Решение по дело №168/2016 на Районен съд - Своге

Номер на акта: 53
Дата: 6 юни 2016 г.
Съдия: Надя Стефанова Бакалова
Дело: 20161880100168
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 април 2016 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр.Своге,  06.06.2016година

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

          Свогенски  районен съд     в  публично заседание на  тридесет и първи май двехиляди и шестнадесета година в състав :

 

                                                Районен съдия : Надя Бакалова

 

          при  секретаря И.С. разгледа докладваното от  съдията  Бакалова  гр.д.№ 168 по описа за 2016 година и  за да се произнесе, взе предвид следното :

          Производството е по реда на глава ХХVI от ГПК.

Предявена е искова молба от В.Р.А. ЕГН  **********,*** против А.В.И.-А. ЕГН ********** ***. Предявеният иск е с правно основание чл.49, ал.1 от СК.Ищецът  сочи, че сключил брак с ответницата –А.В.И.-А. ЕГН ********** ***, на  01.02.2003г.в град С., С. община, район”К. п.”, за което бил съставен акт за граждански брак № ..., но съпрузите се отчуждили физически и духовно, тъй като съпругата напуснала семейното жилище през 2015г.и заживяла в дома на родителите си, заедно с малолетното й дете.Твърди се, че от брака е родено само едно дете – Р. В. А. ЕГН **********, родено на ***г.

Ищецът моли съда да постанови решение, с което да прекрати брака, без да се произнася по въпроса за вината, сочи, че с ответницата са постигнали съгласие, което ще скрепят в споразумение, с оглед приключване на производството по този ред(чл.49, ал.4 от СК).В исковата молба са вписани клаузите на споразумението.

На ответницата е предоставен срок за отговор съгласно чл.131 от ГПК и такъв е постъпил в РС – Своге.В отговора е изразено съгласие за прекратяване на брака и за постигане на съгласие с оглед приключване на производството, с представяне на споразумение, както и са записани клаузите на споразумението.

В съдебно заседание страните се явяват лично като заявяват, че поддържат клаузите на споразумение, записани в исковата молба и в отговора и сочат, че са уредили всички лични и имуществени отношения във връзка с прекратяването на брака им. Страните поддъдржат и в устна форма заявените клаузи от споразумение обективирано в съдебния протокол, което споразумение е в следния смисъл: да бъде прекратен брака им като дълбоко и непоправимо разстроен без произнасяне по въпроса за вината. Ползването на семейното жилище да се предостави на ищеца. След прекратяване на брака съпругата да носи предбрачното си фамилно име  И. Родителските права върху роденото от брака  дете Р. В. А. с ЕГН ********** да се възложат за упражняване от съпругата /майката/, съпругът /бащата/ да заплаща издръжка на роденото от брака дете в размер на 150,00 /сто и петдесет/ лева месечно до 10-то число на текущия месец по банков път на следната сметка: Банка:  ..... АД – клон ....,   BIC  ***, I-BAN      ...... Постигнато е  съгласие режимът на личните отношения между съпруга /бащата/ и роденото от брака дете да се определя така: бащата има право да вижда и взима детето всяка първа и трета събота и неделя от месеца в часовете от 9.00 до 18.00 часа включително с преспиване, както и в часовете от 16.00 до 18.00 часа на официалните и лични на детето празници, включително и до 30 календарни дни с преспиване през училищните ваканции във време, което не съвпада с отпуската на майката.  Страните заявяват, че са уредили изцяло извънсъдебно имуществените си отношения, свързани с придобитите недвижими и движими вещи по време на брака, като същите остават в режим на обикновена съсобственост.

Страните нямат претенции за издръжка един към друг, не претендират разноски.

Въз основа на така възприетата фактическа обстановка от правна страна съдът прави следните изводи:

Предявеният иск с правно основание  чл.49, ал.4 от СК е основателен.

При така очертаната и възприета по делото фактическа обстановка от правна страна съдът приема, че са налице, условията за прекратяване на брака между страните като дълбоко и непоправимо разстроен. Съдът не следва да се произнася по въпроса за вината за дълбокото и непоправимо брачно разстройство, поради изрично направеното от страните искане в тази насока. Страните са представили споразумение, обективирано и в съдебния протокол, което е пълно и не противоречи на закона.

Ето защо следва да се прекрати брака между страните и да се утвърди постигнатото при условията на  чл.49, ал.4 от СК споразумение.

Съдът определя окончателна държавна такса за производството по допускане на развода в размер на 40,00 лева., която се дължи по равно и от двете страни.Ищецът следва да заплати държавна такса  от 108,00(сто и осем)лева върху размера на определената издръжка.

С оглед допуснатото в хода на  делото преминаване към производство за развод по взаимно съгласие в съответствие с разпоредбата на чл.321, ал.5 от ГПК, предвид изразеното ясно и непоколебимо съгласие за допускане на развод между съпрузите и представеното за утвърждаване споразумение по смисъла на чл.49, ал.4 СК, което по своето съдържание и по целения с него резултат е идентично със споразумението по  чл.51 СК, то в случая следва да намери съответно приложение разпоредбата на чл.330, ал.5 от ГПК, поради което  решението е окончателно и не подлежи на обжалване (в този смисъл е съдебната практика- Определение № 346/17.10.2008г.по ч.гр.д.1645/2008г., ВКС, V г. о., ГК,  Определение № 387/25.07.2011г. по ч.гр.д.№ 157/2011г. ВКС, IІІ г.о., Тълкувателно решение № 60 от 12.08.1987г. по гр.д.№ 31/1987г., ОСГК).

  Воден от горното и на основание чл.49, ал.4 от СК съдът

Р Е Ш И:

ПРЕКРАТЯВА С РАЗВОД брака между В.Р.А. ЕГН  **********,***  и А.В.И.-А. ЕГН ********** ***, сключен с акт за граждански брак № ... от 01.02.2003г., издаден от район”....”, С. община, като дълбоко и непоправимо разстроен, без произнасяне но въпроса за вината.

Утвърждава постигнатото между страните споразумение по чл.49, ал.4 от СК  в следния смисъл:

 

1. Съпругата след прекратяване на брака да носи предбрачанта си фамилия И.

 

 

2.Семейното жилище /СИО/, находящо се в с. В., община С., ул. „....” № ...., да се ползва изцяло от съпруга- В.Р.А.

 

3.Съпругата /майката/ А.В.И.-А. и детето Р. В. А. ще ползват жилище, собственост на родителите й, находящо се в гр. С., кв. „.......” бл....., вх...., ет..., ап..... /бивша ул. „........” №...../.

 

4.Родителските права върху роденото от брака  дете Р. В. А. с ЕГН ********** се възлагат за упражняване от съпругата /майката/- А.В.И.-А.

 

5.Съпругът /бащата/ В.Р.А. ще заплаща издръжка на роденото от брака дете в размер на 150,00 /сто и петдесет/ лева месечно до 10-то число на текущия месец по банков път на следната сметка:

                 Банка:    ....... АД – клон .....

                  BIC          ......

                 I-BAN     .......

6.Режимът на личните отношения между съпруга /бащата/ В.Р.А. и роденото от брака дете Р. В. А. се определя така: бащата има право да вижда и взима детето всяка първа и трета събота и неделя от месеца в часовете от 9.00 до 18.00 часа включително с преспиване, както и в часовете от 16.00 до 18.00 часа на официалните и лични на детето празници, включително и до 30 календарни дни с преспиване през училищните ваканции във време, което не съвпада с отпуската на майката- А.В.И.-А.

Съпрузите не си дължат издръжка след прекратяване на брака.       

Страните заявяват, че са уредили изцяло извънсъдебно имуществените си отношения, свързани с придобитите недвижими и движими вещи по време на брака, като същите остават в режим на обикновена съсобственост.

ОСЪЖДА В.Р.А. ЕГН  **********,***, да заплати допълнителна държавна такса по бракоразводното производство в размер на 20 лева (двадесет лева) по сметката на РС – Своге, както и държавна такса от 108,00(сто и осем)лева върху определената издръжка .

ОСЪЖДА А.В.И.-А. ЕГН ********** *** , да заплати държавна такса по бракоразводното производство в размер на 20 лева (двадесет лева) по сметката на РС - Своге.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: