Решение по дело №514/2023 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 468
Дата: 5 май 2023 г. (в сила от 5 май 2023 г.)
Съдия: Галина Георгиева Радикова
Дело: 20237040700514
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 март 2023 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш  Е  Н   И   Е  468

 

гр. Бургас, 5 май 2023г.

 

В     ИМЕТО     НА     НАРОДА

 

            АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр.Бургас, ХІV състав, в съдебно заседание на двадесет и седми април през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА РАДИКОВА

     ЧЛЕНОВЕ: АТАНАСКА АТАНАСОВА

   ТОДОР ИКОНОМОВ

При секретар С. А.  и с участието на прокурора ДАРИН ХРИСТОВ, изслуша докладваното от съдия ГАЛИНА РАДИКОВА КАХД №514/2023г.

Производството е по реда на чл.63в от ЗАНН във вр. с чл. 208 и сл. АПК.

Образувано е по касационна жалба, подадена  от С.Р.Ш. против Решение № 99/10.02.2023г., постановено по НАХД № 4057/2022г. по опис на Районен съд гр. Бургас. 

С решението е потвърдено  Наказателно постановление № 21-0769-0243, издадено на 16.07.2021г. от началник група при ОД на МВР Бургас, с което С.Р.Ш., ЕГН**********, за нарушение по чл. 137а, ал.1 от ЗДвП и  на осн. чл. 183, ал. 4, т. 7, пр. 1-во от ЗДвП, е наложено административно наказание глоба в размер на 50лв. И С.Р.Ш., ЕГН********** е осъден да заплати в полза на ОДМВР Бургас сумата от 80 лв., представляващи възнаграждение за юрисконсулт.

Касаторът иска отмяна на съдебното решение и отмяна на наказателното постановление. Счита, че първоинстанционният съд е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила като е допуснал участие в съдебното производство на орган, който не е участвал в административното производство, тъй като процесуалния представител на ответника не е бил упълномощен от него, а от директора на ОДМВР гр.Бургас. Твърди, че по делото липсват доказателства за извършено нарушение, което е довело до неправилно приложение на материалния закон. Според него съдът не е отчел факта, че с оглед разположението на полицейския автомобил на пътното платно е било невъзможно водачът на предходно движещия се автомобил да бъде възприет визуално, още повече, че стъклата на този автомобил са фабрично затъмнени. Неправилно били ценени и събраните в хода на съдебното производство доказателства.

В съдебно заседание, касаторът не се явява и не изпраща представител.

Ответникът  началник група при ОД на МВР Бургас не се явява и не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура Бургас намира, че съдебното решение следва да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

Касационната жалба е допустима.

Подадена е в срока по чл.211 от АПК, от страна, с право и интерес от обжалването.

Разгледана по същество е  неоснователна.

С потвърденото от съда наказателно постановление, касаторът е бил санкциониран за това, че на 9.07.2021г. около 9.40ч. в гр.Бургас на ул.“Христо Ботев“ по посока на движение бул.“ Сан Стефано“ е управлявал лек автомобил Хонда ЦРВ с рег.№ А7332 НК без поставен обезопасителен колан при наличието на такъв.

Деянието е квалифицирано като нарушение на чл. 137а, ал.1 от ЗДвП и е приложена санкционната норма на чл. 183, ал.4, т.7, предл.1 от ЗДвП.

За да потвърди наказателното постановление сдът е преценил, че при издаването му не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и че материалният закон е приложен правилно.

Настоящият състав на съда изцяло споделя изложените в обжалваното решение, мотиви по прилагане на закона, поради което и на осн. чл. 221, ал.2, пр. последно от АПК препраща към тях.

Възраженията на касатора са неоснователни.

Вярно е, че в хода на първоинстанционното съдебно производство ответникът не е бил надлежно представляван, предвид представеното по делото пълномощно, подписано от директора на ОДМВР гр.Бургас. Това обаче не предпоставя извод за незаконосъобразност на обжалваното решение. Липсата на валидно представителство евентуално би могло да наруши правата на ответника, но не и тези на жалбоподателя.

Правилно съдът е преценил, че не следва да се дава вяра на показанията на св. Манев, като е отчел връзката между този свидетел и санкционираното лице и противоречие на показанията с останалите доказателства по делото- гласни и писмени.

Разпитаният от съда свидетел- актосъставител точно е описал непосредствено възприетите от него факти- посоката на движение и разположението на пътното платно  на двата автомобила- този на касатора и полицейския автомобил. Св. Р. е категоричен, че лично е видял, че касатора не е поставил обезопасителен колан. Именно това е станало и причина за спиране на управлявания от него автомобил за проверка.

Твърдението на касатора, че към вътрешността на автомобила няма видимост поради фабричното затъмнение на стъклата на първо място е недоказано. На следващо, дори да се приеме, че стъклата са фабрично затъмнени, то това затъмнение не е в степен препятстваща видимостта, като това се гарантира от самия производител на превозното средство според Правило № 43 на Икономическата комисия за Европа на ООН.

Отделно от това следва да се посочи и че непоставянето на обезопасителен колан е изрично посочено в съставения и връчен на касатора Акт за установяване на административно нарушение. По този акт, макар и заявено като намерение, възражение не е направено.

С оглед изложеното съдът намира, че обжалваното решение не страда от пороци, предпоставящи извод за отмяна, поради което следва да бъде оставено в сила.

Затова   и на основание чл.221 и чл. 222 от АПК във вр. чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, Административен съд гр. Бургас,

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 99/10.02.2023г., постановено по НАХД № 4057/2022г. по опис на Районен съд гр. Бургас. 

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                     ЧЛЕНОВЕ: