Решение по дело №13675/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 432
Дата: 30 януари 2020 г. (в сила от 27 февруари 2020 г.)
Съдия: Кристиана Стоянова Кръстева
Дело: 20183110113675
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 септември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№………../30.01.2020г.

гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 19 състав, в открито съдебно заседание, проведено на осми януари две хиляди и двадесета година, в състав: 

                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: КРИСТИАНА КРЪСТЕВА

                                      

при участието на секретаря Илияна Илиева, като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 13675 по описа за 2018 година на Варненския районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявен е иск с правно основание чл. 422 ГПК за признаване за установено между страните, че К.Н.З., ЕГН: **********,***, дължи н. „А.З.К.Н.П.З.” ООД, ЕИК **** със седалище и адрес на управление:***, сумите както следва: сумата от 500,00 лв. представляваща главница по Договор за кредит № 339142/23.01.2016г., сключен между „Ф*** Б****" ЕООД и К.Н.З., както и по договор за гаранция от 23.01.2016г., сключен между „Ф*** Б****" ЕООД и К.Н.З., вземанията по който са прехвърлени в полз.н. „А.за к.н.п.з.” ООД по силата на Договор за покупко-продажба на отписвания на необслужвани потребителски кредити от 01.12.2017г. и Приложение №Г/01.12.2017г.; сумата от 59,95лв. представляваща договорна лихва за периода от 22.02.2016г. до 21.07.2016г.; сумата от 100,00лв., представляваща дължими такси; сумата 295,05лв. представляваща гаранция по кредитната сделка, дължима съгласно чл. 5 от Общите условия към Договор за гаранция (поръчителство), сключен между „Ф**** Б****” ЕООД и К.Н.З., за които вземания е издадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК по ч.гр.д. №7994/2018г. по описа на ВРС,49- ти състав, ведно със законната лихва върху главницата, считано от 25.05.2018г. – датата на депозиране на заявлението до окончателното й изплащане  на задълженията.

В исковата молба ищецът излага, че по силата на сключен Договор за кредит №****, сключен „Ф****“ ЕООД и ответника, на последния е предоставена в заем сумата от 500 лева срещу задължение за връщане в срок от 180 дни, при уговорена възнаградителна лихва. Твърди се, че договорът е сключен от разстояние чрез средства за масова комуникация под формата на електронен документ. С оглед повишаване кредитоспособността на ответника последният е сключил с одобрено от кредитора дружество - „Ф**** Б****" ЕООД договор за гаранция ****, по силата на който гарантът се задължава да гарантира изпълнението на задълженията на кредитополучателя по договора за кредит, като се задължава солидарно с последния.  Уговорената такса за гаранция възлиза на 295,05 лева, дължима гаранта. Навежда се, че тъй като заемателят не е изпълнил на задълженията си към кредитополучателя, кредиторът е предявил претенциите си директно към гаранта. Тъй като гарантът е изпълнил изцяло дълга, поради което е встъпил в правата на удовлетворения кредитор срещу длъжника. Датата на последната вноска по кредита била на 21.07.2106г., като вземането след тази дата станало изискуемо в пълен размер.

Съгл. чл. 10 (т.1 - т.8) от Общите условия при забава за изпълнение, продължила след изтичане на 20 дни от съответната падежна дата, на заематетеля дължи такса за събиране, в случая в размер на 100 лева.

Поддържа се, че на 01.12.2017г. е сключен Д**** з.Покупко-продажба на необслужвани потребителски кредити  и Приложение Г от 01.12.2017г. между „А.за к.н.п.з." ООД, ЕИК **** и „Ф**** Б****" ЕООД, по силата на който вземането е прехвърлено в полз.н. „А.за к.н.п.з." ЕООД изцяло с всички привилегии, обезпечения и принадлежности.

В съдебно заседание ищецът не изпраща представител. С нарочни молби поддържа така предявения иск.

В срока по чл.131 ГПК е постъпил отговор на исковата молба, с който се оспорва иска по основание и размер. Твърди се, че ответникът не е сключвал Договор за кредит № **** г. с „Ф**** Б****" ООД, както и договор за гаранция с „Ф**** Б****" ЕООД. Не е попълвал електронна форма за регистрация за сключване на договор по представения му образец, както и не е получавал сумата по кредита. Оспорва дължимостта на всички посочени суми в петитума на иска. Настоява за отхвърляне на предявените по делото искове.

В съдебно заседание ответникът не се явява. Представлява се от особен представител- адв. А., който поддържа заявеното оспорване на иска. Ангажира подробни писмени бележки.

   За да се произнесе по спора, съдът съобрази следното от фактическа и правна страна:

Съдът е сезиран със специален установителен иск с правно осн.чл. 422, ал.1 ГПК за установяване съществуването на вземането по оспорена заповед за изпълнение, издадена по ч.гр.д. №**** по описа на ВРС, 49- ти състав. Срокът за предявяване на иска по чл. 422, ал.1 ГПК е спазен, поради което учреденото исково производство е допустимо.

Ищецът извежда материалната си легитимация по спора от качеството на цесионер по договор з.прехвърляне на вземания от 1.12.2017г.(л.12 и сл.), сключен с „Ф****“ ООД - страна по материалното отношение с ответника, от което произтича прехвърленото вземане. Видно от текста на чл. 3.1  от цитираното споразумение, ищецът „А.за к.н.п.з.“  ООД е придобил пакет от вземания, индивидуализирани в приложение договора. В приложеното приложение  на л.19 е посочено името, ЕГН-то на длъжника, датата на договора и размера на прехвърленото вземане. Съгласно разпоредбата на чл. 99, ал. 3 ЗЗД предишният кредитор е длъжен да съобщи на длъжника за прехвърлянето. Липсва пречка, обаче, както е сторено в случая, цедентът да овласти новия кредитор да извърши нужното уведомяване. Именно с оглед изрично даденото пълномощно в този смисъл /л.23 / ищецът в качеството си на пълномощник на цедента чрез предявяване на иска уведомява длъжника за извършената цесия. С оглед на гореизложеното по делото следва да се приеме, че от формална страна ищецът се легитимира като титуляр на претендираните права.

По делото не е представен Договор за кредит №****, сключен между „Ф**** Б****" ЕООД и К.Н.З., а единствено договор за гаранция от 23.01.2016г. Не са представени и заявление от ответника с искане за предоставяне на гаранция, както и потвърждение за поисканата такава.

Твърди се от ищеца, че сключеният договор за кредит е такъв за предоставяне на финансови услуги от разстояние.

Съгласно чл. 18, ал.1, т.3, ал.2 и ал.3 ЗПФУР при договори за предоставяне на финансови услуги от разстояние доставчикът е длъжен да докаже, че е получил съгласието на потребителя за сключване на договора. За доказване на изявления, отправени съгласно този закон, се прилага чл. 293 ТЗ, а за електронни изявления - Законът за електронния документ и електронния подпис - ЗЕДЕП. Изявленията, направени чрез телефон, друго средство за гласова комуникация от разстояние, видеовръзка или електронна поща, се записват със съгласието на другата страна и имат доказателствена сила за установяване на обстоятелствата, съдържащи се в тях.

Ищцовата страна е следвало да докаже в условията на пълно и главно доказване, сключването на процесния договор за предоставяне на кредит от разстояние.

 В случая липсва цитирания договор, както и ОУ към него, които не са ангажирани по делото. По делото не са ангажирани и доказателства за извършване на фактически действия, с който  ответникът да е изразил съгласие за сключване на договора по указания. Отделно от горното, по делото не се доказа на ответника да е преведена процесната заемна сума. В съдебно заседание вещото лице по изготвената съдебно-счетоводна експертиза изрично посочи, че не са налични данни за реалното получаване на сумата. В системата на И**** АД – гр.С**** липсва каквато и да е информация, ответникът да е получател или наредител по парични преводи с насрещна страна „Ф**** Б***“, съгласно писмо изх.№****, като липсват документи удостоверяващи получаването на сума по сключения договор за кредит.

Договорът за заем за послужване е реален и за да породи правно действие е нужно заемодателят да предаде на заемателя собствеността върху пари или други заместими вещи, докато същият се задължава да ги върне в същото количество и качество на уговорения падеж. В случая предаване на заемната сумата липсва.

От заключението на назначената по делото съдебно-счетоводна експертиза се установи, че по процесното заемно правоотношение не са извършвани погашения.

С оглед на изложеното, настoящият състав намира, че ищецът не успя да установи при условията на пълно и главно доказване валидно възникнала облигационна връзка между страните по кредитното правоотношение. Суброгирането в правата на кредитора „Ф*** Б****“ ООД от страна на „Ф*** Б****“ ООД не е произвело правно действие, тъй като се касае за несъществуващ дълг. Цесията на несъществуващо вземане е недействителна, поради липса на предмет.

Ето защо, ищецът не се ползва с твърдяната материална легитимация. Предявеният иск е неоснователен.

Водим от горното, съдът

 

                                             Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ  предявен от А.З.К.Н.П.З.” ООД, ЕИК****, със седалище и адрес на управление ***, офис-сграда Л****, ет.**** иск за приемане за установено по отношение на К.Н.З., ЕГН: **********,*** за съществуването на вземане за сумите както следва: сумата от 500,00лв., представляваща главница по Договор за кредит №****, сключен между „Ф**** Б****" Е**** и К.Н.З., както и по договор за гаранция от 23.01.2016г., сключен между „Ф*** Б****" ЕООД и К.Н.З., вземанията по който са прехвърлени в полз.н. „А.за к.н.п.з.” ООД по силата на Договор за покупко-продажба на отписвания на необслужвани потребителски кредити от 01.12.2017г. и Приложение №****; сумата от 59,95лв. представляваща договорна лихва за периода от 22.02.2016г. до 21.07.2016г.; сумата от 100,00лв., представляваща дължими такси; сумата 295,05лв. представляваща гаранция по кредитната сделка, дължима съгласно чл. 5 от Общите условия към Договор за гаранция (поръчителство), сключен между „Ф*** Б****” ЕООД и К.Н.З., за които вземания е издадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК по ч.гр.д. №**** по описа на ВРС, 49- ти състав, ведно със законната лихва върху главницата, считано от 25.05.2018г. – датата на депозиране на заявлението до окончателното й изплащане  на задълженията, на осн.чл. 422, ал.1 от ГПК.

РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване пред Варненски окръжен съд, в двуседмичен срок от получаване на съобщението от страните, че е изготвено и обявено.

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: