Решение по дело №584/2019 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1566
Дата: 2 октомври 2019 г. (в сила от 30 октомври 2019 г.)
Съдия: Веселин Валентинов Енчев
Дело: 20197040700584
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 14 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е 

 

№ 1566/02.10.2019 година, град Бургас

 

            Административен съд – Бургас, в съдебно заседание на седемнадесети септември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

Съдия: Веселин Енчев

 

при секретар Г.С. и

прокурор Дарин Х.,

разгледа адм.д. № 584/2019 година.

 

Производството е по реда на чл. 203 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 1 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ).

Образувано е по искова молба от А.С.А. с ЕГН **********, адрес *** и със съдебен адрес ***, чрез адвокат И.В.А. против Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ (ИААА) за присъждане на обезщетение за причинени имуществени вреди в размер на 740 лева, представляващи заплатено адвокатско възнаграждение за процесуално представителство по съдебно обжалване на отменено наказателно постановление (НП) № 22 – 0000211/16.08.2018 година на началника на Областен отдел – Бургас на  ИААА.

В исковата молба се заявява, че ищецът е направил разноски в размер на 370 (триста и седемдесет) лева за оказаната правна помощ и процесуално представителство пред РС – Несебър по н.а.х.д. № 1190/2018 година и в размер на 370 (триста и седемдесет) лева за оказаната правна помощ и процесуално представителство пред Административен съд – Бургас по к.а.н.д. № 3272/2018 година, които, съгласно т.р. № 1/15.03.2017 година по т.д.№ 2/2016 година на ОСС на ВАС, подлежат на обезщетяване от ответника. Търси се лихва върху претендираната сума – от датата на депозиране на исковата молба до окончателното й изплащане. Иска се присъждане на разноски в настоящото производство.

Ответникът по иска, чрез процесуален представител оспорва автентичността на подписа на ищеца, положен под пълномощното в рамките на административно-наказателното производство и съдебното производство, образувано за проверка на законосъобразността на издаденото наказателно постановление. Иска ищецът да отговори на конкретно поставени въпроси, формулирани в писмения отговор въпроси. Признава основателността на иска – в частта за претърпените имуществени вреди от обжалването на НП пред съд, както и за лихвата, дължима от датата на подаване на исковата молба. Счита исковата претенция за присъждане на разноски в настоящото производство за неоснователна, защото с действията си не е дал повод за завеждане на иск по ЗОДОВ. Заявява, че в решението на РС – Бургас не е присъствал осъдителен диспозитив за заплащане на разноски на жалбоподателя, а ищецът или негов представител не са правили изявление пред ИААА, че следва да им бъдат заплатени направените разноски. От друга страна в самата агенция вече има създадена трайна практика за доброволно плащане на разноски за адвокатски възнаграждения, направени в съдебни производство по обжалване  на НП. Поддържа, че в тази част исковата молба следва да бъде отхвърлена.

Прокурорът пледира основателност на иска в минимален размер.

Административен съд – Бургас, като взе предвид доводите на страните, събраните по делото доказателства и съобрази закона, намира за установено следното:

Исковата молба е подадена от надлежна страна срещу пасивно легитимиран ответник  по смисъла на  чл.205 от АПК, поради което е процесуално допустима.

Разгледан по същество тя е основателна.

От представените по делото доказателства се установява, че с наказателно постановление № 22 – 0000211/16.08.2018 година на началника на Областен отдел – Бургас на  ИААА на ищеца е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 2000 лева, на основание чл. 93 ал.1 т.1 от Закона за автомобилните превози.

След проведено обжалване от А.С.А., с решение № 301/23.10.2018 година по н.а.х.д. № 1190/2018 година на РС - Несебър издаденото НП е потвърдено. Решението на РС – Несебър е обжалвано пред Административен съд – Бургас и с решение № 301/21.02.2019 година по КАНД № 3272/2018 година на Административен съд – Бургас решението на РС – Несебър е отменено и е отменено и издаденото НП. Решението на Административен съд – Бургас е влязло в сила на 21.02.2019 година (лист 19 – 21).

Настоящият ищец е имал процесуално качество на жалбоподател и е извършил разноски за адвокат в размер на 370 (триста и седемдесет) лева в процеса пред районния съд и в размер на 370 (триста и седемдесет) лева в процеса пред административния съд, които се признават от ответника - ИААА.

След влизане в сила на решението на БАдмС, ищецът или негов процесуален представител не е отправял искане или покана до ответната администрация да му бъде възстановена сумата, която е заплатил като адвокатско възнаграждение в хода на производството пред РС – по обжалване на НП.

По настоящото дело е представен договор за правна защита и съдействие от 11.03.2019 година, според който ищецът А. е заплатил на адвокат И.А. сумата от 300 (триста) лева за оказване на правна защита и съдействие, изразяваща се в образуване и процесуално представителство пред съд по реда на ЗОДОВ срещу Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ във връзка с отменено наказателно постановление № 22-0000211/16.08.2018 година на началник на ОО „АА“ – Бургас (лист 5 – 8).

При така установените факти съдът прави следните правни изводи:

Предявеният иск е с правно основание чл.1, ал.1 от ЗОДОВ. Според цитираната разпоредба държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност.

Основателността на иск с правно основание чл.1, ал.1 от ЗОДОВ предполага установяване кумулативното наличие на следните предпоставки: 1) незаконосъобразен административен акт, действие или бездействие на административен орган; 2) вреда от този административен акт, действие или бездействие и 3) причинна връзка между тях. При недоказване наличието на която и да е от посочените предпоставки, обезщетение не се присъжда.

Съгласно чл.4 от ЗОДОВ дължимото обезщетение е за всички имуществени и неимуществени вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането. В тежест на ищеца е да установи наличието на кумулативно изискуемите предпоставки за ангажиране отговорността на държавата на основание чл.1, ал.1 от ЗОДОВ. При липса на който и да е от елементите на посочения фактически състав не може да се реализира отговорността на държавата по този ред.

По делото е доказана първата предпоставка за реализиране на отговорността. С решение на БАС е отменено НП, издадено от ответника. От незаконосъобразния акт – отмененото НП, ищецът е претърпял вреди, изразяващи се в направени разноски за адвокатско възнаграждение. Следователно е налице и втората предпоставка за реализиране отговорността на държавата по чл.1, ал.1 от ЗОДОВ.

Налично е и третото условие – причинна връзка между издаденото наказателно постановление, отменено като незаконосъобразно и заплатеното във връзка с неговото обжалване адвокатско възнаграждение. Възнаграждението за адвокатската защита е нормален и присъщ разход за обезпечаване на евентуален успешен изход от спора.

Ответникът не оспорва, че в производството по обжалване на НП ищецът е заплатил сумата от 740 (седемстотин и четиридесет) лева на процесуалния си представител. В проведеното на 04.06.2019 година съдебно заседание на ищеца е предявен от съда договор за правна помощ от 27.08.2018 година и анекс към договор за правна защита и съдействие с дата 12.11.2018 година (лист 10 – 14 от делото), като ищецът заявява, че положените подписи са негови. Потвърждава, че е заплатил в брой адвокатско възнаграждение на адвокат А. във връзка с обжалване на наказателното постановление за което му е била издадена бележка. Пред настояща инстанция за представени и фактура № *********/27.08.2018 година (лист 15), с предмет обжалване пред съд на НП № 22 – 0000211/16.08.2018 година на началника на ОО „АА“ за сумата от 370 лева и фактура № *********/12.11.2019 година (лист 16), с предмет касационно обжалване на първоинстанционно решение по жалба срещу НП № 22 – 0000211/16.08.2018 година на началника на ОО „АА“ за сумата от 370 лева.

Изложеното мотивира съдът да приеме, че са установени и доказани предпоставките за реализиране на отговорността на държавата по чл.1, ал.1 от ЗОДОВ, поради което исковата претенция е основателна и доказана и следва да бъде уважена като ответникът бъде осъден да заплати на ищеца обезщетение за имуществени вреди в размер на 740 (седемстотин и четиридесет) лева, представляващи направени разноски за адвокатско възнаграждение за защита производството по обжалване на наказателно постановление пред РС и БАС.

От основателността на основния иск произтича и основателността на акцесорния за присъждане на лихва върху претендираната сума - от подаване на настоящата искова молба до окончателното изплащане на обезщетението.

Основателен е искът за присъждане на разноски в настоящото производство в размер на 300 (триста) лева, съгласно представения договор за прана защита и съдействие (лист 5 - 8), пълномощно от 11.03.2019 година (лист 9) и фактура № **********/11.03.2019 година (лист 24).

Съгласно чл.78 ал.2 от ГПК, приложим на основание § 1 от ЗР на ЗОДОВ, ако ответникът с поведението си не е дал повод за завеждане на делото и ако признае иска, разноските се възлагат върху ищеца.

В разпоредбата на чл.78 ал.2 от ГПК са предвидени две, кумулативно изискуеми материалноправни предпоставки – 1. ответникът с поведението си да не е дал повод за завеждане на делото и 2. да е признал иска. В случая е налице само една от законовите предпоставки - с отговора на исковата молба ИА „АА“ е признала предявения срещу нея иск. Не е налице другата законова предпоставка, тъй като ответникът с поведението си е дал повод за завеждане на делото. Освен формалното признание на иска, в периода от узнаване за исковата молба до датата на постановяване на съдебното решение не е предприел действия по заплащане на приетото за дължимо. Той е можел и е следвало да предложи на ищеца споразумение, да покани същия и да му плати претендираната сума - на каса, по банков път или по друг предвиден в закона начин, каквото не е сторил. Самото признание на иска, без по-нататъшни действия по реално заплащане на сумата, не e основание - при уважаване на иска - съдебните разноски да се възложат на ищеца, а не на ответника, както повелява специалната разпоредба на чл. 10 ал. 3 ЗОДОВ (в този смисъл решение № 14605/27.11.2018 година по адм. дело № 9487/2018 година на III отделение на ВАС).

По изложените съображения, съдът

 

Р Е Ш И

 

ОСЪЖДА Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ да заплати на А.С.А. с ЕГН ********** и адрес *** и съдебен адрес ***, чрез адвокат И.В.А. сумата от 740 (седемстотин и четиридесет) лева обезщетение за причинени имуществени вреди, както и законната лихва върху тази сума от 14.03.2019 година – дата на подаване на исковата молба до окончателното изплащане на присъденото обезщетение.

 

ОСЪЖДА Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ да заплати на А.С.А. с ЕГН ********** и адрес ***, и съдебен адрес ***, чрез адвокат И.В.А. сумата от 310 (триста) лева -  разноски по настоящето дело.

 

Решението може да се обжалва или протестира пред Върховен административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му.

                                                           

 

                                                             СЪДИЯ: