По-нататък жалбоподателката аргументира виждане, че прокурорът не е обърнал нужното внимание на изводите на двете СМЕ, че починалата не е приемала всички предписани ѝ лекарства, което би могло да е вероятната причина за бързото развитие на заболяването ѝ. Претенцията, с която апелативният съд е сезиран, е за отмяна на атакувания съдебен акт и на постановлението на прокурора, потвърдено с него, и за връщане на делото на ОП-Пловдив с указания за допълване на доказателствената съвкупност в посочените аспекти.

*

Апелативният съд в настоящия състав, след като разгледа събраните по делото доказателства и прецени изложената в жалбата аргументация, както и съображенията в атакуваното съдебно определение и в потвърденото с него прокурорско постановление, прие, че обжалването не е основателно.

Първоинстанционният съд е споделил изцяло фактическите и правните изводи на прокурора, изложени в прекратителното постановление. Този подход е правилен, доколкото при изграждане на фактическата обстановка по делото прокурорът не е допуснал превратно интерпретиране на доказателствени източници, изопачаване на съдържанието им, игнориране на някои от тях и в последна сметка е спазил точно правилата на формално-логическия анализ. Това е сторил, след като разследващите органи под негово ръководство са положили всички нужни процесуални усилия за изясняване на инкриминираното събитие, при стриктно изпълнение на правилата за събиране и проверка на доказателствата.

Според ПАС прокурорът, а след него и първата инстанция са били прави да заключат, че (1) приобретателите по договора за прехвърляне на апартамент срещу задължение за издръжка и гледане Т.К.и Е.Н.са набавяли на прехвърлителката Е. С. необходимите медикаменти според предписаната терапия; (2) на свой ред тя самостоятелно е следяла за приема на лекарства, като е имала психическата и физическа способност да прави това.

Не е установено дали К. и Н. са полагали всички необходими за нейното спокойно битуване грижи, но евентуалната липса на максимално обгрижване не е в причинната връзка с настъпилата смърт. За причинна връзка между тяхното поведение и смъртта би могло да се мисли в случай че болната е била лишена от възможност да се грижи за себе си, а те, като единствени нейни гледачки, са проявили бездействие да ѝ осигурят животосъхраняващо лечение. Фактите по делото не очертават подобна фактическа картина на случилото се в последните месеци от живота на Е. С..  

Действително, не е уважено доказателственото искане за изследване на рецептурната книжка и за разпит на лекувалите Е. С. доктори, но прокурорът и окръжният съд не са укорими в това отношение. Новото разследване, проведено в изпълнение на указанията на ПАС в отменителното му определение по в.ч.н.д. № 548/19г., е събрало доказателства, че починалата е могла сама да обслужва своите фундаментални нужди – придвижване из апартамента и прием на храна и лекарства. Имат се предвид най-вече подробните и недвусмислени показания на допълнително разпитаната св. Д., която ни най-малко не е заинтересована да навреди на жалбоподателката. Св. Д. разказва, че е била наета лично от починалата за почистване на апартамента и пазаруване (на храна и лекарства); изпълнявала и двете дейности в рамките на няколко дена; била заедно с нея при прилошаването ѝ, заради което повикала Бърза помощ; пазарувала на С. и по време на болничния ѝ престой. Нейните показания, които идеално комуникират с твърденията на приобретателките Т.К.и Е.Н.и на наетата от тях гледачка Н.Г., информират точно по поставените от  жалбоподателката въпроси: (1) Е. С. не е била обездвижена, а е могла да ползвала тоалетна и да отваря входната врата); (2) държала да приема лекарства самостоятелно и по своя преценка, като е била наясно кое лекарство за какъв проблем е предназначено; (3) разполагала е с пари и не е била препятствана да общува с външния свят. Всъщност факта на използване на множество хранителни добавки (намерени след смъртта на С.), съпоставен с една от поръчките към Д. – да ѝ купи непредписаните ѝ трифас и магнезиеви таблетки, доказват, че тя е контролирала въпросното лечение и го е „допълвала“. В тази връзка авторите на допълнителната СМЕ аргументират мнение, че е възможно болната да е приемала медикаменти в недостатъчни или неадекватни дози по свое усмотрение.

Обсъжданите показания на св. Д. не предоставят сведения за оказано съдействие от страна на двете приобретателки относно медикаментозно лечение на Е. С., но и не могат да опровергаят техните показания и показанията на наетата от тях св. Г., че на болната са били закупувани и предоставяни всички предписани лекарства. Това е така, доколкото е пребивавала в апартамента едва по няколко часа на ден – колкото да почисти и да донесе поръчаните от С. покупки.

Липсата на съдействие относно медикаментозното лечение не може да се изведе единствено от факта, че в апартамента след смъртта ѝ са открити само част от предписаните медикаменти, и от факта, че при приемането на С. в клиниката по кардиология на 21.05.18 г. е констатирана неадекватно осъществявана медикаментозна терапия. Тази лансирана при обжалването версия не е съвместима с факта, че починалата сама решавала как да протича нейното лечение (в какъвто смисъл са показанията на двете приобретателки, показанията на двете наети да я обгрижват жени – свидетелките Г. и Д., а също информираното ѝ несъгласие да се подложи на предлаганата ѝ в края на м. май 2018 г. операция за корекция на клапна патология). Не е съвместима и факта, че е била достатъчно адекватна, за да се грижи и за своите имуществени интереси.

Може да се обобщи, че по делото няма нито един доказателствен източник, който да установява, че е била лишена от необходимите ѝ медикаменти, при това без да може да осъзнае това, респ. да се противопостави, за времето до влизането ѝ в болница.

След завръщането ѝ от болница (непосредствено преди смъртта през м. юни) тя е залежала и дори се е образувала пролежна рана в опашната област, но по делото няма медицински сведения, които да опровергаят твърденията на К., Н. и Г., че до смъртта си Е. С. е била ментално съхранена. Иначе казано, можела е да продължи да взема самостоятелни решения дали да следва лекарските препоръки и в какъв обем. Жалбоподателката намеква, че С. е била физически възпрепятствана да приема лекарства, бидейки безпомощна на легло. Доказателства в подобен смисъл по делото няма, а и няма как да бъдат търсени при положение че според заключението на допълнителната СМЕ липсата или наличието в кръвта на починалата на предписаните медикаменти в терапевтични дози не би дало следа при методите, използвани в изготвената химическа експертиза.     

В заключение: По делото е събран достатъчен по обем и информативност доказателствен материал, който е и експертно изследван, а после е подложен на екзактен анализ и от прокурора, и от окръжния съд. От този материал по категоричен начин се изяснява, че С. е вземала осъзнати самостоятелни решения за своето лечение, респ. констатираната в клиниката по кардиология неадекватност на медикаментозното ѝ лечение е плод на подобни решения. Не се констатира каквато и да е връзка между друг фактор и смъртта.

Като е достигнал до подобни изводи, първоинстанционният съд е постановил един законосъобразен акт, който подлежи на потвърждаване.

            По изложените съображения Пловдивският апелативен съд

 

                                                О  П  Р   Е  Д  Е  Л  И  :

 

            ПОТВЪРЖДАВА определението № 947 от 03.09.2020 г. по ч.н.д. № 1588/20 г. по описа на ОС-Пловдив, с което е потвърдено постановлението на Окръжна прокуратура – Пловдив за прекратяване, на основание чл. 243, ал. 1, т. 1 вр. чл. 24, ал. 1, т. 1 НПК, на наказателното производство по ДП № *. по описа на Четвърто РУП-Плоддив, водено за престъпление по чл. 115 НК.

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протест.

                                  

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

                                                                      

 

ЧЛЕНОВЕ :