Решение по дело №149/2019 на Районен съд - Царево

Номер на акта: 91
Дата: 4 юли 2019 г. (в сила от 8 ноември 2019 г.)
Съдия: Мария Атанасова Москова
Дело: 20192180200149
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

№:                          04.07.2019г.                           гр.Царево,

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Царевският районен съд,                                                           наказателен състав

На двадесет и шести юни                                  две хиляди и деветнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

      Председател: М. Москова

 

Секретар: Стефка Илиева

като разгледа докладваното от съдия Москова  НАХД № 149/2019г.  по описа на съда , за да се произнесе взе пред вид следното:

 

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба Й.Б.Х. с ЕГН ********** ***, чрез адв.Н. против Наказателно постановление № *******. на Началника на ****- *****, с което за нарушение на чл.140 ал.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 200 лева  и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца на основание чл.175 ал.3 пр.1 от ЗДвП. С жалбата се моли за отмяна изцяло на НП като неправилно и незаконосъобразно, издадено в противоречие с материалноправните норми и при съществени процесуални нарушения, при условията на евентуалност – моли да се приложи разпоредбата на чл.28 от ЗАНН.

В с.з. жалбоподателя, редовно уведомен, се представлява от надлежно упълномощен процесуален представител –адв.Н., чрез когото поддържа жалбата на изложените в нея основания и моли за отмяна на НП.

 АНО, редовно уведомен, не изпраща процесуален представител.

След като обсъди оплакванията на жалбоподателя, събраните по делото писмени и гласни доказателства и взе предвид становищата и доводите на страните намери за установено следното:

Жалбата е подадена в преклузивния 7 - дневен срок за обжалване, изхожда от надлежна страна и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е  НЕОСНОВАТЕЛНА.

От фактическа страна съдът установи следното:

На 28.10.2018г. около 12:20 часа в гр.*****, на ул.“****“  в посока на движение към ул.“****“ полицейски наряд, в състава на който бил св.Н.И. ***/ и колегата му Ст.Ов. /**** в *******/, спрял за проверка лек автомобил „*****“  с рег. №: *****, управляван от жалбоподателя Й.Б.Х..  В хода на извършената проверка, св.И.  установил, че процесното МПС е със служебно прекратена от ОД на МВР регистрация на основание чл.143 ал.15 от ЗДвП, поради което съставил против жалбоподателя Й.Б.Х. Акт за установяване на административно нарушение № *****., като приел, че същият е извършил нарушение по чл.140 ал.1 от ЗДвП.

Въз основа на така установеното, в същия ден – на 28.10.2018г. било образувано Бързо производство №*****.  по описа на **** за извършено престъпление по чл.345 ал.2 от НК. В хода на производството било установено, че Й.Б.Х.  е закупил процесния автомобил на 23.03.2018г. с Договор за покупко-продажба на МПС от 23.03.2018г. , с нотариална заверка на подписите с рег.№******. на нотариус с рег.№**** на НК, не е регистрирал по надлежния ред закупуването на автомобила в КАТ, поради което на 26.03.2018г. регистрацията на автомобила в КАТ била служебно прекратена на основание чл.143 ал.15 от ЗДвП. След преценка на събраните в хода на бързото производство доказателства и като е приел, че се касае за административно нарушение по чл.140 ал.1 от ЗДвП, наблюдаващия прокурор от ****** с Постановление от 05.11.2018г. е прекратил на основание чл.24 ал.1 т.1 от НПК наказателното производство по Бързо производство №*****.  по описа на *****, образувано за извършено престъпление по чл.345 ал.2 от НК, като е разпоредил материалите да се изпратят по компетентност на началника на **** за преценка необходимостта от реализиране на административно-наказателната отговорност по отношение на Й.Б.Х.. 

Въз основа на така съставения АУАН и след преценка на всички, събрани по БП доказателства, АНО е издал обжалваното НП, с което за нарушение на чл.140 ал.1 от ЗДвП на жалбоподателя му е наложена глоба в размер на 200 лева  и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца на основание чл.175 ал.3 пр.1 от ЗДвП.

   Изложената фактическа обстановка бе безспорно установена от събраните по делото писмени и устни доказателства. При така установената фактическа обстановка, съдът прие от правна страна следното:

За да се произнесе по съществото на правния спор / по основателността на жалбата/, съдът съобрази, че настоящото производство е от административно - наказателен характер и същественото при него е да се установи има ли извършено административно нарушение от лицето посочено в АУАН и НП. Тук следва да се отбележи, че актовете за установяване на административно нарушение нямат обвързваща доказателствена сила, т. е. посоченото в акта не се счита за доказано. Това означава, че в тежест на административно - наказващия орган, тъй като именно той е субекта на административно - наказателното обвинение, е да докаже по безспорен начин пред съда, с всички допустими доказателства, че има административно нарушение и че то е извършено виновно от лицето, посочено като нарушител.

С атакуваното НП, жалбоподателят е обвинен в извършване на нарушение по чл. 140, ал. 1 ЗДвП. Посочената законова норма предвижда задължение за водачите да управляват по пътищата, отворени за обществено ползване само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места.

Съгласно разпоредбата на чл.143 ал.15 от ЗДвП, служебно, с отбелязване в автоматизираната информационна система, се прекратява регистрацията на регистрирано пътно превозно средство на собственик, който в двумесечен срок от придобиването не изпълни задължението си да регистрира превозното средство.

По делото се доказа, че на 28.10.2018г. жалбоподателят е управлявал МПС, което е било със служебно прекратена регистрация от 26.06.2018г. С това деяние от обективна страна е нарушено правилото на чл. 140, ал. 1 ЗДВП. Съдът намира, че жалбоподателят е извършил нарушението виновно, доколкото същият  е закупил процесното МПС на 23.03.2018г. с Договор за покупко-продажба на МПС с нотариална заверка на подписите с рег.№*****. на нотариус с рег.№**** на НК, но  не е регистрирал по надлежния ред закупуването на автомобила в КАТ, поради което на 26.03.2018г. регистрацията на автомобила в КАТ била служебно прекратена на основание чл.143 ал.15 от ЗДвП. Извършеното от жалбоподателя покрива и субективната страна на административно нарушение, поради това, че след като не е изпълнил задължението си в двумесечен срок от покупката да регистрира процесното МПС в КАТ, той е знаел и е могъл да предвиди, че след изтичането на този двумесечен срок регистрацията на процесното МПС е служебно прекратена съгласно разпоредбата на чл. 143, ал. 15 ЗДвП.  При това положение в конкретния случай  е налице съставомерния елемент – умисъл, тъй като жалбоподателят е управлявал процесния автомобил по пътищата, отворени за обществено ползване, като е знаел, че не е изпълнил задължението си да регистрира същия в КАТ, поради което и съгласно разпоредбата на чл.143 ал.15 от ЗДвП, след изтичането на този срок регистрацията на автомобила е била прекратена служебно. Въпреки това жалбоподателят е управлявал процесното МПС, като едва на 26.11.2018г. /един месец след установяване на нарушението / жалбоподателят е изпълнил задължението си да регистрира процесния автомобил в КАТ, видно от приложеното към материалите от БП свидетелство за регистрация на МПС – част І.

За прецизност и във връзка с направените от защитата възражения, за маловажност на случая, следва да се посочи, че  в конкретния случай не са налице предпоставките за приложението то на чл.28 от ЗАНН – конкретния случай по нищо не се различава от останалите нарушения от този вид, освен това от 23.03.2018г. – датата на закупуването на автомобила  до 28.10.2018г. / датата, на която е установено нарушението/ е изминал достатъчно дълъг период /близо 7 месеца/, през който период жалбоподателят е управлявал, но не е изпълнил задължението си за регистрира по надлежния ред в КАТ  закупеният от него автомобил. Обстоятелството, че е регистрирал в КАТ процесното МПС един месец след установяване на нарушението, не го освобождава от административно-наказателства отговорност, а влияе върху преценката за определянето на размера на наказанието, което следва да му се наложи за извършеното нарушение по чл.140 ал.1 от ЗДвП.

Съгласно разпоредбата на чл.175 ал.3 пр.1 от ЗДвП, водач,който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. АНО е наложил кумулативно предвидените наказания по чл.175 ал.3 пр.1 от ЗДвП в минималния размер, определен в закона, поради което не подлежи на изменение от съда.

         Мотивиран от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р     Е     Ш     И   :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № ******. на Началника на *****, с което НА Й.Б.Х. с ЕГН ********** ***, за нарушение на чл.140 ал.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 200 лева  и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца на основание чл.175 ал.3 пр.1 от ЗДвП.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Бургас в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му на основанията, предвидени в НПК и по реда на Глава XII от АПК.

                                    

Районен съдия :