Решение по дело №14/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 11
Дата: 7 март 2019 г. (в сила от 7 март 2019 г.)
Съдия: Лидия Крумова Кътова
Дело: 20191400200014
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 14 януари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е  ...

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно    заседание на седми март, две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

   Председател: ЛИДИЯ КРУМОВА

Членове: ИВАН МАРИНОВ

         СНЕЖАНА НАУМОВА

                   

с участието на секретаря Виолета Вълкова и прокурора Ивайло Хайтов, като разгледа докладваното от съдия Л. Крумова ЧНД N 14 по описа за  2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

 

Производството е по реда на чл. 44 ЗЕЕЗА и е образувано въз основа на изпратена Европейска заповед за арест № 9/2018 от 04.12.2018год., издадена от Апелативен прокурор в Апелативна прокуратура Изт. Крит - Република Гърция за предаване на българската гражданка А.О.М., родена на ***г***, с цел изпълнение на присъда лишаване от свобода. ЕЗА е издадена въз основа на заповед за арест ЕС 23/2018, издадена от следовател на 2и СО Ираклио Крит, потвърдена с № 221/29/11/ 2018 на Председателя на Апелативен съд Крит, във връзка с наказуемо деяние, представляващо явна кражба, съвместно с други лица по чл. 1, 5,14,16-19, 26 пар.1, 27, 45, 51, 52, 60, 79, 372 пар.1 и 374 т.5 от НК на Република Гърция.

По делото, на основание чл. 44, ал.4 ЗЕЕЗА е изискана допълнителна информация от компетентния орган на гръцката държава дали се касае за ЕЗА за изпълнение на наказание лишаване от свобода по влязла в сила присъда или за наказателно преследване. Ако ЕЗА е за изпълнение на наказание по влязла в сила присъда, компетентния орган на издаващата държава следва да посочи номера на присъдата, по която е наложено това наказание, кога е влязла в законна сила, какъв е размера на наказанието, участвало ли е исканото лице в съдебното производство, осигурена ли му е била защита и дадена ли му е възможност да обжалва присъдата. В случай обаче, че ЕЗА е издадена с цел наказателно преследване против българската гражданка А.О.М., издаващата държава – Република Гърция следва да даде гаранции по чл. 41, ал.3 ЗЕЕЗА затова, че след като лицето бъде изслушано на територията й и след като наказателното преследване против него приключи, същото ще бъде върнато в Република България - на неин ГКПП за изтърпяване на евентуално наложеното му наказание или взетата мярка, изискваща задържане, на разноски на издаващата държава. Изисканата информация е постъпила по делото, като от същата се установява, че ЕЗА е за наказателно преследване на исканото лице А.М.. Информацията съдържа и изисканите гаранции по чл. 41, ал.3 ЗЕЕЗА.

След разясняване на правата по чл. 44, ал.3 и чл. 61 ЗЕЕЗА, лицето чието предаване се иска – А.О.М. /във второто съдебно заседание/, изразява съгласие за доброволно предаване на гръцките власти, което съгласие се подкрепя и от нейния служебен защитник адв. М.М. и което съгласие не е оттеглено в установения с чл. 45, ал.2 ЗЕЕЗА 3-дневен срок. В същото време, исканото лице не се отказва от принципа на особеността, залегнал в разпоредбата на чл. 61 ЗЕЕЗА.

В пледоарията си по същество представителят на ВрОП изразява становище за основателност на направеното искане за предаване на лицето на компетентните гръцки власти. Това си становище обосновава с обстоятелството, че в определените срокове издаващата държава е представила изисканата от българския съд допълнителна информация, включително и гаранциите по чл. 41, ал.3 ЗЕЕЗА, което е абсолютна процесуална предпоставка за изпълнение на ЕЗА.

Съдебното производство се проведе с участието на договорен защитник - адв. М.М. ***, която в ход по същество изразява становище, че ЕЗА следва да бъде изпълнена, тъй като издаващата държава - РГърция е изпратила изисканата от съда допълнителна информация и лицето е дало съгласие за доброволно предаване. В същото време твърди, че делото на М. е насрочено за месец октомври 2019год., поради което прави искане за по-късното й предаване само за съдебното заседание.

По делото са представени писмени доказателства: заверени ксерокс-копия от ЕЗА на гръцки език, с превод от издаващата държава на български език, издадена от Апелативен прокурор при Апелативна прокуратура на Източен Крит - Република Гърция; Писмо с допълнителната изискана информация от издаващата държава; Справка  за съдимост на исканото лице; Справка от Унифицираната информационна система на прокуратурата в Република България за липса на висящи наказателни производства против лицето; Заповед за задържане на  М. на територията на РБ от 08.01.2019год.; както и ЧНД № 11/2019год., по което е взета МН на А.М. – „Задържане под стража“, които са приобщени по надлежния ред.

От М. и нейният договорен защитник не са представени допълнителни писмени доказателства.

Анализирайки събраните в настоящето производство писмени доказателства, съобразно изискванията на ЗЕЕЗА и Рамково решение на Съвета от 13.06.2002год. и вземайки предвид становището на лицето, чието предаване се иска и на ВрОП, настоящият състав приема следното:

Врачанският окръжен съд е сезиран с Европейска заповед за арест, издадена на 04.12.2018год. от Апелативен прокурор при Апелативна прокуратура Източен Крит -Република Гърция, с която се иска задържане на българската гражданка А.О.М. - родена на ***г*** и предаването й на гръцките власти с цел наказателно преследване за престъпление, представляващо случай на явна кражба, съвместно с други лица което престъпление е квалифицирано по  чл. 1,5,14,16-19, 26 пар.1, 27, 45, 51, 52, 60, 79, 372 пар.1 и 374 т.5 от Наказателен кодекс на РГ.

Като описание на извършеното престъпно деяние, в ЕЗА е прието, че от 21,15часа на 14.02.2015год. до 00,30часа на 15.02.2015год., в гр. Ираклио на остров Крит, обвиняемата  А.М., действайки заедно с М.Т., В.Д. и А.А., след като са били решили заедно, са иззели от притежанието на друго лице чужди движими вещи на обща стойност надвишаваща сумата 120 000 евро, с цел да ги присвоят незаконно. За целта са разбили вратата на балкон на третия етаж и са проникнали в дома на Олга Мицупулу, находящ се на ул.***, откъдето са взели парична сума 13 500 евро, ключ за автомобил с рег. № HKN 6661, движими вещи и златни накити, всичко на обща стойност 221 800 евро, което представлява наказуемо деяние – случай на явна кражба с предмет на стойност над 120 000 евро, съвместно с други лица.

В първото съдебно заседание по делото,    проведено на 16.01.2019год, исканото лице А.О.М. не е дала съгласие за доброволното й предаване на гръцките власти. В това заседание е изискана допълнителната информация от компетентния орган на гръцката държава, като е даден двуседмичен срок за получаването й. В следващото съдебно заседание, проведено на 04.02.2019год. исканото лице М. заявява доброволно съгласие за предаване на гръцките власти, като в даденият от съда 3-дневен срок съгласно разпоредбата на чл. 45, ал.2 ЗЕЕЗА за оттегляне на това съгласие за предаване, лицето не е оттеглило същото. Именно с оглед това съгласие за доброволно предаване и независимо от изразеното несъгласие на М. да се откаже от принципа на особеността по чл. 61 ЗЕЕЗА, производството се развива по съкратената процедура на чл. 45 ЗЕЕЗА.

За да се произнесе по основателността на отправеното искане за предаване на лицето, отчитайки даденото съгласие за предаване и съобразно разпоредбата на чл. 45, ал.3 от ЗЕЕЗА, съдът следва да прецени от една страна налице ли са положителните предпоставки на чл. 36 и на чл. 41 ЗЕЕЗА, а от друга - налице ли е някоя от абсолютните отрицателни предпоставки по чл. 39 ЗЕЕЗА.

От приложеният превод на български език на ЕЗА е видно, че същата отговаря на изискванията на чл. 37 ЗЕЕЗА за форма и съдържание: издадена е в писмена форма, в която са посочени самоличността и гражданството на исканото лице; наименованието, адреса, телефон и факс на издаващия орган; основание за направеното искане - наказателно преследване за едно престъпление, наказуемо с лишаване от свобода; правната квалификация и фактическото описание на престъплението, за което лицето е разследвано; наказанието, което се предвижда за това престъпление – 10 години лишаване от свобода.

Налице са изискванията и на чл. 36, ал.2 ЗЕЕЗА - по отношение на посоченото в ЕЗА престъпно деяние е налице двойна наказуемост, като по българското законодателство това деяние се квалифицира по чл. 195, ал.2 НК и е наказуемо с лишаване от свобода не по-малко от една година.

Изпълнени са изискванията на чл. 41 ал.2 ЗЕЕЗА, като за престъплението, за което лицето е наказателно преследвано в издаващата държава не се предвижда наказание доживотен затвор.

Гаранциите, заложени в разпоредбата на чл. 41, ал.3 ЗЕЕЗА са постъпили чрез МВР- Дирекция МОС с писмо рег. № А-5666/22.02.2019год., с което е препратено писмо от издаващата държава, преведено на български език протоколен № 877/06.02.2019год. по дело EAW2018009 и са приобщени към доказателствения материал.

От приложеното свидетелство за съдимост и представена справка от Унифицираната система на Прокуратурата в Република България е видно, че по отношение на исканото лице А.М. няма  влезли в сила присъди за престъпления, различни от посоченото в ЕЗА, нито висящи наказателни производства, при което положение не са налице и предпоставките на чл. 52, ал.1 от ЗЕЕЗА за отлагане  изпълнението на ЕЗА или за условно изпълнение на същата.

От данните по делото е видно, че не са налице отрицателните предпоставки по чл. 39 ЗЕЕЗА, които да обусловят отказ от изпълнение на ЕЗА -  престъплението, за което лицето се иска не е амнистирано в РБ, не е осъдено за същото престъпление с влязла в сила присъда и не е малолетно.

При това положение и с оглед разпоредбата на чл. 45, ал.3 ЗЕЕЗА, настоящият състав приема, че са налице законовите основанията да бъде допуснато изпълнението на ЕЗА, издадена от Република Гърция по отношение на българската гражданка А.О.М., с цел наказателно преследване. С оглед изложеното по-горе и на основание чл. 44, ал.9 ЗЕЕЗА, следва да се вземе МН"Задържане под стража" по отношение на М. до предаването й на гръцките власти.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 45, ал.3, вр. ал.1, вр. чл. 44, ал.9 ЗЕЕЗА, Врачанският окръжен съд

 

 

                Р  Е  Ш  И:

 

ДОПУСКА ПРЕДАВАНЕ на българската гражданка А.О.М., родена на ***г***, с постоянен адрес ***, с ЕГН **********, разведена, безработна, неосъждана, на властите на Република Гърция въз основа на Европейска заповед за арест № 9/2018, издадена на 04.12.2018год. от Апелативен прокурор при Апелативна прокуратура Източен Крит - Република Гърция, с цел провеждане на наказателно преследване за престъпление по чл. 195, ал.2 НК на Република България.

ВЗЕМА мярка за неотклонение "Задържане под стража" по отношение на А.О.М. до фактическото й предаване на издаващата държава.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване или протестиране.

ПРЕПИСИ от същото незабавно да бъдат изпратени на Върховна касационна прокуратура, на Министерството на правосъдието и на компетентният орган на издаващата държава - Апелативен прокурор при Апелативна прокуратура Източен Крит - Република Гърция.

 

 

 

 

Председател:...........        Членове:1..........

 

 

 2..........