Определение по дело №2012/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 815
Дата: 3 май 2019 г. (в сила от 18 май 2019 г.)
Съдия: Мария Бончева
Дело: 20193110202012
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 2 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

Номер …………                    Година  2019               Град Варна

                  

Варненският районен съд              ХХІХ състав

На трети май                         Година две хиляди и деветнадесета

В закрито заседание в следния състав:

                      

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Мария Бончева

                           

 

като разгледа докладваното от съдията

ЧНД № 2012 по описа на съда за 2019г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производство по делото е по реда на чл.243, ал.4 от НПК и е образувано възоснова на постъпила жалба от Д. Петрова ст. ю.к. в ТД НАП Варна  като процесуален представител на Министъра на финансите –В. Г. срещу постановление на прокурор М. Неделчева при ВРП за прекратяване на наказателното производство по ДП № 7/2018г. по описа на ОСлО при ОП- Варна.

         Наказателното производство е било образувано срещу виновното лице за извършено от него деяние, наказуемо по чл.227 Б ал.2 от НК. С постановление от 11.04.2019г. ВРП прекратява наказателното производство по  ДП № 7/2018г. по описа на ОСлО при ОП- Варна на основание чл.243 ал.1 т.1 от НПК.    

           В жалбата се иска отмяна на постановлението на ВРП, като незаконосъобразно и необосновано.

След като прецени така депозираната жалба с оглед доказателствата събрани в производството по ДП № 7/2018г. по описа на ОСлО при ОП- Варна, съдът счита жалбата на  Д. Петрова ст. ю.к. в ТД НАП Варна  като процесуален представител на Министъра на финансите –В. Г. за процесуално недопустима.

 В разпоредбата на чл.243 ал.3 от НПК законодателят изчерпателно е изброил кръга на лицата, които могат да обжалват постановлението за прекратяване на наказателното производство, а това са пострадалият и обвиняемият. Пострадал по смисъла на чл.74 от НПК е лицето претърпяло имуществени или неимуществени вреди от престъплението. Съставът на чл.227 Б ал.2 от НК не визира настъпването на определен противоправен резултат, от който да има пострадали по смисъла на НПК. Законодателят е инкриминирал незаявяването пред съда на спиране на плащанията в 30 дневен срок от изпадане в неплатежоспособност на търговеца, като не е предвидил настъпването на имуществени или неимуществени вреди като елементи от състава на престъплението. В този смисъл няма “пострадало лице” от престъплението по чл.227 Б ал.2 от НК-разследвано по ДП № 7/2018г. по описа на ОСлО при ОП- Варна.

 Предвид констатираната липса на активна процесуална легитимация по смисъла на чл.243 ал.3 от НПК, за  Д. Петрова ст. ю.к. в ТД НАП Варна  като процесуален представител на Министъра на финансите –В. Г. не съществува правна възможнаст да атакува постановлението на ВРП за прекратяване на наказателното производство по ДП № 7/2018г. по описа на ОСлО при ОП- Варна.

           Жалбата срещу това постановление е процесуално недопустима и образуваното въз основа на нея съдебно производство следва да бъде прекратено без произнасяне по съществото на наведените от жалбоподателя доводи за необоснованост и незаконосъобразност на обективираните в  постановлението правни изводи.

 

Водим от гореизложеното съдът,

        

                                         О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по ЧНД №2012/19г по описа на ВРС ХХІХ състав.

 

Определението подлежи на обжалване в 7 дневен срок от съобщаването му на страните пред ВОС.

 

 

        

                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: