Решение по дело №1393/2018 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 534
Дата: 31 август 2018 г. (в сила от 19 септември 2018 г.)
Съдия: Явор Димов Влахов
Дело: 20184520201393
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 август 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е 

гр.Русе, 31.08.2018.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Русенският Районен съд, ПЪРВИ наказателен състав в публично заседание на двадесет и осми август, през две хиляди и осемнадесета година в състав :

                                                                            

Председател: Явор Влахов

 

при секретаря Албена Соколова, като разгледа докладваното от съдията АНДело № 1393/2018г. по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

          Постъпила е жалба от Т.Д.Т.,***, до Русенския Районен съд против наказателно постановление № 18-3393-000591/23.07.2018г. на Началник на Второ РУ при ОД на МВР гр.Русе, с което за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, на осн. чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП са му наложени наказания “Глоба” в размер на 200.00лв. и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6 месеца, а за нарушение по чл.137а, ал.1 от ЗДвП и на осн. чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП му било наложена наказание „Глоба“ в размер на 50 лв.

Жалбоподателят моли съда да отмени наказателното постановление, като необосновано и незаконосъобразно.

          Ответникът по жалбата, редовно призован, изпраща упълномощен процесуален представител, който моли Съда да потвърди наказателното постановление като правилно и законосъобразно.

Русенската Районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Жалбоподателят, редовно призован, не се явява. Вместо него се явява упълномощен процесуален представител, който моли Съда да отмени наказателното постановление, като излага твърдения за недоказаност на елементите от състава на двете нарушения.

         

Съдът след преценка на събраните доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

На 05.06.2018г., около 12.20ч. жалб.Т.Т. управлявал л.а. “БМВ-323и” с немски рег.№ AZ 114 A, по улиците в с.Ново село, обл. Русе. Автомобилът бил собственост на негов приятел и му бил оставен за извършване на ремонт. След като извършил ремонта, жалб.Т. решил да изпробва автомобила като го управлява лично. По същото време, на ул.“Трети март“, в района на ЦДГ“Роза“, служебните си задължения изпълнявали свид.П.С., Т.С.и С.П.– полицейски служители във Второ РУ-Русе. Те видели автомобила управляван от жалбоподателя и го спрели за проверка. В хода на проверката полицейските служители установили, че жалб.Т. управлява автомобила без поставен предпазен колан, както и, че регистрационните табели са „транзитни“ и са с изтекъл срок на валидност на 09.09.2017г. Извършили справка по номера на рамата на автомобила и констатирали, че същият не е регистриран по надлежният ред. С оглед така установеното, свид.Стоилов съставил против Т.Т. АУАН за извършени две нарушения – по чл.140, ал.1 от ЗДвП и по чл.137а, ал.1 от ЗДвП.

С оглед данните за извършено престъпление по чл.345, ал.2 от НК, материалите били изпратени на Районна прокуратура Русе и станали повод за образуване на досъдебно производство БП № 139/18г. на прокуратурата.

След проведено разследване, с Постановление от 20.06.2018г. наблюдаващият прокурор прекратил наказателното производство по БП № 139/2018г. по описа на РРП, на осн. чл.243, ал.1, т.1, вр. чл.24, ал.1, т.1 от НПК и изпратил материалите по делото на Второ РУ-Русе за преценка наличието на административни нарушения.

          Въз основа на материалите от досъдебното производство, Началника на Второ РУ при ОД на МВР гр.Русе преценил, че жалб.Т.Т. е допуснал две нарушения - по чл.140, ал.1 от ЗДвП и по чл.137а, ал.1 от ЗДвП. За тези нарушения издал обжалваното наказателно постановление, с което съответно на осн. чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП наложил на Т. наказания “Глоба” в размер на 200.00 лв. и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6 месеца, а на осн. чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП му наложил наказание „Глоба“ в размер на 50 лв.

 

Горната фактическа обстановка Съдът намери за установена въз основа на приложените и приобщени материали по БП № 139/2018г. по описа на РРП и издаденото въз основа на тях наказателно постановление.

 

Жалбата е подадена в предвидения за това процесуален срок, от легитимното за това действие лице и при наличието на правен интерес, поради което се явява допустима, а разгледана по същество се явява основателна, макар и на различно от твърдените основания.

Съдът констатира, че при издаване на наказателното постановление, са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които са абсолютна, самостоятелна предпоставка за отмяна на НП само на това основание.

В наказателното постановление не били посочени съществени и нормативно изискуеми реквизити на нарушенията, каквито са дата и мястото на извършването им. По този начин била допусната съществена непълнота и неяснота при описанието на нарушенията в НП, представляващо процесуално нарушение на разпоредбата на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, който задължава административно-наказващият органи при издаване на НП да опише нарушението като посочи всички елементи от състава му, да посочи датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават. Т.е. към съответния законов текст, чиято разпоредба е нарушена следва да бъдат допълнени и всички индивидуализиращи го елементи, характерни за всеки конкретен случай.

Отделно от това, непосочването на датата и мястото на извършване на нарушението е съществено процесуално нарушение, тъй като освен че представлява липса на задължителен реквизит на НП, не дава възможност да бъде осъществен съдебен контрол относно обстоятелството дали същото е издадено в рамките на сроковете, визирани в чл. 34 от ЗАНН, респективно дали органът издал НП е териториално компетентен да стори това. Безспорно е, че датата и мястото на извършване на нарушението следва да бъда изрично посочени в НП, а не да се предполагат или извеждат от други писмени доказателства по административната преписка, тъй като това изцяло противоречи на принципите на обективност и формалност на административнонаказателния процес.

При такова неясно и непълно описание на нарушенията, в които е обвинен жалб.Т., съществено било нарушено правото му на защита, като бил лишен от възможността да разбере за какви конкретни нарушения е ангажирана административнонаказателната му отговорност, респективно да организира и реализира пълноценна защита.

По този начин било опорочено изцяло производството по ангажиране на административнонаказателната отговорност на Т.Т. за обсъжданите нарушения, поради което, само на това основание, като незаконосъобразно обжалваното наказателно постановление следва да бъде отменено.

С оглед изложеното и на основание чл.63 ал.1  от ЗАНН, Съдът :

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 18-3393-000591/23.07.2018г. на Началник на Второ РУ при ОД на МВР гр.Русе, с което за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, на осн. чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП на Т.Д.Т.,***, ЕГН-********** били наложени наказания “Глоба” в размер на 200.00лв. и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6 месеца, а за нарушение по чл.137а, ал.1 от ЗДвП и на осн. чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП му било наложена наказание „Глоба“ в размер на 50лв.

 

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му пред Административен съд гр.Русе.

 

          Районен съдия: