Решение по дело №141/2020 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 151
Дата: 14 декември 2020 г. (в сила от 14 декември 2020 г.)
Съдия: Димитринка Христова Стаматова
Дело: 20207280700141
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   № 151/14.12.2020 г.

Гр. Ямбол, 14.12.2020 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

 

Ямболският административен съд,  първи касационен състав, в публично заседание на деветнадесети ноември  две хиляди и двадесета година в състав:

 

 

                         Председател: ДИМИТРИНКА СТАМАТОВА

                  Членове: ВЪЛКО ДРАГАНОВ

                                                   ВАНЯ СТОЯНОВА

 

 

при секретаря Д. Димитрова и с участието на прокурора Д. Георгиева, разгледа докладваното от председателя КАНД № 141 по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е образувано по касационна жалба, подадена от ОД на МВР - Ямбол    против Решение № 260056/01.10.2020 г. по АНД № 305/2020 г. на ЯРС, с което е отменено  Наказателно постановление № 19-0814-000299/11.02.2020 г., издадено от Началника  на РУ Стралджа  към ОД на МВР - Ямбол, с което на осн. чл. 179, ал. 2, пр. 1    от ЗДвП на   Г.П.П. са наложени административни наказания глоба в размер на 200 лева   за извършено нарушение по чл. 20, ал. 2 от ЗДвП  и на осн. чл. 185 от ЗДвП - глоба в размер на 20 лева за нарушение по чл. 20, ал. 1 от ЗДвП.   Сочи се, че същото е незаконосъобразно и се иска неговата отмяна и постановяване на ново  решение по същество, с което наказателното постановление  да бъде потвърдено.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не изпраща процесуален представител. Същият не взема и писмено становище по жалбата си.   

Ответникът по касацията, редовно призован, участва в съдебно заседание лично и с упълномощения от него процесуален представител.   Последният оспорва изцяло подадената касационна жалба, като счита същата за неоснователна.

Представителят на  Я О П изразява становище, че жалбата е неоснователна и поради това  не следва да бъде уважавана.  

ЯАС, първи касационен състав счита, че касационната жалба е подадена от надлежна страна, в предвидения от закона срок и като такава се явява процесуално допустима. Разгледана  по същество обаче,     тя се преценя   като   НЕОСНОВАТЕЛНА. Съображенията за това са   следните:

Предмет на оспорване в настоящото производство е    Решение № 260056/01.10.2020 г. по АНД № 305/2020 г. на ЯРС, с което е отменено  Наказателно постановление № 19-0814-000299/11.02.2020 г., издадено от Началника  на РУ Стралджа  към ОД на МВР - Ямбол, с което на осн. чл. 179, ал. 2, пр. 1    от ЗДвП на  ответника по касацията  П. са наложени административни наказания глоба в размер на 200 лева   за извършено нарушение по чл. 20, ал. 2 от ЗДвП   и на осн. чл. 185 от ЗДвП - глоба в размер на 20 лева за нарушение по чл. 20, ал. 1 от ЗДвП.  

 За да постанови съдебния си акт, решаващият съд е събрал всички необходими доказателства при спазване на процесуалните изисквания, като въз основа на тях е приел, че в хода на административнонаказателното производство е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, както и че не е доказано, че ответникът по касацията е извършил вмененото му нарушение.   

 На първо място, решаващият съд е приел, че при съставянето на акта за установяване на административното нарушение е допуснато нарушение на процесуалните правила, което е съществено и се изразява в съставяне на същия в нарушение на разпоредбите на чл. 40, ал.  1 и ал. 3 от ЗАНН. Това становище напълно се подкрепя от настоящата съдебна инстанция.

Видно от разпоредбата на чл. 40, ал. 1 от ЗАНН, актът за установяване на административното нарушение се съставя в присъствието на нарушителя и свидетелите, които са присъствали при извършване или установяване на нарушението, а съобразно чл. 40, ал. 3 от ЗАНН, при липса на свидетели, присъствали при извършването или установяването на нарушението, или при невъзможност да се състави в тяхно присъствие, той се съставя в присъствието на двама други свидетели, като това изрично се отбелязва в него.

В конкретния случай, видно от съставения АУАН и издаденото впоследствие въз основа на него наказателно постановление, на ответника по касацията П. са вменени две нарушения – по чл. 20, ал. 1 и по чл. 20, ал. 2  от ЗДвП, като е посочено, че първото от тях се изразява в неконтролиране на пътното превозно средство, а второто – в несъобразяване на скоростта на движение с атмосферните условия, релефа, условията на видимост, интензивността на движение и другите обстоятелства. От събраните по делото доказателства е безспорно, че свидетели, които да са присъствали при извършване, респ. при  установяване на тези нарушения  няма. Полицейските служители са пристигнали едва след настъпването на пътнотранспортното произшествие, което обаче, с оглед основанието, на което е  наложено наказанието (чл. 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП), би следвало да е само резултат от нарушенията, посочени по-горе. В този смисъл, установяването на ПТП от полицейските служители не ги прави нито очевидци на извършването на последните, нито свидетели, които са присъствали при установяването им. Именно поради това е следвало да се приложи процедурата, предвидена в чл. 40, ал. 3 от ЗАНН и актът да се състави в присъствието на двама други свидетели, като това изрично се отбележи в акта.

Първоинстанционният съд е приел също, че освен допуснатото съществено нарушение на административнопроизводствените правила, не са представени и доказателства за самите нарушения. Този извод на решаващия съд е напълно законосъобразен и обоснован. В тази връзка следва да се посочи, че никъде в административнонаказателната преписка не се съдържа указание, че   е изготвен диск със снимки. Данни за това не се съдържат и в свидетелските показания. За последния се споменава едва в касационната жалба. При това положение не може да се приеме, че те са част от административноказателната преписка. Поради това правилно ЯРС изобщо не е обсъждал процесните снимки. Отделно от изложеното, въпросните снимки биха установили единствено и само факта, че е настъпило ПТП, който  факт не се оспорва от страна на ответника по касацията. Същите обаче нямат никакво отношение към вменените нарушения – несъобразена скорост и неконтролиране на ППС.

Що се отнася до твърдението в касационната жалба, че „всяка скорост, която не позволява на водача да намали и спре МПС и по този начин е станала причина на осъществяване на пътнотранспортно произшествие, се явява несъобразена скорост“, то принципно е вярно, когато обаче се установи, че причина за настъпването на ПТП е именно скоростта, с която се управлява превозното средство. Точно  поради това законодателят  е предвидил в чл. 179, ал. 2 от ЗДвП, че наказание се налага за причиняване на ПТП в резултат на изрично изброените нарушения – несъобразена скорост, неспазване на дистанция или нарушение по ал. 1. Абсолютно незаконосъобразно е от настъпилия резултат да се прави извод за евентуалното нарушение, както е сторено в настоящия казус.    

С оглед изложеното съдът намира, че решението на първоинстанционния съд като напълно законосъобразно, следва да бъде оставено в сила. Подадената против него жалба е неоснователна и като такава, не следва да бъде уважавана.

Предвид изложеното ЯАС, първи касационен състав,  

 

 

 

Р   Е   Ш   И   :

 

 

  

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №  260056/01.10.2020 г. по АНД № 305 по описа на Районен съд Ямбол за 2020 г.  

Решението е окончателно.  

  

 

 

 

 

 

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/ не се чете                                        

 

ЧЛЕНОВЕ: /п/ не се чете

 

                                                                  /п/ не се чете