Решение по дело №711/2020 на Районен съд - Перник

Номер на акта: 260106
Дата: 26 октомври 2020 г. (в сила от 4 декември 2020 г.)
Съдия: Богдан Здравков Велев
Дело: 20201720200711
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 май 2020 г.

Съдържание на акта

 РЕШЕНИЕ

 

 

Номер 261106/26.10.      Година 2020          Град Перник

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пернишки районен съд      ІІІ-ти наказателен   състав

На 02 септември                           2020 година

В публично заседание в следния състав:

 

      Председател: БОГДАН ВЕЛЕВ

 

                   Съдебни заседатели:

 

Секретар:Наташа Динева

Прокурор:

 

Като разгледа докладваното от съдия ВЕЛЕВ НАХ дело номер 00711 по описа за 2020 година, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и сл.от ЗАНН и е образувано по подадена жалба в срок и от легитимирано лице-   К.С.Б./чрез адв.П.-САК/ срещу НП № 30-0000109 от 19.03.2020г., издадено от Директор РД“АА“София, с което  са му    наложени :административно наказание по чл.179, ал.6 ,т.2 от Закона за движението по пътищата –глоба в размер от 200 лв., и на основание чл.183, ал.1,т.1 също от Закона за движението по пътищата- глоба в размер от 10лв.

 

Въззиваемата страна, редовно уведомена,представител не изпраща.

 

Страната-жалбоподател се представлява в с.з.от адв.П.,който поддържа инвокираните в писмената жалба доводи:

-вмененото нарушение не е установено по безспорен начин, при бланкетно препращане към разпоредби на подзаконов нормативен акт,

- оспорва се  извършването на определени действия-т.е. измервания по отношение изправността на гума чрез измерване дълбочината на протектора,

-не е конкретизирано правилно ,чрез конкретно описание на елемент от фактическия състав и приложената административно наказателна разпоредба,

-въвежда се и алтернативен довод относно неприлагането от страна на АНО на чл.28 от ЗАНН.

Пернишкият районен съд, след като обсъди доказателствата по делото и доводите, изложени в процеса ,намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 07.02.2020г.  Инспектор от РД“АА“-София е съставил акт за установяване на административно нарушение/АУАН/,в който са отразени следните релевантни за процеса намерили място и в обстоятелствената част на обжалваното наказателно постановление:

 

На 17.02.2020г. около 11:30 часа,в района на АМ Струма,на км.15,при тунел „Голямо Бучино“ жалбоподателят, с посока на движение към гр.Перник е управлявал съчленено  пътно превозно средство в състав товарен автомобил –седлови влекач МАН с регистрационен номер СА7234ТН от кат.N3 и полуремарке Майлер МХ КС 413 С, с регистрационен номер С1647ЕС от кат.О4/гондола/ собственост на посочено търговско дружество, като е извършвал превоз на товари/в момента на проверката е бил без товар/, видно от пътен лист № 360831/17.02.2020г със заверено копие към  лиценз № 06134/09.06.2016г. без:

- полуремарке с регистрационен номер С1674ЕС да е технически изправно,на което има един брой гума с разкъсвания по протектора ,намираща се на първа ос от дясно по посока на движението,с което застрашава безопасността на движението по пътищата,

-да представи свидетелство за регистрация на МПС част II на влекач с регистрационен номер СА7234ТН.

Като виновно нарушени законови разпоредби се сочат : чл.139,ал.1,т.1 от Закона за движението по пътищата, вр.чл.101,ал.4 и във вр.с Приложение 5,Част I,т.5.2.3,буква „г“ от Наредба №Н-32 от 16.12.2011г.на МТИТС ,както и  чл.101, ал.1,т.1  от ЗДвП/Закон за движение по пътищата/.

Съдът възприема фактическата обстановка по делото от данните,внесени в процеса чрез следните доказателствени средства и доказателства:показанията на свидетелят и актосъставител  К.С.Б., който поддържа отразените констатации в АУАН, АУАН, заповед на Министъра на Министъра на транспорта,информационните технологии и съобщенията по отношение на компетентност на административно наказващия орган.

Жалбата е подадена в срок,от легитимирано лице,поради което съдът следва да се произнесе по същество.

      Наложени са  административни наказания в абсолютни  законови размери, поради което съдът не изследва приложението на правилата за индивидуализация на административното наказание.

      По законосъобразността на обжалваното наказателно постановление ,в частта относно приложението на чл.183,ал.1,т.1 от Закона за движението по пътищата,според съдебния състав е незаконосъобразно.

     Приложения административно наказателен състав предвижда ангажиране на административно наказателна отговорност на  водач, който  не носи определените документи - свидетелство за управление, контролен талон и свидетелство за регистрация на управляваното моторно превозно средство.

    Същевременно, като виновно нарушена законова разпоредба в АУАН и в издаденото въз основа на него обжалвано наказателно постановление се сочи чл.100,ал.1,т.1 от Закона за движението по пътищата,която е несъотносима в случая.

      След като се вменява,че водачът и жалбоподател не е представил свидетелство за регистрация на МПС-част II при извършената проверка ,то е следвало да се посочи друга законова разпоредба- чл.100,ал.1,т.2 от Закона за движението по пътищата,според който текст  Водачът на моторно превозно средство е длъжен да носи -свидетелство за регистрация на моторното превозно средство, което управлява, и за тегленото от него ремарке.

     По законосъобразността на обжалваното наказателно постановление в частта,с която е приложен чл.179,ал.6,т.2 от Закона за движението по пътищата съдът констатира следното:

     Този административно наказателен състав се прилага спрямо водач,който управлява технически неизправно пътно превозно средство при констатирани значителни неизправности.

     А в обстоятелствената част въобще липсва текст, текстово описание  по отношение на констатирани „значителни неизправности“.

     Сочи се ,че водачът и жалбоподател е управлявал  съчленено пътно превозно средство, като по отношение на полуремаркето има един брой гума с разкъсвания по  протектора ,с което застрашавал безопасността на движението.

     Но,според съдебния състав ,безопасността на движението се застрашава и при управление на пътно превозно средство и със  незначителни неизправности, и със значителни неизправности, и със опасни неизправности, а съответната класификация следва да залегне задължителни при описание на вмененото административно нарушение от съответния ВИД,регламентиран в закона за движението по пътищата.

     За този вид административно нарушение, преди изменението на ЗДвП от 20.05.2018г. се предвижда налагане на административно наказание на водач,който управлява технически неизправно моторно превозно средство, на което поради характера на неизправността е забранено движението по пътя,включително и до място за нейното отстраняване, а конкретните неизправности са посочени в чл.101 ,ал.3/ т.9 –относимо за случая/-т.е. когато гумата има разкъсвания.

     След 20.05.2018г./ДВ бр.2 от 2018г./ е създаден  нов административно наказателен състав-чл.179 ал.6 от Закона за движението по пътищата.

     Освен че е създаден нов административно наказателен състав ,с който се ангажира административно наказателната отговорност при управление на технически неизправно моторно превозно средство ,с три,по същество наказателни разпоредби се предвижда налагане  на наказания в абсолютни размери/по вид „глоба“/ според вида на неизправността:

    -петдесет лева – при констатирани незначителни неизправности;

    -двеста лева – при констатирани значителни неизправности;

    -петстотин лева – при констатирани опасни неизправности.

    Също със ДВ бр.2 от 2018г.,в параграф 6 от ДР на Закона за движението по пътищата  с три точки/т.71,т.72 и т.73 /са дефинитивно определени трите вида неизправност,за които се ангажира съответна,релевантна административно наказателна отговорност.

     -„Незначителни неизправности“, включително при укрепването на товара, са откритите по време на проверка неизправности, които са без значителни последствия за безопасността на превозното средство или без значително въздействие върху околната среда, както и други незначителни несъответствия.

    -„Значителни неизправности“, включително при укрепването на товара, са откритите по време на проверка неизправности, които могат да засегнат безопасността на превозното средство или да имат въздействие върху околната среда, или да породят риск за други участници в движението по пътищата, както и други по-значителни несъответствия.

    -„Опасни неизправности“, включително при укрепването на товара, са откритите по време на проверка неизправности, които представляват пряк и непосредствен риск за безопасността на движението по пътищата или имат въздействие върху околната среда.

    От друга страна,и след горепосочените изменения на съответни  законови разпоредби и административно наказателни състави на Закона за движението по пътищата продължава да бъде в сила  и друга административно наказателна разпоредба-т.е.чл.183,ал.4ут.5 от Закона за движението по пътищата ,според която се ангажира административно наказателна отговорност на водач, който управлява моторно превозно средство с износени или разкъсани гуми.

        Водим от гореизложеното, съдът на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН,

   Р      Е       Ш       И     :

   Отменя  НП № 30-0000109 от 19.03.2020г., издадено от Директор РД“АА“София, с което на К.С.Б. ***, ЕГН **********, са    наложени: административно наказание по чл.179, ал.6 ,т.2 от Закона за движението по пътищата –глоба в размер от 200 лв., и на основание чл.183, ал.1,т.1 също от Закона за движението по пътищата- глоба в размер от 10лв.

       Решението може да се обжалва в 14-дневен срок от обявяването му на страните, че е изготвено, пред Административен съд - гр. Перник като касационна инстанция.

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

/Богдан Велев/

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА

ВС